İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Sağ Önden Gelen Ses

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba, bir süredir dikkatimi çeken fakat özellikle araç soğukken arada duyduğum bir ses sorunum var. 

Debriyaja basıp çekince, kasisten geçerken veya o an anlık şekilde ses gelebiliyor. Torpidonun arka tarafından sanki bir metal parçada gevşeklik varmışta kasiste girince boşluktan kaynaklı ses yapıyormuş gibi izlenim veriyor. 

İlk başlarda torpidoda bir şey var diye düşündüm, sonra kapı içine baktım, sesi sürekli yapmadığı içinde bulamadım tam olarak. 

Bir süre önce araçta triger değişimi ve sağ taraf aks keçesi değişimi yapıldı. Değişim sonrasında yakın zamana kadar şikayetim yoktu. Yani ilgisi var mı bilmiyorum. 

Araç 103000 km ye yaklaştı, standartdışı değişen bir şeyi yok bildiğim kadarıyla. 

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Motor kulağı, şanzıman takozu olabilir

Yorum bağlantısı
Cengizhan Bekir BAYRAM
Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhaba, bir süredir dikkatimi çeken fakat özellikle araç soğukken arada duyduğum bir ses sorunum var. 

Debriyaja basıp çekince, kasisten geçerken veya o an anlık şekilde ses gelebiliyor. Torpidonun arka tarafından sanki bir metal parçada gevşeklik varmışta kasiste girince boşluktan kaynaklı ses yapıyormuş gibi izlenim veriyor. 

İlk başlarda torpidoda bir şey var diye düşündüm, sonra kapı içine baktım, sesi sürekli yapmadığı içinde bulamadım tam olarak. 

Bir süre önce araçta triger değişimi ve sağ taraf aks keçesi değişimi yapıldı. Değişim sonrasında yakın zamana kadar şikayetim yoktu. Yani ilgisi var mı bilmiyorum. 

Araç 103000 km ye yaklaştı, standartdışı değişen bir şeyi yok bildiğim kadarıyla. 

aynı sorun bende de vardı. dün baskı balata degişimnde şanzıman takozu ve motor kulagı değişti. birçok ses kesildi. aynı sekilde torpido kısmından tıkırtılar geliyordu her sürüşte. dün sabahtan beri sesi dinliyorum daha duymadım .  sadece fitillerden gelen vızıltı kaldı ses olarak . 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Cengizhan Bekir BAYRAM yazdı:

aynı sorun bende de vardı. dün baskı balata degişimnde şanzıman takozu ve motor kulagı değişti. birçok ses kesildi. aynı sekilde torpido kısmından tıkırtılar geliyordu her sürüşte. dün sabahtan beri sesi dinliyorum daha duymadım .  sadece fitillerden gelen vızıltı kaldı ses olarak . 

Kürşad Özpamuk yazdı:

Motor kulağı, şanzıman takozu olabilir

üstteki motor kulağı sağlam gibi, elle sallayınca vs motorda sarsıntı yok. Sadece biraz titreşimli çalışıyor, 2 ay önce triger değişirken zaten kontrolü yapıldı söküldüğü için. 

Şanzıman takozu buna neden olur mu bilmiyorum açıkçası. Çok ciddi bir rahatsızlık yok ama huzursuz edici. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Cengizhan Bekir BAYRAM yazdı:

motor takazu ne tuttu acaba 

Yorum bağlantısı
Furkan Kökoğlu
Erkan Işık yazdı:

1 ay önce değiştirdim. Yan sanayi 185tl+50 tl işçilik verdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Arabada ses aramak kadar igrenc bir durum yok.Fiestamda Aylarca ses aradim durdum  en son motorla silecek arasinda 10-11 anahtar bulmustum 😏

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Alpay Sumer yazdı:

Arabada ses aramak kadar igrenc bir durum yok.Fiestamda Aylarca ses aradim durdum  en son motorla silecek arasinda 10-11 anahtar bulmustum 😏

Kesinlikle öyle ve birkaç ihtimalin ötesine geçemiyorum.

