İçeriğe Yönlendir

Ucuz Yollu Pc Almak veya Notebook Gençleştirme

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

st andreasta şahin sürdün mü hiç

El arabası bile sürerim. Yeterki gideyim 

Sani Gerşon yazdı:

Noluyor burada? Yardımım istenmiş? :vampir:

Hiç konuşma 

Sani Gerşon yazdı:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pc de hypermile başladım. toplam tüketim 98 watt ile (ekran hariç) internet+film+müzik aplikasyonları dahil 2 gb ram ile win10 da uçuyoruz. Ram de overclock denemesi hüsran la sonuçlandı , bios u sıfırlayınca kurtulduk, kuzey ve güney soğutucuları iyi iş başarıyor. şimdilik sorun yok.

Güncel iyice bir ekran kartı tek başına 100 watt civarı tüketiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

toplam tüketim 98 watt ile

Yuh

Çağlar Bayur yazdı:

Güncel iyice bir ekran kartı tek başına 100 watt civarı tüketiyor

Daha da yuh.

Öncelikle:

Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı.

Güncel işlemciler yaklaşık 35w ile çalışıyor. Ram, ssd, usb cihazlar vs 70w'ı geçmemesi lazım.

Güncel ekran kartları ise kullanılmadıklarına (yani yüke binmediklerinde) 70w falan tüketiyorlar. Yüke bindiklerinde ise 150-170w'a falan çıkıyorlar.

Bu arada,

Kaliteli psu'lar ile kayıplar minimuma düşebilir. Mesela bendekinin kayıp faktörü standartı 80gold olmalı. 80 gold ile yanlış hatırlamıyorsam %92 verimlilikte çalışıyor. Eski psu'lar ise %70 verimlilikte çalışıyor olmalılar.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tam kapasite ile 100 watt tüketim normal. 35watt tüketen cpu bekleme modunda harcar o gücü. İşlem anında uçar gider. Öyle olmasa işlem yapılmayan cpu için soğutucu kullanmadan deneme yapılmasını tavsiye ederim 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Tam kapasite ile 100 watt tüketim normal. 35watt tüketen cpu bekleme modunda harcar o gücü. İşlem anında uçar gider. Öyle olmasa işlem yapılmayan cpu için soğutucu kullanmadan deneme yapılmasını tavsiye ederim 

Soğtucu kullanmadan imkansız ama idle mod'ta fan durdurabiliyorsun artık. Zaten yukarıda da idle mod'lardan bahsediyoruz.

Şu an son nesil i7 işlemci, maksimum güçte 65w harcıyor.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/191792/intel-core-i7-9700-processor-12m-cache-up-to-4-70-ghz.html

i7 9700k işlemci mesela, idle'da 53w tüketiyormuş mesela. Overclock bazlı işlemci olduğundan gayet normal.

VQklkR.png

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Güncel ekran kartları ise kullanılmadıklarına (yani yüke binmediklerinde) 70w falan tüketiyorlar

gaming dünyasında 70 w lık kartları mangalda yakarlar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sefa Çelik yazdı:

Bu sadece laptopa mı oluyor?

HP All in one PC ve MSI All in One PC'ye de olur mu?

Olur ancak 3.5" ten 2.5" e çevirici case lazım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

SSD her sistemde 500 lü hızlarda çalışmaz ama. Sata bağlantıda bile esli sistemde 250 gibi (crystalmark ölçümü) hızlarda çalışıyor, eski hdd ye göre uçuyor tabii ama hızı yarıda çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sağol Sanicim. Peki çevirici gerektirmeden, direk uyacak bir önerin olur mu?
Cift taraflı bant?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...