İçeriğe Yönlendir

Jetta 1.2 TSI Hakkında Yorumlarınız

Sedat Çakır

Recommended Posts

Ersan Torun
Sedat Çakır yazdı:

Merhaba arkadaşlar 2004 mondeo ghia x aracımdan sonra wv 1.2 tsi jetta highline 1 almaya karar verdim ve bir araç ile ilginiyorum. Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Birde bu araçta Bluetooth varmı 

Mondeo da lpg varmıydıı  2012 jettalar bluemotion  olmadıgı için çok yakar sakin kullanım  (yazın) 8.5   9 litre yakar  kışın daha çok yakar  tsi motora lpg  taktırmakta  hem çok mantıklı degill   Hadi takıldı  çok maliyetli  normal lpg nin 2 kat parası. lpg sizde  jettayı yürütmek güç ister. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yaşar Ümit Koray
Ersan Torun yazdı:

Mondeo da lpg varmıydıı  2012 jettalar bluemotion  olmadıgı için çok yakar sakin kullanım  (yazın) 8.5   9 litre yakar  kışın daha çok yakar  tsi motora lpg  taktırmakta  hem çok mantıklı degill   Hadi takıldı  çok maliyetli  normal lpg nin 2 kat parası. lpg sizde  jettayı yürütmek güç ister. 

Şehir içi bu mevsimde çok net 5.5 ile 6.2 ( 20 km lik sürüşte sakin kullanırsan 4.8 - 5.2 gibi) şubat mart gibi 7 ile 7.5 arası. Kış aylarında, kısa mesafede istinasız her araçta olduğu gibi bir tık daha oynuyor  7.5 ile 8 gibi. Araç 2013 1.2 tsi comfortline manuel. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tsi yakıt işini çözdü. Vaktinde tsi olsaydı alacaktık. Tdi daha fazla yakıyor şehir içinde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Servet Aydın yazdı:

Tsi yakıt işini çözdü. Vaktinde tsi olsaydı alacaktık. Tdi daha fazla yakıyor şehir içinde

Bende daha önce 2017 megane 4 vardı. Neredeyse jetta ile aynılar. Daha öncesinde fluence vardı. İkisinden de iyiydi. 

Yorum bağlantısı
Ersan Torun
Yaşar Ümit Koray yazdı:

Şehir içi bu mevsimde çok net 5.5 ile 6.2 ( 20 km lik sürüşte sakin kullanırsan 4.8 - 5.2 gibi) şubat mart gibi 7 ile 7.5 arası. Kış aylarında, kısa mesafede istinasız her araçta olduğu gibi bir tık daha oynuyor  7.5 ile 8 gibi. Araç 2013 1.2 tsi comfortline manuel. 

Bende 2017 1.2tsi bluemotion varr  şehir içi  bu mevsimde 7/7.5 altına inmiyorum  lakin otobana çiktimmi  5 lere düşüyoo  yani sizin aracınız eger dediginiz gibi yakıyoosa   Çok iyiymişş  arkadaşimda var 2014  1.2tsi manuel   Bluemotion degil   8.5 9 litrenin altına inmiyo  bide dik bi bayır çikarsa eyvah eyvahh  siz  ayagınızı  agırlıgını pedalın üstüne   Birakıyosunuz heralde   Şaşırdım  okadar az yakmasına   Dizelleri  6.5 7 litrenin altında yakmıyoo

Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Ersan Torun yazdı:

Bende 2017 1.2tsi bluemotion varr  şehir içi  bu mevsimde 7/7.5 altına inmiyorum  lakin otobana çiktimmi  5 lere düşüyoo  yani sizin aracınız eger dediginiz gibi yakıyoosa   Çok iyiymişş  arkadaşimda var 2014  1.2tsi manuel   Bluemotion degil   8.5 9 litrenin altına inmiyo  bide dik bi bayır çikarsa eyvah eyvahh  siz  ayagınızı  agırlıgını pedalın üstüne   Birakıyosunuz heralde   Şaşırdım  okadar az yakmasına   Dizelleri  6.5 7 litrenin altında yakmıyoo

Sizin aracınız ile(bluemotion) kıyaslama yapamam zira o kadar teknik bilgiye sahip değilim. 20 km lik sürüş durumu şöyle ; Servet Aydın bilir bizim burada Gölcük'ten izmitte giderken yazlık ovası denilen bir yer var. Yaklaşık 4 km civarında bir yol var. Geri kalan 16 km lik yol sakin bir yer yani anlayacağınız neredeyse otoban gibi burada eğer 80-90 km geçmez ve 2000-2200 devir bandında vites değiştirirsem  evet 4.8 - 5.2 arası ama aynı yolun 4-5 km lik kısmında 150-160 arası basarsam ve geri kalanı yine 2000-2200 devir bandında nizami kullanırsam max 6.3 - 6.7. Rampa olayına gelecek olursak evet 9 - 11 lt çok rahat, fazlasında vardır herhalde. Yok ben vites geçişlerini 2500 - 3000 arasında yapayım dersem 7-7,5 lt olur herhalde hiç dikkat etmedim. Zira araç ile aramızda duygusal bir bağ var halimden anlıyor, emekliyim😀. Ayak ağırlığını pedal üzerine bırakma olayı, evet genelde öyle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ersan Torun yazdı:

