İçeriğe Yönlendir

Focus 2,5 - Motor Soğukken Çalıştırmada İkaz Sesi

Ahmet Çetinkaya

Recommended Posts

Ahmet Çetinkaya

Selamın Aleyküm

Sayfaya daha yeni üye oldum işleyiş hakkında pek bilgim yok. Hatam eksiğim olur ise şimdiden affola. 

2011 Focus 1,6 TDCI 109 ve HB kasa aracım da 1, 2 aydır ilk çalıştırmada ikaz sesi veriyor. Motor arızası yazısı ekranda belirip gidiyor. Abs geç sönüyor ( diğer ikaz lambalarını göre). Aşağıdaki videoda gözükmüyor ama bu aralar öyle. 

Kısa mesafe gittikten sonra stop edeyiroum, motor ısınmıyor çalıştırıyorum tekrar yapıyor. Ama motor ısısı yükseldikten sonra çalıştırmada yapmıyor. 

Başına gelen yada çözüm üretebilecek fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. 

Bu arada kızdırma bujilerin den dediler sanayide 4 tanesinde değiştirdim ancak sorun çözülmedi.

https://drive.google.com/file/d/1RGoOVMm82Gww_glikgZOzK5KsX7DqIcC/view?usp=drivesdk

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Akü ölçümü ile başlayın derim. Bir de çalışır halde şarj dinamosu ne kadar şarj ediyor 

Yorum bağlantısı
Nurullah Boyraz

İkaz sesi soğuk havalarda mı yapıyor. O ses biraz uzun olandan mı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Acaba Guage menü den DTC kodu varmı diye baktınız mı ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Çetinkaya
(düzenlendi)
Ersen Tapan yazdı:

Akünüz ne durumda? 

Hocam şimdi ölçtürdüm. 

Motor çalışmaz iken 12.6

Çalışır durumda 13.5

Çağatay Kılınç yazdı:

Akü ölçümü ile başlayın derim. Bir de çalışır halde şarj dinamosu ne kadar şarj ediyor 

Hocam şimdi ölçtürdüm. 

Motor çalışmaz iken 12.6

Çalışır durumda 13.5 ( sanırım bu sarj dinomosu ne kadar şarj ediyor sorusunun karşılığı oluyor) doğru mudur? 

Nurullah Boyraz yazdı:

İkaz sesi soğuk havalarda mı yapıyor. O ses biraz uzun olandan mı.

1,2 ay önce başladı. 

Motor soğuk iken yapıyor. Hareket ortayı bulduktan sonra tekrar çalıştırdığımda sıkıntı yok. Ses kesik kesik yukarıda ki videonun içinde ( linke bakarsanız) 

tarihinde ÇETİNKAYA AHMET tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Çetinkaya
Mustafa Erkan yazdı:

Acaba Guage menü den DTC kodu varmı diye baktınız mı ?

Hocam dediğinizi nasıl yapabilirim? 

Anlatan bir video yada link mevcut mu! 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
ÇETİNKAYA AHMET yazdı:

Hocam şimdi ölçtürdüm. 

Motor çalışmaz iken 12.6

Çalışır durumda 13.5

Hocam şimdi ölçtürdüm. 

Motor çalışmaz iken 12.6

Çalışır durumda 13.5 ( sanırım bu sarj dinomosu ne kadar şarj ediyor sorusunun karşılığı oluyor) doğru mudur? 

Evet 13.5 şarj dinamosu değeri. Değerler iyi akü sorunu ve şarj sorunu yok gibi. Bir de sabah erken soğukta bakılsa aküye daha iyi fikir verebilir. Gece soğuğu yiyen aküden de olabilir. Dtc kodu bırakmış olabilir gauge menüden kontrol edebilirsiniz 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
ÇETİNKAYA AHMET yazdı:

Hocam dediğinizi nasıl yapabilirim? 

Anlatan bir video yada link mevcut mu! 

Kilometre sıfırlama düğmesine basılı tutarak yarım kontak yapın(motoru çalıştırmayın) basılı tutun. Ekranda yazı çıkacak ve kadranlar sona dayanıp geri gelecek.bundan sonra km tuşuna her basmanızda bir bilgi çıkacak. Dtc yazısını görünce ya dtc none yazar ariza yoksa. Varsa da kod çıkar karşınıza.

