İçeriğe Yönlendir

1999 Civic'e 20. Yaşında Yaptıklarım

Emre Şimşek
Çözüme git Emre Şimşek tarafından,

Recommended Posts

Sinan Akgöl

Bu kasanın basit mühendisliğinin güzelliği

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Sinan Akgöl yazdı:

Bu kasanın basit mühendisliğinin güzelliği

Çoğu parçasının philips denen tornavida ucuyla çıkartılabilmesi gerçekten çok hoşuma gitmişti. Para ve zaman ayırabilsem arabayı çok daha fazla söküp takardım. Tabi bir de garaj olsa iyi olurdu :)

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Emre Şimşek yazdı:

Çoğu parçasının philips denen tornavida ucuyla çıkartılabilmesi gerçekten çok hoşuma gitmişti. Para ve zaman ayırabilsem arabayı çok daha fazla söküp takardım. Tabi bir de garaj olsa iyi olurdu :)

Sokakta neler yapmıştım ben sis farı montajı :)

p51ZqN.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Sinan Akgöl yazdı:

Sokakta neler yapmıştım ben sis farı montajı :)

Uff çok canım çekti. Bu sis farını yaparken kesme biçme var mı? Bir de kolay mıydı?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Kesme bicme degilde delme var on tamponun sis yuvalarina yuvarlak aciliyor arkadan montaj ayaklari vidalaniyor kesme bicme resimleride vardı eklerim. İçinden baglanti şeması cikiyor zaten birde acma kapama butonu. Işte delmesi baglamasi etmesi 3 4 saat ugraştirmisti. Ben sari takarak o zaman apacilik etmistim gerçi zaten beyaz olani alin alirsaniz sarı modelini icten filmle yapmislar zamanla film gitti bende beyaza dönmustu gorunus acisindan da beyaz daha guzel. Acik hava filtreside guzel dir tavsiye ederim. 

Emre Şimşek yazdı:

Uff çok canım çekti. Bu sis farını yaparken kesme biçme var mı? Bir de kolay mıydı?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Sinan Akgöl yazdı:

Kesme bicme degilde delme var on tamponun sis yuvalarina yuvarlak aciliyor arkadan montaj ayaklari vidalaniyor kesme bicme resimleride vardı eklerim. İçinden baglanti şeması cikiyor zaten birde acma kapama butonu. Işte delmesi baglamasi etmesi 3 4 saat ugraştirmisti. Ben sari takarak o zaman apacilik etmistim gerçi zaten beyaz olani alin alirsaniz sarı modelini icten filmle yapmislar zamanla film gitti bende beyaza dönmustu gorunus acisindan da beyaz daha guzel. Acik hava filtreside guzel dir tavsiye ederim. 

Bir yaz günü yapılabilir o halde.  Arka sis farının açma kapama düğmesine paralel çekiliyordur diye tahmin ediyorum.

Açık hava filtresi hakkında hiç bir bilgim yok. Bir araştıracağım.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

Bir yaz günü yapılabilir o halde.  Arka sis farının açma kapama düğmesine paralel çekiliyordur diye tahmin ediyorum.

Açık hava filtresi hakkında hiç bir bilgim yok. Bir araştıracağım.

Yok direk kendi hattını çekiyorsunuz. Arka sisten bağımsız olarak.

Hava filtresi kazanını söküp direk uzatma ile açık hava filtresi oluyor zaten :D 

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sağ arka cam motoru cortlamak üzereydi ben de yeniledim.
İşçiliğini kendim yaptım, anlatımı aşağıda.

Eski halinin ağlatan videosu

Öncelikle tutamağı ön kısmındaki küçük tırnaklardan kurtarıp çektiğinizde ele geliyor, önemli olan arkadaki büyük tırnağı kırmamak.

e30008582f326c58d84b2968799725a3.jpg

Sonra karşıda görünen 3 vida philips uçlu tornavidayla açılıyor. 2’si tutamağın içinde 1’i açma kolunun içinde görünüyor.

f5f12b17dff7ac1356a7dd70a44b10be.jpg

Vidasını çıkardığım tutamağı öne kaydırıp içeriye göz atıyorum. Burada kırmamamız gereken bir şey daha var. Plastik şeyi yana itip demir ucu boşa çıkartıyorum.