Mesafeniz çok kısadır.  Güzergah kaç km genelde ve agresif kullanıyorsunuz sanıyorum. Şöyle frenle yavaşlarken arabayı yaylandırıp duran felan  ?  :)

Yorum bağlantısı
Ersan Torun
Yaşar Ümit Koray yazdı:

Sizin aracınız ile(bluemotion) kıyaslama yapamam zira o kadar teknik bilgiye sahip değilim. 20 km lik sürüş durumu şöyle ; Servet Aydın bilir bizim burada Gölcük'ten izmitte giderken yazlık ovası denilen bir yer var. Yaklaşık 4 km civarında bir yol var. Geri kalan 16 km lik yol sakin bir yer yani anlayacağınız neredeyse otoban gibi burada eğer 80-90 km geçmez ve 2000-2200 devir bandında vites değiştirirsem  evet 4.8 - 5.2 arası ama aynı yolun 4-5 km lik kısmında 150-160 arası basarsam ve geri kalanı yine 2000-2200 devir bandında nizami kullanırsam max 6.3 - 6.7. Rampa olayına gelecek olursak evet 9 - 11 lt çok rahat, fazlasında vardır herhalde. Yok ben vites geçişlerini 2500 - 3000 arasında yapayım dersem 7-7,5 lt olur herhalde hiç dikkat etmedim. Zira araç ile aramızda duygusal bir bağ var halimden anlıyor, emekliyim😀. Ayak ağırlığını pedal üzerine bırakma olayı, evet genelde öyle. 

rDSzbv.jpg

Anladım .abi  Yolla alakalı bi durum  ozaman istanbul sariyerde oturuyorum  bayır olayı biraz fazla  bizim buralarda   Mesela  sariyerden  havaalanına  gidicem diyelim 7.5 ortalamaylan sariyerden çikiyorum otobanda ortalama 5 lere düşüyoo  düz yoll  genelde sabit gaz  ortalama   Acayip düşüyo. Resimdeki ortalama  artvin yolunda  bagaj ful dolu araçta 3 kişi var   1 depoyla 1.200 km yol gittim    Ara ara 150 180 bandında gezdigimde oldu. Ama gel gelelim sehir içine😊 gerçi sehir içide benzinli sedan kasa araç içinde  7/5 8 litrede çok normal  dizeller  6.5 7 bandında geziyoo  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersan Torun
Mehmet Göktürk yazdı:

Mesafeniz çok kısadır.  Güzergah kaç km genelde ve agresif kullanıyorsunuz sanıyorum. Şöyle frenle yavaşlarken arabayı yaylandırıp duran felan  ?  :)

Evet mesefaler biraz kisa    Ortalama 20 km araç sürüyorum bizim buralarda   İşik  dur kalk  bayır derken 7/5 8 bandında geziyo ortalama. Agresif olayına gelincede   Biraz haklısınız  yani devamlı hızlı   Bilinçsiz araç sürmüyorumda  ama  turbolu  araç oldugu için  turboyu doldurup    Ayagımın altına alıyorum o gücü  zaman zaman   Ara ara ani hızlanmalar oluyoo diyelim. Fren olayıda   Genelde   2 km  geçmeden  ya işik geliyo yada tümsek geliyoo   Tümseklere gelmeden  durma derecesine  kadar yavaşlıyorum  araç  3/4 cm (basık)  yani  ani duruşlarım olmuyoo  genelde 32 senedir aynı semtte oturuyorum  nerde ne varr  tümsek çukur hepsini biliyorum ona göre temkinli gidiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Ersan Torun yazdı:

Harika, aslında kıyaslama yapsak belkide sen benden daha az yakacaksın🙂. Zira dediğin trafik bizim burada yok, var ama çok uzun soluklu değil. Zaten bu işin bir kriteri yok bana göre, zira hava şartlarından tut, lastik basıncı, araçtaki kişi sayısı, trafik ışığı, yolun eğimi falan derken onlarca kriter çıkıyor ortaya. Yani işin özü kardeşim benim arabam az seninki çok yakıyor diye kıyaslayama yapmak mümkün değil. Allah güle güle kazasız belasız binmeyi nasip etsin. Bende bu arada sarıyerliyim ama kocaeli ye taşınalı bayağı oldu. Sarıyer dereboyunda oturuyorduk. Sarıyer kulübünün karşısında. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Servet Aydın yazdı:

Servet abi benzer şartlarda sayılır kısa mesafe kullanımında 1.6 tdi jettayla lt olarak benzer tüketim yapıyorum. İkimizde sert kullansak o zaman belki dizel bir tık daha az yakar. 1.6 tdi'ler kısa mesafe kullanımında  uzun vadede Dizel Partikül Filtresi (DPF) arızası veriyor. Çok km yapmayan biri için birde 1.2'nin vergi avantajını koydunmu tsi daha mantıklı geliyor.

