İçeriğe Yönlendir

7.30il E38 Nasıldır?

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Birisi takas sormuş. BMW aslında uzak kaldığım bir araç e38 kasa V8 3.0 motor nasıldır. Neyine bakmak gerekir . Meraklısı var mı arızası parçası nedir

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

sesi süperdir. gerisi şans işi. e38 çok eski bir model sonuçta. çok temiz ve bakımlı değilse uzak durmak lazım.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ben olsam pek olumlu bakmam, neden derseniz, takas önermek zaten ben bu aracı satamadım veya satmaya vaktim yok demektir. En yenisi 2000-2001 modeldir en fazla. 20 yaşında bir araçtan bahsediyoruz, eminimki parçaları pahalıdır bulunursa bile. Kaskosu var mı geçmişten gelen? Eğer yoksa kasko yapılmaz sanıyorum. Kaskosuz o araca binmekte ayrı sıkıntı olur, kendi hasarını geçtim karşının hasarını trafik sigortaları karşılamakta yetersiz kalıyor. Birde hacim çok yüksek, eski teknoloji araçlar, yakıt tüketimi ayrı konu...

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Açık ve net söyleyim beladır :D  

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Takas önermek zaten ben bu aracı satamadım veya satmaya vaktim yok demektir. 

Diyelim ki ben şimdi kendi arabamı satıp başka bir model araç almaya niyetlendim. Güzel bir araba buldum, onu satın almak için kendi arabamı ilana koyup, satılmasını bekleyip, nakit parayı alıp, adamın kapısını çalana kadar o araba satılabilir. Satamadım değil, vakit kaybetmemektir takas. Teklif edersin kabul ederse günlerce kendi arabanın satılmasını beklememiş olursun. Corollam vardı multivan arabası hoşuma gitti, satıp multivan alacağım dedim, 2 tane multivana takas teklifi ettim birisi kabul etti gittik baktık aldık geldik. Takas teklif edilen araba satılamayan araba demek değildir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilk sahibinden toz içinde kapalı garajda lastikleri inmiş aküsü bitikse alınır.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

ilk sahibinden toz içinde kapalı garajda lastikleri inmiş aküsü bitikse alınır.

adam hala biniyorsa olmazmı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

adam hala biniyorsa olmazmı?

olmaz.. tozlusu makbul :)

bir 730iL sahibi 4 yaşından sonra binmez o araca

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Ebrar Tüfek yazdı:

Diyelim ki ben şimdi kendi arabamı satıp başka bir model araç almaya niyetlendim. Güzel bir araba buldum, onu satın almak için kendi arabamı ilana koyup, satılmasını bekleyip, nakit parayı alıp, adamın kapısını çalana kadar o araba satılabilir. Satamadım değil, vakit kaybetmemektir takas. Teklif edersin kabul ederse günlerce kendi arabanın satılmasını beklememiş olursun. Corollam vardı multivan arabası hoşuma gitti, satıp multivan alacağım dedim, 2 tane multivana takas teklifi ettim birisi kabul etti gittik baktık aldık geldik. Takas teklif edilen araba satılamayan araba demek değildir.

olabilir fakat normal takasa gelen araçların %75 inden fazlası arkadaşın yazdığı gibidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ebrar Tüfek yazdı:

Dedikleriniz teorikte doğru ama pratikte öyle olmuyor, ki özellikle sizin bahsettiğiniz durumu da kapsayan vaktim yok ifadesini yazmıştım. Aracınızı değiştirmeye niyetlendiyseniz zaten kendi aracınızı da ilana koyarsınız ya da takas yapacağını beyan eden kişilerin ilanlarına bakarsınız. Bu süreçte ilan verdiyseniz, aracınız eğer satışı için gerekli koşulları sağlıyorsa (temizse, fiyatı piyasaya uygunsa ve çok spesifik bir araç değilse) zaten bir şekilde satılır. Hatta bazı araçlar ilana düşmeden dahi satılır. Teklifi yapan kişinin önerdiği araç özellikle bir sürenin üzerinde ilandaysa daha da dikkat etmek lazım.

