İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

5 yıldır evliyim ve İstanbul'da yaşadık. Bu 5 yılda elektrik en fazla 80 TL, doğalgaz en fazla 300 TL ödemişimdir. Şu son 1 aydır ise Kırklarelideyiz ve 120 TL elektrik, 650 TL doğalgaz geldi. Bu nasıl mümkün olur? Nasıl bir evse artık, avize bağlantıları yok. Tüm lambalar spot. Spot bu kadar fark eder mi? Kombi ise 45-50 arası çalıştı. 650 gelecek kadar etkiler mi?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Artık yakıt hesaplar gibi tl olarak değilde tüketime bakarak hesap yapıcağız butür giderleri. Bu ay şukadar kw tğkettim gibi ;)

Geçen sene 90-110 tl arası elektirik faturası öderdim, babam vefat ettikten sonra televizyon %80 daha az kullanılıyor, oturma odasındaki ışıkta %80 daha az kullanıyoruz ama ödediğimiz fatura düşeceğine 110-130 arası değişiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Doğalgaz faturası  evden eve değişir. Mesela babamgilin evini adam akıllı ısıtayım desen aylık 1300 gibi fatura gelir. Ben kendi evimde çok soğuklarda 250 civarı geliyor ve gayet iyi ısınıyorum. Daha önce açtığın bir konuda evinin giriş katı olduğundan bahsetmiştin. Bence gayet normal. Elektrik ve doğalgaz bu sene çok fena zamlandı. Doğal olarak fazla geliyor faturalar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Elektrik çözülebilir. Tüm aydınlatmalar led'e dönecek.

Doğalgazda kullanmadığınız odaları kapatın. Başka yapacak bi şey yok maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kombi de eski model ise. O da çok elektrik harcıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Fırat Önal yazdı:

Doğalgaz faturası  evden eve değişir. Mesela babamgilin evini adam akıllı ısıtayım desen aylık 1300 gibi fatura gelir. Ben kendi evimde çok soğuklarda 250 civarı geliyor ve gayet iyi ısınıyorum. Daha önce açtığın bir konuda evinin giriş katı olduğundan bahsetmiştin. Bence gayet normal. Elektrik ve doğalgaz bu sene çok fena zamlandı. Doğal olarak fazla geliyor faturalar.

Evet maalesef giriş kat ama yaktığım dereceyi de yazdım. Giriş kattayım diye kombiye abanmadım da. 45-50 arasında yandı. Bu aralık belki de o tutarlara denk geliyordur ben bilmiyorumdur belki ama bana fazla geldi.

Sani Gerşon yazdı:

Elektrik çözülebilir. Tüm aydınlatmalar led'e dönecek.

Doğalgazda kullanmadığınız odaları kapatın. Başka yapacak bi şey yok maalesef.

Aynı bu tasarruflu ampul gibi mi oluyo ledler de? Spot girişlere uygun?

Mehmet Ozyurek yazdı:

Kombi de eski model ise. O da çok elektrik harcıyor.

Kombi yeni. Ben spotlara yoruyorum (ilk ay faturalarında, kullanım haricinde ekstra bir bedel yansıtmıyorlarsa tabi).

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bölgelerin sözleşme rakamları farklılık gösterebilir. Onunda etkisi olabilir. Gebze ile Gölcük elektirik dağıtım bedeli farklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Elektrik her ay 160 dan aşagı gelmıyor dogal gaz ne gelır bılmıyom evde yalıtım yoksa aşagıdan yukardan yanmıyorsa dış hava etkenlerı hersey farkede ayrıca yaza cıkarken zamlar yapıldı 3 kere zam geldı dogalgaza yapacak bır sey yok seve seve verecez 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kombi yeni. Ben spotlara yoruyorum (ilk ay faturalarında, kullanım haricinde ekstra bir bedel yansıtmıyorlarsa tabi).

