İçeriğe Yönlendir

Led Canbus Direnç Verimlilik Hakkında

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

Honda civic modelinde çok düşük amperli akü kullanmış orijinali 47amper. Yeni akü değiştirdim kutuya en yüksek 55lik oluyordu onu seçtim. Bunu değiştirdikten sonra psikolojik mi bilmiyorum sanki woofer daha performanslı çalışmaya başladı. Bende bundan yola çıkarak araçtaki elektrik yükünü azaltmak için maksimum led dönüşümü yapmaya karar verdim. Ön far grubu ve iç aydınlatmayı led yapmıştım arka far grubunuda lede çevirmeyi düşündüm sonra aklıma şu konu geldi; almak istediğim ledler genelde canbus özellikli oluyor dirençli sanırım eğer bu direnç daha fazla elektrik cekmesini sağlayıp arıza ışığı yaktırmıyorsa benim bu değişimim mantıksız kalacak gibi ? Çok düz mantık mı bakıyorum kısacası bir led ampulün canbus özellikli olması verimini düşürür mü ?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Simdi soyle ornekleme yapayim. Aracimda sonradan xenon var. Xenon kit 3.5 amper cekiyor ve ariza isigi yakiyor. Kac watt cekiyor bilmiyorum. Normal halojen 55 watt.

Ariza isigi yanmamasi icin 3.3 ohm 50 watt direnc ve role ekledik tesisata. Noldu degisen birsey olmadi [emoji16] Yine ayni elektrigi cekmis oldu.

Ic aydinlatmalar ledle degisebilir. Gerisini kucalamamak gerek.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Güzel bir soru. [mention=13526]Servet Aydın[/mention] bi kaç led patlatara...aman yani, test ederek bize sonuçları söyleyebilir.

Patlatma bizim işimiz tabii
Akıllı arabalar için led dönüşümü enerji tasarrufu olmuyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Akıllı arabalar için led dönüşümü enerji tasarrufu olmuyor

Kanıtlı görelim efem :) Eğitici olur hepimiz için :flowers:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Amerikan bi araç lazım mıncıklamak içinemoji594.png

Şükür İtalyan centilmeni benimki. İngiliz asaletinde denesen? Alışıktır o :D

Alman'a el sürme. Sisi bile yok onun, ecu'yu yakar valla :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Marka amerikan. Kaçamazsın gel buraya

yeri değil ama  izlerken aklıma geldin yazayım dedim, yahu senin amerikan eşini buldum, mandolarian adlı diziyi izliyordum bir baktım sen varsın :D

Nick Nolte Servet, sağ baştasın :D  hemde elektronik dizi, uzay gemileri forklift falanda var tam senlik, bol patlamalı...

saçlarda uzamış :D ule hakkikaten sensin yahu :hohoho:

mando_1-1.jpg

Mark-Boone-Junior-as-Ranzar-Ran-Malk-in-

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Civicte ampuller arıza ışığı yakmıyor. Ben biraz kaliteli olsun diye photon marka led aldım hep sanırım çoğunda canbus özelliği var tasarruf işi yalan oldu yani 😅

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
(düzenlendi)

Metin Akbal yazdı:

Simdi soyle ornekleme yapayim. Aracimda sonradan xenon var. Xenon kit 3.5 amper cekiyor ve ariza isigi yakiyor. Kac watt cekiyor bilmiyorum. Normal halojen 55 watt.

Ariza isigi yanmamasi icin 3.3 ohm 50 watt direnc ve role ekledik tesisata. Noldu degisen birsey olmadi emoji16.png Yine ayni elektrigi cekmis oldu.

Ic aydinlatmalar ledle degisebilir. Gerisini kucalamamak gerek.

Çözelim sizin sorunu 😀 Direnci devreye seri değil paralel bağladığınızı varsayıyorum öncelikle. Aksi durumda hem parlaklık düşer hemde dirençte ısınma fazla olur.

Normalde orjinali ile aynı sistemi tutturmak için 4,5 amper gibi bir akım çekmesi lazım toplam devrenin. 3.5 amper çektiğine göre 1 amperlik fazladan yük oluşturmanız gerekir. Sizin ampulün direnci 3,4 ohm. Bu durumda; resimdeki gibi bir devre oluşturacak şekilde hazırlayıp deneyin. Yanmaması lazım :)

YdY1Mk.png

tarihinde Ü.Emre Kartal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Çözelim sizin sorunu [emoji3] Direnci devreye seri değil paralel bağladığınızı varsayıyorum öncelikle. Aksi durumda hem parlaklık düşer hemde dirençte ısınma fazla olur.

