İçeriğe Yönlendir

C4 - Yaşadığım Sorunlar

Tulak Akan

Recommended Posts

Tulak Akan

Meraba herkese cok 

Ben bir citroen c4  2007 1.4 brc lpgli araba aldim

100000 de daha 

fakat bazi sorunlari var ogreniyin

direksiyonu hafifce saga ve sola cevirirken gelen ses tam orta yerde geliyo boyle garip bi kuturtu, sonra amortiserden gelen o sert sesler belki salincaktir, hadi bunlarda sorun degil

motor tam dururken mesela kirmizi isikta nefes alip verme gibi bi ses var ve hafif titriyo ibre falan oynamiyo gaz tepkisinide iyi aliyo bu olay gazda cok benzindede birazcik oluyo ama benzinde daha iyi yinede

bu direksiyon sertligi de var acaip sert

ve son olarak bugun buji yag ve filtre degistirdim motorda gaza basip birakirken bi sarsilma oluyor neden her yag degisiminde boyle enteresan bir sey oluyo sizce cok garip degil mi onceden yoktu ama neyse

simdi ey abiler ey tecrubeli insanlar,1.  direksiyon sertligi, 2. saga sola cevrilince gelen ses. 3. amortizor (belki takozlardan gelen o ses cukurlarda hissedilen) 4.motorun boyle nefes alip vermesi, 5. debriyaj depelinin viteste iken basarken kitirtili olmasi sallatili gecmesi

Ben sizden gercekten yardim istiyorum ben biraz hasas bunyeliyim sirf dizel ses yapiyo diye gittim benzin aldim butcem yok diye lpg yi sectim Ya lutfen bu 5 soruna cevap verin ben gozumu kapatip suremem boyle hangileri onemli nasil hallolur bana bi akil verin

elimden gelen islerde olur bu arada buji ben degistirdim yagi filtreyi (Yalniz bu hava filtresi degistirmek cok zor eger biri yazarsa nasil yapildigini 6. olarak cok isime yarar.

Saygilarimla Simdiden cok tesekkur ederim Allah razi olsun

Eger  2007 c4 1.4 benzin lpg li araci olan varsa  bana ozel mesaj atsin whatsapp dan konusalim bilgili bir abiye ihtiyacim var saygilarimla

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Neye göre kime göre? Neyini öğrenmek istiyorsun? 

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Fransız bir araçtır kendisi konuda çok Fransız olmuş araç gibi

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

benzinlisi mi dizeli mi , otomatiği mi manueli mi , hangi kasası ? bu nasıl bir soru 😀

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Motordaki dalgalanma için ateşleme elemanlarının tamamını değiştirmemişsiniz sanırım. Bobin ve buji kablolarını da orjinalleri ile bi değişin.

Direksiyon yumuşak olmalı. C4 kullandım ve yumuşacık direksiyonu vardı. Sizinkinde sorun olmalı.

Debriyaj pedalı için, debriyaj hiç değişti mi bu zamana kadar? Bilyesi dağılmış olabilir. Debriyaj değişmişse takım halinde değişmemiş olabilirler. Bilye yine gitmiş olabilir.

Bence sağlam bir usta bulun, o incelesin, size söylesin.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/254633-osman-usta-maslakta-no-name-servis/

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Arabanı bildiğin ustana mı yoksa her hangi bir yerde mi bakımını yaptırdın? Direksiyon kutusu ve kule takozları yüksek ihtimal. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tulak Akan

Malum bir kac gundur yazmaktayim sorunlarimi.

Kisaca sormak istedigim konu sizce ben bu araba ile ne yapmaliyim, satip kurtuliyim mi yoksa ozen gosterip duzeltiyim mi ?

Motorda yag kacagi var hafif tekleme var, direksiyon pompasi ve kutusunda sikinti var , amortisorun degismesi gerek, baski balatanin degismesi gerek. bunlarin disinda ne gibi sikinti var derseniz yok. ama beni en cok uzen bu motorun devirsizligi onuda nasil yapariz usta ariyiroum.

