İçeriğe Yönlendir

Focus 2 CVT Şanzıman Soğukta Donar Mı?

SerhatKAYA

Recommended Posts

SerhatKAYA

Sıcak havalarda böyle bi sorun yoktu ama havalar soğumaya başladığında arabayı soğukken ilk çalıştırdığım zaman araba yürümüyor, adeta sanki şanzıman kilitlenmiş.

Ama 5-6 dk çalışır halde bekleyip 2-3 aragaz verdiğimde D ye takıp yürüyorum sıkıntı yok.

Veya tekerler rolantide 3-4 tur döndüğünde araba kendine geliyor, sanki şanzıman donuyor gibi.

Şanzıman donar mı? Ya da ne bileyim kışlık bi şanzıman yağı falan mı koymak lazım? Anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Şanziman donmazda şanziman yag bakimini hangi araliklarla yapiyorsunuz yada yaptiniz mi yag degisimi vs. 

Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
Sinan Akgöl yazdı:

Şanziman donmazda şanziman yag bakimini hangi araliklarla yapiyorsunuz yada yaptiniz mi yag degisimi vs. 

Şanzıman daha yeni bakımdan çıktı 2 ay falan oldu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İzmir'de bir de.. 

Soğukla ortaya çıkan bir sorundur ama sebep soğuk değildir. 

Bence başka sorun var. En son bakım yapan ustaya bilgi verin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

2 ay önce bakimdan ciktiysa yazin olmayan olay bunla alakası yoktur diye düsünüyorum. Siz Mehmet abinin dedigi gibi bakima girdigi yere goturun. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

El freni takılıyor olabilir mi? Şanzımana kalın yağ konuldu ise sıcaklıklarda düşük belki o nedenle oluyordur.

Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
İzmir'de bir de..  Soğukla ortaya çıkan bir sorundur ama sebep soğuk değildir. 

Bence başka sorun var. En son bakım yapan ustaya bilgi verin. 

Normalde izmirde yaşıyorum da Afyondayım malum sıcaklık-10 dan yukari değil..

El freni takılıyor olabilir mi? Şanzımana kalın yağ konuldu ise sıcaklıklarda düşük belki o nedenle oluyordur.

Araç 5 dakika calistiktan sonra sorunsuz bi sekilde gidiyor. El freni takilsa bile gaz verdigimde ön tekerler dönmez mi ki? Ya da patinaj atmaz mi? Gerci aracta anti patinaj var mi yok mu bilmiyorum

Ustaya bi göstereyim. Kimle konuşsam orjinal şanzıman yağı koymamistir diyolar

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Orjinal olması çok önemli değil de, uygun yağ konulmamis olabilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
Orjinal olması çok önemli değil de, uygun yağ konulmamis olabilir

Bana da yağ mantıklı geliyor. Çünkü şanzıman da en ufak sorun yok vites geçişleri aracın gidişi olsun. Bi problem olsa elbet hissettirir sürüşte diye düşünüyorum
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
SerhatKAYA yazdı:

Normalde izmirde yaşıyorum da Afyondayım malum sıcaklık-10 dan yukari değil..

Araç 5 dakika calistiktan sonra sorunsuz bi sekilde gidiyor. El freni takilsa bile gaz verdigimde ön tekerler dönmez mi ki? Ya da patinaj atmaz mi? Gerci aracta anti patinaj var mi yok mu bilmiyorum

Ustaya bi göstereyim. Kimle konuşsam orjinal şanzıman yağı koymamistir diyolar

Bazı araçlarda el freni açıksa gaz versenizde güç aktarmaz. Aktarsa da arka teker tutarken öyle bahaettiğiniz şeyler olmaz. En fazla aracın arkası yere yaklaşır ön taraf havaya kalkar. Israrla zorlarsanız baskı balata zorlanır. Öyle sağlam çalışan sistemde el freni kopmaz teker gücüyle. 

Yorum bağlantısı
SerhatKAYA

Güncelleme : Şu anda İzmirdeyim böyle bir problem yok, Afyonun soğuğunda yapıyor sadece.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu durumda, en son yağ değişimi yapan yer ile görüşün. Hatalı yağ koyulmuş olabilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Can Fındık

bence iyi bir usta bulup şanzıman yağını tekrar değiştirin. eski ustanıza da uğramayın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...