İçeriğe Yönlendir

Bir Garip Focus' un Hikayesi

Mehmet Okutan

Recommended Posts

Mehmet Okutan

2016 yılında 2009 model 1.6 Trend 115 bg 44 bin km' de hatasız boyasız ilk sahibinden arabamı aldım, 2006 yılından beri hergün araba üzerinde olan birisi olarak arabalardan kendimce anlarım. periyodik bakımlarını gün geçmeden düzenli yaptırdım. 2019 yılı haziran ayında çok hayırlı olduğunu söyleyemediğim kuzenim arabamı bir yere gidip gelmek için istedi bu ilk isteyişinde değildi daha önceleri de açıkça arabayı vermek istemediğimi bu şekilde olmayacağını belirtmeme rağmen hani yüzü keçeleşmiş tipler vardır ya ne yaparsan yap yüzsüz yüzsüz gelir senden yine ister, geldi yine arabamı 1 saatliğine istedi neyse verdim arabayı işini halledip geldi aracı ikamet ettiğim binanın önüne park etti bende o esnada apartman yöneticisi olduğumdan binanın ilaçlama işiyle meşguldüm aracı park edip yanıma geldi binanın arka tarafına geçtim aradan 5 10 dk geçmedi benim kuzen araba araba diye bağırmaya başladı ben arabayı çalıyorlar sandım caddeye çıktığımda benim araba yerinde yoktu aşağı doğru baktığımda araba park halinde hareket etmiş 95 metre ileride bulunan bahçe duvarına çarparak durmuş insanlar aracın başına toplanmış araç sahibini arıyorlar neyse aracın yanına gittim kuzenime el frenini çekmedin mi diye sordum çektim abi dedi kapıları açtım baktım yarım çekilmiş dedim çekmemişsin orada bulunan bir vatandaş içeri kafasını soktu el frenini yukarı çekti sonra dönüp tam çekilmemiş abi dedi çok şükür araç kaskolu aracı çekiciye yükleyip çekiciye aracımı Turmak otoya çekmesini söyledim bundan sonra hayatımın en sıkıntılı günleri başladı ve bir tuhaf olaylar zincirinin başlangıcına doğru çekiciye yüklenen arabam benden uzaklaştı.

Ertesi gün Turmak servisine gittim, ustabaşı ile aracın başına gelip hasar tespiti yaptık ne kadar masraf olduğunu sorduğumda tam olarak fiyat söyleyemeyeceğini ancak 10 bin tl yi geçeceğini söyledi. akabinde servin hasar danışmanının yanına gittim adam bana senin arabayı 1 aydan önce teslim edemeyiz dedi ben sürenin çok olduğunu söyledim itiraz ettim, servis danışmanı Turmak otonun fordun ticari yetkilisi olduğunu binek araçlarda yetkili olmadığını ellerinde parça olmadığını sigortanın parçayı tedarik edip kendilerine göndereceğini bu sürenin 15 günü bulacağından bahsedince ben oradan ayrılıp fordun binek otosunda yetkili olduğunu öğrendiğim Tan oto servisine gittim orada benimle ilgilenen çok muhterem olmayan hasar danışmanı Barış isimli şahıs aracın fotoğraflarına bakıp ooooooo abi senin arabada bişey yok en geç 15 güne teslim ederim demesi ve binekte yetkili olması nedeniyle aracı tekrar çekiciye yükleyip Turmak otodan alıp Tan oto servisine getirdim aracı servisin otoparkına indirdiler sonra barış aracın fotoğraflarını çekmeye başladı o esnada abi bu arabanın airbegleri çarpma esnasında motor çalışmadığı için açılmamış açılsaydı araba pertte çıkardı dedi, bende aracı yaptırmak ya da perte çıkartma konusunda kararsız olduğumu söyleyince abi istersen gel bunu ben perte çıkartayım kaskonun verdiği fiyat seni tatmin etmezse iskonto uygular aracı tamir ederiz demesi üzerine peki dedim. ertesi gün bana bir fiyat listesi gönderdi 42 bin tl, dedim ohaaaa barış' ı aradım dedim bu  fiyat ne böyle ? barış bana abi aracı perte çıkartacağız ya onun için fiyatı böyle çektim dedi aynı günün akşamı sigortacım aracın bedelinin 48 bin olduğunu aracın kilometresinin düşük olması daha önce kazası olmaması nedeniyle zorlayarak 50 bin alabileceğimizi söyleyince ben 50 bin tl değerindeki arabalara baktığımda ağır hasar kayıtlı, komple boyalı 180 ile 200 bin km de araçlar ki evveliyatını bilmiyorum, nasıl kaza yaptıklarını hangi şartlarda aracın toplandığını bilmediğimden aracı perte çıkartmak bana mantıksız geldi bunun üzerine ertesi gün barış' ı aradım ve kendisini arabayı pertte çıkartmaktan vazgeçtiğimi söyledim bana abi ben işlemleri başlattım araba ihaleye çıkacak ihale bitince tekrar fiyat veririz dedi.

