İçeriğe Yönlendir

Yerli Otomobil TOGG' un Tasarım Aşaması

Sinan Akgöl

Recommended Posts

Muhittin Kaplan

Güç elektroniği üzerine isim yapmış bir arkadaşım TOGG a geçti. Boşuna geçmemiştir.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Tanıtımdaki araç üretilecekse çok pahalı olur. Artık alim gücümüz çok düştüğü için sıfır Clio bile bize çok pahalı. Daha basit ucuz bir model belki daha başarılı olur 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Tanıtımdaki araç üretilecekse çok pahalı olur. Artık alim gücümüz çok düştüğü için sıfır Clio bile bize çok pahalı. Daha basit ucuz bir model belki daha başarılı olur 

vesile ile yıllık milli gelirimizin yarısı kadar dış borcumuz var... yorgan ayağa kısa gelmektedir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Zor bir pazar ama bizim ülkemiz, şimdi basit ucuz bir model yapsan insanlar beğenmez, bunu alacağıma 20 yaşında vw alırım diyenler olur :) pahalı lüks model yapsan bu kadar para verdikten sonra şunu alırım deriz . 

Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

çalıştığım fabrikada kapı fitilleri için numune basımları devam ediyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Peki alırım diyenlere soruyorum.. 

Kaç lira olursa alırsınız. ?

hangi ay? hangi yıl ben olsam ikameli sorardım.. corolla hybrit fiyatına orantılanabilir, tesla ya da orantı yapılabilir. benzinli binek egez ya orantı olur mu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çağlar Bayur yazdı:

hangi ay? hangi yıl ben olsam ikameli sorardım.. corolla hybrit fiyatına orantılanabilir, tesla ya da orantı yapılabilir. benzinli binek egez ya orantı olur mu ?

Halkımız sevinmişti ama clio pahalı bu yerli daha da ucuza alacağız diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Halkımız sevinmişti ama clio pahalı bu yerli daha da ucuza alacağız diye.

tesla fiyatına satacak olan ecnebi bayilerine ihraç edersek başarılı olmuş olur. önemli olan o . biz kılyo uyar.

Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Küçük model de yapılsa SUV da yapılsa benzinli de yapılsa elektrikli de yapılsa her şekilde eleştirecek, burun kıvıracak, rahatsız olacak insanın olduğu hatta proje başarısız olsun diye dua eden tiplerin varolduğu ülkede de yeni bir şeyler yapmak cidden zor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Küçük model de yapılsa SUV da yapılsa benzinli de yapılsa elektrikli de yapılsa her şekilde eleştirecek, burun kıvıracak, rahatsız olacak insanın olduğu hatta proje başarısız olsun diye dua eden tiplerin varolduğu ülkede de yeni bir şeyler yapmak cidden zor
Bence burada bir hata var. Sonuçta %50 oy almış ve 2001 beri tek parti ülkeyi yönetiyor. X ya da Z olmasi bir şeyi değiştirmez. Baştaki 21 yıldır yapamamissa da bu şimdiki Parti'nin de suçu olmaz. 1938 sonrası ülkenin çivisi hızla çıkmış. Çıkmaya da devam ediyor. Az kaldı ya iç savaş çıkacak ya da %50 şu bir şekilde bu ülkeden ayrılacak. Zamanla göreceğiz.
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ
Hacı Şenyurt yazdı:
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Bence burada bir hata var. Sonuçta %50 oy almış ve 2001 beri tek parti ülkeyi yönetiyor. X ya da Z olmasi bir şeyi değiştirmez. Baştaki 21 yıldır yapamamissa da bu şimdiki Parti'nin de suçu olmaz. 1938 sonrası ülkenin çivisi hızla çıkmış. Çıkmaya da devam ediyor. Az kaldı ya iç savaş çıkacak ya da %50 şu bir şekilde bu ülkeden ayrılacak. Zamanla göreceğiz.

Hocam 

Olayı siyasete taşımayalım. Bu ülke hepimizin. Kimin ülkesinden kimi gönderiyorsunuz? Böyle bir üslup ve yaklaşım doğru değil, yanlış anlaşılabilir.  Hep birlikte daha iyiyi nasıl yapabiliriz onu düşünmemiz gerekiyor 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben alırım alacağım diyeniniz var mı ?

Allah'ım o aracı alacak parayı nasip eder inşaAllah. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Araçlarda ÖTV zımbırtısı ortadan kalkmadan ya da insani seviyeye düşmeden pek heveslenmeyin. 2022de seri üretime geçilecek diye açıklamışlar en son haberlerde okumuştum. Doğru yanlış bilmiyorum pek ciddiye aldığım bir konu değil. O yıla kadar mucize olmazsa ekonomi daha kötüye gidecek ÖTV KDV o bu şu her şey artmaya devam edecek.

800 binden kapı açar ful paketi 1.000.000 liraya satarlar. Yolda üç beş tane gösterilir vatandaşa. 2023te de bakın araba yaptık denir. Düzen aynı kalırsa 2024te fabrika zarar ediyor diyip Katarlılara satılır.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Peki alırım diyenlere soruyorum.. 