1) Motor veya şanzıman kulaklarında sıkıntı var (tek taraftan geliyor ses fakat üstteki motor kulağında sorun görünmüyor)

2) Amortisörde sorun var

3) Tekerlek bilyasında, rotta veya rot başında sorun var

Başka aklıma bir şey gelmiyor, araç ilk çalıştığında titreşimli çalışıyor, çok aşırı değil ama ön tampon titriyor. Biraz gaz verirsem titreşim kalmıyor. Tak tak şeklinde vuruntu yok, sadece bir metal metale çarpıyor gibi ses çıkarıyor.

Yorum bağlantısı
Cengizhan Bekir BAYRAM
Erkan Işık yazdı:

baskı balata degiştirirken o degistigi için 140 lira tuttu parça . işçilik yazmadı ekstra. 

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Bende de bu ara bir sıkıntı var. Aracı ilk çalıştırmada sağ taraftan bir takırtı, metal sesi geliyor sonra kesiliyor

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kürşad Özpamuk yazdı:

Bende de bu ara bir sıkıntı var. Aracı ilk çalıştırmada sağ taraftan bir takırtı, metal sesi geliyor sonra kesiliyor

Aynı durum, işin tuhafı kısa süre sonra kesildiği için bulunamadı da. Liftte baktık ettik yırtık kırık bir şey yok. 

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Saniye 13 14 15 e dikkat. Ses orada geliyor bir şangırtı gibi

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kürşad Özpamuk yazdı:

Saniye 13 14 15 e dikkat. Ses orada geliyor bir şangırtı gibi

Benzer ses gibi ama tam anlayamadım. Eğer fırsatım olursa bende yarın videoya alırım. Dediğim gibi baktırdım heryere motor kulağı şanzıman kulağı viraj lastikleri rot körükleri rot başı ve kolu gibi kısımlar sağlam. 

Araç ısınınca kesilmesi bunların olmasını engelliyor zaten çünkü onlarda sürekli olur. Başka aklıma bir şey gelmedi, usta araç kalsın sabah çalıştırıp bakayım dedi. Bu da bana uymuyor çünkü gittiğim yer uzak ve aracı bırakmam demek 2 günümün gitmesi demek. 

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Ü.Emre Kartal yazdı:

Benzer ses gibi ama tam anlayamadım. Eğer fırsatım olursa bende yarın videoya alırım. Dediğim gibi baktırdım heryere motor kulağı şanzıman kulağı viraj lastikleri rot körükleri rot başı ve kolu gibi kısımlar sağlam. 

Araç ısınınca kesilmesi bunların olmasını engelliyor zaten çünkü onlarda sürekli olur. Başka aklıma bir şey gelmedi, usta araç kalsın sabah çalıştırıp bakayım dedi. Bu da bana uymuyor çünkü gittiğim yer uzak ve aracı bırakmam demek 2 günümün gitmesi demek. 

Az önce tanıdık bir usta sağolsun eve kadar gelip baktı. Radyatör ün sallanıyor dedi inip baktım hakikaten biraz sallayınca metal aksam ses yapıyor. Elinizle sallayıp bir deneyin. Kısa zamanda gidip sabitletcem.  Yazarım gelişmeleri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kürşad Özpamuk yazdı:

Az önce tanıdık bir usta sağolsun eve kadar gelip baktı. Radyatör ün sallanıyor dedi inip baktım hakikaten biraz sallayınca metal aksam ses yapıyor. Elinizle sallayıp bir deneyin. Kısa zamanda gidip sabitletcem.  Yazarım gelişmeleri

Olabilir fakat sadece sağdan gelmesi ilginç olsada ciddi manada benimde kafama yattı. Alt takımda bir şey yok çünkü. Daha yeni ses olunca kontrol ettirdim, araç muayeneden geçti öncesinde yine bir sıkıntı olsa geçirmezlerdi. 

Radyatör araç ısınınca titreşim azaldığı için ya da radyatördeki su ısındığı için kesiliyor olabilir. Ama boşluk olsa yinede sürekli sallanırdı gibi de düşünmedim değil. 