Tsi motoru çok yaktıranlar. Ya araçta bir sıkıntı vardır(ateşleme sisteminde) yada tamamen kullanım tarzlarıyla alakalı.
Ben aynı yolda. 6 lt ortalamayıda görüyorum(aşırı dikkat ederek) 10 lt ortalamayıda görüyorum(üst limitleri zorlayarak) Herşey aynı kullanım tarzı farklı sadece. Normal kullanımda ise 7-8 lt arası ne çok kasarak nede çok zorlayarak kullanınca kısa mesafe şehir içi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersan Torun
Yaşar Ümit Koray yazdı:

Harika, aslında kıyaslama yapsak belkide sen benden daha az yakacaksın🙂. Zira dediğin trafik bizim burada yok, var ama çok uzun soluklu değil. Zaten bu işin bir kriteri yok bana göre, zira hava şartlarından tut, lastik basıncı, araçtaki kişi sayısı, trafik ışığı, yolun eğimi falan derken onlarca kriter çıkıyor ortaya. Yani işin özü kardeşim benim arabam az seninki çok yakıyor diye kıyaslayama yapmak mümkün değil. Allah güle güle kazasız belasız binmeyi nasip etsin. Bende bu arada sarıyerliyim ama kocaeli ye taşınalı bayağı oldu. Sarıyer dereboyunda oturuyorduk. Sarıyer kulübünün karşısında. 

Amin abi cümlemizin normalde benim aracın zaten daha az yakması lasım   (Blumotion) dedigim olay o zaten 2015 önceki jettalarda tsi motor var 2015 ve sonrası  tsi blumotion diye geçiyo 100 km de 1 litre daha az yakıyoo  eski motora göre fabrika verileride öle siz  sehir içi  5/6 litre yakıyo diyince konu ordan buralara geldi🙂sariyerde oturmaya devam etseydiniz jettayı satmak zorunda kalırdınız🙂 9/10 litrenin altına inmez  sariyer güzeldir  kaç sene oturdunuz  burda.buralar bırakıp gidilirmi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Ersan Torun yazdı:

Amin abi cümlemizin normalde benim aracın zaten daha az yakması lasım   (Blumotion) dedigim olay o zaten 2015 önceki jettalarda tsi motor var 2015 ve sonrası  tsi blumotion diye geçiyo 100 km de 1 litre daha az yakıyoo  eski motora göre fabrika verileride öle siz  sehir içi  5/6 litre yakıyo diyince konu ordan buralara geldi🙂sariyerde oturmaya devam etseydiniz jettayı satmak zorunda kalırdınız🙂 9/10 litrenin altına inmez  sariyer güzeldir  kaç sene oturdunuz  burda.buralar bırakıp gidilirmi 

Evet trafik ve ortam şartlarına göre karşılaştırma olmadığı için sözüm ona bendeki aracın senin aracından daha az yakıyormuş gibi oldu. 😀 Olsun ama eğer yaşadığım şu rolantideki titreme olayının vermiş olduğu moral bozukluğunu düşünürsek, en azından yakıt konusunda bende bir kaç günlük mutluluk oldu.😀 Ben 66 yılında orada doğdum ve 12 yaşımdayken oradan ayrılmıştık daha sonra zaman zaman gidiyordum Sarıyer'e, son zamanlarda gelmeye fırsat olmadı en son  uzun yıllar önce gelmiştim. Ailem ve onun ailesi ya 1935 de yada 1940 da tam hatırlayamıyorum o zaman gelmişler Sarıyer' e, zaten o zamanlar, esas İstanbul merkezden çok uzakmış yani anlayacağın köy gibi bir yer. Sarıyer börekçisi, muhallebicisi, midye tava, balıkçısı herşeyi ile güzel. Sen oralımısın kardeşim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ersan Torun yazdı:

Sarıyerde oturunca ama her yer yakın. Arabaya da az biner binince de mesafe kısa. Aracın aslında 100km de kaç yaktığı değil ayda kaç depo benzin aldığın da önemli. Üstelik Her 15bin km de br bakım ücretini de km ye eklemen gerekiyor. Değer kaybını şunu bunu.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Adnan Akın
Yaşar Ümit Koray yazdı:

Selam bende ford escord var clx 1.8 97 model bunu satip jetta 1.2 tsi 105 beygir benzinli tüp yok comfort 92 bin km 2014 model arac var 130 bin tl alinirmi. Yakit fazlami dir, hiz ile alakam yok 110 120 ideal benim için, denizli aydın illerinde düz yollarda kullanıyorum. Parça bakim maliyetleri nasıldır. Parçaları ve usta bulmakta zorlanirmiyim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...