İçeriğe Yönlendir

Focus - Sorun Termostat mı? Ya da Sorun mu?

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Ali Darbaz
Görkem Karakaş yazdı:

75 dereceye düşmüyordur belki ama o çizginin altına inmiyor yarın bir video çekip yükleyeyim bende. İnceleyelim tekrar.

Sende dijital gösterge yokmu. 

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Sende dijital gösterge yokmu. 
Gauge menü de var diye hatırlıyorum ama standart yol bilgisayarında yok. Bu arada gauge menüyü açıp çıkarım yola varsa
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Repxpertte parça açıklamasını okudum. 83 derece ve elektrik prizi var.  Elektrik şalterli demiş. 

Bir markanın açıklamada 82 derece diyor diye öyle dedim ama çoğunluk 83, Gates de 83 diyor öyle demekki. 

Elektrik destekli diyince sanki dijital olarak sıcaklığı ölçüp sitemi açıp/ kapatıyor gibi bir anlam çıkıyor. Bildiğimiz termostat yapısı var, yaylı. Elektronik olarak sıcaklık sensörü var üzerinde sadece.

Parça kodu bu 3M5Q 8A586

https://m.buycarparts.co.uk/gates/1238620

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Görkem Karakaş yazdı:

Bu arada gauge menüyü açıp çıkarım yola varsa

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bir markanın açıklamada 82 derece diyo

Arkadaşlar gauge menu açılması konusunda biz birinize destek verin :D . Ben bilmiyom.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Arkadaşlar gauge menu açılması konusunda biz birinize destek verin [emoji3] . Ben bilmiyom.
Gauge menüyü açmayı biliyorum sadece menüde dijital bilgi olup olmadığını bilmiyorum. Bendeki 2006 model, yukarıdaki video sanırım makyajlı 2008 sonrası.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Var sizde de ama rom güncel olmayınca 120-125 gibi bir değer gösteriyor, benim de öyleydi 2008 üretim olduğu için, rom güncellemesi sonrası bu değerleri göstermeye başladı.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Var sizde de ama rom güncel olmayınca 120-125 gibi bir değer gösteriyor, benim de öyleydi 2008 üretim olduğu için, rom güncellemesi sonrası bu değerleri göstermeye başladı.
Yarın sabahtan bi bakayım. Teşekkürler ilginize
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ali Darbaz yazdı:

Arkadaşlar gauge menu açılması konusunda biz birinize destek verin :D . Ben bilmiyom.

https://www.youtube.com/watch?v=3ti1vN0U7BU&ab_channel=Focuss
Videoyla geldim. Öncelikle video dışı bilgileri vereyim. Araba şehir içinde veya sabit hızda giderken hararet göstergesinde düşüş yaşanmadı. Ne kadar karşılaştırılır ama gösterge panelinde görünen motor sıcaklığı bilgisi 5-6 derece aşağı yukarı oynuyor genelde 125-130 bandında. 
Sonra kendini belli etsin diyerek kaloriferi açıp videoya aldım. Normalde olurdu ama gözle görülür bi düşüş olmadı şansıma :) 
Sonra yol da müsait olunca gazladım. 160-170lere çıktım buralarda video kapalıydı tabiki ayağımı gazdan çekince hemen hararet düşmeye başladı.
120-130 seviyesine gelince kayda başladım ve videoda da belli zaten bir miktar inmişti. 
Dönerden döndüm normal bir kalkışla 110-120 bandına çıktım ve hararet bu anlarda 75(orta çizgiye kadar) geriledi.
Şehir içine vardığımda  tekrar 90'a gelmiş ve sabitlenmişti.
Şimdi tartışalım üstadlar.
@Çağlar Bayur @Mehmet Ozyurek
Sizi de davet ediyorum görüşlerinizi dinlemek için. 
şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sonuna kadar açılıyor termostat kapanması zaman alıyor. Üstelik kalorifer açık. Kalorifer açık olması etkiler. 

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
aranan şey nedir? neyi yorumlayacağız
Çağlar abi termostat yeni değişti. Videoyu izlediysen görmüşsündür izlemediysen söyliyim bazı durumlarda arabanın harareti 75 derecelere kadar düşüyor. Normal mi yoksa yeni takılan termostatda da arıza mı var?
Sonuna kadar açılıyor termostat kapanması zaman alıyor. Üstelik kalorifer açık. Kalorifer açık olması etkiler. 
Normal mi diyosun?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hava kaç C?

ekrandaki sıcaklık da motor sıcaklığı , su değil

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
hava kaç C?
Hava bugün 4 derece civarıydı. Biliyorum motor sıcaklığı olduğu da hararet göstergesi elektronik olmadığı için fikir versin diye açtım
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

anormal birşey gözlemlemedim, herhangi bir uyarı lambası yandı mı

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Hayır ben termostatın doğru çalışıp çalışmadığını anlamaya çalışıyorum. Hararet 90 da çakılı kalması gerekmez mi? Yanlış mı bildik bu zamana kadar
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Görkem Karakaş yazdı:

Çağlar abi termostat yeni değişti. Videoyu izlediysen görmüşsündür izlemediysen söyliyim bazı durumlarda arabanın harareti 75 derecelere kadar düşüyor. Normal mi yoksa yeni takılan termostatda da arıza mı var?Normal mi diyosun?