3 yaşımda Allah bağışlarsa bir oğlum var o da bu esnada rahatsızlandı şiddetli ishal geçiriyordu, hastaneye götürdüm acilde dışkı tahlili yaptılar ve bol sıvı tüketsin 10 15 güne geçer diyerek eve gönderdiler, işe gidiyorum geliyorum çocuk düzelmiyor, tekrar tekrar alıyorum çocuğu gece taksi ara git gel derken üçüncü gün poliklinikte kan tahlili sonucu oğlumun Hemolitik Üremik Sendrom' a yani Hüs' e yakalandığını öğrendim ve hemen oğlumu doktorun yönlendirmesiyle Gazi Üniversitesi hastanesi çocuk acile yetiştirdim hemen oğlumu yoğun bakıma ve diyalize aldılar bağırsağında üreyen bakteri böbreklerine tesir ettiğinden oğlumun böbrekleri çalışmıyor idrar yapamıyor ve baygın haldeydi, mal ile başlayan imtihanımın ardından evladımın canıylada imtihan ediliyordum.

Bir insan ne kadar kötü olabilirse o kadar kötü hissediyordum kendimi, tabi araba falan değildi kendimi berbat hissetmemin nedeni oğlumun sağlık durumu, yapabilecek birşey yoktu ve sadece dua ediyordum bir taraftan da hayat devam ediyordu. 

Araç pert istemiyle ihalede olduğu için ikame araç vermiyorlardı tek amacım aracı pertten alıp ikame aracı biran önce almaktı çünkü hastaneye gidip gelmek gelenler gidenler derken  anladım ki araba sadece bir araba değilmiş araba insanın sağ kolu tabiri caizse hayırlı evlat gibiymiş. 