Sizce satiyim mi yoksa suriyim mi, genel olarak ben sevdim arabayi kazasi yok motorunun etekleri vs degismis, sevdim yani arabayi sizin arabalarinizda sifir sorunsuz mu suruyosunuz durum nedir yani, sizce bu iflah olur mu yoksa satalim mi.? 

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

km ? model? bahsettiğiniz arızalara ustalar baktımı? herhangi bir fiyat varmı elinizde?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Satarken sorunlarını söyleyecekseniz satın. Fakat bu sefer de çok zarar edebilirsiniz.

Motorun etekleri nedir bir de?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Bizimkiler fikirden oteye gecmez.

Aceleci olmayin. Zamana ve oncelige gore islere baslayin. İyi usta bulunca isler kolay ilerler.  Sorunlari detayli paylasin fotograflarla destekleyin. Fikri olanlar hemen yardimci olur..

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

İstanbulda nerede ikamet ediyorsunuz ona göre usta tavsiyesinde bulunalım. Usta bir baksın artısı eksisini size söylesin nedir ne değildir. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Bence yaptırın kafanız rahat binin. Baskı ve amartisör arıza sayılmaz km si gelince biter.

Digerleri ise herkesin başına gelen arızalar kolay hallolur sanıyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Anladığım kadarıyla pistonlar yatağa vuruyor ve segmanlar değişti. Motor nasıl yapıldı, piyasa değerine göre kaça alındı, ön görülen masraf sonrası ne kadar süre kullanılacak. Bunlara göre hareket gerekir 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

yapılır hersey yapılır ustasını bulduktan sonra, yapılmayacak dertler olmasın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

iyi bir ustada masraf ekspertizi yapılıp yol yakınken çıkışa gidilebilir. uzun vadede kazançlı olursunuz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bilerek mi aldınız, sürpriz mi oldu.
Yapılmayacak şeyler değil ama araba dökükse toplaması zordur.
Maliyet çıkarıp karar vermelisiniz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu sorunlar için sizin yapabileceğiniz bişeyler yok gibi.
Bir usta görsün.
Direksiyon çevirince gelen ses amortisör kulesinden gelebilir
Sizin amortisör dediğiniz ses basit bir rot başı olabilir.
Hava filtresi nerede ki. Neden zor ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hava filtresi nerede ki. Neden zor ?

fransıza hoşgeldin, tdci da kızdırma bujisi sökmek le aynı işçilik

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
fransıza hoşgeldin, tdci da kızdırma bujisi sökmek le aynı işçilik

Hadi ya [emoji28]
Bakımda değişildi ama. Ben dikkat etmedim.
Sadece maf sensörünü söküp temizlemek istedim. Sökemedim
Garip bi vidası var.
Bi ara boruyu komple sökeceğim :)
Yorum bağlantısı
Tulak Akan

Hepinize cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz ve guzel seyler yazdiniz ben kisa bi ozetle arabayi ve sorunlarini anlatayim

ben bu arabayi surpriz gibi aldim cok seyi cikti arabayi bilenden almistim oysa Allah a haval ediyorum,

Araba ile devam etmeye karar verdim her seyi buraya yaziyuorum ve siz ne derseniz o sekilde gidicem ve hepinizede cok tesekkur ederim bu forum gercekten cok yarwdimci oldu bircok seye Allah razi olsun hepinizden.

ARABA HAKKINDA

citroen 2007 c4 1.4 benzinli lpg brc    98000

71.000 triger degisti

71.000 motor ust takim conta vs degisti takim.

bujilerini hava filtresini yagini yag filtresini 2 gun once degistirdim   bobin ngk diye bi bobin yaklasik 60 yada 70 binden beri degistirilmemis  

lpg 70 binde takilmis 2 yil once 2017 de de 

Sorunlar su 

1. Motorumuzda bir nefes alip verme var. Sanki azaliyo ve yukseliyo gibi ama cubuklu oldugundan heralde ibre oynamiyo anlayamiyorum, fakat debriyaja basincada araba sanki rahatliyo o ses kesiliyor, fari acip kapatincada bir takim degislikler oluyor. hele fari acinca daha cok o  nefes alip vermeyi hissediyosun/ fakat bogaz kelebegi flan temizle diyolar bilmiyorum ben oyle seyler yapmayi. kalibrasyondan korkuyorum

