İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Otomatik Şanzıman Arızası

Ersen şahin

Recommended Posts

Ersen şahin

Selamın aleyküm arkadaşlar acil yardım lazım arabam 2002 model benzin lpg li otomatik mondeo aracı ilk vitese taktığımda ufak bi irkilme oluyordu vites geçişlerinde falan sıkıntı yoktu.

Az önce arabayla ilerlerken arabanın vitesi bir anda boşa çıktı araba gaz yiyor fakat hızlanmıyor durdum araba sürekli ikiliyor gaza basıyorum ilk kalkıştı sıkıntı yok 50 metre sonra tekrar vitese tekrar boşa çıkıyor acil yardım lazım.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Geçmiş olsun, Aracı daha fazla hareket ettirmeden çekici ile ustaya götürmenizi tavsiye ederim. Vuruntu irkilme pek iç açıcı şeyler değildir genelde. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
(düzenlendi)

İrkilme arabayı ilk Aldığımdan beri vardı 12 bin km yol yaptım bu güne kadar bir sıkıntısı yoktu  şimdi giderken vites boşa çıkıyor ışıklarda durdum araba sürekli irkiliyor ve od yanıp yanıp sönüyordu

tarihinde Ersen şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ersen şahin yazdı:

İrkilme arabayı ilk Aldığımdan beri vardı 12 bin km yol yaptım bu güne kadar bir sıkıntısı yoktu  şimdi giderken vites boşa çıkıyor ışıklarda durdum araba sürekli irkiliyor ve od yanıp yanıp sönüyordu

Elektronik bir arızada olabilir, mekanikte ancak bu haliyle aracı hareket ettirmek zarar verme olasığınızda var. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
Sinan Akgöl yazdı:

Elektronik bir arızada olabilir, mekanikte ancak bu haliyle aracı hareket ettirmek zarar verme olasığınızda var. 

İnşallah öyle birşeydir maddi şu anda yaptıracak maddi imkanım yok

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ersen şahin yazdı:

İnşallah öyle birşeydir maddi şu anda yaptıracak maddi imkanım yok

İnşallah öyledir, Ankara'da ustanız yok isede üyelerimizin tavsiye ettiği bir servis vardı yazan olacaktır. Arıza ne olursa olsun yağınızı filtrenizi ve soğutucu var ise onuda kontrol ettirirseniz çok sağlıklı olur tekrar geçmiş olsun umarım en uygun şekilde olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomatik şanzımanlarda her hangi bir arıza belirtisi varsa, çok gecikmeden teşhis edilmeli ve onarılmalı.
Aksi durumda hasar büyür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen şahin
Ersen şahin yazdı:

Tekrar Selamın aleyküm arkadaşlar arabayı halen Usta ya götüremedim bugün tekrar bindim ve yola çıktım 

Birinci vitesde denedim hiç bir sıkıntı yok

İkinci vitesde denedim yine bir sıkıntı yok 

Geri vitesi de yine sıkıntı yok 

D ye Aldığımda arabada sürekli bir irkilme sözkonusu sonrasında gaza bastım kalkışta bir sıkıntı yok vites birden ikiye geçmek yerine boşa çıkıyor 

Tekrar durdum yine D ye taktım od düğmesine bastım ekranda OD OFF yazısı çıktı gaza bastım ne kalkışta nede vites geçişlerinde bir sıkıntı olmadı ama ilk vitese taktığımda irkilme devam ediyo 

Aracın şanzıman yağı tamam 

Büyük ihtimalle elektriksel bir problem var 

Neresinde ne var nereye bakmam gerekiyor bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş varmı

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Ersen şahin yazdı:

Tekrar Selamın aleyküm arkadaşlar arabayı halen Usta ya götüremedim bugün tekrar bindim ve yola çıktım 

Birinci vitesde denedim hiç bir sıkıntı yok

İkinci vitesde denedim yine bir sıkıntı yok 

Geri vitesi de yine sıkıntı yok 

D ye Aldığımda arabada sürekli bir irkilme sözkonusu sonrasında gaza bastım kalkışta bir sıkıntı yok vites birden ikiye geçmek yerine boşa çıkıyor 

Tekrar durdum yine D ye taktım od düğmesine bastım ekranda OD OFF yazısı çıktı gaza bastım ne kalkışta nede vites geçişlerinde bir sıkıntı olmadı ama ilk vitese taktığımda irkilme devam ediyo 

Aracın şanzıman yağı tamam 

Büyük ihtimalle elektriksel bir problem var 

Neresinde ne var nereye bakmam gerekiyor bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş varmı

mekatronik arizasi gibi gozukuyor  yag degisimi hangi aralikta yapildi ve hangi yag konuldu?

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Ben Aldığımdan beri yağ değiştirmedim ne zaman değiştiğini de bilmiyorum Mekatronik derken neyi kastettiğinizi açıkalayabilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Ersen şahin yazdı:

Ben Aldığımdan beri yağ değiştirmedim ne zaman değiştiğini de bilmiyorum Mekatronik derken neyi kastettiğinizi açıkalayabilirmisiniz

oncelikle yag degisimi sart mobil atf2 ucuz ve uyumludur atf3 te mumkundur  yagin kimyasali bozulmus olabilir ve kis nedeniyle daha belirgin duzeye gelmis olmali  en basit yapacaginiz islem su anda yag degisimi sayet mekanik baska bir ariza yoksa eger. siz ginede ehli birisine gosterin araci

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
Halil ibrahim Oruc yazdı:

oncelikle yag degisimi sart mobil atf2 ucuz ve uyumludur atf3 te mumkundur  yagin kimyasali bozulmus olabilir ve kis nedeniyle daha belirgin duzeye gelmis olmali  en basit yapacaginiz islem su anda yag degisimi sayet mekanik baska bir ariza yoksa eger. siz ginede ehli birisine gosterin araci

Şimdi arabaya şanzıman için yağ baktım mobil atf 2 yağ 63 lira.  petrol ofisi atf 2 30 lira bunlar 1 litre fiyatı kafam karıştı ikiside atf 2 şanzıman yağı aynı özelliklere sahip olduğu yazıyo açıklamada sizce ne yapmalıyım petrol ofisi alsam sıkıntı çıkarmı yada tavsiye edeceğiniz başka markada varmı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence önce bir şanzıman ustası görsün. Usta değişsin gerekirse yağı.. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence önce bir şanzıman ustası görsün. Usta değişsin gerekirse yağı.. 