Tan oto hasar danışmanı Barış aracı tamir ettirmek istediğimden iskonto uygulayarak ikinci teklifini sigorta şirketine ve bana mail attı rakam  36 Bin TL, listeyi incelediğimde cam suyu deposundan, sileceği vs aracın sağlam olan ve kaza ile alakasız olan parçaları dahi yazmış aradım barış' a dedim bu ne kardeşim böyle yahu aracın cam suyu deposu, radyatör suyu deposu, silecekler bunların hepsi sağlam alakalı alakasız yazmışsınız ne yapmaya çalışıyorsun diye çıkıştım bana abi ustalar böyle istiyor diyip çıktı işin içinden tabi bu fiyatlar ile arabam perte çıkıyor, bir tanıdığın vasıtasıyla özel bir servisi olan ve bu işler ile ilgilenen aynı zamanda daha önce 15 yıl eksperlik yapmış birisi olduğunu öğrendiğim Ertan Otomotiv sahibi Mustafa bey ile görüşüp Tan otonun otoparkında buluştuk kendisi araca baktı aksilik çıkmazsa 15 16 bin tl tutar arabanda birşey yok dedi. Tan otodan aracı alacağımı söyleyince abi aracı alırsan sana otopark ücreti çıkar diye barış diretince ben sigortacımı aradım ve durumu anlattım sigortacım sinirlendi abi Ray sigorta ile bunlar anlaşmalı ne otopark ücreti dedi sonra ben hallederim dedi. ben oradan ayrılıp hastaneye geçtim hastanedeyken Barış beni aradı abi mail geldi aracını alabilirsin dedi sonra abi sen bu arabayı nasıl yaptırcan diye sorunca eksper gerekli parçaları isteyecek sigorta şirketi orjinal parçaları tedarik geçecek deyince abi fiyat ne belli mi diye sordu ben de tam bir rakam konuşmadık ama hasarın 15 16 bin tl' ye halledileceğini söylendi dedim abi istersen gel bu fiyata bu şekilde biz yapalım dediysede art diyetli olduğunu iskonto da belli ettiği için ben yanaşmadım, araç ertesi gün Tan otodan alınıp Ertan otomotive geldi. laf biraz uzadı farkındayım elimden geldiğince özet geçiyorum olayları, ustalar benim aracı güzelce açtı hasarlı olan tüm parçaları ayırdılar sonra eksperi çağırdılar eksper tutanağını tuttu gitti aradan iki gün geçti bizim aracın parçaları hala onaylanmıyor ikinci gün beni eksperin yanında çalışan mehmet isimli elaman aradı ve dedi ki 16 BİN TL' YE ANAHTAR TESLİM İMZA ATIP GÖNDERECEKSİNİZ İMZALADIKTAN SONRA ONAYI VERECEĞİZ ve aynı onayı (Ertan Otomotivden' de istiyorlar) dedim ne imzası ne anahtar tesliminden bahsediyorsun benim arabam KASKOLU, eksper sigorta şirketi ONAY VERMİYOR  16 bin liraya servisle anlaştığınızı söyledi. Uzun lafın kısası Tan Otoda çalışan hasar danışmanı Barış denen beyfendi Ray sigorta genel merkezinde irtibatlı olduğu birisine 16 bine anlaştılar diye haber ediyor, tabi ben bunu öğrenince Barış ı aradım dedim bunu ben sadece sana söyledim bunu bilen üç kişi var biri ben diğeri aracı yapacak olan firmanın sahibi ve sen, ben söylemedim, yapacak adamda deli değil gidip böyle birşey  söylemez kim söyledi bunu Barış diye sorunca abi ben söyledim abi senin iyiliğin için yaptım deyince ben bağırdım çağırdım adamların amacı benim iyiliğimi düşünmek falan değil araç perte çıkacak aracın ihale bedeli 30 Bin TL aracı alacaklar piyasada 5 6 bin tl ye toplayıp 45 46 TL ye satıp 10 15 tl ceplerine para indirecekler. Ray sigorta araç 23 ' ü geçerse pert diyor 16 bin imzaya beni zorluyor, Ertan otomotiv sigortaya müşteri senin müşterin sen memnun edeceksin ben ne imzası atayım diyor ki haklı  ben bir taraftan sigortacım bir taraftan Ertan Otomotiv' in sahibi Mustafa bey bir taraftan mailler havada uçuşuyor mustafa bey adam delikanlı birisi en son Ray sigortanın hasar müdür yardımcısı Sinan bey' e postasını koydu gönderme lan para fazlasını ben cebinden öderim koskoca Sigorta şirketisin müşterini mağduriyetini gidermiyorsun bu adam mağdur işçilik yazma bana parçayı gönder paranızı falan istemiyorum senden benden gitsin diye telefonda bağırıyor adam kendini kaybetti o an  Mustafa bey telefonu kapattı 1 dk sonra mail attı Sinan bey aracınıza onay verildi diye. işin sonunda işçilik 3307 TL,  parça 16 bin tl tuttu toplam 19,300 TL ki  emme manıfoldu sapasağlamdı risk almamak için usta değiştirelim minicik bir çatlak dahi olsa sıkıntı yapabilir ihtimaline binaen parça istendi, sağ far'ın sadece tırnağı kırıktı ben tırnağı tamir edelim dedim usta ikiside yeni olsun dedi bir farda öyle değişti, eksantrik mili de keza keyfe keder risk almamak için değiştirdiler değişen diğer parçalar ise radyotör,  fan davlumbazı, ön tampon demiri, motor kaputu, radyatör, ön panel, sağ sol far, motor kaput kilidi, sağ çamurluk davlumbası yağ, braket motor ön desteği, 1 adet sol ön çamurluk ön tampon ızgarası.