Olduda dediğiniz gibi bir durum oldu, araç ilanda ve ilan verilemedi ya da bir şekilde olmadı, ilanı veren kişi özellikle takas yapacağını belirtmediği halde bu teklif ediliyorsa o araç çok net satılamamıştır. Hem takas teklif edip hemde aracının ederini fazla gösteremeyeceğine göre, alıcı nakit fiyatının üzerine ekleyecektir muhtemelen (eğer binici değilse) Çok üst rakamlara çıkmadıkça C Sınıfı ortalama araçlar çok sürmeden satılıyor.

Söz konusu takas önerilen araç normalde de zor satılan bir araç, o araç için yaptığım bir yorumdu. Genel çerçevede görüşüm de yazdığım gibi. Aracınız düzgünse, fiyatı belirli aralıktaysa(malum yerlerdeki ilanlar gibi şişirme rakam yoksa) kısa sürede zaten satılır. Özellikle son dönemde 1 hafta dahi sürmüyor temiz araçların satışı, 0 km fiyatlarından dolayı.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Cihat yazdı:

olabilir fakat normal takasa gelen araçların %75 inden fazlası arkadaşın yazdığı gibidir.

Benim görüşüm tam tersi. Arkadaş genelleme yaptığı için o şekilde yazdım, az bulunan araba olur yada çok yakan 750i, gc 5.2, veya 3.1td vs gibi dertli arabalar olur, bu tarz araçlar gider önüne gelen her arabaya takas teklif eder o arabalar ayrı, piyasada satılan güncel araçlardan bi takas gelirse neden satamasın, hertürlü arabanın alıcısı var. Bende yrv turbo vardı sanayi ustaları ilk defa görüyorum derdi, ben o arabayı 2 haftada sattım. Satılmayacak araba yok şu ülkede. Model yükseltecektir kendi arabasını verir üstüne para teklif eder. Yada adamın 100 binlik arabası var, 20 bin tl paraya ihtiyacı vardır gider 80 bin tllik arabalara takas teklif eder örnek olarak. Ayrıca araç sahibinin satmaya vaktinin olmaması arabanın kötü olduğunu ve alınmayacak bir araç olduğunu göstermez, izin alamayacağı bir işte çalışır alıcıların gelip incelemesiyle expertize götürmesiyle harcayacağı bi zamanı yoktur, bu çok normal birşey.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ebrar Tüfek yazdı:

Benim görüşüm tam tersi. Arkadaş genelleme yaptığı için o şekilde yazdım, az bulunan araba olur yada çok yakan 750i, gc 5.2, veya 3.1td vs gibi dertli arabalar olur, bu tarz araçlar gider önüne gelen her arabaya takas teklif eder o arabalar ayrı, piyasada satılan güncel araçlardan bi takas gelirse neden satamasın, hertürlü arabanın alıcısı var. Bende yrv turbo vardı sanayi ustaları ilk defa görüyorum derdi, ben o arabayı 2 haftada sattım. Satılmayacak araba yok şu ülkede. Model yükseltecektir kendi arabasını verir üstüne para teklif eder. Yada adamın 100 binlik arabası var, 20 bin tl paraya ihtiyacı vardır gider 80 bin tllik arabalara takas teklif eder örnek olarak. Ayrıca araç sahibinin satmaya vaktinin olmaması arabanın kötü olduğunu ve alınmayacak bir araç olduğunu göstermez, izin alamayacağı bir işte çalışır alıcıların gelip incelemesiyle expertize götürmesiyle harcayacağı bi zamanı yoktur, bu çok normal birşey.

Şöyleki,  gerçekçi olalım, dediğiniz gibi herkesin vakti kıymetli kendince. Telefon denen bir şey var artık, insanlar arıyor soruyor vs vs arar araçla ilgilenen, yazarsın herşeyini açıkça öncesinde zaten, fiyat olarak dersinki bunun altı olmz kesinlikle. Alıcı kişi uyarsa gelir aracını ekspere götürür baktırır, dediğin gibi ise zaten alacaktır fiyatı bilerek geldiğine göre. Yok bir şekilde olmadı diyelim, bunun aynısı sen araç baktığında da senin için olabilir. Yani o vaktim yok cümleleri biraz mantıksız bence. Özellikle ilanlara yazıyorlar aracı bir yere götürecek vaktim yok ustanı al gel diye, bunları doğrudan kapatıyorum. Çok çok sıkıntı vardır, ilgilenemiyorsundur, o günü bir arkadaşından akrabandan yardım alırsın. Bunlar çok zor işler değil, bunun yapılması sadece karşı tarafı şüpheye sokmaya yarıyor.

