İçeriğe Yönlendir

Netflix Osmanlı dizisi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba. 

Gece 12 de oturdum gece 3 de başından zor kalktım. Çok detaylı hiç bilinmedik olayları anlatmışlar. Osmanlı ile Constantin %50 oranda anlatılmış. Açıkcası çılgın Türkler tarzı bol gazlı bişey olmaması izlenebilir kılmış. 

Galata ve ceneviz kolonisini ilk defa öğrendim. Gioanni komutasındaki paralı askerler, lağımcı avlayan iskoç, baltalı reis derken detay üstüne detay çok zengin bilgi var. Gecenin 4 dünde ceneviz galata surlarının yerlerini araştırdım. İnanılmaz merak uyandırdı. 

Hatta şu tüm surları gezecek bir yaya planı yapmayı planlıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

İstanbul'daki en eski sur yapısı burası Roma döneminden kalan tek parça. tabelanın arkasındaki kısım yakından bakınca enine olan kiremit kızıl parçalardan dönemini anlayabilirsiniz. Enine olduğu ve daha kaba görünen kısımlar Roma dönemi. Bizans döneminde güçlendiren kısımlarda üst kısımlar oval dizili tuğlaları ve yükseltileri görebilirsiniz. (Dokunduğunuz tarih 1800 yıllık) 

lQMoap.jpg

Galata kısmında Ceneviz surlarının ve Ceneviz(Genova) Assoc'unun konutunu gezerek görebilirsiniz sadece tavsiyem gezerken yapıları incelerseniz izleri hala duruyor. Karaköy'ün sokak köşe başlarında durun bina köşelerindeki ikonları görürsünüz.

odbLDq.jpgzG6Wdg.jpg

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Dün gece 3 bölüm izleyebildim ve çok güzeldi. Olaylar bildiğim kadarıyla çarpıtılmadan anlatılıyor. Yönetmeni ve oyuncuları Türk olan Dünya çapında ender yapımlardan biri. Dili İngilizce yerine Türkçe olsa daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum ama İngilizce olması da uluslararası alanda daha etkili olacaktır. Kısacası başarılı buldum. 👍🏻

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Dizi güzel, neyseki Macar Urban'ı çok abartmamışlar ki zaten Urban usta ilk önce Vatikan'dan izin alıp sonra Osmanlı'nın teklifini kabul ediyor, öncesinde Katolik ve Protestanlık arasındaki güç savaşından dolayı. Ayrıca o üç boyutlu görsellerdeki görkemli İstanbul  hipodromu şimdiki Sultan Ahmet meydanı olan alan, Hipodromun kalan büyük bir kısmı var Marmara Üni rektörlük binasının alt kısmını gezilir ise görülebilir. 

XbV776.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sinan Akgöl yazdı:

Dizi güzel, neyseki Macar Urban'ı çok abartmamışlar ki zaten Urban usta ilk önce Vatikan'dan izin alıp sonra Osmanlı'nın teklifini kabul ediyor, öncesinde Katolik ve Protestanlık arasındaki güç savaşından dolayı. Ayrıca o üç boyutlu görsellerdeki görkemli İstanbul  hipodromu şimdiki Sultan Ahmet meydanı olan alan, Hipodromun kalan büyük bir kısmı var Marmara Üni rektörlük binasının alt kısmını gezilir ise görülebilir. 

XbV776.jpg

Bu ceneviz surları 1930 yılına kadar çoğu duruyormuş. Akabinde 6.daire denilen bir belediye çoğunu yol yapmak için yıkmış. Haritasını inceledim mini constantin tarzında bir yermiş. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Eyüp Çetin yazdı:

Dün gece 3 bölüm izleyebildim ve çok güzeldi. Olaylar bildiğim kadarıyla çarpıtılmadan anlatılıyor. Yönetmeni ve oyuncuları Türk olan Dünya çapında ender yapımlardan biri. Dili İngilizce yerine Türkçe olsa daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum ama İngilizce olması da uluslararası alanda daha etkili olacaktır. Kısacası başarılı buldum. 👍🏻

Türkçe seslendirme var. Halit Ergenç dış ses olmuş. Dublaj yapanlarda zaten kendileri türkçe seslendirmiş. Dublaj farkedilmiyor. 

Aynı amaç uğruna birleşen insanlar görüyoruz. Sırp hatun, macar topcu, ceneviz dükü vs derken savaşı istemeyen sadrazam ve constantinin dukası arasında gizli mesajlaşmalar gerçekse dönem epey bi karışıkmış. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bu ceneviz surları 1930 yılına kadar çoğu duruyormuş. Akabinde 6.daire denilen bir belediye çoğunu yol yapmak için yıkmış. Haritasını inceledim mini constantin tarzında bir yermiş. 

Sonrasında da Eminönü meydanı deniz surları vs hepsi gidiyor. Tren yolu yapımında Yazlık saray Bukaleon bir kısmı gidiyor vs. Cenevizliler çokta bir abartılacak bir kısım değil, Balat Haliç kısımında ise Venedik Kolonisi var zaten. Bunlar İstanbul'un baharat ve ipek ticaretini yönlendiren kendi kendini komuta eden kısımlar. O zamanlarda 1 kese baharat ile özellikle karabiber Venedik'te 1 kese altınla takas ediliyor :) Yıldırım Beyazid'ın yaptığı Anadolu Hisarı'nın temeli ilk Pers(Asur) kralı yapıyor. Ha tarih uzun İstanbul'u fetih öncesi halini araştırmak isterseniz İstanbul'un Pagan çağı Bizans öncesi İstanbul kitabını okumanızı tavsiye ederim. 

