İçeriğe Yönlendir

Mondeo MK4 Vuruntu Problemi

Okan Erdemir

Recommended Posts

Okan Erdemir

Merhaba arkadaşlar, 

Aracımda şöyle saçma bir durum var. Tecrübe eden var mı bilmiyorum. 

Aracımda vuruntu var. 2. Viteste giderken yavaşlayıp 1. Vitese düşüyorum o sırada bir vuruntu oluyor. D den R ye geçinceye oluyor bazenya da r den d ye aldığımda da. yavaş yavaş 1. Vitese düşersem vuruntu olmuyor şiddetini ayarlayabiliyorum o derece yetenek kazandım  ama usta ile neyden kaynaklı olduğunu bulamadık. Şanzımancıya götürdüm şanzıman takozu dedi değiştirdim düzelmedi. Aksları değiştirdim düzelmedi sorunu bulamadık

Karşılaşan var sa yardımcı olabilir mi 

Yorum bağlantısı
Okan Erdemir

Türbini mi derken aisin marka. 130hp

Yorum bağlantısı
Can Fındık

Seleonid valflerle ilgili olduğunu düşünüyorum ama aisin6’da bunu değiştirmesi biraz zor.

Farkettiğiniz başka anormal bir durum var mı şanzımanda? Ara gaz veriyormuş gibi oluyor mu?

P den r’ye ya da d’ye alırken vuruntu yapması ise yükü şanzımana vermenizle ilgili. Boşa alıp el frenini çekin, ayağı frenden kaldırın ve p’ye alın. O zaman vurmadan geçer. 

Yorum bağlantısı
Okan Erdemir
(düzenlendi)

Ara gaz veriyor gibi olmadı hiç.  Bunlar dışında problem olmadı. Tam şanzımandan anlamam ama sorunuda anlayamıyorum. Aks şanzıman takozu değişti. Problem devam ediyor. Şanzımancıya götürdüm yağı  değişti. Kontrol ettirdim.  Şanzımanda sıkı tı yok dedi. Ama Problem devam ediyor. 

İleri geri yaparken önce N ye geçiriyorum sonra vitesi alıyorum. Yani değiştirmem 2sn falan sürüyor 

tarihinde Okan Erdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdullah Akkaya

Merhabalar benzer sorunu yaşadım

akü değiştirken şanzıman bilgileri siliniyormuş.

çözümü bende çok kolaydı umarım sizdede işe yarar. Düzeltmek için şöyle yaptım

pasif öğrenme:

i- araç çalışır durumda ve hareket etmiyorken tüm viteslerde 2-3 sn bekleyerek sırasıyla değiştirmek. Yani 3sn P, 3sn R, 3sn D, 3sn R....

ii- bu işlemi 3 kez tekrarlayın

aktif öğrenme:

i- aracınızı mümkün olduğu kadar düz bir yolda 100km hıza kadar (sakince) çıkarın (6. Viteste olduğunuza emin olun)

ii- ayağınızı gazdan çekip 1. Vitese düşene kadar  frene yada gaza dokunmayın

vuruntu devam ederse aktif öğrenmeyi tekrarlayın

bu bilgileri Aisin firmasının bir broşüründe görmüştüm broşür bilgisayarımda şu an ulaşamadım ama arzu ederseniz bulup yollarım

• Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Okan Erdemir
(düzenlendi)

Çok iyi olur bu vuruntu canımı sıkmaya başladı cumartesi şanzımancıya gidicem en kötü 

3 sn P

3 sn R

3 sn D 

3 sn R

3 sn D

3 sn R

3 sn D.

Doğru anladım umarım

tarihinde Okan Erdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Erdemir

Hocam bu anlattığınız durumu yaptım vuruntu gitti teşekkür ederim. Ama yinede yarın bir ustaya göstericem aracı ne olur ne olmaz 

Yorum bağlantısı
Abdullah Akkaya

Bununla geçmiş olsun

işe yaramasına sevindim

bi tavsiyem daha var dikkate alırsanız sevinirim

bu durum rast gele ortaya çıkmıyor

mümkünse iki şeyi kontrol etmenizi isterim ustaya gitmeden

1- sigorta kutusunda şanzıman sigortasının (10a bi sigorta) bacaklarını kontrol edin kararmışsa değiştirin

2- şanzımanın üstünde beynine giren kablonun soketini kontrol edin. Gevşemesi yada küçük temassızlık bu vuruntuya sebep olabiliyor

ben bu iki durumuda tecrübe ettim maalesef deneme yanılma, forumlar vs ile kendim çözdüm. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okan Erdemir

Eskiden 100km de 50 kere yapıyordu şimdi 100km de 1 kere denecek kadar azaldı.

Şuan geri vitese ve ya ileri vitese takınca ufak bir çıt sesi geliyor. Dediğiniz şekilde yaptım bunun içinde buda epey azaldı. 

Bu hafta cumartesiye ertelendi hocam usta cumartesi beni unutup çıkmış.

Ustaya gösterdiğim zaman bunlarıda göz önünde bulundurucam. 

Tekrardan teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...