Kendi aracının üzerine para istemek zaten bana göre takas değil doğrudan satmak olur. Hem takas teklif edeceksin hem üste para alacaksın. Sadece her iki tarafta açıkça belirtir bunu o  zaman başkadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Dedikleriniz teorikte doğru ama pratikte öyle olmuyor, ki özellikle sizin bahsettiğiniz durumu da kapsayan vaktim yok ifadesini yazmıştım. Aracınızı değiştirmeye niyetlendiyseniz zaten kendi aracınızı da ilana koyarsınız ya da takas yapacağını beyan eden kişilerin ilanlarına bakarsınız. Bu süreçte ilan verdiyseniz, aracınız eğer satışı için gerekli koşulları sağlıyorsa (temizse, fiyatı piyasaya uygunsa ve çok spesifik bir araç değilse) zaten bir şekilde satılır. Hatta bazı araçlar ilana düşmeden dahi satılır. Teklifi yapan kişinin önerdiği araç özellikle bir sürenin üzerinde ilandaysa daha da dikkat etmek lazım.

Olduda dediğiniz gibi bir durum oldu, araç ilanda ve ilan verilemedi ya da bir şekilde olmadı, ilanı veren kişi özellikle takas yapacağını belirtmediği halde bu teklif ediliyorsa o araç çok net satılamamıştır. Hem takas teklif edip hemde aracının ederini fazla gösteremeyeceğine göre, alıcı nakit fiyatının üzerine ekleyecektir muhtemelen (eğer binici değilse) Çok üst rakamlara çıkmadıkça C Sınıfı ortalama araçlar çok sürmeden satılıyor.

Söz konusu takas önerilen araç normalde de zor satılan bir araç, o araç için yaptığım bir yorumdu. Genel çerçevede görüşüm de yazdığım gibi. Aracınız düzgünse, fiyatı belirli aralıktaysa(malum yerlerdeki ilanlar gibi şişirme rakam yoksa) kısa sürede zaten satılır. Özellikle son dönemde 1 hafta dahi sürmüyor temiz araçların satışı, 0 km fiyatlarından dolayı.

Zaten Mehmet abiye de onu yazdım, arabanız düzgünse, fiyatıda uçuk kaçık değilse böyle bir takas geldiğinde kötü gözle bakmamak gerekir. Ben 3 yılda 8 araba değiştirdim sadece 1 tanesini nakit sattım, oda kardeşimin hastane masrafı için 2 saat içerisinde galeriye gidip arabayı altın gibi bozdurdum zararına nakit aldım, mecburiyetten oldu. Bütün arabalarımı takas yoluyla alıp sattım, bende ilana koyduğumda takas olur yazmam, neden yazmam onu da söyleyeyim, 50 bin liralık arabası var benimki de 50 bin lira, bende takas olur yazısını görünce kendi fiyatını ilanda 2 3 bin lira arttırıyor sonra bana mesaj atıyor takas için, tamam dediğinizde benim arabam 52 bin lira diyor, 2 bin nakit para istiyor. 7 araba aldım sattım en ufak sorunu yoktu bitanesi şanzımanda sorun vardı onuda kendi amcama sattım zaten, zevk için farklı arabalara binmek için aldım sattım, hiçbirine de takas olur yazmadım bu sebepten dolayı.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Şöyleki,  gerçekçi olalım, dediğiniz gibi herkesin vakti kıymetli kendince. Telefon denen bir şey var artık, insanlar arıyor soruyor vs vs arar araçla ilgilenen, yazarsın herşeyini açıkça öncesinde zaten, fiyat olarak dersinki bunun altı olmz kesinlikle. Alıcı kişi uyarsa gelir aracını ekspere götürür baktırır, dediğin gibi ise zaten alacaktır fiyatı bilerek geldiğine göre. Yok bir şekilde olmadı diyelim, bunun aynısı sen araç baktığında da senin için olabilir. Yani o vaktim yok cümleleri biraz mantıksız bence. Özellikle ilanlara yazıyorlar aracı bir yere götürecek vaktim yok ustanı al gel diye, bunları doğrudan kapatıyorum. Çok çok sıkıntı vardır, ilgilenemiyorsundur, o günü bir arkadaşından akrabandan yardım alırsın. Bunlar çok zor işler değil, bunun yapılması sadece karşı tarafı şüpheye sokmaya yarıyor.