Spot led değil ise. Çok yakar.
Kaç watt olduğuna bakıver
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

480 lira doğalgaz geldi, oturma odası ısınmıyor evde yalıtım yok en üst kattayız altımız boş. Oturma odasında elektrik sobası yakıyoruz, 480 doğalgaza ek olarak 370 lira elektrik faturası ödedik sobadan dolayı, mecbur böyle yapacak bişey yok malesef. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Spotlar leddir yav. Led değilse ocak söndürür. Fatura 250-300 gelirdi led olmasa. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki

Hocam geçen sene aynı zaman diliminde kaç kw elektrik tükettin, şimdi kaç kw elektrik tükettin? 

Elektriğin birimi fiyatı kaç tl oldu biliyor musun :) Düşünsenize temel ısınma için 650 birim fatura ödüyorsun, akıl alır gibi değil. Doğalgaz mküp fiyatı 1 liranın altındayken şuan 2 liraya yaklaşmış durumda. Mesela kullanım miktarı değil, birim fiyatlarının aşırı pahalı olmasıdır. Gerçi ülkede ucuz olan bir şey kaldı mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Spotlar leddir yav. Led değilse ocak söndürür. Fatura 250-300 gelirdi led olmasa. 

Akşam bakayım bi ampulleri söküp. Hiç olmazsa spotlardan bazılarını iptal ederim. Mutfakta 10 tane spot var, hepsi de bir anahtara bağlı. Birazını yakayım birazı kapalı kalsın deme şansımız yok. Hangi akla hizmet yapmışlar bilmiyorum.

ibrahim Tiryaki yazdı:

Hocam geçen sene aynı zaman diliminde kaç kw elektrik tükettin, şimdi kaç kw elektrik tükettin? 

Elektriğin birimi fiyatı kaç tl oldu biliyor musun :) Düşünsenize temel ısınma için 650 birim fatura ödüyorsun, akıl alır gibi değil. Doğalgaz mküp fiyatı 1 liranın altındayken şuan 2 liraya yaklaşmış durumda. Mesela kullanım miktarı değil, birim fiyatlarının aşırı pahalı olmasıdır. Gerçi ülkede ucuz olan bir şey kaldı mı ?

Evet bir yandan onu da düşünüyorum. Geçen yıldan bu yıla doğalgaza ve elektriğe gelen zamlar... Bu kadar etkiler mi diye düşünürken etkiliyormuş gördüm.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Antalya Korkuteli'nde ısı pompalı kalorifer ile 1500 TL fatura geldi dayıma, şükür edin :) 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Işık bantları, spotlar vs led bile olsa sanıldığı kadar az yakmıyor sanki. Benim salonda 18-20 mt civarı led ışık bandı var, 20+20 w lık iki adet tasarruflu ampul (lambaderde) kullanırım genelde (ışık bandı beyaz, lambader sarı ışık), hangisi daha az yakıyor?

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Köksal Yılmaz yazdı:

Işık bantları, spotlar vs led bile olsa sanıldığı kadar az yakmıyor sanki. Benim salonda 18-20 mt civarı led ışık bandı var, 20+20 w lık iki adet tasarruflu ampul (lambaderde) kullanırım genelde (ışık bandı beyaz, lambader sarı ışık), hangisi daha az yakıyor?

18-20 metre şerit led daha fazla yakar.. 

Led ampul al iki tane 8-9 wattlık. En ekonomik olanı şu an bu.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Mahfi Eğilmez hocanın bir yazısı geldi aklıma.

İnsanlar niçin vergiye değil de doğal gaz faturasına daha fazla tepki gösteriyor?
Çevremize baktığımızda Türk insanının vergiden ziyade diğer alanlardaki artışlara tepki gösterdiğini görüyoruz. Örneğin doğal gaz faturalarının yükselmesine büyük tepki gösteren insanlar harcamalarından ya da gelirlerinden alınan vergilere benzer bir tepki göstermiyorlar.