Bugün yağı kontrol ettim eksik var üzerine ekleme yapıcam karar vermedim hangisini alayım çoğu kişi mobil aldığında markaya para verirsiniz petrol ofisi de iyidir diyor ama bilemedim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bugün yağı kontrol ettim eksik var üzerine ekleme yapıcam karar vermedim hangisini alayım çoğu kişi mobil aldığında markaya para verirsiniz petrol ofisi de iyidir diyor ama bilemedim

Mobil alın.
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

ESP-M2C166-H onayi varsa yeterlidir  atf dexron II  atf220  ama mobil en guveniliri diyebilirim piyasada su anda

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
Halil ibrahim Oruc yazdı:

ESP-M2C166-H onayi varsa yeterlidir  atf dexron II  atf220  ama mobil en guveniliri diyebilirim piyasada su anda

Araca bir litre kadar yağ ekledim fakat düzelmedi tr sensörü nerede bakacam fakat yerini bulamadım bilen varsa Nerede olduğunu söyleyebilirmi

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk

Ersen bey, diğer arkadaşlar da ara ara belirtmişler ama ben üstüne basacağım. Söz konusu otomatik şanzıman olduğu zaman kendi kendinize bir şeyler denemek yerine bir ustaya göstermeniz en doğrusudur. Otomatik vitesin şakası olmaz, küçük bir sorun hızla büyüyüp çok büyük zarar açabilir başınıza. Ki aldığınızdan bu yana sorunlu bir şanzımanı nasıl olsa araba gidiyor diye kullanmaya devam etmişsiniz ve sorun yoktu demişsiniz. Arabanın yürüyor olması sorun olmaması değil mevcut sorunun gitgide büyüdüğü anlamına gelir. Size tavsiyem arabayı vakit kaybetmeden bir ustaya gösterin. Yaptıracak maddi durumunuz yoksa bile en azından sorunun ne olduğunu öğrenin. Onun için de imkanınız yoksa ben sizin yerinizde olsam imkan bulana kadar arabayı kullanmazdım. 

Tabi ki araba sizin, tercih sizin ama eğer bir tavsiye istiyorsanız benim vereceğim yegane tavsiye bu olur. Çok geçmiş olsun, umarım önemsiz bir şeydir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Tam otomatik şanzıman içinde binlerce parça var. (Ben hala nasıl icat edildiğini sorguluyorum) 17 senelik şanzıman artık yorgun düşmüş de olabilir. Uygunsuz yağ koyulmuş olabilir, filtresi tıkanmış olabilir, selenoidler pislenmiş, tıkanmış, bozulmuş olabilir. Konvertör içindeki pompa stator türbin düzgün çalışmıyor olabilir. Planet dişliler aşınmış olabilir. Debriyaj plakaları bitmiş sıyırıyor olabilir. Harici şanzıman yağ pompası bozulmuş olabilir. Yani olabilir de olabilir. O şanzıman %95 inmeli ve içi açılmalı. Açılınca da yenilenmeli bence. en iyisi bu olacaktır. Bu arada Her şanzıman belli kriterde yağ ister. Ona uygun yağ filtre alın. 

ama isterseniz en basit olan yağ karterini açıp yağ filtre değişimi ve selenoid temizliği yaptırabilirsiniz. Şanzımanı indirmeden yapılabilecek tek şey bu gibi duruyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bora Gökçe

Merhaba 2003 mondeo otomatik var. Şanzıman 2. Vitese geçerken yavaş kullanımda vuruntu yapıyor. Ama seri kullanımda yokuş aşağı inişlerde kendiliğinden geçişlerde hiçbir sıkıntı yok. Bir çok mondeocu arkadaşım bu modellerde yapıyor diye söylediler. Yağ değişmedim ama kontrol ettirdim eksik yok. Zeytinburnu autohouse a gidip test e sokmak istiyorum. Ne dersiniz. Boşunamı takıntı yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat
Bora Gökçe yazdı:

Merhaba 2003 mondeo otomatik var. Şanzıman 2. Vitese geçerken yavaş kullanımda vuruntu yapıyor. Ama seri kullanımda yokuş aşağı inişlerde kendiliğinden geçişlerde hiçbir sıkıntı yok. Bir çok mondeocu arkadaşım bu modellerde yapıyor diye söylediler. Yağ değişmedim ama kontrol ettirdim eksik yok. Zeytinburnu autohouse a gidip test e sokmak istiyorum. Ne dersiniz. Boşunamı takıntı yapıyorum.

2. vitese geçişte hafif vuruntu çoğu Mondeo 3 lerde mevcut. Benim 1,5 yıl kullanıp bir kaç ay önce sattığım 2006 Mk3 benzinlide de özellikle soğukken yapıyordu. Yağ değişimine rağmen düzelme olmadı. Bence sorun olarak görülmemeli..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...