İçeriğe Yönlendir

Wuhan Virüsü’nün Çıktığı Düşünülen Pazar

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Cihat Küçükay

Biz çinli arkadaşa tereyağlı pirinç pilavı yedirmiştik. Kusmaktan hastanelik olmuştu gariban 😀

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Cihat Küçükay yazdı:

Biz çinli arkadaşa tereyağlı pirinç pilavı yedirmiştik. Kusmaktan hastanelik olmuştu gariban 😀

midesi kaldırmamıs güzel tatları :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bizim iş yerinde geldiler 4-5 tane çinli, bir hafta kadar kaldılar. Yemeklerimizden yemediler, sadece kaynar su istediler. 

Kaynar suya yanlarında getirdikleri poşetlerden bir şeyler katıp katıp yediler. Kurutulmuş et de vardı paketlerde. Ne eti diye sormadım hiç. 

Bizim müdürle konuşurken bir tanesi müdürün kulaklığını alıp takar gibi yaptı. Müdür atın bu kulaklığı, pis heriflerden ne bulaşacağı belli olmaz demişti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Olcay Çiçek

Bu hayvanların ahını alıyorlar şimdide

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Videnun sonlarına doğru insan cesetleri görecem diye çok korktum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

iki gün önce yeni birşey öğrendim. 100gr maydanoz un kalsiyum içeriği, 100ml sütten daha fazlaymış. yani ne öğretiyorlarsa onu devam ettiriyorsun. onu yemen gerekirmiş gibi geliyor. süt aslında sadece bebeklik döneminde gerekiyor anlaşılan. çünkü annenin antikorlarını da alıyorsun belki de. gerisi bildiğin besin öğesi.

Hayvansal ürün kullanmadan çocuk büyütenler sıkıntılı ama. Çocuklar yetersiz besleniyor. Bazı ülkelerde çocuklar ailelerinden alınıyor. Etsiz bir dünya benim için çok zor :) 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Koray Demir yazdı:

V9cjwU.jpg

Aç degil bunlar artık zevkten yiyorlar , açlık bizde başladı aslında babam kasapdır ama meşlegini devam ettirmedi adana tarafında akcıger dalak nevarsa yiyorlar, babam bize karacıger harıc yedirmezdi yenmez dıye hayvanın diger ürünlerini sakatatı gömdürürdü  ama gurmeler sayesınde bızdede mıllet ucuz dıye nevarsa yemeye basladı 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Aydın Sert yazdı:

Şimdi bununla alakalı konu açacaktım.

PTT yi aradım konu ile ilgili bilgi gelmemiş. Standart sürece devam ediliyormuş.

Başka bir kaynakta ise bu bildirgeyi gördüm.

Yine yapılan açıklamaya göre, virüsün dış ortamda sadece 48 saat yaşayabildiği ve Türkiye' ye gelene kadar bulaşma riskinin çok düşük olduğu söyleniyor.

25ba30223e44351cb149877f517738e3.jpeg

ürün gelirse dısarda eldıvenle al ilaçla ne olur olmaz 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Amerikalı ile İstanbul balık pazarına gitmiştim, balıkların kafasını kesmeden nasıl bakabiliyorsunuz ne kadar vahşi bir durum demişti

Hollandalıyı boğazda gezmeye götürdüm, deniz yükselip  taşacak, ölürüz,  delimisiniz kıyıda durulur mu dedi, ciddi korku seansı yaşadı , masayı terk edip Taksim e çıkardım.

Olur böyle farklı algılar.

Söz konusu melez virüs yüzyüze hapşırma veya temas harici geçmiyor.

PEkin deki arkadaş ile konuştuk, burada hayat normal ne virüsü dedi?

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

Bizim iş yerinde geldiler 4-5 tane çinli, bir hafta kadar kaldılar. Yemeklerimizden yemediler, sadece kaynar su istediler. 

Kaynar suya yanlarında getirdikleri poşetlerden bir şeyler katıp katıp yediler. Kurutulmuş et de vardı paketlerde. Ne eti diye sormadım hiç. 

Bizim müdürle konuşurken bir tanesi müdürün kulaklığını alıp takar gibi yaptı. Müdür atın bu kulaklığı, pis heriflerden ne bulaşacağı belli olmaz demişti. 

Arkadaşım Çin'e giderdi bi ara. O da yanında götürürdü yemeklerini :)

Çağlar Bayur yazdı:

Amerikalı

Hollandalıyı

Bi dahakine beni de çağır. Tek başınıza ne işiniz balık pazarında, deniz kıyısında.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hayvansal ürün kullanmadan çocuk büyütenler sıkıntılı ama. Çocuklar yetersiz besleniyor. Bazı ülkelerde çocuklar ailelerinden alınıyor. Etsiz bir dünya benim için çok zor :) 

bizim ülkemizde et yiyebilen ama sebze yemeyen/yedirilmeyen çocuklar da vardır. bu yetersiz beslenmedir. pek çok hastalık gastrointestinal sistem kaynaklı. bence yeteri kadar üzerine gidilmediği için doğru düzgün diyet uygulanamıyordur/geliştirilemiyordur.  yeterli çalışma yoktur. buna vakti ayırmaya gerek yoktur. çünkü endüstriyel et süt yumurta büyük sektör. ciddiye alan varsa diye, bir istatistik, karbon emisyonlarının 4 te 1 i besicilikten geliyor avrupada. ama arabaların karbon emisyonu için yüz takla atıyorlar. dizel yasakmış. et yeme ama 3.0 dizele bin? ayrıca dikkat ederseniz tüm diyetler kilo vermek üzerine kurulu. sağlıklı beslenmek üzerine değil. sistem sana ince/fit ve güzel/yakışıklı olman gerektiğini söylüyor. ana akım medya aracılığı ile. gözüne sokuyor bedense çirkinliği. zihnin berraklığı ön planda değil.

