İçeriğe Yönlendir

Online İhbar Sisteminde Dikkate Alınan İhlaller

Selim Kaya

Recommended Posts

Selim Kaya

Merhaba arkadaşlar. Gün geçmiyor ki trafikte sinirlerin alt üst olduğu bir durum yaşamayalım.

Trafik kuralı ihlali olarak düşündüğümüz bu gibi durumlarda malumunuz üzere Emniyet Genel Müdürlüğü 'nün online ihbar uygulaması var.

Bu imkanı olabildiğince etkin kullanmak için, söz konusu uygulama aracılığı ile sonuçlanabilecek örnek ihlaller nelerdir?

Benim bildiğim hatalı parklar bu uygulama aracılığı ile ihbar edilse bile dikkate alınmıyor.

Kısaca, daha önceden bu uygulamayı kullanıp sonuç almış veya konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan örnek ihlaller hakkında bir liste oluşturmak istiyorum bu başlık altında.

Şimdiden katkıda bulunanlara teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

İhbar sayfasını sık kullanılanlara daha önceden eklemiş birisi olarak takipteyim.

Araç kamera görüntüsünü kabul ediyorlar mı mesela?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Ersev Kaya yazdı:

İhbar sayfasını sık kullanılanlara daha önceden eklemiş birisi olarak takipteyim.

Görsel şart diyor trafik polisi. Kamera görüntüsünü de sorarım.

Düzenleme: Sordum. Video veya fotoğraf fark etmez dediler. Her ikisi de kabul ediliyormuş.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
(düzenlendi)

aracıma kamera taktıktan sonra, illallah dediğim ihlalleri, görüntülü olarak çevrimiçi ihbar sistemi üzerinden bildirmeye başlamıştım.

ihbar sayfasındaki forma, yapılan işlem konusunda bir geri dönüş istediğiniz takdirde, e-posta adresinizi bırakabiliyorsunuz.

bu şekilde konum, saat ve tarih bilgilerini de içerenen, kaç tane bariz görüntülü ihlal ihbarı bıraktığımı hatırlamıyorum.

hepsine cevap yazıyorlar. cevapların hepsi de aynı yuvarlak ifadeleri içeriyor. ifade ettiklerinin özeti de, ihbar sistemi üzerinden (görüntü kaydı bulunsa bile) cezai işlem yapmadıkları oluyor.

özetle ve maalesef, bu teknoloji çağında, (ihlal yapan sürücünün cebine, olay yerinden 30 metre uzaklaşmadan ceza tutanağını yollayacak siber altyapı var iken) trafik bürokrasimiz çevrimiçi ihlalleri dikkate almıyor. 

şikayetlerime muhatap olan birimin ismini de gösteren bir örnek cevabı, aşağıya bıraktım.

Sayın Kerem KURLUVA

İlgi :

a) 02/09/2019 tarihli iletiniz.

b) 04/09/2019 tarihli iletiniz.

İlgi (a) sayılı iletide; D100 Karayolu Acıbadem Metro Durağı Boyacı Mehmet Sokak kesişim notasında 34 XX 7780 plaka sayılı araç sürücüsünün kavşakta yolcu indirdiğine ve trafik akışını olumsuz etkilediğine dair şikayetiniz, ilgi (b) sayılı iletide; Kadıköy İlçesi Acıbadem Caddesi ile Şevket Paşa Sokak kesişimi kırmızı ışıklarda 34 XXX 21 plaka sayılı araç şoförünün kırmızı ışık ihlali ve dönülmez tabelasına uymayarak dönüş yaptığına dair şikayetiniz iletilmiştir. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze bağlı unsurlarımız tarafından trafikte yol kullanıcılarının can ve mal güvenliğinin sağlanması, kazaların en aza indirilmesi ve trafik akışının daha düzenli bir şekilde sağlanması amacıyla denetim faaliyetleri arttırılarak, denetimlerin sürekliliği sağlanmaktadır. Bu amaçla 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğine aykırılık teşkil eden sürücü, araç ve diğer ilgililer hakkında gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze iletilen 34 XX 7780 ve 34 XXX 21 plaka sayılı araç sürücülerinin şikayete konu yerlerde yapmış olduğu trafik ihlalleri ile ilgili, trafik kural ihlali yapan araç sürücülerinin tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlemlerinin yapılması konusunda görevli motorize ve ekip unsurlarımıza bilgilendirmeler yapılarak denetim sıklığı arttırılmıştır. Ayrıca bahsedilen kanununda yer alan fiilleri ihlal eden sürücülere ve araçların tescil plakasına göre idari para cezası karar tutanağının hangi kurum yetkililerce ve hangi durumlarda düzenleneceği aynı kanunun 5, 6, 114 ve Ek-6’ncı maddelerinde hüküm altına alınmıştır. Bu tür ihbar veya şikayet konusu trafik kural ihlali ya da ihlallerin somut olarak trafik görevlerimizce tespiti halinde, uymayanlara kanuni işlem uygulandığından mail, video görüntü ya da dilekçe yolu ile yapılan ihbarlarda ihlal yapan araçlarla ilgili kanun gereği herhangi bir cezai işlem uygulanamamaktadır. Şikayet konusu ile ilgili olarak yapılan denetim ve kontrollerin Şube Müdürlüğümüzce yakından takip edileceği, şikayete konu trafik ihlallerinin tekrarlanmaması amacıyla denetim ve kontrollerimizin 24 saat boyunca devam ettiği hususunu; Rica ederim.