Aracı teslim aldım araba hızlanmıyor git gel git gel 2 defa triger söküp sente ayarı yaptılar araba 80 e kadar cin gibi bu sefer 80 den sonra bağırıyor derken orada bulunan bir ford ustası olayın sente ayarının düzgün yapılmadığından kaynaklandığını söyledi bu arada bayram arefesi olduğu için bayramdan sonra gel buralar sakin olur ben aracını yapacağım dedi. ben o vaziyette memlekete gittim 1200 km yol yaptım tabi ustanın oluru ile gittim bişey olmaz araba hızlanmadığı için biraz sinirini bozar dedi. döndüğümde aracı teslim ettim bu arada araba lpg li olduğu için oksijen sensörü arızası verdi kazadan yamulmuş sensör tabi bunu kasko karşılamadı, sonra ustaya sensörü değiştirmesini ücretini kendim karşılayacağımı söyledim neyse usta aracı iki gün sonra teslim etti araba düzelmişti otobana çıktım 195 görünce ayağımı gazdan çektim lakin sensör yine yanıyordu araba ise ciğersiz çalışıyordu yani güç var ama bişey tutuyor gibiydi geldim olmuş lakin sensörü değiştirmemişsin dedim usta bana bu arabaların hiçbirisinde sensörü değiştirmediğini arabanın gazda çalıştığını sensörün benzinin değerini ölçtüğünü bu nedenle sensörü değiştirmeyeceğini söyledi, ilerleyen günlerde araç su eksiltmeye başladı suyu tamamlıyordum 2 3 gün sonra tekrar eksiliyordu neyse ben suyun hortumun bağlantı yerindeki kelepçeden olduğunu anladım ve sorunu hallettim bu sefer araba 10 15  günde su eksiltmeye başlayınca aracı kendi ustama götürdüm su kaçağının devir daim pompasından geldiğini gördük ayrıca klima kompresörden   yağ kaçağı vardı ustama devir daimin değişimi kompresörün contalarının değişimi ve klima kayışının değişimi için aracı ustaya bıraktım ustam oksijen sensörünü değiştirmeyi tavsiye etti aracın çekişi yükselir dedi bende tamam dedim bir güzel aracı yaptı ertesi gün almaya gittim araç artık eski performans ve gücündeydi oksijen sensörünün değiştirmek aracın çekişini fark edilir şekilde arttırmıştı. Şuan yaklaşık 8 bin km yol yaptım aracımda herhangi bir sorun yok. Oğlum ise 6 7 defa diyalize girdi yoğun bir tedavi süreci geçirdi hastaneye yatışının yedinci gününde idrarını yapmaya başladı 18 gün hastanede yattı çok şükür böbreklerinide hayatınıda Rabbim bize bağışladı Allah kimseyi evladı ile sınamasın, Rabbim kimseyi çaresiz bırakmasın. Bunca olaydan çıkan dersler ise ne olursa olsun kimse sizin malınıza sizin kadar iyi bakamaz bu yüzden kimseye arabanızı emanet vermeyin emanette almayın. Araba deyip geçmeyin eğer bir arabanız var ise ona iyi bakın çünkü araba bir erkeğin gerçekten sağ koluymuş. Her şerde bir hayır vardır ben Rabbime hiç isyan etmedim inşallah bu süreci Allah' ın rızasını almışımdır. Allah kimseye çekemeyeceği yükü vermesin ve Allah insanları iyilerle karşılaştırsın Yetkili servis elemanının saha elamanları ve Kasko şirketleriyle irtibatlı olması hiç etik olmamakla birlikte  üç beş bin para kazanmak için leş kargaları en buhranlı dönemimde arabanın üzerine üşüşenleri Allah' a havale ediyorum, ikinci teklifte iskontolu 36 Bin tl'lik teklifi veren eksper ile Ertan Otomotivde 16 bin parça tedariki veren eksper aynı eksper, ekspere şunu söylemiştim gel buraya deyip arabanın başına getirdim motor suyu haznesi, cam suyu haznesi silecekleri gösterip bak sapasağlam bunlar değişecek yazdın sonra yazmadın nasıl iş yapıyorsun sen neye hizmet ediyorsun sana 36 bin yaz diyorlar yazıyorsun dediğimde bana ya işler senin bildiğin gibi değil dedi konuşturmadım bile çünkü kendisi üç liradan olmamak için başkasının 5 lira zarar etmesi onun umrunda değil Allah herkese helalinden para kazanmayı nasip etsin. Allah iyi insanlarla korusun. buruya kadar okuduysanız teşekkür ederim.

• Beğen 13
  • Şaşkın 4
  • Üzgün 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Öncelikle çok geçmiş olsun. Ne yazık ki insanın başına ister istemez böyle geldi mi sağanak geliyor. Allah beterinden korusun. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

oğlunuz için çok geçmiş olsun . okurken yazıyı araba beynimden silindi cümlenin içinde iyileşti çok şükür diye yazınızı aradım resmen. çok geçmiş olsun tekrardan

araba el frenine güvenilmez her daim viteste bırakılır . vesile ile bunuda yazayım

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Tüm yaşadıklarınız için geçmiş olsun. Rabbim evladınıza hayırlı ömürler nasip etsin.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Oğlana çok geçmiş olsun. Bir fakiri sevindirin derim ben.