Bunun temel nedeni insanların çoğunun ödediği vergilerden haberinin olmamasında yatıyor. Gelir vergisi, çalışanlardan stopaj yoluyla alınıyor ve net ücret ödeniyor. Birçok insan bu verginin tutarını bile bilmiyor. Harcamalarda KDV ve ÖTV fiyatın içinde gizleniyor. Dolayısıyla çoğu insan ödediği vergiyi bilmiyor ama doğal gaza ödediği miktarı biliyor. O nedenle de vergiye değil bu tür ödemelere çok daha fazla tepki gösteriliyor. Mesela bir kişiye kesintili olarak 3500 TL maaş ödemek yerine 4200 TL maaş ödeyip 700 TL’sini gelir vergisi olarak vergi dairesine yatırmasını isteseniz ya da satın aldığı bir tüketim malının fiyatını 118 TL yerine 100 TL koysanız ve o kişiden ayrıca 18 TL KDV ödemesini isteseniz tepkiler çok farklı olurdu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengizhan Bekir BAYRAM
Ahmet Caliskan yazdı:

Merhaba,

5 yıldır evliyim ve İstanbul'da yaşadık. Bu 5 yılda elektrik en fazla 80 TL, doğalgaz en fazla 300 TL ödemişimdir. Şu son 1 aydır ise Kırklarelideyiz ve 120 TL elektrik, 650 TL doğalgaz geldi. Bu nasıl mümkün olur? Nasıl bir evse artık, avize bağlantıları yok. Tüm lambalar spot. Spot bu kadar fark eder mi? Kombi ise 45-50 arası çalıştı. 650 gelecek kadar etkiler mi?

Teşekkürler.

geçen seneden bu yana en az %80 zam geldi zaten dogalgaza. bana da 250-300 arası gelirlen bu sene 500 den aşagı gelmedi . 45 te yaktıgım halde. elektrik desen 70lerden 120 lere çıktı. su da iki katına cıktı malesef.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Sizin probleminiz yalıtım gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ersev Kaya yazdı:

Mahfi Eğilmez hocanın bir yazısı geldi aklıma.

İnsanlar niçin vergiye değil de doğal gaz faturasına daha fazla tepki gösteriyor?
Çevremize baktığımızda Türk insanının vergiden ziyade diğer alanlardaki artışlara tepki gösterdiğini görüyoruz. Örneğin doğal gaz faturalarının yükselmesine büyük tepki gösteren insanlar harcamalarından ya da gelirlerinden alınan vergilere benzer bir tepki göstermiyorlar.

Bunun temel nedeni insanların çoğunun ödediği vergilerden haberinin olmamasında yatıyor. Gelir vergisi, çalışanlardan stopaj yoluyla alınıyor ve net ücret ödeniyor. Birçok insan bu verginin tutarını bile bilmiyor. Harcamalarda KDV ve ÖTV fiyatın içinde gizleniyor. Dolayısıyla çoğu insan ödediği vergiyi bilmiyor ama doğal gaza ödediği miktarı biliyor. O nedenle de vergiye değil bu tür ödemelere çok daha fazla tepki gösteriliyor. Mesela bir kişiye kesintili olarak 3500 TL maaş ödemek yerine 4200 TL maaş ödeyip 700 TL’sini gelir vergisi olarak vergi dairesine yatırmasını isteseniz ya da satın aldığı bir tüketim malının fiyatını 118 TL yerine 100 TL koysanız ve o kişiden ayrıca 18 TL KDV ödemesini isteseniz tepkiler çok farklı olurdu.

Bence daha farklı. Tam olarak bir isim koyamıyorum ama insanlar sanki bazı şeyleri çok konuşuluyor diye konuşuyor. 

Alış yaptığı sepete % 50 zam geliyor ama poşete ödediği 25 kuruşu konuşuyor.