Ahmet XXX 

Trafik Denetleme Şube Müdürü

3.Sınıf Emniyet Müdürü

(T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü)

tarihinde Kerem Kurluva tarafından düzenlendi
ek
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Ersev Kaya yazdı:

2015 yılında araç kamerası ile ilgili aklıma takılanı sormuştum Bimer'den, o zaman aşağıdaki cevabı vermişlerdi ve hala kanun değişmedi diye biliyorum.

Alıntı

Sayın Ahmet AYBEYAZ
06/07/2015 tarihli ve 651303 sayılı bimer başvurunuz incelenmiştir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan fiilleri ihlal eden sürücülere ve araçların tescil plakalarına göre idari para cezası karar tutanağının hangi kurum yetkililerince ve hangi durumlarda düzenlenebileceği aynı Kanun'un 5, 6, 114, 116 ve Ek-6. maddelerinde hüküm altına alınmıştır.
           Bu tür ihbar ve şikâyet konusu trafik kural ihlali ya da ihlallerinin somut olarak yukarıdaki kanun maddelerinde belirtilen görevlilerce belirlenmiş olması gerektiğinden, ihbar içeriği hususların bu görevlilerce tespiti halinde kanuni işlem yapılabileceğini,
            Ayrıca karayolunu kullanan sürücülerin yapmış oldukları trafik kural ihlalleri görüntülü ve yazılı olarak MOBESE (KENT BİLGİ VE GÜVENLİK SİSTEMLERİ) sistemlerinde kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alınan görüntülü ve yazılı dokümanlar düzenlenen trafik para cezası ekinde ceza muhatabına sunulmakta olup, başvurunuzda belirttiğiniz şekilde bir uygulamamız henüz mevcut olmamakla birlikte, bu tür sürücüleri "155 Polis İmdat" hattına bildirmeniz halinde gerekli işlemler yapılacaktır.
           Konuyla ilgili mevzuat çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar sonlandığında nihai bilgilendirme vatandaşlarımıza yapılacaktır.

Bilgilerinize sunulur.

-----------------------------------------------------
Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi

-----------------------------------------------------
Emniyet Genel Müdürlüğü Kurumsal E-Posta Servisi

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yani illa kendileri görecek ihlali. sürücünün tespiti halinde demiş çünkü.

40 yaşı bitirip üşenmeyip fahri trafik müfettişi olacağız mecburen.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Ahmet Aybeyaz yazdı:

belirtilen görevlilerce belirlenmiş olması gerektiğinden, ihbar içeriği hususların bu görevlilerce tespiti

Yani;

Biz bu sayfayı süs olarak açtık. Boşa siz uğraşmayın mı demişler?

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Anlaşılan, cana ya da mala kast haricindekilere pek işlem yapılamıyor.

Adam gözünün içine baka baka kırmızı ışıkta da geçse elimiz kolumuz bağlı.

Şu 40 'ıma bir gireyim de :rtfm:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Mahalleden acık egzoslu bir atv hergun gecerdi en sonunda baglı bulundugum emnıyet mudurlugune şikayet dilkecesi yazdım edevlet üstünden 1 hafta sonra egzosu yapıldı o atv nın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

maalesef mahkeme bozuyor o yüzden iptal oldu bu sistem. polisin kendi yazdağı ceza bile uğraşırsan iptal oluyor. o yüzden eds, pts, kgys, yaka kamerası vs kullanılıyor çoğunlukla

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

3~4 kez video gönderdim, işlem yaptıklarını teyyit ettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ben çok ihbar ettim, bugüne kadar ceza yazılan olmadı. Özellikle belediye otobüsleri, dolmuş ve taksilerden muzdaripim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...