2.  bugun gittim benzin filtresini degistirmeye arabada filtre yok ? ee napicam ben arabada suzgec varmis samandirada heralde,  o suzgec ne zaman degisir nasil degisir bilmiyorum ki

3.amortisor gidik hepsini yaptirmam lazim  yay ile degistirilmiyormus yay harwic diger setler

4.motordan bir yag akintisi var sizma gibi bugun motoru yikadim altini spreyledik yani usta dediki nerden geldigine bakalim bir kac gun sur/ ve elimi egzos borusuna koyuyorum koku sanki antfiriz gibi yada cam silecek suyu gibi , su eksiltmesi yok galiba ve yagida full.  bu arada bujilerini degistrdim belki 70 binden beri degismemistir ama biraz yagliydi sanki resimleri paylasicam bakarsaniz eger belkide normaldir. belkide karterdir 

5. direksiyonda bir problem vardi hem full sertlik hemde sag ve sola yavas cevirmelerde kut kut sesler geliyordu arkadaslar sigortayi cikar yeni tak yanmis olabilir dedi cunku depo doluydu hidrolik deposu,  ve gittim yani sigorta aldim bir sigorta vardi 20 yaziyodur kullanma kilavuzunda 25 takmislar onu 20 ile degistrdim problem olur mu bide elimi hangi sigortaya atsam dibi yanik gibiydi o zaman hicbirnin calismamisi gerekiyor  attigim resimde sagdakiler yeni soldakiler eski sigortalar

yani bu direksiyonda bu sekilde bir sorun, bu konudada yardima soyle ihtiyacim var 1. ikinci el alsam olur 2. hidrolik pompasini mi aliyim yoksa komple yeni direksiyon kutusu mu yoksa ikiside farkli seyler mi.

Aslinda benim moralimi en cok bozan tek sey motor motorun boyle olmasi beni cok uzuyor motor iyi olsa digerleri zaten olur arabayi sirtimizda tasimiyoruz neticede yolda bozuluyo ama motor bu km de bilmiyorum derdi ne

1. ve 2. fotograf gaz kelebegi sanki biraz acik gibi duruyo ama temiz gibi

3. fotograf  buji 1 ve 4 . buji biraz yagliydi ama 2 ve 3 cok kuruydu ama degistirdim

4.motorun alti yag damlamalari

5. motor icinde degisenler yaklasik 60 veya 70 bin km

6. da da soldakiler eski dibi siyah sagdakilerde yeni olanlar bir seye etkisi olmadi gerci yenilerin ama 

link de de ses olarak motorun videosu var

https://dosya.co/06iawvt5r5xn/20200111_195535.mp4.html

Screenshot_2020-01-11-23-56-40-099.jpeg

Screenshot_2020-01-11-23-59-08-955.jpeg

Screenshot_2020-01-11-23-59-27-879.jpeg

Screenshot_2020-01-11-23-59-44-376.jpeg

Screenshot_2020-01-12-00-00-04-575.jpeg

Screenshot_2020-01-12-00-00-23-106.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şu arabaya obd bağlayıp 30 km test sürüşü video yapıp paylaşsan nasıl olurdu. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şu arabaya obd bağlayıp 30 km test sürüşü video yapıp paylaşsan nasıl olurdu. 

Sana gelsin. :)
Nerede ki bu C4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sana gelsin. :)
Nerede ki bu C4

Bizim Cruze ben böyle arızalarını bulup yaptım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hallolmayacak büyütecek şeyler değil
Küçük bir rolanti sorununuz var
Belki lpg kalibrasyonu bozuk. Belki rolantiyi düzenleyen parça

Ancak hiç biri sizin yapacağınız şeyler değil
Bir usta bulun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...