İçeriğe Yönlendir

İskilip Dolması (Kazan Dolması)

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Dolma deyince aklınıza öyle bildiğimiz dolma gelmesin :)

Yöresel bir lezzet olan İskilip-Kazan Dolması (Ca dolması da denir) özellikle düğünlerde yenen bir yemek. Asıl kültürü benim bildiğim kadarı ile aşağıdaki gibidir:

Düğünlerde bir gün önceden hazırlıklarına başlanır. Etler kazana serilir. içine sac ayağı konur, su eklenir.

180355b9-aa7a-4f6c-841e-e49e4ac44f8c.jpg

Üstüne de bir tepsi, onun üstüne de bir çuval (adına ca denir) pirinç. Tepsi suyla temas etmemelidir. Kazanın üst kapak kısmı hamurla macun yapılır, bir delik bırakılır.

iskilip-dolmasi-corum-40269.jpg

Üstüne kapağı kapatılır. Büyük kazanlar odun ateşinde ağır ağır 17- 18 saate kadar pişirilir.

iskilipdolmasi.JPG

Sabah namazından sonra konuklar düğün evine gelmeye başlarlar. Önce şehriye çorbası ikram edilir. Sonra büyük tepsilerde alta pilav,

üste de büyük didilmiş etler serilerek isteyene et yağını da ekler, sirkeli cacık, torba (süzme) yoğurttan yapılan ayranla servis edilir.

Iskilip-dolmasi-tarifi-3366-650x433.jpg

Sonrasında ise un helvası ikram edilir. Ben henüz İskilipte bir düğüne katılamadım ama düşünenler Çorum da İskilip Dolma Evini ziyaret edebilir. İşletmelerde ister özel sunum tabağına, isterlerse ortaya sunum isteyebilir. Dün orda tekrar yemek nasip oldu :) Bu fotoğraflar da ona ait.

20200114_122312.thumb.jpg.873df39db34c48091b4f84537ef64215.jpg

20200114_123656.thumb.jpg.04d092e5f198c2ab549ba1f4c1c8c629.jpg

• Beğen 19
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Muhittin Kaplan yazdı:

tamamda,nerde yiyeceğiz ?

Metin Akbal yazdı:

Çorum da İskilip Dolma Evini ziyaret edebilir.

Demişim :)

Yorum bağlantısı
Recep Demirci
(düzenlendi)

Nefis gözüküyor demin yemek yedim ama tok bile olsa insanın iştahı geliyor.

Yalnız birşey dikkatimi çekti eklediğim resimde sağ üstte -1 nasıl oluyor foruma yeni bir özellikmi eklendi yoksa mesaj silinme ceazsı felanmı uygulanıyor :) 

yGbNJN.png

tarihinde Recep Demirci tarafından düzenlendi
Şimdi 3 yazıyor forum anasayfasında
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Recep Demirci yazdı:

Nefis gözüküyor demin yemek yedim ama tok bile olsa insanın iştahı geliyor.

Yalnız birşey dikkatimi çekti eklediğim resimde sağ üstte -1 nasıl oluyor foruma yeni bir özellikmi eklendi yoksa mesaj silinme ceazsı felanmı uygulanıyor :) 

yGbNJN.png

Bende anlamadım neden -1 yazdığını :) Ekran görüntüsünde var ama şu an yazmıyor.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Demişim :)

"Hayat Böyle Birşey Olsun..." 

Harita da görmek için.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Dolma deyince aklınıza öyle bildiğimiz dolma gelmesin :)

Yöresel bir lezzet olan İskilip-Kazan Dolması (Ca dolması da denir) özellikle düğünlerde yenen bir yemek. Asıl kültürü benim bildiğim kadarı ile aşağıdaki gibidir. Düğünlerde bir gün önceden hazırlıklarına başlanır. Etler kazana serilir. içine sac ayağı konur, su eklenir. Üstüne de bir tepsi, onun üstüne de bir çuval (adına ca denir) pirinç. Tepsi suyla temas etmemelidir. Kazanın üst kapak kısmı hamurla macun yapılır, bir delik bırakılır. Üstüne kapağı kapatılır. Büyük kazanlar odun ateşinde ağır ağır 17- 18 saate kadar pişirilir. Sabah namazından sonra konuklar düğün evine gelmeye başlarlar. Önce şehriye çorbası ikram edilir. Sonra büyük tepsilerde alta pilav,

üste de büyük didilmiş etler serilerek isteyene et yağını da ekler, sirkeli cacık, torba (süzme) yoğurttan yapılan ayranla servis edilir. Sonrasında ise un helvası ikram edilir. Ben henüz İskilipte bir düğüne katılamadım ama düşünenler Çorum da İskilip Dolma Evini ziyaret edebilir. İşletmelerde ister özel sunum tabağına, isterlerse ortaya sunum isteyebilir. Dün orda tekrar yemek nasip oldu :) Bu fotoğraflar da ona ait.