Görkem al izle. Canını gereksiz yere sıkma. Arabamın kaloriferi açıksa hararet düşüyor. Termostat kapanınca toparlıyor. 2 dakika sürüyor.  Yani normal bir durum. 

https://photos.app.goo.gl/hrzEYQV5ycCvYwPQ9

Çağlar Bayur yazdı:

hava kaç C?

Üst kapakta bulunan sıcaklık sensörünün verisimi ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Görkem Karakaş yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Hayır ben termostatın doğru çalışıp çalışmadığını anlamaya çalışıyorum. Hararet 90 da çakılı kalması gerekmez mi? Yanlış mı bildik bu zamana kadar

sıcaklık çakılı kalmaz, ayrıca termostatın çakılı kalması gibi bir görevi yok, tek görevi motor ısınanana kadar suyun radyatöre gitmesini engellemek, ki su çabuk ısınabilsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
sıcaklık çakılı kalmaz, ayrıca termostatın çakılı kalması gibi bir görevi yok, tek görevi motor ısınanana kadar suyun radyatöre gitmesini engellemek, ki su çabuk ısınabilsin.
Tamam abi teşekkürler kafamdaki tüm soru işaretleri gitti sağolun
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Görkem Karakaş yazdı:

https://www.youtube.com/watch?v=3ti1vN0U7BU&ab_channel=Focuss
Videoyla geldim. Öncelikle video dışı bilgileri vereyim. Araba şehir içinde veya sabit hızda giderken hararet göstergesinde düşüş yaşanmadı. Ne kadar karşılaştırılır ama gösterge panelinde görünen motor sıcaklığı bilgisi 5-6 derece aşağı yukarı oynuyor genelde 125-130 bandında. 
Sonra kendini belli etsin diyerek kaloriferi açıp videoya aldım. Normalde olurdu ama gözle görülür bi düşüş olmadı şansıma :) 
Sonra yol da müsait olunca gazladım. 160-170lere çıktım buralarda video kapalıydı tabiki ayağımı gazdan çekince hemen hararet düşmeye başladı.
120-130 seviyesine gelince kayda başladım ve videoda da belli zaten bir miktar inmişti. 
Dönerden döndüm normal bir kalkışla 110-120 bandına çıktım ve hararet bu anlarda 75(orta çizgiye kadar) geriledi.
Şehir içine vardığımda  tekrar 90'a gelmiş ve sabitlenmişti.
Şimdi tartışalım üstadlar.
@Çağlar Bayur @Mehmet Ozyurek
Sizi de davet ediyorum görüşlerinizi dinlemek için. 
şimdiden teşekkürler.

Çağlar'ın sözü üstüne söz olmaz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Görkem Karakaş yazdı:

Dönerden döndüm normal bir kalkışla 110-120 bandına çıktım ve hararet bu anlarda 75(orta çizgiye kadar) geriledi

Kalorifer sonradan açıldıysa bilemem ama baştan beri açıksa bu kadar düşmesi bana garip geldi. Attığım videodan kalorifer baştan beri açık (22 derece otomatik) ve hava 1 derece. Motoru zorlanmadım bile ama ısındıktan sonra o çizgiye kadar inmedi hiç bu zamana kadar.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Kalorifer sonradan açıldıysa bilemem ama baştan beri açıksa bu kadar düşmesi bana garip geldi. Attığım videodan kalorifer baştan beri açık (22 derece otomatik) ve hava 1 derece. Motoru zorlanmadım bile ama ısındıktan sonra o çizgiye kadar inmedi hiç bu zamana kadar.

Dizel motor geç ısınır geç soğur denir ya ondandır belki bizim motor çabuk soğuyor galiba.
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Görkem Karakaş

Geçen sene termostat değişmiştim. Şimdi yine gitti. Bu kez sadece termostatı değiştireyim diyorum. Termostat gövdesi çok pahalı. Su kaçırma gibi sorunlarım yok çok şükür sadece arabam ısınmıyor standart termostat arızası. Bu termostatı değiştirsem yeterli mi?
Örnek ilan:
https://www.onlineyedekparca.com/urun/ford-focus-2005-2011-1-6-benzinli-termostat-ford-orjinal

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...