Yakıta, mtv'ye dünyanın zammı geliyor ama tepkiyi cam filmi yasağına veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

TL bazında takip etmek sizi yanıltır. Tüketim verilerine bakın. 2 yıl önce elektrik tedarikçilerinden anlaşma yapmıştım. 2 yıl taahhütle 0,18 e kw sabitlemişlerdi. 1 sene dolmadan sözleşmeyi tek taraflı iptal ettiler. şu an elektrik birim kw fiyatı 0,71 tl . Bunun %50 si dağıtım diye düşünürseniz gelen artışın çok fazla olduğunu görürsünüz. Ben elektrikte tasarruf tedbirleri uyguladım. fatura TL bazında 2 sene önceyle aynı geliyor.

tasaruf etmekten başka çare yok veya kendi elektriğinizi kendiniz üretmeye çalışacaksınız. Küçük bir ev için yatırım maliyeti 3-4 bin liralardan başlar. Yüksek akım gerekince de şebeke elektriğini kullanırsınız.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Erhan Doruk yazdı:

TL bazında takip etmek sizi yanıltır. Tüketim verilerine bakın. 2 yıl önce elektrik tedarikçilerinden anlaşma yapmıştım. 2 yıl taahhütle 0,18 e kw sabitlemişlerdi. 1 sene dolmadan sözleşmeyi tek taraflı iptal ettiler. şu an elektrik birim kw fiyatı 0,71 tl . Bunun %50 si dağıtım diye düşünürseniz gelen artışın çok fazla olduğunu görürsünüz. Ben elektrikte tasarruf tedbirleri uyguladım. fatura TL bazında 2 sene önceyle aynı geliyor.

tasaruf etmekten başka çare yok veya kendi elektriğinizi kendiniz üretmeye çalışacaksınız. Küçük bir ev için yatırım maliyeti 3-4 bin liralardan başlar. Yüksek akım gerekince de şebeke elektriğini kullanırsınız.

Erhan bey, tedbirlerinizi bizimle de paylaşırsanız bize de faydası olacaktır.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Ersev Kaya yazdı:

Erhan bey, tedbirlerinizi bizimle de paylaşırsanız bize de faydası olacaktır.

Teşekkürler

Herkes tarafından yapılabilir şeyler, ilk önce evde en çok elektrik tüketen cihaz listesini çıkardım.

1. Salonda eski plazma ev kullanıyordum, çok elektrik tüketiyordu ,  bunu LCD led ile değiştirdim,

2. Salon ve diğer odaları led ampullerle değiştirdim. Özellikle flamanlı gibi görünen led ampullerin aydınlatması çok güzel.

3. Eski bir çamaşır makinamız vardı, çocuk olduktan sonra 9kg lık sarfiyatı az olan çamaşır makinası aldım. 2 farklı sepetle renkli ile beyazları ilk başta ayırıp, sepet full dolunca haftalık çalıştırıyoruz. önceden haftada 3-4 kez makina çalışırdı.

4. elektrikli termosifon sürekli açık olurdu. Dijital zaman ayarlı priz aldım. Evde olduğumuz saatlere göre ayarladım. otomatik çalışıp kapanıyor. Ancak şu dönemde açık kalmasını daha da azalttım.

5. Mutfakta fazla zaman geçirmiyoruz, mutfaktaki kalorifer peteklerini kıstım. Mutfak serin olunca buzdolapları daha az elektrik tüketiyor. 

Şu an evdeki en çok elektrik tüketen cihaz termosifon, onunla ilgili henüz net bir çözüm bulamadım. Ankara"da güneşli sezon daha uzun olsa güneş enerjisi yaptırmayı düşünürdüm.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

Şu an evdeki en çok elektrik tüketen cihaz termosifon

Biz evde tüplü hermetik şofben kullanıyorduk. Tüp parasına yetişemeyince su, gaz ve elektrik tesisatı ayarlayıp doğalgazlı şofben'e geçtik. Ocak ve doğalgaz'a ayda 2.5tüp harcarken (şu anki para ile 300TL) şimdi 100TL harcıyoruz. İmkanınız var ise düşünmeyin, hemen yaptırın derim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...