Normalde orjinali ile aynı sistemi tutturmak için 4,5 amper gibi bir akım çekmesi lazım toplam devrenin. 3.5 amper çektiğine göre 1 amperlik fazladan yük oluşturmanız gerekir. Sizin ampulün direnci 3,4 ohm. Bu durumda; resimdeki gibi bir devre oluşturacak şekilde hazırlayıp deneyin. Yanmaması lazım [emoji4]

YdY1Mk.png

Tesekkurler oncelikle. Bisey olmadi derken ayni yuucekmis olduk [emoji16] Direnci paralel bagladik. Ekstra role var.

Ama sunu dusunmuyor degilim. Role koymadan sadece xenon olup ariza isigi yakmamasi icin nasil bir direnc koymaliyim?
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

direnç ısınarak enerjiyi boşa tüketiyor. bu şekilde LED in anlamı kalmamış oluyor. reflektörler düzgünse GE 120+ halojene devam.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:

Tesekkurler oncelikle. Bisey olmadi derken ayni yuucekmis olduk emoji16.png Direnci paralel bagladik. Ekstra role var.

Ama sunu dusunmuyor degilim. Role koymadan sadece xenon olup ariza isigi yakmamasi icin nasil bir direnc koymaliyim?

Çizdiğim şekilde yaparsanız röle olmadan sistem çalışacaktır. Direnç olarak üzerinden çok akım geçmeyecek olsada metal gövdeli olanlardan alırsanız daha iyi olur pasif soğuma sağlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Peki asıl konumuzdan biraz uzaklaşsakta burada az çok meraklı arkadaşların cevap yazdığını düşünerek canbus özelliği olmayan stoplar için t20 7440 çift devre kırmızı, geri vites ve sis için tek devre t20 7443 beyaz ve kırmızı led tavsiye edebileceğiniz ürünler var mi ? Birde 7443 yerine 7440 kullanabilir miyiz ?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Metin Akbal
Ü.Emre Kartal yazdı:

Çözelim sizin sorunu 😀 Direnci devreye seri değil paralel bağladığınızı varsayıyorum öncelikle. Aksi durumda hem parlaklık düşer hemde dirençte ısınma fazla olur.

Normalde orjinali ile aynı sistemi tutturmak için 4,5 amper gibi bir akım çekmesi lazım toplam devrenin. 3.5 amper çektiğine göre 1 amperlik fazladan yük oluşturmanız gerekir. Sizin ampulün direnci 3,4 ohm. Bu durumda; resimdeki gibi bir devre oluşturacak şekilde hazırlayıp deneyin. Yanmaması lazım :)

YdY1Mk.png

Ü.Emre Kartal yazdı:

Çizdiğim şekilde yaparsanız röle olmadan sistem çalışacaktır. Direnç olarak üzerinden çok akım geçmeyecek olsada metal gövdeli olanlardan alırsanız daha iyi olur pasif soğuma sağlar. 

Konuyu hortlatayim.  Kafama yatmayan birsey var :)

Simdi halojen ampul 55w 5 amper xenon balast 35w ve yanlis bilmiyorsam 3 amper falan.

Biz watt i mi tamamlamaliyiz, amperi mi yoksa hicbiri mi :) Neden 11 ohm 11 watt direnc kullaniyoruz. Ben su an 50w 3.3 ohm aluminyum direnc ve role kullaniyorum. Mantigi cozemedim. Direnc watt amper volt hesaplamalarina baktim kafam allak bullak oldu ustad :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Amper eşittir watt. 55 wata denk gelen akımı bulacaksın

ne anladım ben bu işten sonra :)

vesile ile referans:

WATT = AKIM x VOLT

12 volttan konuşuyorsak:

WATT = AKIM x 12

ve aynı zamanda  AKIM = VOLT / OHM

ve de tabi ki   OHM = VOLT / AKIM

buna göre OHM hesaplarsınız ama watt'a göre büyük direnç kullanırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:

Konuyu hortlatayim.  Kafama yatmayan birsey var :)

Simdi halojen ampul 55w 5 amper xenon balast 35w ve yanlis bilmiyorsam 3 amper falan.

