İçeriğe Yönlendir

MK7 Fiesta Koltuk Isıtma Montajı

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba 2015 model fiesta aracıma koltuk ısıtma montajı yapmak gibi bir düşüncem var. Aliexpressten koltuk ısıtma setini sipariş edip montajı kendim yapayım diyorum. Aracın sigorta paneline baktığımda sürücü ve yolcu koltuğu için koltuk ısıtma sigortalarının yerleri boş, 15 amperlik sigorta görünüyor kitapçıkta uygun olarak. Forscan üzerinden koltuk ısıtmayı aktif edersek bu sigorta kısımlarından elektrik bağlantısını yapabilir miyiz? Yani arka planda hat var mıdır?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

şimdiden aktive edin düğme varsa düğmeden açınca zaten oradaki rölenin açıldığını görürsünüz. avometre ile ölçebilirsiniz

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Dogan Arsiray yazdı:

şimdiden aktive edin düğme varsa düğmeden açınca zaten oradaki rölenin açıldığını görürsünüz. avometre ile ölçebilirsiniz

Dediğinizi bende düşündüm ancak düğme yok, komple set olarak alıp takılacak. Sigorta kısımı sadece + uç olduğu için onu aktifleştirsemde şasiden - uç alıp çalıştırmak gerekiyor standart olarak. 

Elimde avometre yok ancak belki bir kablo ile ampul deneyebilirim diye düşündüm. Tabi sigortadan bağlantıyı nasıl yaparım aparatsız onu ayarlamam lazım. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben jeep grand cherokee de ayrı röleler ve ayrı düğmeler kullanıp voltajı çakmaktan aldım.  sisteme entegre etmeye gerek varmı emin değilim .

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Dogan Arsiray yazdı:

ben jeep grand cherokee de ayrı röleler ve ayrı düğmeler kullanıp voltajı çakmaktan aldım.  sisteme entegre etmeye gerek varmı emin değilim .

O da bir seçenek fakat eğer orjinal bağımsız bir hat varsa hem tek noktaya çok yük binmez hemde daha basit bir sistem olur diye düşünüyorum. Orjinalde 15 amperlik iki hat var, biz bunu çakmaklık için yapacaksak sigortasını yükseltmemiz lazım. Bu durumda da oradaki kablolar bunu kaldırır mı? Biraz detaycı oluyor belki ama böyle bir durum var. 

120 watt çakmaklık güç değeri maksimum, yani 10 amper akım çekebiliriz. 30 amperlik sigorta varken orjinalde toplamda bunun yarısını çekse yine 15 amper gerekir. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

harici satılan minder şeklindeki ısıtıcı minderler 60 w civarı güç harcıyormuşç yani eş zamnalı çalışıan iki yastık sigortayı attırmazdı. yeterki aynı anda çakmağı da kullanmayın.

Jeep KJ de korna ve cam sigortası ortaktı, yanlışlıkla küçük değer takmıştım. korna çalarken ön iki camı kapatmaya çalışınca atmıştı. çok da sorun değil yani.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Olmaz. Koltuk ısıtma sistemi için modül kullanılıyor ve iki adet potansiyometre ile bağı var. Şayet orjinal düğme seti bulursanız burada bir devre paylaşımı yaparım. Potun uçları devreye bağlanır. Kontrol sistemi koltuk altlarına bağlanır, sistem oem ile aynı mantık ile çalışır 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Dogan Arsiray yazdı:

harici satılan minder şeklindeki ısıtıcı minderler 60 w civarı güç harcıyormuşç yani eş zamnalı çalışıan iki yastık sigortayı attırmazdı. yeterki aynı anda çakmağı da kullanmayın.

Jeep KJ de korna ve cam sigortası ortaktı, yanlışlıkla küçük değer takmıştım. korna çalarken ön iki camı kapatmaya çalışınca atmıştı. çok da sorun değil yani.

Tercihen ayrı bir hat üzerinden yapmak istiyorum ancak eğer olmazsa o şekilde yapacağım. Dahili olan pedler daha fazla akım çekiyor olabilir. Onu araştırmak lazım ayrıca.

Servet Aydın yazdı:

Olmaz. Koltuk ısıtma sistemi için modül kullanılıyor ve iki adet potansiyometre ile bağı var. Şayet orjinal düğme seti bulursanız burada bir devre paylaşımı yaparım. Potun uçları devreye bağlanır. Kontrol sistemi koltuk altlarına bağlanır, sistem oem ile aynı mantık ile çalışır 

Orjinal sistemi bulma ihtimalimiz var mıdır bilmiyorum, ebay gibi sitelerde belki bir ihtimal. Sanıyorum komple hat çekmek gerekecek bunu yapabilmek için.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hiç gerek yok. Sigorta hattından koltuk altına kontak ile aktif olan 12volt çekilecek. İki adet 12volt dimmer alınacak. Dimmer üstündeki pot iptal edilecek ve oem koltuk ısı ayar potu bağlanacak. Mis gibi çalışacak foruma bu fikir için dua edilecek 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Servet Aydın yazdı:

Hiç gerek yok. Sigorta hattından koltuk altına kontak ile aktif olan 12volt çekilecek. İki adet 12volt dimmer alınacak. Dimmer üstündeki pot iptal edilecek ve oem koltuk ısı ayar potu bağlanacak. Mis gibi çalışacak foruma bu fikir için dua edilecek 😁

Çok basit bir iş gibi anlatsanızda yapmaya çalışınca karışacak gibi. Fikiri uygulama konusunda başarılı olursam eğer bende paylaşım yapıp dua miktarına katkı sağlarım 😂

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Modülleri ve potları al. Bana gönder. Plug in play hale getireyim. Bir elektrikçi bağlasın. O dua edilecek aga 

Kaçamazsın gel buraya 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Servet Aydın yazdı:

Modülleri ve potları al. Bana gönder. Plug in play hale getireyim. Bir elektrikçi bağlasın. O dua edilecek aga 

Kaçamazsın gel buraya 

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Ürün B linkteki üründen alsam bu iş için nasıl olur? Anahtarlarının küçük olması montajı yapılacak yer konusunda kolaylık sağlar diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ü.Emre Kartal yazdı:

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Ürün B linkteki üründen alsam bu iş için nasıl olur? Anahtarlarının küçük olması montajı yapılacak yer konusunda kolaylık sağlar diye düşünüyorum.

Birebir aynı olanı land rover aracımda var. Nefis ürün. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Servet Aydın yazdı:

Birebir aynı olanı land rover aracımda var. Nefis ürün. 

O zaman ben bu ürünü araştırayım buralarda bulabilir miyim diye, bulamazsam haftaiçi siparişini vereyim. Tekrar çok teşekkür ederim ilginiz için.  🙂

Yorum bağlantısı
Burak Güler2

Bu padler koltuk kılıfının altına mı koyuluyor; yoksa koltuğun üzerinde görünür bir şekilde mi kalıyor?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Karbon olanlar koltuk içine. Birde koltuk dışına takılan modelleri var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Servet abinin dediği karbon olanlarda kullanarak yaptım kendi aracıma. Kış gününde harika bir donanım. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mustafa Arıkan yazdı:

Servet abinin dediği karbon olanlarda kullanarak yaptım kendi aracıma. Kış gününde harika bir donanım. :) 

Bugün bende siparişini geçeyim dedim ama karbon yazdığı halde olmayanlar var, fiyatı yarı parası diğerlerinin. Bozulursa yine alırım demiyorda değilim, ama bilmiyorum. Tabi montajı nasıl yapacağım konusunda da henüz emin değilim. Oto elektrikçilerine iş yaptırmak zor, yapanlarda çok ciddi rakamlar istiyor. Tabi birde bugün git yarın gel, şuan bakamam arabayı bırakman lazım gibi durumlarda cabası.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ürün linki

Bugün bu üründen sipariş geçtim, fiestada montajda buton yeri sıkıntısı var o nedenle çıtçıt buton tipini aldım. Gelincede mutlaka montajı resimleyerek ekleyeceğim. @Servet Aydın Bey'e gerek öncesinde gerekse ürünü alırken yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

İyi planla. Mümkün olduğunca orijinale sadık kal. Özellikle koltuk içi sorunsuz olmalı. Çünkü döşemeleri geri sökmesi mesele. Onun dışında diğer şeylerin telafisi daha kolay. 
Şimdiden kolay gele

Ekleme;

Eğerki orijinal buton olmayacaksa butonları ön konsola taşımakla uğraşmazdım ben olsam. Koltuk üzerinde plastik bir trimin uygun bir yerine konumlandırabilirsin. (Bazı araçlarda orijinal olarak ısıtma butonları koltuk üzerinde oluyor.)

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mustafa Arıkan yazdı:

İyi planla. Mümkün olduğunca orijinale sadık kal. Özellikle koltuk içi sorunsuz olmalı. Çünkü döşemeleri geri sökmesi mesele. Onun dışında diğer şeylerin telafisi daha kolay. 
Şimdiden kolay gele

Ekleme;

Eğerki orijinal buton olmayacaksa butonları ön konsola taşımakla uğraşmazdım ben olsam. Koltuk üzerinde plastik bir trimin uygun bir yerine konumlandırabilirsin. (Bazı araçlarda orijinal olarak ısıtma butonları koltuk üzerinde oluyor.)

Orjinal kısımda koltuk ısıtmanın sigorta kısımları boş, hat var mı orada bilmiyorum. Belki sigorta aparatıyla oraya bağlanabilir ama bilmiyorum. Şuan ilk planım, çakmaklıktaki 20 amperlik sigortaya paralel alıp oradan bağlantıyı yapmak. Butonlarıda bu siparişimde kol dayama aldım vidasız doğrudan montajlı olandan. Onun gövdesine yapabilirim, en masum şekilde öyle olur gibi geliyor. Orjinal butonlara baktım, fiyatları 40 dolar civarında aşırı gereksiz geldi ki daha buna kargo ve gümrük vergisi dahil değil İngiltereden geldiği için kargoda çıkıyor baya.

Isıtıcıları koltukları sökmeden, kartonla koltuğa yerleştirmeyi planlıyorum. Hem daha pratik olur hemde daha risksiz şekilde yapmış olurum diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...