Kasko içinde, normalde el freni çekmemek, ihmaldir. İhmali de kasko genelde ödemez. Şans olmuş.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Geçmiş olsun. Yakın zamanda babamın başından benzer olaylar geçti ve halen devam ediyor. Gerçekten sıkıntılı durumlar. Allah yardımcınız olsun.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Öncelikle çocuğunuz için sonra  diğer yaşananlar için  büyük geçmiş olsun. Çocuk  öksürse uyku uyuyamıyorken insan  böyle bir süreçten geçmek çok zor olsa gerek.

Hepsinin bir araya gelmesi de kötü olmuş. 

Maalesef servis - exper  ilişkisi böyle yürüyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

servisler ve experlere hiç yüz vermeye gelmez. Geçen sene arabama arkadan vurmuşlardı. bağıra çağıra zorla yaptırdım işlemi. Hdi nin elemanları yalancılar bide.

yeni arabada 300 lira daha ucuza hdi den teklif çıkardılar dedim gözüm görmesin onu parasına lanet olsun fazla verdim başka şirkete yaptırdım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
(düzenlendi)

Sıkıntılar üst üste gelmiş. Çok geçmiş olsun, hem size hem evladınıza.

Allah, iyilerle karşılaştırsın hepimizi.

tarihinde Ersev Kaya tarafından düzenlendi
İmla hatası
Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter

Allah  evladınıza  şifa versin 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Geçmiş olsun her şey art arda gelince iyice bunaltmış sizi belli Kİ. Ama kapının önünde araba durması kadar güzel bir şey yok. Ne taksi ne emanet araba kendi arabamız gibi olmuyor. Allah bir daha yaşatmasın diyelim 

Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

Oğlunuz iyi olsun da gerisini boş verin

Bu hikayeden sonra emanet araç verirken 2 kere düşünürüz artık

Geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Talha Burak Ertem

Çok geçmiş olsun, Allah beterinden korusun önemli olan can'a birşey olmamış olması, tabi bir taraftan da mal canın yongasıdır derler.

Hakkıyla işini yapanları tenzih ederek öyle kurmaca işlerle yaz çıkarlarla katakulli yapan experlere, şişirme(!) hasarlarla perte çıkartılan ve haksız para kazananlara da sigorta şirketlerine ödediğim aylık tutarlar nedeniyle hakkım olduğunu düşünerek hakkımı helal etmediğimi de belirtmek istiyorum...

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Konuyu okudukça ufaklıkla olan kısımdan sonrasını okumadım iyi haberi okuyana kadar. Büyük geçmiş olsun bir daha yaşatmasın. İnsanların çiğ süt emmişleri başka birşey değil başkasının malı üzerinden 3 5 para kazanıp övüne böbürlenerek anlatırlar bide olsaydı o servis elemanları. Tekrar geçmiş olsun sağlıklı günlerde kullanın aracınızı

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

yavruya çok geçmiş olsun acil şifalar maalesef kafamız üç kağıtçılığa çalıştığı kadar milletce başka şeylere çalışsaydı bu ülke çok farklı yerlerde olurdu.yetkili servislerin hasar kaporta bölümü 2.el bölümünde maalesf böyle tezgahlar dönüyor..

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

o nasıl bir kuzen miş yaa nelere sebep olmus gecmiş olsun oglunuz içinde en kısa sürede saglıgına kavusur tsk

Yorum bağlantısı
Mehmet Okutan
(düzenlendi)

Herkese tesekkur ederim benim en büyuk tesellim kontrolsuz sekilde hareket eden aracın bir insani altina alip zarar vermemesi oldu. Cunku gunlerden pazar saat ogleden sonra 2 siralariydi coluk cocuk sokakta oynuyordu

tarihinde Mehmet Okutan tarafından düzenlendi
Ilave
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Öncelikle evladınıza çok büyük geçmiş olsun.

Mal bir şekilde yerine geliyor. Fakat karşınıza çıkan kişiliksiz ve tamahkar insanlar yüzünden canınız sıkılıyor.

En büyük sıkıntınız bu olsun diyelim.

Rabbim tekrarını yaşatmasın.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Geçmiş olsun Allah beterinden korusun. Altından kalkamayacağımız sınavlara tabi tutmasın. 

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Allah kimseyi sevdiğiyle hele ki evladıysa sınamasın Allah iyilik versin 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...