Biz watt i mi tamamlamaliyiz, amperi mi yoksa hicbiri mi :) Neden 11 ohm 11 watt direnc kullaniyoruz. Ben su an 50w 3.3 ohm aluminyum direnc ve role kullaniyorum. Mantigi cozemedim. Direnc watt amper volt hesaplamalarina baktim kafam allak bullak oldu ustad :)

Watt değerini tamamlıyoruz, amper değeri zaten aynı volt olduğu için aynı oluyor. 12 volt 55 watt ise ampuller çektikleri amperler de aynıdır, sizin ampul watt değeri düşük, araya tüketimi artırıp watt tutsun diye de direnç ekliyoruz :)

Mehmet Göktürk yazdı:

ne anladım ben bu işten sonra :)

vesile ile referans:

WATT = AKIM x VOLT

12 volttan konuşuyorsak:

WATT = AKIM x 12

Hiçbiri tam tutmuyor aslında, atıyorum 205 OHM çıkıyor ama 200 veya 210 var piyasada. Direnç değişince watt değeri de değişmiş oluyor haliyle. Önemli olan tüketim değerini 55 watt ise 55 in biraz altında/üstünde tutmak. Diğer türlü sistem açık görüyor, ampul yokmuş gibi gördüğü içinde arıza yanıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ü.Emre Kartal yazdı:

amper değeri zaten aynı volt olduğu için aynı oluyor. .

?? bu doğru olmayan bir cümle ama belki başka şey mi dediniz?

Ü.Emre Kartal yazdı:

Hiçbiri tam tutmuyor aslında, atıyorum 205 OHM çıkıyor ama 200 veya 210 var piyasada. Direnç değişince watt değeri de değişmiş oluyor haliyle. Önemli olan tüketim değerini 55 watt ise 55 in biraz altında/üstünde tutmak. Diğer türlü sistem açık görüyor, ampul yokmuş gibi gördüğü içinde arıza yanıyor.

tam tutması gerekmez zaten hiçbir zaman. 200 ohm diye aldığınız direnç de 200 değildir. 200 olanları çok pahalıya satarlar. içinden seçip.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

ne anladım ben bu işten sonra [emoji4]

Amaç darbaz stayla ekonomi değil.. Sistemi kandırıp modifiye etmek. Yapılan iş isterse 150 watt harcasın gören yok [emoji2]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Göktürk yazdı:

?? bu doğru olmayan bir cümle ama belki başka şey mi dediniz?

Her iki ampul tipi de 12 volt olduğu için watt değerini doğrudan amper ile değiştirmiş oluyoruz. Eğer iki farklı volta sahip bileşen olsa idi dediğiniz gibi yanlış olacaktı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ü.Emre Kartal yazdı:

Her iki ampul tipi de 12 volt olduğu için watt değerini doğrudan amper ile değiştirmiş oluyoruz. Eğer iki farklı volta sahip bileşen olsa idi dediğiniz gibi yanlış olacaktı.

değiştirmezsin de orantılı diyebilirsin. yoksa sonra kafa karışır. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Amper eşittir watt. 55 wata denk gelen akımı bulacaksın

Senin olayi kullaniyorum 3.3 ohm direnc role ama cok kablo karmasasi. Bunu aradan cikarmak istiyorum. Aradaki farki nasil hesaplayacam bu hesaplamalari anlamadim ondan hortlattim.

ne anladım ben bu işten sonra [emoji4]

vesile ile referans:

WATT = AKIM x VOLT

12 volttan konuşuyorsak:

WATT = AKIM x 12

Amacim ariza isigi tasarruf degil default_smile.png

Watt değerini tamamlıyoruz, amper değeri zaten aynı volt olduğu için aynı oluyor. 12 volt 55 watt ise ampuller çektikleri amperler de aynıdır, sizin ampul watt değeri düşük, araya tüketimi artırıp watt tutsun diye de direnç ekliyoruz [emoji4]

Peki onceki mesajda 11 ohm 11 watt dedin. Simdi bu sekilde nasil tamamlanmis olacak :) 35+11 watt 46 watt edecek 10 watt eksik bu mantikta kafama yatmayan nokta bu :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...