Yorum bağlantısı
Nurullah Boyraz

Bende hani 4°C nın altına düştü sesi zannettim. Bu sesi hiç duymadım. Farlar açıkken kapıyı açınca gelince ses desem değil.. Bilemedim..

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Gösterge paneli arızası olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O an motor sistem arızası algılıyor, menüde de ikaz sesi açık olduğu için biplemeyi duyuyyorsunuz, yani ses uyarı için, esas olan marşa sırasında neyi arıza olarak algıladığı, bunun dışında dikkat çeken başka bir şey var mı, mesela ani hızlnamda 3000 devirler üstünde sorun var mı vs.?

Yorum bağlantısı
Ahmet Çetinkaya

Hocam dikkat çeken başka bir sıkıntı yok. 3000 devirler üzerinde de farklı bir durum yaşamıyorum. Dediğiniz problem ise çözüm için ne yapabilirim. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Çalışır durumda şarj 14.4 civarında olur, ben hiç 13,5 değerini görmedim tdci focusta. Akü yada şarj sistemi geliyor aklıma en yakın

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Eren Sağ yazdı:

Çalışır durumda şarj 14.4 civarında olur, ben hiç 13,5 değerini görmedim tdci focusta. Akü yada şarj sistemi geliyor aklıma en yakın

Focusta stabil 14.4 olmuyor. Bazen ihtiyaç olursa 14.9 bazen olmazsa 14.0 da oluyor.

Yorum bağlantısı
Misafir
Çağatay Kılınç yazdı:

Focusta stabil 14.4 olmuyor. Bazen ihtiyaç olursa 14.9 bazen olmazsa 14.0 da oluyor.

Çok sık gage menü yaparım. 14,3-14.4-14.5 dışında bir rakam görmedim ben.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ÇETİNKAYA AHMET yazdı:

Selamın Aleyküm

Sayfaya daha yeni üye oldum

Aleyküm Selam.. 

Kullanıcı adınızı Ahmet Çetinkaya olarak düzelteceğim.. Bilginiz olsun Ahmet Bey. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çetinkaya

Lütfen ben üyelik aşamasında yazdım ancak kullanılıyor diye uyarı verdi kabul etmedi. 

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ahmet Çetinkaya
Mustafa Erkan yazdı:

Acaba Guage menü den DTC kodu varmı diye

Hocam Selamın Aleyküm ,
Sabah Gauge Menüden Baktım 
DTC 01 : D900  
yazıyor sadece.
Bunun ile alakalı çözüm nedir ? 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Sanırım iletişim ile ilgili bir hata ama yetersiz voltaj da sebep olabilir. Bosh car servis varsa daha donanımlı bir arıza cihazı ile baktirin. İlk çalıştırmada yetersiz voltaj olursa iletişim elektronik devreler arasında iletişim kaybında olabilir. 13.5 lik voltaj değeri yetmeyebilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ÇETİNKAYA AHMET yazdı:

Lütfen ben üyelik aşamasında yazdım ancak kullanılıyor diye uyarı verdi kabul etmedi. 

Teşekkürler

Düzelttim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Ahmet Çetinkaya Bey tekrar merhaba. Büyük ihtimal ile sizin sorununuz Ahmet İhsan Akşen Beyin, benim ve daha bir çok arkadaşın başından geçmiş olan gösterge tablosu arızası gibi görünüyor. Büyük ihtimal ile bir kaç gün içinde gösterge tablonuzda kırmızı ünlem işareti ve hız azaltıldı uyarısını alacaksınız.

Benim konum aşağıda mevcut. Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çetinkaya
Mustafa Erkan yazdı:

Ahmet Çetinkaya Bey tekrar merhaba. Büyük ihtimal ile sizin sorununuz Ahmet İhsan Akşen Beyin, benim ve daha bir çok arkadaşın başından geçmiş olan gösterge tablosu arızası gibi görünüyor. Büyük ihtimal ile bir kaç gün içinde gösterge tablonuzda kırmızı ünlem işareti ve hız azaltıldı uyarısını alacaksınız.

Benim konum aşağıda mevcut. Geçmiş olsun. 

Mustafa bey bilgi için teşekkürler. 

Acaba bunu İstanbul Anadolu yakasında en uygun nerede yaptırabiliriz. Daha önce yaptıran var mıdır acaba tercihen Pendik Tuzla civarı. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...