İçeriğe Yönlendir

2015 Fiesta 1.5 TDCI Akaryakıt Bilmecesi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba arkadaşlar, geçen gün bilindik ve oldukça işlek bir yerden çeyrek depo civarında yakıtım olmasına rağmen doldurdum depoyu. Yaklaşık olarak 35 litre yakıt aldı, çeyrek depo yakıtın üzerine. Deponun tamamı 43 litre değil mi? Çeyrek depo yakıt varken 10 litre yakıt kalmış olması lazım diye düşünüyorum en azından, öyle bile olsa 45 litre yapıyor oysaki özellikle ilk tabanca atışında kestirdim yakıtı. Sizce şamandırada veya başka bir aksamda mı sorun var, yoksa aldığım yerde pompada bir sıkıntı mı var?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ölçüm metodunda sıkıntı var. gösterge ibresi %100 homojen olarak azalıp çoğalmaz. ve ilk atışta depo hava kabarcıksız olarak dolmuş olmaz, mesela beklenir ve azar azar daha yakıt konabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

ölçüm metodunda sıkıntı var. gösterge ibresi %100 homojen olarak azalıp çoğalmaz. ve ilk atışta depo hava kabarcıksız olarak dolmuş olmaz, mesela beklenir ve azar azar daha yakıt konabilir.

Dediğiniz doğru, araçtan aracada değişiyor. Bildiğim bazı araçlarda ışık yanınca 15 litre yakıt kalıyor mesela (depo 55 litre) En kötü durumda ışık yanınca 4-5 litre yakıt kalır sanıyorum. Işık ile çeyrek depo arasında 4-5 litre dahi fark etmiyor bu durumda. İlk atışta 35 litre oldu, dediğiniz gibi zorlansa 37-38 litre alırdı ancak hesap tutmuyor gibi.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Teknik veride 42 litre kapasite var eski kasada.
Menzil 0 yazdığında bile 5-10 km gitmeme rağmen,
Yakıt ibresi dibe vurmasına rağmen,
Alabildiğim yakıt 39 litre idi.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

2016 model 1,25 fiesta aracımın yol bilgisayarı gidilecek mesafeyi 0 km gösterirken 10 km yol yaptım depo fullendi 40 lt benzin aldı. Yani 50~60 km daha giderdim depodaki benzinle. Yanlış hatırlamıyorsam 80 km lik yakıt kalınca yakıt lambası yanıyor. Üreticiler şamandırayı tam orantısal yapmıyor yolda kalmamak için son çeyrek 1/3 gibi normalden daha fazla. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
2016 model 1,25 fiesta aracımın yol bilgisayarı gidilecek mesafeyi 0 km gösterirken 10 km yol yaptım depo fullendi 40 lt benzin aldı. Yani 50~60 km daha giderdim depodaki benzinle. Yanlış hatırlamıyorsam 80 km lik yakıt kalınca yakıt lambası yanıyor. Üreticiler şamandırayı tam orantısal yapmıyor yolda kalmamak için son çeyrek 1/3 gibi normalden daha fazla. 

Ford’un sağlamcı bir firma olduğunu gösteriyor Metin abi [emoji2]
Risk sıfır.

Passat 1.4 tsi 2010 B6 aracımızda son 15 km götürür dediğinde, 69 litre benzin aldı.
1 litre benzin kalmış içinde, 70 litre tankı var.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Uzunoğlu yazdı:

Celal Aydın yazdı:

Ford’un sağlamcı bir firma olduğunu gösteriyor Metin abi emoji2.png
Risk sıfır.

Passat 1.4 tsi 2010 B6 aracımızda son 15 km götürür dediğinde, 69 litre benzin aldı.
1 litre benzin kalmış içinde, 70 litre tankı var.

2005 model corollada 55 litre depoda ışık yanınca 15 litre yakıt kalıyor. Ama mesele bu kadar yakıtın çeyrek depo görünmesi. 8 litre yakıt çeyrek depo görünüyor, ya pompada ya da araçta gösterge ölçümünde sıkıntı var gibi geldi. Ya da aracın gösterge ayarı çok orantısız. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
2005 model corollada 55 litre depoda ışık yanınca 15 litre yakıt kalıyor. Ama mesele bu kadar yakıtın çeyrek depo görünmesi. 8 litre yakıt çeyrek depo görünüyor, ya pompada ya da araçta gösterge ölçümünde sıkıntı var gibi geldi. Ya da aracın gösterge ayarı çok orantısız. 

Ölçümlerime göre 8 litre yakıt kalınca, yakıt ışığı yanıyor fiestalarda.
Nerden biliyorum,
Işık yandığı an petrole gittiğimde 35 litreden az yakıt doluyor depoya.
Yani 42 litre kapasitesi var,
42-8=34 litre civarında dolacaktır.
Bu şekilde ise gayet normal, 2011 ve 2007 kasalarına bindim, neticelerim hep bu şekilde idi.
Lakin 15 litre kalınca depoda, ışık yakıyorsa, bir problem var demektir.
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Celal Aydın yazdı:

Ölçümlerime göre 8 litre yakıt kalınca, yakıt ışığı yanıyor fiestalarda.
Nerden biliyorum,
Işık yandığı an petrole gittiğimde 35 litreden az yakıt doluyor depoya.
Yani 42 litre kapasitesi var,
42-8=34 litre civarında dolacaktır.
Bu şekilde ise gayet normal, 2011 ve 2007 kasalarına bindim, neticelerim hep bu şekilde idi.
Lakin 15 litre kalınca depoda, ışık yakıyorsa, bir problem var demektir.

Yok hayır şuan sorduğum araç fiesta, depoyu doldurduğumda dediğim gibi çeyrek depo yakıt vardı. 35 litre aldı sözde ama sizin dediğiniz gibi olsa ışık yanması gerekirdi. 

Sizin yorumunuza ve duruma bakınca pompada bir iş var diye düşünmeye başladım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...