Torpidonun arkasındaki klima elemanlarından geliyor olabilir mi? Bunu da düşünmedim değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Sabah arabayı hanım çalıştırdı bende radyatörü sıkıca tuttum, ses gelmedi sanki

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kürşad Özpamuk yazdı:

Sabah arabayı hanım çalıştırdı bende radyatörü sıkıca tuttum, ses gelmedi sanki

Radyatöre baktım az önce evet biraz boşluk var ama klima radyatörü ile radyatör arasında. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk
Ü.Emre Kartal yazdı:

Radyatöre baktım az önce evet biraz boşluk var ama klima radyatörü ile radyatör arasında. 

Benimki baya titriyor sallanıyor. Yazın böyle bir sorun yoktu nasıl bu kadar boşluk yapmış anlamadım 

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Bugün ustaya gittim biraz daha test ettik özellikle el freni çekik durumda yarım debriyaj ile aracı kalkma pozisyonuna getirip bırakınca ses baya duyulur hale geldi. Radyatör üstündeki koruma plastiği de 2 kapak var, açınca radyatörü içine girdiği 2 adet plastik çıkıyor. Bu plastikler içi radyatör demirinden geniş olduğu için boşluk var. O plastiği yerine güzel 2 tane ortası delik plastik buldu ve yerleştirdi. Artık radyatör oynamıyor. Ayrıca radyatörün bize göre solundan metal bir boru çıkıyor antifiriz kabına kadar giden onu da cırt kelepçe ile sabitledi. Şuan denedik ve ses kesildi sabah bir daha denerim araç soğukken

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kürşad Özpamuk yazdı:

Bugün ustaya gittim biraz daha test ettik özellikle el freni çekik durumda yarım debriyaj ile aracı kalkma pozisyonuna getirip bırakınca ses baya duyulur hale geldi. Radyatör üstündeki koruma plastiği de 2 kapak var, açınca radyatörü içine girdiği 2 adet plastik çıkıyor. Bu plastikler içi radyatör demirinden geniş olduğu için boşluk var. O plastiği yerine güzel 2 tane ortası delik plastik buldu ve yerleştirdi. Artık radyatör oynamıyor. Ayrıca radyatörün bize göre solundan metal bir boru çıkıyor antifiriz kabına kadar giden onu da cırt kelepçe ile sabitledi. Şuan denedik ve ses kesildi sabah bir daha denerim araç soğukken

umarım çözülmüştür sorununuz, bende kontrol ettim ama öyle klima radyatörü dışında boşluk yoktu. 

Sizde debriyaja basınca veya kasisten geçiyorken geliyor muydu?

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk
Ü.Emre Kartal yazdı:

umarım çözülmüştür sorununuz, bende kontrol ettim ama öyle klima radyatörü dışında boşluk yoktu. 

Sizde debriyaja basınca veya kasisten geçiyorken geliyor muydu?

Maalesef ses geliyor hala. Hayır bende motor soğukken fazla titrediği zamanlar geliyor hatta bugün kapıdan şüphelendim

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kürşad Özpamuk yazdı:

Maalesef ses geliyor hala. Hayır bende motor soğukken fazla titrediği zamanlar geliyor hatta bugün kapıdan şüphelendim

Bende sabah daha net şekilde duymaya başladım ama kısa sürede kesiliyor. Video çektim anlaşılmıyorda tam. İlla kontrol sırasında duyulması lazım bunun. 

Bendeki kapı veya torpidodan kaynaklı değil. Daha çok alt takım ile ilgili gibi ama bir şey de çıkmıyor. Araç ısınınca kesiliyor o da başka bir konu. 

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Aynen çok karışık bir durum halledebilirseniz buraya da mutlaka yazın bekliyorum 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Çetinn

Haftasonu Ankara Tuncay Ustada motor kulağı (üst), şanzıman takozu değiştirdim. Benzer sesler vardı aracımda ve tamamı kesildi. Bende ki sesler triger değişimi sonrası başlamıştı. Bu seslerden kurtuldum ancak motor sanki önceki haline göre daha düzensiz çalışıyor gibi geliyor bana fakat kime götürsem normal diyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...