fanatik değilim, kebap olsada yesem ama labaratuvarda imal edileninden. varsın 5 kere pahalı olsun. mesela bizim hanım bir şekilde kebap yerse tereyağlı kalanına ekmek banıyorum. yazık bana. ama şu maydanoz bilgisi beni benden aldı. yıllarca süt satmışlar bize kalsiyum kaynağı diye. ya aynısını et için de yapıyorlarsa. sonuçta kitap okumayan adam nereden bilecek besinlerin kaynaklarını.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cihat Küçükay yazdı:

ben de yoğurtlu yedirdim, geçen yılllar boşa geçmiş bu ne güzel şey dedi. ama pirinci yağsız yaptım, yağ yiyemezler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

Amerikalı ile İstanbul balık pazarına gitmiştim, balıkların kafasını kesmeden nasıl bakabiliyorsunuz ne kadar vahşi bir durum demişti

Hollandalıyı boğazda gezmeye götürdüm, deniz yükselip  taşacak, ölürüz,  delimisiniz kıyıda durulur mu dedi, ciddi korku seansı yaşadı , masayı terk edip Taksim e çıkardım.

Olur böyle farklı algılar.

Söz konusu melez virüs yüzyüze hapşırma veya temas harici geçmiyor.

PEkin deki arkadaş ile konuştuk, burada hayat normal ne virüsü dedi?

Özellikle batı toplumunun, toplum dinamikleri korku ve endişe üzerine kurulu. Bizde de aynı metodlar kullanılır şüphesiz ama tepkilerimiz o kadar tahmin edilebilir değil diye düşünüyorum.

11 eylül den sonra toplum mühendisliği iyice birşeyleri göz önünde saklamaya odaklı gibi geliyor. Amerikada gezerken, eşimin bir amerikalı ile 40 senedir evli Dayısı aman Newyork şehrinde akşam 9 dan sonra metroya binmeyin, ara sokaklardan geçmeyin zencilerle konuşmayın filan gibi şeyler demişti. NYC ye gidince 11 den önce otele dönmedik, herkesle konuştuk ara sokaklardan da yürüdük, bir tane bakan, laf atan olmadı. Dilencilerle sohbet ettik, bir kere bile taksiye binmedik. Hatta demişti ki boynunda foto makinası ile gezme  bıçak çekerler. Şaşırtıcı olan adamın bir Türk olması ve o topluma şaşırtıcı ve tam da istenen şekilde entegre olup, onlardan biri gibi korkması. Kuş gribi dediler binlerce gariban kazı boğarak öldürdüler, ama tavuk yumurtası yiyeceğiz diye her hafta binlerce erkek civcivi canlı canlı kıyma makinesine atıp köpek maması için protein kaynağı yapıyorlar! deli dana dediler, 20 sene sonra herkes delirecek dediler, hala sağlamım ( acaba?). Domuz gribi dediler ölüdürecek domuz bulamadılar, çünkü halal et değildi, zaten büyüklerimiz çıkıp aşıya gerek yok dedi. SARS dediler MERS dediler. Hepsi sert virüsler, bağışıklık sistemi zayıfları götürüyor. E çocuk hastalıkları da öyle değilmi? Yani önce endişe ile pazarı yarat sonra ilacısat. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

Kuş gribi dediler

dedikleri nden 1 hafta önce toz yumurta limanda gemide hazır bekliyordu ne tesadüf.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Video yu sonuna kadar bile izleyemedim...

Virüs ne ki oradan Alien bile çıkar...

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Siz hiç timsah çevirme videosu izlemediniz anlaşılan😂

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

okadar nufusu beslemek kolaymi :biggrin:

biz bazen gideriz cin restorantina nem vok iyidir tavsiye ederim birde japonlarin suşi si var ondada cig ton yada somon oluyor onuda severim bence kedi kopek haricinde guzel yemekleride var cekik gozlulerin

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Renault ,Honda,Nissan,General Motors firmaları Çin 'de olan tüm operasyonlarini,

Amerikan Delta Airlines ve British Airways Çin 'e olan uçuşlarını durdurmuş, THY devam,

Rusya Çin ile demiryolu ulaşımını, Toyota, Vw Apple Google, Air Canada bütün işlemleri durdurmuş.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Sinan Akgöl yazdı:

...

Amerikan Delta Airlines ve British Airways Çin 'e olan uçuşlarını durdurmuş, THY devam,

...

29/01/2020 tarihli haber içeriği farklı bilgi vermekte.

https://www.theverge.com/2020/1/29/21114201/delta-coronoavirus-us-china-flights-reducing-outbreak

HongKong varışlı uçuşlar ise devam etmekte.

Bir çok hava yolu firması, uçuş iptalleri/azaltmaları/askıya almaları gerekçesini ise, mevcut durumdan kaynaklı müşteri azalmasına bağlamakta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Hükümetler Çin'e seyahatin mecbur olunmadıkça yapılmamasını önermesinden sonra durdurulan şirketlerde var. British airways hükümet uyarısını dikkate alıyor. Dediğiniz gibi talep düşüklüğünden iptal edilende.

Recep Selim Kaya yazdı:

29/01/2020 tarihli haber içeriği farklı bilgi vermekte.

https://www.theverge.com/2020/1/29/21114201/delta-coronoavirus-us-china-flights-reducing-outbreak

HongKong varışlı uçuşlar ise devam etmekte.

Bir çok hava yolu firması, uçuş iptalleri/azaltmaları/askıya almaları gerekçesini ise, mevcut durumdan kaynaklı müşteri azalmasına bağlamakta.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...