Kaç lira olursa alırsınız. ?

300-350 olursa şuan ki piyasada alırım.

Altyapı bana yeterli, Antalya İzmir Ankara Antalya arası gidecek alt yapı var.

Evde şarj yeri biraz sıkıntı, 9 daire var ama 5 araba sığıyor, herkesin yeri yok yani...

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

En ucuz denilebilek full elektirikli araçların şu anki fiyatı 35000 dolar olduğu için bizdeki fiyatı şu an için 700.000 TL olacaktır. Iç piyasaya ÖTV siz satılırsa bugünkü rakam 500 civarı olacaktır. Bence iyi bir pazarlama ile tüm şirket araçları buna dönerse hem yurt içi piyasası arta hemde taninirligi. Sonrası yine otvsiz bir müddet Avrupa'ya da gobderilirse orada da tercih edilecektir. Ancak bunların hepsi paramızın değer kaybetbeyecegini öngördüğümüzde geçerli olacaktır. Yani sıradan vatandaş tahmini bu araçlara 2033 gibi erişim olanağına sahip olacak ben görüşüm bu yönde.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Hocam 
Olayı siyasete taşımayalım. Bu ülke hepimizin. Kimin ülkesinden kimi gönderiyorsunuz? Böyle bir üslup ve yaklaşım doğru değil, yanlış anlaşılabilir.  Hep birlikte daha iyiyi nasıl yapabiliriz onu düşünmemiz gerekiyor 
Sayın arkadaşım olayın siyasi olmadığı konusunda hem fikir olmak için yazdım. Sırf 2 sene içinde çalıştığım şirkette 50 ye yakın Türk vatandaşı yetişmiş insan sadece universite mezunu olup karekterden yoksunlari saymadım bile, bunlar ülkemizi geri dönmemek üzere terk ettiler. Ben bu iki senede neredeyse %65 zam aldim ama aldığım maaş hala avrupada benim işimi yapanlardan %150 den daha az. Yani biz üretmeyi bilmiyoruz değil ürettiğimiz kullanmayı bilmiyoruz. Yazık değil mi hepimizin emeklerine. Sayın arkadaşım elbette diğer ülkeler bizim ilerlememizi istemeyecekler elbltte ülke içinde hainler olacak. 1071 den bugüne hiç mi olmadi. Bir oturup düşünmemiz lazım. Çünkü bir kere basarirsak sonrası çorap söküğü gibi gelecek. Bir kere yeter bir kere.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hacı Şenyurt yazdı:
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Sayın Hacı arkadaşım

Yazdıklarınız yanlış, iğneleyici, siyasi ve aşağılayıcı olmuş ayrıca mantık da yok. 21 senedir yönetiyorsa parti sorumlu olamaz nasıl bir açıklamadır? Yüzde 50 terkedecek nasıl bir açıklamadır? Ülkeyi terkedenlere "karakterden yoksun" diye etiket vurmayı kim size nasip etti? Nasıl iç savaş çıkacak diye yorum yaparsınız? Hangi hakla bunu söylersiniz? 1938 sonrası çivi çıkmış diyerek, nasıl görünen yönetim suçunu geriye yayarsınız? Bunları nerede okudunuz?

Ülke düzelecek gelişecek, dogmalardan, pisliklerden, rüşvetten, adam kayırmacılıktan, hortumda kurtulacaktır. Bu bir süreç bunu yaşıyoruz. Bunun içinde de illa ki cahilce politika yapanlar olacak ve bunları savunanlar olacaktır ancak bunun devamı olanaksızdır. Akıl ve Bilim bunları yaşatmayacaktır. Evrim kaçınılmazdır illa olacak. İyiye doğru. 

Bu nedenle yorumunuza bir açıklama getirmenizi öneriyorum yoksa düpedüz hakarettir.

Araç konusuna ve benzer konulara gelirsek mesele bu konuların politika malzemesi yapılarak oy için kullanılmasıdır. Yoksa sanayicimiz siyasi ve mali ortam rahat bırakılsa zaten en iyisini yapma peşindedir. Türkiye 1960 larda otomobil fabrikası kurmuş ve üretmeye başlamış hatta kendi modelini de geliştirmiştir. Köstek olunmasın yeter.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

sorun bu tür yaklaşımların halk tarafından yanlış algılanması

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Işık
En ucuz denilebilek full elektirikli araçların şu anki fiyatı 35000 dolar olduğu için bizdeki fiyatı şu an için 700.000 TL olacaktır. Iç piyasaya ÖTV siz satılırsa bugünkü rakam 500 civarı olacaktır. Bence iyi bir pazarlama ile tüm şirket araçları buna dönerse hem yurt içi piyasası arta hemde taninirligi. Sonrası yine otvsiz bir müddet Avrupa'ya da gobderilirse orada da tercih edilecektir. Ancak bunların hepsi paramızın değer kaybetbeyecegini öngördüğümüzde geçerli olacaktır. Yani sıradan vatandaş tahmini bu araçlara 2033 gibi erişim olanağına sahip olacak ben görüşüm bu yönde.

