İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Araba ve Fosil Yakıtlı Araba Arasındaki Farklar

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, elektrikli araçlar gelecekte fazlasıyla yollarda olacak bu belli. Benim merak ettiğim elektrikli araçların bakım masrafları nasıldır? 

Mesela benzinli dizel araba için ortalama 10-15 binde bir yağ değişir. Belli bakım aralıkları vardır triger şu zaman v kayışı bu zaman gibi. 

Hibrit araçlar da biraz benzerdir diye düşünüyorum. 

Peki Elektrikli araçlar için durum nasıl acaba? 

Biz ki doğayı sevdiğimizden (!) LPG taktırıp kullanırız bilirsiniz 😊

Elektrikli araç az yakıyor diye darbeyi bakım masraflarından yemeyelim 😊

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elektrikli araçlarda bakım, aktarma sistemine olur. Dişli grubu yağı değişir misal. Elektronik sisteme hava tutulup temizlenir. Arada bir güncelleme filan olabilir o kadar 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Servet Aydın yazdı:

Dizel araç alırken benzinli ye göre  verdiğimiz fark belirli bir km sonra çıkıyor mesela. Elektrikli için böyle bir şey var mı acaba? Yoksa bir arıza da incir ağacı dikilir mi ocağımıza?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Youtube ta gördüm, sel hasarlı Tesla'nın sürücü kartlarını değiştirip, pillerini şoklayıp kullanmaya devam ettiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Sani Gerşon yazdı:

Gayet iyiymiş o halde. Telefon muamelesi yapmışlar arabaya 😊

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mustafa Karaca yazdı:

Dizel araç alırken benzinli ye göre  verdiğimiz fark belirli bir km sonra çıkıyor mesela. Elektrikli için böyle bir şey var mı acaba? Yoksa bir arıza da incir ağacı dikilir mi ocağımıza?

2004 Honda civic pili 20bin tl üstünde. İncirin babası dikilir 💰

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki

Peki kilit bir soru; Elektrikli motoru üretmek kolay onun asıl mevzusu bataryada diyenler var bu doğru mu? Hatta elektrikli motorsikletler var ya onların motorunun gelişmiş hali işte yaa.. diyenler var?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Peki kilit bir soru; Elektrikli motoru üretmek kolay onun asıl mevzusu bataryada diyenler var bu doğru mu? Hatta elektrikli motorsikletler var ya onların motorunun gelişmiş hali işte yaa.. diyenler var?
Benzinli otomobillerden önce elektrikli otomobiller vardı 100 yıldan fazla geçmişi.
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Sani Gerşon yazdı:

Youtube ta gördüm, sel hasarlı Tesla'nın sürücü kartlarını değiştirip, pillerini şoklayıp kullanmaya devam ettiler.

Boşa uğraşmışlar  4 çuval pirince bakar😀

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Servet Aydın yazdı:

Elektrikli araçlarda bakım, aktarma sistemine olur. Dişli grubu yağı değişir misal. Elektronik sisteme hava tutulup temizlenir. Arada bir güncelleme filan olabilir o kadar 

Şişşt ifşa etme kendini :D

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Evren Erakçora yazdı:
ibrahim Tiryaki yazdı:

Benzinli otomobillerden önce elektrikli otomobiller vardı 100 yıldan fazla geçmişi.

Doğrudur ama verdiğiniz cevap benim sorularımla alakalı değil, yinede teşekkür ederiz bu bilgi için :)

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Servet Aydın yazdı:

Tek dert pil. Geri kalanı kolay 

Servet abi togg izmit yetkili servıslıgıne hazırlan şimdiden :))

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
ibrahim Tiryaki yazdı:

Doğrudur ama verdiğiniz cevap benim sorularımla alakalı değil, yinede teşekkür ederiz bu bilgi için :)

Cevap doğru. 100 yıl olmuş hâlâ pil ilerlememiş yeterince 

Erkan Işık yazdı:

Servet abi togg izmit yetkili servıslıgıne hazırlan şimdiden :))

Özel servis işinde daha çok para var azizim 

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Servet Aydın yazdı:

Cevap doğru. 100 yıl olmuş hâlâ pil ilerlememiş yeterince 

Özel servis işinde daha çok para var azizim 

Servet abi, ufak bir jenaratör veya güç sağlayıcı ile (telefonlar için kullanılan powerbank misali) seyir esnasında da şarj etmek mümkün değil midir?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sakin sürüş için 15 kw lazım diyelim. Arkaya konan harici yük ve fosil yakıtı ile pilli arabaya zulüm olacaktır. Hemde felsefesine aykırı 

Fakat işlev olarak çalışır 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Hakan Tarım yazdı:

En güzeli bak burada. 

Bir çok garantiden karşılamış tesla çok iyi 👍

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Servet Aydın yazdı:

Tek dert pil. Geri kalanı kolay 

O zaman Çin ile aramızı iyi tutmakta fayda var. DMA yönetim kurulu başkanı Önder YOL Çin'in araç pili konusunda Dünya ya hakim olduğunu söylemişti.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Elektrikli araç iyi, güzel de...

Harcanan elektriği üretirken çevreye verilen zarar ile pil atıklarının saklanması sorununu da düşünmek gerekir. Bunlar da büyük sorun oluşturur. Yenilenebilir enerji politikasına hız vermek gerekir. Gerekirse teşvik verilmeli. Her evin çatısında güneş paneli olsun. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Canada, lityum madeni olarak çok verimli. Çeşmenin başını Elon tutuyor. Pil peşinden koşmakta gereksiz. Başka verimli enerji yöntemleri var. Zamanı gelince yapılacak. Ve ben yine başımı duvarlara vuracağım neden imkanım olmadı da yapmadım diye 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

2006 da Nazif Zorlu kendi ağzından canlı canlı acaip bir pil ve türevleri argesinden bahsetti, 2008 de rafa kalkıp Center arazisini edindi...... Zahter mi iyidir kekik mi?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Çağlar Bayur yazdı:

2006 da Nazif Zorlu kendi ağzından canlı canlı acaip bir pil ve türevleri argesinden bahsetti, 2008 de rafa kalkıp Center arazisini edindi...... Zahter mi iyidir kekik mi?

Siz bizden büyüksünüz elbette ama yıllar önce bu elektrikli mobiletler çıktığında yahu bunun motorunu geliştirip arabaya neden uygulamıyorlar diye düşünürdüm. Petrol lobisi mi var işin içinde acaba derdik.. 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Pirinç içine koysalar 1 ton pirinç ile kurtulurmuş aslında :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...