Kendi aracının üzerine para istemek zaten bana göre takas değil doğrudan satmak olur. Hem takas teklif edeceksin hem üste para alacaksın. Sadece her iki tarafta açıkça belirtir bunu o  zaman başkadır.

Abi bazı ilanlarda denk gelmişsindir, üzerine para verebileceğim arabalarla takas olur yazar. Buda benim söylediğim tarzda birşey ama bunu satıcı kendisi talep ediyor. Benim dediğim şey farklı, karşı taraf sizin aracınızdan pahalı bir araç teklif edebilir, işin içerisinde olduğum için söylüyorum, sayı ile büyükbaş hayvan verip arabamı satın almak isteyen insanlar bile gördüm. Takas teklif edebilir size uymuyorsa güzelce reddedersiniz, belki satınca yüksek model bir araç alacaktır, benimkini beğenir diye şansını denemiştir olabilir. 

Söylemek istediğim şey şuydu, ben bi model beğenmişsem, arabamı satıp nakit para alana kadar, gözüme kestirdiğim araba satılabilir. 1 gün bile durmayan arabalar var, böyle bir durum olmaması için hemen ararım böyle böyle bir arabam var takas etmek istermisiniz derim, belki arabayı beğenecek hoşuna gidecek. Bu süre zarfında kendi arabamın ilanına takas olur yazmam, çünkü aynı para ise fiyatı bir kaç bin tl yükseltip, size öyle geliyorlar. Şuan piyasa çok karışık, binici adam bile bir kaç bin tl gelse kâr gözü ile bakıyor. Takas teklifime tamam derse ben daha az uğraşmış olurum, direk kafamdaki arabaya sahip olurum, karşı taraf da direk kafasına yatan düzgün bi araba ile yoluna devam etmiş olur. Burda önemli olan arabamın temizliğinden emin olması içine sinmesi. Kendi aracını nakite çevirip 4 5 tane arabaya ayrı ayrı gidip içine sinmeyip geri dönüp vakit harcayacağına ben ayağına getiririm arabayı, çünkü teklif eden benim, bakar beğenirse temizse alır. 

Dediğiniz tarzda konuşan ustanla gel, boş muhabbet için arama vs vs üslubu ile konuşan kişilerin arabasını almak değil bi bardak çayını bile içmem. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

95 model 195 binde imiş rakam yüksek söyledi biraz çok işime gelmedi :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Akçay

bir e38 ci olarak arac temizse hic korkma bmw nin saglamlıgını tartısmaya gerek yok. Lakin işte kullanıcısı kötü kullandıysa e38 degil her araba dert olur. Çıkmaa parca konusunda sıkıntı yasamazsın. Hatta alieexpresten bile siparis verebilirin:) fiyat bedava onu soyluyum 97 mi tam anlamadım ama . Alırsan 99 cift vanos makajlıları al bence. Ama onlarda en kötü 90 liradan baslar. motor konusuna gelince bndeki 28 motor . Sorunsuz olsun yakıt ve vergiden dolayı bunu aldım ben. güç arıyorsan 50 ye bak . Ne beklediginle alakalı bir durum

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

:) sene gecen sene 

Liberty ile takas demişti. Şimdi o liberty için 110 120 den aşağı yazılmadı. Aynı degerde artsa 90 100 derdi yine çok o paraya 95 BMW alınmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Tüfekçi yazdı:

:) sene gecen sene 

Liberty ile takas demişti. Şimdi o liberty için 110 120 den aşağı yazılmadı. Aynı degerde artsa 90 100 derdi yine çok o paraya 95 BMW alınmaz

benz alinir bence. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Akçay

Temiz bir e38 99 ve ustu daha fazlasını eder. Araçtaki özellikleri saymakla bitiremeyiz. Yıkık 50 60 a da var .

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Dogan Arsiray yazdı:

benz alinir bence. 

Benz başka

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...