İçeriğe Yönlendir

İkinci El’in En'leri Belli Oldu

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) ikinci el online pazar raporundaki bilgilere göre, Türkiye ikinci el online pazarında geçen yıl 1 milyon 771 bin 257 adet satış gerçekleşti. 

Böylece pazar önceki yıla kıyasla yüzde 10 büyüdü. 2019 yılında ikinci el online pazarda en çok tercih edilen otomotiv markası 240 bin 870 adet satışla Renault oldu. Renault'u 

239 bin 700 adetle VW,

177. bin 464 adetle Ford,

176 bin 775 adetle Fiat,

98 bin 159 adetle Opel,

94 bin 463 adetle Mercedes-Benz,

88 bin 534 adetle BMW,

78 bin 630 adetle Hyundai,

74 bin 628 adetle Peugeot ve

56 bin 514 adetle de Toyota izledi. 

Bu ilk 10 marka, ikinci el online toplam pazarındaki satışların yüzde 75'ini gerçekleştirdi.
En çok Passat, Focus ve Clio satıldı. Geçen yıl ikinci el online pazarda en çok tercih edilen ilk 10 markanın en çok satan 10 modelinin satışları (367 bin 803 adet) ikinci el online toplam pazardaki binek satışların yüzde 28'ini oluşturdu.  En çok satan marka sıralamasında VW'nin Passat modeli 58 bin 959 adetle başı çekti. Ardından

50 bin 148 adetle Ford'un Focus,

49 bin 507 adetle Renault'nun Clio,

43 bin 704 adetle Opel'in Astra,

36 bin 564 adetle Toyota'nın Corolla,

31 bin 916 ile BMW'nin 3 Serisi,

30 bin 400 adetle Fiat'ın Linea,

28 bin 638 adetle Hyundai'nin Accent,

24 bin 911 adetle Mercedes'in C-Class ve

13 bin 56 adetle de Peugeot'nun 301 modeli sıralandı.

2019 yılında en hızlı satılan marka ortalama 30 gün satış hızı ile Hyundai oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

2. Elde onca markanın yanında Mercedes ve Bmw nin 6. ve 7. olması da ilginç geldi.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Önder Özcan yazdı:

2. Elde onca markanın yanında Mercedes ve Bmw nin 6. ve 7. olması da ilginç geldi.

Onlar da filocu oldular abi. Beni asıl şaşırtan hyundainin 2.el satış hızının lider olması.

2019 yılında en hızlı satılan marka ortalama 30 gün satış hızı ile Hyundai oldu. Bir de 30 günde satış ortalaması nasıl hızlı oluyor?

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

OPEL opel opeeell.  çoğu astradır o satışların

vw eziyor milleti yahu

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Buradaki sayı (1 milyon 771 bin 257) geçen yıl satışı yapılan 2. el araç sayısı mı? İkinci el online pazarı ne demek, farklı bir şey mi?

Tuik verilerine göre daha fazla olması lazım. Noterde yapılan işlem baz alındığında çıkan rakam ocak-kasım arası 5,5 milyona yakın. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

OPEL opel opeeell.  çoğu astradır o satışların

vw eziyor milleti yahu

WW Kendi ülkesinde bile satmıyor bu kadar , ve asla satıldığı ücretin kalitesini vermeyen bir araba.

Heleki dsg , evlerden ırak. incir ağacı diker

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Murat Öngür yazdı:

WW Kendi ülkesinde bile satmıyor bu kadar , ve asla satıldığı ücretin kalitesini vermeyen bir araba.

Heleki dsg , evlerden ırak. incir ağacı diker

VW Kalitesi gayet yüksek bir araba. elle tutulur bariz bir örneğiniz varmı kalite konusunda kıyas edebileceğimiz mesela

dsg bozulunca servis bakımlıysa zaten kendi yapıyor bedava . kaldıki dsg tamiri dışarıda da kolaylaştı ve ucuzladı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

VW Kalitesi gayet yüksek bir araba. elle tutulur bariz bir örneğiniz varmı kalite konusunda kıyas edebileceğimiz mesela

dsg bozulunca servis bakımlıysa zaten kendi yapıyor bedava . kaldıki dsg tamiri dışarıda da kolaylaştı ve ucuzladı

kaliteli ?

Köksal beyin

ricası ile dsg konusunu kendi adıma kapatıyorum

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki

Renault kullananların yarısından çoğu kolay satılır diye alıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İkinci el araçların çoğu kolay satılabilir ve cebe üç beş kuruş girsin düşüncesi ile alınıyor. İsim yapan marka alıp başını gidiyor böylelikle 

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

İkinci el araç satmak zor iş 2019 da iki araç sattım binici ye ne kadar zorlandım herkes expertizci gibi bakıyor..

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Köksal Yılmaz yazdı:

Onlar da filocu oldular abi. Beni asıl şaşırtan hyundainin 2.el satış hızının lider olması.

2019 yılında en hızlı satılan marka ortalama 30 gün satış hızı ile Hyundai oldu. Bir de 30 günde satış ortalaması nasıl hızlı oluyor?

hyundai i 20 otm direk ehliyet alan bayan arabası

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hani C5
Unutmuşlar yazmayı.

eski kasasımı :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
eski kasasımı [emoji3] 

[emoji15]
Haayır tabiki.
Eski kasanın ortalama satış süresi 1,5 yıl.
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Mehmet Ozyurek yazdı:

emoji15.png
Haayır tabiki.

😁

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Erkan Işık yazdı:

hyundai i 20 otm direk ehliyet alan bayan arabası

Abi i20 de ucuz değil, rakipleri de güçlü, üstelik bayanların ülkemizde otomobil sektöründe böyle listelerde öne çıkacak sayıda olduğunu sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

en kolay sattığım araba hyundai era olmuştu. 1 günde telefon susmadan satılmıştı

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

emoji15.png
Haayır tabiki.

Sötöş sörösö bör böçök yöl.. 😒

Emminin mesajını beğenenleri de not ettim bu arada.

Herkesin gördüğü hep hep eksi yanları : Çirkin, geç satılıyor.

Artılarından bahseden yok? Çok sık masraf açmasından, 2 yılda eksi yönde prim yapmasından, ailenizin "biz bu arabaya binmeyiz" demesinden... Bi dakka yaa :unsure2::shok:

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Önder Özcan yazdı:

Çirkin

çirkinlik görecelidir yahu. çok beğenip alanlarda vardır illaki :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Artılarından bahseden yok? Çok sık masraf açmasından, 2 yılda eksi yönde prim yapmasından, ailenizin "biz bu arabaya binmeyiz" demesinden... Bi dakka yaa :unsure2::shok:

[emoji85]
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sötöş sörösö bör böçök yöl.. [emoji19]
Emminin mesajını beğenenleri de not ettim bu arada.
Herkesin gördüğü hep hep eksi yanları : Çirkin, geç satılıyor.
Airmatic mi vardi onda. Bu arada ben begenmemistim emminin mesajini, beni gorur musun agam :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Metin Akbal yazdı:

Airmatic mi vardi onda. Bu arada ben begenmemistim emminin mesajini, beni gorur musun agam :)

Evet hidrolik süspansiyon sistemi vardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mahmut Yıldız yazdı:

Buradaki sayı (1 milyon 771 bin 257) geçen yıl satışı yapılan 2. el araç sayısı mı? İkinci el online pazarı ne demek, farklı bir şey mi?

Tuik verilerine göre daha fazla olması lazım. Noterde yapılan işlem baz alındığında çıkan rakam ocak-kasım arası 5,5 milyona yakın. 

Ben bunları anlamadım, cevabını bilen var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...