Marmaray'a ile Kazlıçeşme durağında inip Yedikule'nin içine girin Fatih Sultan Mehmet'in fetih sonrası yapılan ilk camii Ayasofya'ya giden orduların izledikleri yol ve imparatorluk kapısı olan Altınkapıyı'da görebilirsiniz. Osmanlı zamanında kapatılmıştır imparatorun taç giyme ve zafer sonrası şehre girdiği kapı.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Netflix'te bir diziye başlamaktan korkar oldum.

Narcos 2 sezon zevkle izledim. 3. sezon çat diye eçcinsel içerik karşıma çıktı. Orada bıraktım. Umarım bu dizide olmaz böyle şeyler..

Yorum bağlantısı
Ali Gök

şimdi başlıycam bağlıyorum pc yi :D diziyi yabancılarmı çekmiş

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ali Gök yazdı:

şimdi başlıycam bağlıyorum pc yi :D diziyi yabancılarmı çekmiş

Yok Türk yönetmen ama yabancı tarih uzmanlarının yorumları var ara ara  

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Emre Şimşek yazdı:

Netflix'te bir diziye başlamaktan korkar oldum.

Narcos 2 sezon zevkle izledim. 3. sezon çat diye eçcinsel içerik karşıma çıktı. Orada bıraktım. Umarım bu dizide olmaz böyle şeyler..

Eşcinsel içerik bi tek ülkemizde hoş karşılanmıyor. Osmanlı'da da sarayda oğlancılar vardı, unutmayalım. Gösterirlerse dizide, şaşırmayın yani.

https://odatv.com/kim-bu-oglanci-padisahlar-0712161200.html

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Birilerinin Osmanlı’ya karşı olan kuyruk acısı o kadar büyük ki yaptıkları yazdıkları çok da şaşırtmıyor beni :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Mustafa Arıkan yazdı:

Birilerinin Osmanlı’ya karşı olan kuyruk acısı o kadar büyük ki yaptıkları yazdıkları çok da şaşırtmıyor beni :) 

İlave olarak da şunu yazayım, Netflix olacak ve yönlendirme yapmadan özellikle de tarih anlatacak...

Şu zor günlerimde yüzümde bir tebessüm ettirdiniz, sağolun varolun. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Sani Gerşon yazdı:

Eşcinsel içerik bi tek ülkemizde hoş karşılanmıyor. Osmanlı'da da sarayda oğlancılar vardı, unutmayalım. Gösterirlerse dizide, şaşırmayın yani.

https://odatv.com/kim-bu-oglanci-padisahlar-0712161200.html

Bu ülke 2020 yılında bile eşcinselliğe karşı ise 1620’de de aynıdır hatta çok daha katıdır. Yazılan çizilen çok şey var ama benim de böyle bir mantığım var, inanmıyorum bu karalamalara..

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Emre Şimşek yazdı:

Bu ülke 2020 yılında bile eşcinselliğe karşı ise 1620’de de aynıdır hatta çok daha katıdır. Yazılan çizilen çok şey var ama benim de böyle bir mantığım var, inanmıyorum bu karalamalara..

Sani abinin demek istediği şu. Netflix de nasıl oluyorsa her dizinin biryerinde eşcinselik karşımıza çıkıyor. Netflix de böyle tuhaf bir saçmalık var. Benimde çok rahatsız olduğum bir durum. Güzel bir dizi bulup izliyorsun mesela Daybreak birden karşına olmadık yerde eşcinseller çıkıyor. Yazık ediyorlar. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

"Osmanlı da oğlancılık var mıydı?" sorusuna İlber Ortaylı; "Her toplumda olduğu kadar vardı." der. Kendisi gayet milliyetçi ve Osmanlıyı seven biridir. Ayrıca dizide öyle gösterilmiyor endişelenmesin kimse. 😊 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

İzn alub Cum'a namazına deyû mâderden
Bir gün uğrulayalım çerh-i sitem-perverden
Dolaşub iskeleye doğru nihân yollardan
Gidelim serv-i revânım yürü Sa'd-âbâd'a

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Osmanlının yükselişini bitirdim. Allah şükür hiç eş cinselliğe girmediler ama biraz metafiziğe girmişler. 

Spoyler vermiyeyimde siz izleyenler görünce anlar. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

İstanbulu almak üzereydim showda tarkan başlamış duyumu alınca ona geçtim. Az evel maden havuzuna girdi bekliyoruz enerji doldurmasını👍😂

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Gökhan Albayrak yazdı:

İlave olarak da şunu yazayım, Netflix olacak ve yönlendirme yapmadan özellikle de tarih anlatacak...

Şu zor günlerimde yüzümde bir tebessüm ettirdiniz, sağolun varolun. 

Yayıncı netflix.  Yapımcılar Türk firmalar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Sani Gerşon yazdı:

Yayıncı netflix.  Yapımcılar Türk firmalar.

Körler-sağırlar?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Diziyi izliyorum son 2 bölüm şuan, en büyük eksiklik Akşemseddin durumu,  bir kaç eksik nokta daha var, bir kaçta durumu hafifleştirilmiş bölümler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şimdi bitirdim. Bu kadar objektif olacağını düşünmemiştim. Görsel sahneler daha başarılı yapılsa iyi ses getirirdi. Ne hristiyan gökte ne osmanlı yerde. Dirayetli bir direniş ve saldırı iyi işlenmiş.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Gökhan Albayrak yazdı:

Körler-sağırlar?

Muhteşem Yüzyıl'la Kanuni'nin oğlunu boğdurduğunu öğrenmiş bir milletiz. Herkes birbirni ağırlar :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Muhteşem Yüzyıl'la Kanuni'nin oğlunu boğdurduğunu öğrenmiş bir milletiz. Herkes birbirni ağırlar [emoji4]

Yerli hatun kullanan bir tek osman paşa sanırım
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...