İçeriğe Yönlendir

Dizel Araç Yasağı Mı Geliyor?

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ali Gök
Fatih Evcin yazdı:

CNG'li TIR

cng li tırlar çok yaygınlaşmışmı yurt dışında ?

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ali Gök yazdı:

cng li tırlar çok yaygınlaşmışmı yurt dışında ?

Türkiye'de bile baya reklam tanıtımları başladı muhtemelen orada daha fazladır. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Genellikle emisyonlara ticari araçlar dikkat etmiyor.Trafikte gezinirken bakıyorum, zehir saçanların ticari olmaları araçlarına gerekli bakımları göstermediklerini ortaya çıkarıyor.Birde boş beleşcir var, aman ceplerinde kalsın paraları. Arabanın anasını ağlatmış gaza abanınca egzozundan çıkan zehir ortalığı toz duman ediyor.

Umarım kuş serisi hikayesine dönmez.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)
Murat Öngür yazdı:

hondanın 2020 model dizel araçları var şuan satışda , honda zaten yeni başladı dizel üretmeye , bundan önce dizeli yapamadılar onun için pazarın dışında kaldılar, hatta toyota bile 1,4 lük berbat dizeli ile pazarın köşesine itildi, bizim ülkede çok zor ve uzun süreç kimse kolay kolay vazgeçmez dizelden heleki bu faiş akaryakıt ve y.p fiyatları ile

Firmalalar emisyon kurallarının gitgide sertleşmesinden dolayı dizel üretmeyi bırakınca tüketicinin ne istediği çok önemli olmayacak. Kendi markamız olmadığı için biz kendi ülkemiz için dizelde üretemeyiz. Bizim gibi herşeyi geriden takip eden ülkelerde 2. Eller biraz daha devam eder tabiki.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Üretici dizel üretmeyecek , Küba gibi eski arabaları da kullanmazsın. 

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Hakan Gürsu yazdı:

Toyota ve Honda dizel araç üretmeyi bıraktı yavaş yavaş birçok markada bırakacak. Yeni kasa Golf de dizel olmayacak  o kesinleşti.

benim takip ettiğim 1.6 tdı ünite kalkıyor 2.0 tdı  la gelecek diye biliyorum ...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Dizel yasağı gelse bile önce araç satısı yasaklanır ya da vergi getirilir. Belirli alanlara dizel araç girişi yasaklanır ya da vergi getirilir. 

Sonra bu yasaklar genişler ve en sonunda dizel sadece büyük araçlarda kalır. Bu da en az 20 sene bence. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

fabrikaralar dizel araç üretmeyi bıraksa Türkiyede ikinci el dizel araçlar altın olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
(düzenlendi)

İşin içinde olan birisi olarak (otomotiv yan sanayinde çalışıyorum), elektrikli araçlarda pil sorunu daha radikal bir şekilde çözülmediği sürece, sektör benzinli+hybrid tarafına kayacak. Elektrikli, dizel ve benzinliden toplamda %25-30 gibi bir pay alır. Ama dizel hiç bir zaman tamamen ölmez. 

Bunu ben değil, sektörün içinde olan firmaların gelecek 10 yıla ait öngörü raporları söylüyor. Şu anda pil üretici firmaların ham madde bulmakta sıkıntıları var. O yüzden daha başka ham madde seçenekleri araştırıyorlar. 

Hani elektrikli araç yapıyoruz ya, pilini de biz üretip içine koymazsak dışarıya bağımlı montaj olur o araç. Tankın motorunu alamadığımız için üretememiştik hani, aynı öyle oluruz. O nedenle Vestel dışında firmalarda (İnci akü, Mutlu akü vb) Ar-Ge faaliyetlerine dört koldan dalmış durumdalar. Bu durumları aştığımızı düşünelim. Elektrikli araçların verdiği güce göre sadece pillerin maliyeti 70.000-90.000 TL civarlarında olması ön görülüyor. Bu da satılacak aracın fiyatının en az 200-250 bin bandına gelmesi demek. Bizim gibiler için bu miktar oldukça fazla olacak, o nedenle benzin, dizel gibi seçenekler belki bir miktar pazar kaybederler ama hiçbir zaman ölmeyecekler.

tarihinde Cihat Küçükay tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Ben de hala hybridin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. 

Dizel yasaklanacaksa önce emisyonu yüksek olanlardan başlanır.  
Mesela denir ki,  falanca yere euro 5 ve üstü girebilir. Diğerleri giremez.  

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

fabrikaralar dizel araç üretmeyi bıraksa Türkiyede ikinci el dizel araçlar altın olur

3.0 ile katildigim onerme.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Dogan Arsiray yazdı:

3.0 ile katildigim onerme.

1,5 dci ile katılıyorum

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tunç Yılmaz

onu almasınlar bari elimizden, türkiyede buna geçiş öyle kolay olmaz 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...