Metin hocam Çorum'lu olmanın nadir avantajlarından biri bu İskilip dolması, elimizin altında olsa da ayda bir yesek de özlüyoruz. Kıymeti bilinmeyen, tanınmayan bir yemek malesef.

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Resimli alıntı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Abi sonuna kadar okudum ama dolma kısmını göremedim :kafa:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
Metin Akbal yazdı:

Bende anlamadım neden -1 yazdığını :) 

cani ceken forumdan ayrilip, corum'a gitmek icin yollara dusuyordur.. 😂

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben bi kere Çorumda yedim, müthişti. Ama bana da göre daha da müthiş hale gelebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Cihat Küçükay yazdı:

Abi sonuna kadar okudum ama dolma kısmını göremedim :kafa:

Şimdi gördün değil mi açıklama yapmayayım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Muhammed Lokman Tosun yazdı:

Metin hocam Çorum'lu olmanın nadir avantajlarından biri bu İskilip dolması, elimizin altında olsa da ayda bir yesek de özlüyoruz. Kıymeti bilinmeyen, tanınmayan bir yemek malesef.

İskilipte nerde yenir onu öğrenmem gerek :)

Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun
Metin Akbal yazdı:

İskilipte nerde yenir onu öğrenmem gerek :)

Hocam İskilip'te kimse gidip para verip dolma yemeyeceği için, İskilip'te gidip dolma yiyebileceğin iyi bir lokanta/restoran yok. Sadece düğünler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Muhammed Lokman Tosun yazdı:

Hocam İskilip'te kimse gidip para verip dolma yemeyeceği için, İskilip'te gidip dolma yiyebileceğin iyi bir lokanta/restoran yok. Sadece düğünler. 

Yok mu baharda düğün? Davet edin biz geliriz :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun
Önder Özcan yazdı:

Yok mu baharda düğün? Davet edin biz geliriz :D

Araştıralım abi çıkar elbet :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
böyle ölmedik. roket at 
Konum at ugrastirma [emoji16]
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Muhittin Kaplan yazdı:

"Hayat Böyle Birşey Olsun..." 

Harita da görmek için.

Şimdi haritalara baktım ama çok sapa yerde kalıyor, en iyisi @Önder Özcannın dediği gibi yapılacak ilk düğüne otobüs kaldırmak olacaktır. Zahmetli yemekler hep lezzetli ve güzel olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Şimdi haritalara baktım ama çok sapa yerde kalıyor, en iyisi [mention=47964]Önder Özcan[/mention]nın dediği gibi yapılacak ilk düğüne otobüs kaldırmak olacaktır. Zahmetli yemekler hep lezzetli ve güzel olur.
Samsun Ankara yolu ustunde cokta sapa degil [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Metin Akbal yazdı:

Samsun Ankara yolu ustunde cokta sapa degil emoji16.png

Ya bi saniye ya. Düğüne gidip orjinalini, bolca, bedava yemek istiyoruz biz. Allah Allah. Çök dö söpö döğöl. Sapa işte, uzak, ters, yol yok. 😡

😅

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Önder Özcan yazdı:

Ya bi saniye ya. Düğüne gidip orjinalini, bolca, bedava yemek istiyoruz biz. Allah Allah. Çök dö söpö döğöl. Sapa işte, uzak, ters, yol yok. 😡

😅

İskilip e Çankırı üzeri gel. O zaman anlarsın :D Düğün çeyreksiz olur mu hem :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Metin Akbal yazdı:

İskilip e Çankırı üzeri gel. O zaman anlarsın :D Düğün çeyreksiz olur mu hem :D

😅 An itibari ile çeyrek 480 tl.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...