Bir sene önce sattığım arabayı tahminen 5 yıl sonra anca alırım. Kaldı ki elektrikli yada sıfır aracı almayı anca 2033 emeklilik parası ile yada 2051 yılında nasip olur ALLAH ömür verirse..
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Siyaset ise siyaset. Mevcut iktidar aklımız ile oynuyor bitti. Yiyene afiyet olsun yemeyecek olana selamlar olsun

Doğalgaz bulduk hikaye araba yaptık hikaye petrol bulduk hikaye süper güç olduk hikaye hep yalan hep dolan

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Servet Aydın yazdı:

Siyaset ise siyaset. Mevcut iktidar aklımız ile oynuyor bitti. Yiyene afiyet olsun yemeyecek olana selamlar olsun

Doğalgaz bulduk hikaye araba yaptık hikaye petrol bulduk hikaye süper güç olduk hikaye hep yalan hep dolan

Hay ağzına sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Birileri 15 liralık medikal malzemeyi 1000 liraya satarak süper güç oluyor.. Görüyoruz. 

Yalanlanmadığına, aksi ispat edilmediğine göre doğrudur diye düşündüğüm için bunu yazdım. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Sayın Hacı arkadaşım
Yazdıklarınız yanlış, iğneleyici, siyasi ve aşağılayıcı olmuş ayrıca mantık da yok. 21 senedir yönetiyorsa parti sorumlu olamaz nasıl bir açıklamadır? Yüzde 50 terkedecek nasıl bir açıklamadır? Ülkeyi terkedenlere "karakterden yoksun" diye etiket vurmayı kim size nasip etti? Nasıl iç savaş çıkacak diye yorum yaparsınız? Hangi hakla bunu söylersiniz? 1938 sonrası çivi çıkmış diyerek, nasıl görünen yönetim suçunu geriye yayarsınız? Bunları nerede okudunuz?

Ülke düzelecek gelişecek, dogmalardan, pisliklerden, rüşvetten, adam kayırmacılıktan, hortumda kurtulacaktır. Bu bir süreç bunu yaşıyoruz. Bunun içinde de illa ki cahilce politika yapanlar olacak ve bunları savunanlar olacaktır ancak bunun devamı olanaksızdır. Akıl ve Bilim bunları yaşatmayacaktır. Evrim kaçınılmazdır illa olacak. İyiye doğru. 

Bu nedenle yorumunuza bir açıklama getirmenizi öneriyorum yoksa düpedüz hakarettir.

Araç konusuna ve benzer konulara gelirsek mesele bu konuların politika malzemesi yapılarak oy için kullanılmasıdır. Yoksa sanayicimiz siyasi ve mali ortam rahat bırakılsa zaten en iyisini yapma peşindedir. Türkiye 1960 larda otomobil fabrikası kurmuş ve üretmeye başlamış hatta kendi modelini de geliştirmiştir. Köstek olunmasın yeter.

Sayın Mehmet bey, yazdıklarımı tekrar okumanızı rica ediyorum. Zira ben yetişmiş ve ahlaki değerleri yuksek arkadaşlarımızın ülkemizden ayrildigindan bahsettim. Gidenlere asla hain demedim. Hain olanların 1071 den bugüne ve yarında olacagini yazdım. Hükümetler içinse iddia ettiğim şey tek başlarına iktidar olsalar bile uretemediler veya uretileni satamaladilar. Sonuçta bu da ciddi bir başarısızlık örneği.

Sadece son hükümeti de kast etmedim. Sonuçta bizdeki olay sürekli olarak paramızın değer kaybetmesi. Ben dış ekemomik durumu iyi ülkelerde yaşamın kolay olduğunu da iddia etmedim. Parti sorumlu olmaz kısmına da şöyle degineyim. Partileri seçenler parti yöneticileri ise tamam siz haklısınız. Eğer seçmen olarak biz secmissek bu partinin değil bizim yanlış karar verdimizi gösterir.

Üstelik yukarıda daha önce yazdıklarım için sizinle hem fikir olanlar çoğunlukta ise lutfen yönetimdeki arkadaşlar olarak beni uyarsinlar ki ben kimseyi yanlış yönlendirmiş olmayayım. Üstelik yazdıklarıma katılmayabilirsiniz ki bu da en doğal hakkınız. Tekrar söylüyorum eğer yazfdiklarimda kişileri kurumları aşağılayıcı küçük düşürücü bir konu varsa lütfen yönetim yazdıklarımi silsin ve benden bir özür veya ne derseniz duzletme mi aciklamami ne isterse ben yazmaya hazırım. Üstelik tek bir şey dikkatimi çekti her zaman özellikle benim yorumlarima cevap yazıyorsunuz. Açıkça belirtmeliyim ki ben bunu değerli de buluyorum. Tartışmadan da hayat olmaz.

Saygılarımla. [emoji854]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...