65bee3dc7f83f55f4ad34537b1e773a8.jpg

40c75a42ec6ea1b08d2e57a1e036b561.jpg

Sonra cam anahtarının fişini çekip kendisini kenara koyuyoruz. Bu olmadan devre tamamlanmayacağı için ön kapıdan kontrol etme şansım yok. Test edeceğim zaman bunu geriye takacağım.
a99679098d52596c355c7260d0704203.jpg

10 numaralı anahtarı alıp camı en aşağı konuma alıyorum. En aşağıdayken vidalara erişim çok kolay. Mekanizmayı saca bağlayan 4 tane var alt ikiyi tamamen söküp üst ikiyi sadece gevşetiyorum.
Camı tutan da 2 tane var o ikisini de gevşetip mekanizmayı oynatıp camı kurtarıyorum. Sonra camı elle yukarı çekip yumuşak bir şeyle sıkıştırarak sabitliyorum. Sanayide tornavida sokarlar:)

e09305ecb37c55ddfd545a9f2fb1476b.jpg

d492ec2d714c462e3c1f2381f22698fa.jpg

Artık boşta olan mekanizmayı elimize alıyoruz.

73694b19008d44d69ed00c5b4faeeba5.jpg

Mekanizmaya gres yağı, cam yuvalarına da slikonlu sprey sıkıyorum. Ayrıca kapı içinde boşluğa da biraz wd40 serpiştiriyorum pas varsa bi tokat vurmak için [emoji28]
60c8857e0c9829c0f35b8b22570c305d.jpg

Cam dipteyken görüntü bu şekilde. Mekanizmayı cama takarken yanılma ihtimali var, o yüzden bu fotoğrafa dikkat edelim.

6634351a1ad13548c9ca90561a05e99e.jpg

Test edip kapatıyorum. Hayırlı olsun.
Maliyet 406₺

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aferin.. çok güzel olmuş. 

Teşekkür ederim. 😊

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Elinize sağlık

Yazıyı iki kez okudum ama 400 lira ne tuttu anlamdım 🤔

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Eldiveni de sormadan olmaz😁

Sani Gerşon yazdı:

Horoz dahil mi 460TL'ye :p 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Elinize sağlık

Yazıyı iki kez okudum ama 400 lira ne tuttu anlamdım 🤔

Teşekkür ederim. Değiştirdiğim parçanın maliyeti 400 lira

Sani Gerşon yazdı:

Horoz dahil mi 460TL'ye :p 

Horoz 50 lira. Parça 406 lira. Arap aşı çorbası paha biçilemez 😁

Alpay Sumer yazdı:

Eldiveni de sormadan olmaz😁

Dremel aldım içinden çıktı 😎

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Emre Şimşek yazdı:

Horoz 50 lira. Parça 406 lira. Arap aşı çorbası paha biçilemez 

Dremel aldım içinden çıktı 😎

Dramel makyato 😂

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Emre Şimşek yazdı:

Teşekkür ederim. Değiştirdiğim parçanın maliyeti 400 lira 

Ben temizlik ve yağlama ile düzeldi sanmıştım okuyunca.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Alpay Sumer yazdı:

krem dramel makyatoyu bilmiyomusun 😁

Gogıl amca bile bile bilemedi. Şunu mu demek istiyorsunuz: krem karamel makiyato? 

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ben temizlik ve yağlama ile düzeldi sanmıştım okuyunca.

Onu bir kez denedim ama randıman alamamıştım. Yenisini aldım taktım o yüzden.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Emre Şimşek yazdı:

Gogıl amca bile bile bilemedi. Şunu mu demek istiyorsunuz: krem karamel makiyato? 

hahahah😁 Onun sanayide yenileni bu😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Emre Şimşek

3. fren lambasının orası çok tozluydu ve ulaşılamıyordu. Söktüm, temizledim, tam kapatacaktım yağmur yağdı. Yağmur yağınca camın dipten su aldığını gördüm. Bugün güneş de çıkınca oraları da temizleyip silikonladım sonra da kapattım. Güzel oldu.

86898f412bd9b6cc8420184dacd79e69.jpg
İlk hali leş gibiydi, buradaki tozu alabilmek için bezi 5 kere yıkadım..

90a573f6dac31f51571b3eb464541a1e.jpg

84e300e27cfad3738d68edf9d2b0247a.jpg

Pikniğe hazır.
0ecf9e1b4b97a1a6d628446c11e929c2.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Arka pandizotu nasıl söküyoz

Şu yazıyı da başka bir forumdan kopyalamıştım.

2001 ies te söktüm geçen ay hoparlörleri değiştirdim tekrar aynen taktım ne bir ses ne bir zorluk göremedim. arka koltukları yatırdım sonra tırnakları tek tek attırdım emniyet kemerlerini kenarlardan kurtardım arka pandizotu hafif kaldırdıktan sonra elimi sokup fren lambasının soketini çıkarttım ve pandizotu aldım. belki de kırılma ihtimali varmış ama şansıma kırılmamış da olabilir.

tek fark, ben bagajdan eğilip 3. fren lambasının fişini çekebiliyorum. Hatta onu da yapmadım, ampül yuvasını sola çevirip çıkarttım direkt..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...