İçeriğe Yönlendir

Focus II - USB Aux Aparat Parazit Problemi

SerhatKAYA

Recommended Posts

SerhatKAYA

Selamlar  Focus 2 Ghia sony teypli aracıma usb aux aparatı bağlamak istiyorum teybin arkasına gizleyerek ama bugün çalıştırdım aşırı bir parazit var cihazda.

Çözüm 1 Akımı dengelemek için regülatör devre ile bağladım fakat yine fayda etmedi halen parazit devam ediyor videoda görüldüğü gibi

Çözüm 2 : AUX Kablo arasına Parazit kesici bağladım

gPmJn0.jpg

Paraziti tamamen kesti fakat aynı şekilde bass'ı da tamamen kıstı. Yani buda bir çözüm olmadı anlayacağınız.

Özetle bu sorunu nasıl çözeriz?

Kafam da bir çözüm var ama deneyemedim çünkü teybi sökemiyorum sökme mandallarından yok elimde çarşı da da aradım bulamadım teypcilerden.

Teybin kontağa bağlı güç soketinden alsak cihaza gücü parazit yapar mı?

Paraziti kesmek için ne yapabilirim? Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim. 

İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Cihaza besleme için iki kablo gelir +12v(yada5v) ve GND (yani eksi), cihazdan da 3 kablo çıkar L+,R+ ve GND besleme GND kablosu ile çıkışta ki GND'yi birleştirin geçer.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Voltaj düşürücü tam izoleli olacak. Forumda konusu vardı bir yerlerde. 

Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
Furkan Bakırel yazdı:

Cihaza besleme için iki kablo gelir +12v(yada5v) ve GND (yani eksi), cihazdan da 3 kablo çıkar L+,R+ ve GND besleme GND kablosu ile çıkışta ki GND'yi birleştirin geçer.

yani ses çıkışındaki GND ile güç girişindeki GND yi mi?

Servet Aydın yazdı:

Voltaj düşürücü tam izoleli olacak. Forumda konusu vardı bir yerlerde. 

tam izoleli aradım bulamadım. cihaz 12v zaten voltaj düşürücü ile işimiz yokta anlayamadım neden böyle oldu

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Aynen yada ses çıkışında ki gnd kesilip onun yerine teypten şase girilecek .
Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
Furkan Bakırel yazdı:

Dediğinizi yaptım bi değişiklik olmadı.

-------

Güncelleme : AUX kablosunu daha kaliteli bir AUX kablosuyla değiştirdim parazitte azalma var, fakat hala parazit devam ediyor nasıl keseriz vallahi başım ağrıdı topici açtığımdan beri havya elimde bi aşağı bi yukarı uğraşıyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu takılan cihazlar acaip, mazdaya takmıştım, sıfır parazit, bir süre sonra 2 gün parazitli ses verdi . parça seyyar değildi hiçi ellenmedi aux kablosu da ellenmedi sonra kendiliğinden düzeldi arada gider gelirdi parazit...

birçok takanlardan bazısı çok memnun bazısı hep parazitli. sanırım kalitesi bu kadar.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Bu cihazlar cidden kalitesiz. Ses kaliteleri de vasatı pek geçmiyor. Bazıları böyle sorunlu olabiliyor. Daha kaliteli ne yapılabilir diye düşünüyorum ama anker xiaomi vb markalı Bluetooth aktarım kitleri var onları monte etmek daha sağlıklı olabilir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
SerhatKAYA yazdı:

tam izoleli aradım bulamadım. cihaz 12v zaten voltaj düşürücü ile işimiz yokta anlayamadım neden böyle oldu

Fordun oem cihazı aux girişi gnd uçları direk işlemciye bağlı. Statik gnd hattı yok. Bu neden ile tam izole konverter olmadığı sürece parazit olacak. 

Ara mesaj gnd ayrılacak dendi. Olmaz sağ ve sol sesi yankılı olarak çıkacak ve pek vasat sesi daha beter olacak 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
SerhatKAYA

Cihazin ses kalitesi güzel aslında tek sıkıntı parazit.
Araştırdım tam izole converter 80₺ aman abi. Bi usb dinlicez diye ettigimiz masrafa bak.
Aliexpressden bi android multimedia sipariş etmenin vakti geldi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Ben sizin kullandığınız cihazı 50 tl almıştım.

gücü çakmaklıktan alıp aux tan direk giriş yapılıyor bilirsiniz,

fakat hiç parazit falan olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
Ben sizin kullandığınız cihazı 50 tl almıştım.
gücü çakmaklıktan alıp aux tan direk giriş yapılıyor bilirsiniz,
 fakat hiç parazit falan olmuyor.

Bendeki cihazda ayni şekilde.
Cihazin ustundeki play pause dugmesine basip muzigi durdurun ondan sonra teypten sesi açın bi öyle bakın bakalım var mi parazit
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Hayır hiç yapmadı 

hatta arkadaşın  mondeoya yaptık hiç ses yapmıyor , yapmadıda.

Fatih Ozen yazdı:

Hayır hiç yapmadı 

Ben kumandadan yapıyorum o şekilde yine  yok

Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
Hayır hiç yapmadı 
Ben kumandadan yapıyorum o şekilde yine  yok

Dedigimi deneyin bakalim yapicak mi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Power bank bağlayıp deneyin parazit kesilir 

Olmadı öyle kullanın. 5 amper lik ünite epey süre çalışır. 

Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
Power bank bağlayıp deneyin parazit kesilir 

Zaten araç harici bir güç kaynağından çalıştırdığımda parazit yapacagını sanmıyorum ama sürekli olarak araçta çalışacak parçaya powerbank falan olmaz yani bide 12V cihaz.
Bu arada regulatoru takinca daha çok parazit yapıyor düz bağladım.
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Ben yaptım Focus'a o da aynı parazit yapıyordu cihazın çıkışta ki gnd yi kesip teypten şase verince düzeldi yoksa felaket bir parazit vardı direksiyon kumandasını kullanırken bile patır kütür ses geliyordu.57fac3015bbfa24493c1d1be80114b1c.jpg

Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
Furkan Bakırel yazdı:

Ben yaptım Focus'a o da aynı parazit yapıyordu cihazın çıkışta ki gnd yi kesip teypten şase verince düzeldi yoksa felaket bir parazit vardı direksiyon kumandasını kullanırken bile patır kütür ses geliyordu.57fac3015bbfa24493c1d1be80114b1c.jpg

Şaseyi naısl verdiniz peki anlatır mısınız? Teybin şase kablosunu cihaza mı çektiniz*?

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Kabloları lehimle mi tutturdunuz yoksa direk birbirine mi sardınız?

Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
Burak Tokcan yazdı:

Kabloları lehimle mi tutturdunuz yoksa direk birbirine mi sardınız?

Lehim

Yorum bağlantısı
Emre Akbas

2,5 kasalarda bluetooth kiti var ben onlardan aldım taktım teybin orjinal çıkışına takılıyor kafam rahat direk telden dinliyorum :) sizin kasalarda da vardır belki alıp kullanabilirsiniz bunlar sağlıklı sonuç vermez

Yorum bağlantısı
SerhatKAYA
2,5 kasalarda bluetooth kiti var ben onlardan aldım taktım teybin orjinal çıkışına takılıyor kafam rahat direk telden dinliyorum [emoji4] sizin kasalarda da vardır belki alıp kullanabilirsiniz bunlar sağlıklı sonuç vermez

Bluetooth kit dediginiz ufak siyah bir parça mı
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...