İçeriğe Yönlendir

Jetta 1.2 TSI Depodan Gelen Uğultu Sesi

Mustafa Erkan

Recommended Posts

Mustafa Erkan

Arkadaşlar bu sabah aracımın deposundan garip bir uğultu sesi gelmeye başladı.

Tespitlerim

Ses kesinlikle depodan geliyor. Sanki kalorifer fanı gibi, aracı stop edince ses kesiliyor.

Tekrar çalıştırdım. sorunsuz çalışıyor hızlanmada sorun yok, kesiklik yapmıyor. Ancak depodan gelen bir uğultu ve inleme benzeri bir ses mevcut. İnternette yaptığım araştırmada bazı Golf ve Passat kullanıcılarında aynı olayın olduğunu gördüm. Benzini Shell den alıyorum, bir hafta oldu yaklaşık bu depo ile 100 km kadar yaptım. Dün akşam aracım ilk defa kapalı garaj dışında kaldı ve Bursada gece sıcaklık 0 dereceye kadar düşüyor. 

Şüphelerim 

Benzin pompasından zayıf ihtimal de yakıt filtresinden şüphe ediyorum. Ancak forumlarda bazı kullanıcılar yakıt pompasını 2 kere değiştirmelerine rağmen sesin kesilmediğini yazmışlar.

Yorumlarınızı ve konu hakkında bilgisi olan arkadaşları yardıma davet ediyorum.

Teşekkürler . 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

boş olmasın abi depo :)  gurultu sesidir belki :) 

şaka bir yana

ilk akla gelen bence de yakıt pompası , o sesi yapacak başka bir şey yok depoda

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

eski araçım 1.2 tsi  leonda da vardı uğultu sesi, ara ara yapıyordu,servise baktırdığımda depodaki pompa yapıyor sorun yok demişlerdi.Aynı sorun mu sizinki bilmiyorum ama.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

İnternet üzerinden forum sitelerini okuyorum. Bir çok Golf araçta mevcut olduğunu anladım. Ancak işin garip tarafı, depodaki pompayı garanti kapsamında değiştirenler ve kendi cebinden 2 kere değiştirenler var. Adam diyor ki benim ses düzelmedi. Peki başka bir sebep olabilirmi diye düşünüyor insan. Mesela yakıt filtresi tıkansa diyorum. O zaman pompa ses yaparmı ? acaba 21000 km aracın yakıt filtresi dolarmı ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

20bin km filtre için yeterli. Değiştirmeyi deneyin. Sonuçta debi bozulunca uğultu normal de olailir.

Ama internette bunu da denemişlerdir. Belki de kronik olarak ses yapan bi motordur?

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Kronik problem, yakıt filtresi deponun içinde değişmiyor diye biliyorum, 5. yıl bakımına gittim filtre konusu hiç geçmedi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence bu normal. düşük basınç pompası depoda. onun sesi duyuluyor bazen. 2009 tiguan da var aynı ses. bozuk olan birşey yok bence. felsefesi bozuk TSI ın :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Doğan bey bu ses bugüne değin hiç duymadığım ve araç rölantide çalışırken resmen fanın 2. kademesi kadar uğultu yapan bir ses. Evet ses depodan geliyor ve benzin pompasının sesi. İşin ilginç tarafı araç gün içinde  ısındı ve şu an ses rahatsız etmeyecek kadar azaldı. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

zaten soğuktayken ve motor soğukken daha belirgin oluyor.  servis materyallerinde bunu normal birşey olarak anlatıyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)
Osman Ünal yazdı:

Kronik problem, yakıt filtresi deponun içinde değişmiyor diye biliyorum, 5. yıl bakımına gittim filtre konusu hiç geçmedi.

Benzin filtresi sağ arka tekerin önünde. 30bin veya 2 yılda bir değiştirmekte fayda var.

Ses herzamanmi var yoksa sadece rölantide çalışırkenmi?
Buna benzer bir sesmi?

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Uğur Kamil yazdı:

Benzin filtresi sağ arka tekerin önünde. 30bin veya 2 yılda bir değiştirmekte fayda var.

Ses herzamanmi var yoksa sadece rölantide çalışırkenmi?
Buna benzer bir sesmi?

Yok bu ses değil, elektrikli motor inlemesi,

Yeni bakım listesinde benzinli hiç bir aracın yakıt filtre değişimi yok. 24. madde

https://binekarac.vw.com.tr/content/dam/vw-ngw/vw_pkw/importers/tr/satis_sonrasi_hizmetler/ssh_pdf/Bakım_aralıkları.pdf/_jcr_content/renditions/original./Bakım_aralıkları.pdf

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Mustafa Erkan yazdı:

Osman bey ses tam olarak bu şekilde . 

Ben arabayı sıfır aldığımdan beri var, hatta ilk duyduğumda aha araba gitti demiştim. Çok kafaya takmadım ama takip ettiğim kadarı ile depo boş iken daha çok oluyor, dolu depoda pek denk gelmedim. Ses yaptığında kontağı kapatıp açınca tekrar yapmıyor, 5 senedir bu şekilde devam ediyoruz bir şey olmadı.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

düşük basınç pompası aracın ilk başta ihtiyacı olan sabit basıncı sağlıyor zaten. sonra mekanik yüksek basınç pompası işi devralıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Umuyorum bu ses tekrarlamaz ve beni olmadık bir zamanda zora sokmaz diyelim.  Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...