İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

gaz kısıtlı gelince bize ocak ayının ilk 20 günü kullanımın %60'ını geçmeyin dediler.

düzeltildi o iş ? hala mı vermiyor iran?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:

Sonuç olarak mersin akkuyu nükleer santralinin hızlı bir şekilde devretye girmesi lazım

Ermenistanın bile nükleer santrali var

Niye mis gibi yere santral yapilir ki... 

Çağlar Bayur yazdı:

dışa cam giydirilecek , cam ile duvar arasında boşluk kalacak, kışın sıcak yazın da serin tutar.

Leeds sertifikali binalar bu sekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

düzeltildi o iş ? hala mı vermiyor iran?

Düzeltildi ve 3 gün elektrik kısıtlı verilecek. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

Leeds sertifikali binalar bu sekilde.

burj el arab lar da böyle idi sanırım

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

-16 mı yapıyoruz dolapları ? 

Alt kalsın bence. Çok açılıp kapanan yer değil. Sıcaklığı sabit olmalı. -16 donmuş gıdalar için az olabilir. Benim -20 hep. 

ama üst 4 yerine 6-8 ayarlanabilir. Hatta biz bu aralar sık koyup çıkardığımız şeyleri mutfak balkonuna koyuyoruz. Dışarısı 2 derece :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Selçuk Keleş yazdı:

Bosch eco modunda -16 / +8 yapıyor. İdeali bu bence. 

Yağlı radyatörler daha ekonomik değil mi ?

Tüm rezistanslı ısıtıcıların verimi sabittir. %100. İyisi kötüsü yoktur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

-16 mı yapıyoruz dolapları ? 

Yaz kış farklı oluyor diye biliyorum. Bizim dolap kısmı 6, buzluk ise -18. Yazın dolap kısmı 4 yapılabilir. Paketli et ürünlerinin üzerinde 4 derece ibaresi görmüştüm. Üzerine çıkmaması lazım demekki.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Yaz kış farklı oluyor diye biliyorum. Bizim dolap kısmı 6, buzluk ise -18. Yazın dolap kısmı 4 yapılabilir. Paketli et ürünlerinin üzerinde 4 derece ibaresi görmüştüm. Üzerine çıkmaması lazım demekki.

Onları zaten dolap içinden 1-2 derece daha düşük çekmece kısmında saklıyoruz. Yazın meraktan dolabın içine derece koydum. Sık açılır bizim dolap. 4 derece ayarlı olmasına rağmen gündüz 10-12 dereceleri görüyor. Hiç açılmazsa 4-5’i görüyor. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Onları zaten dolap içinden 1-2 derece daha düşük çekmece kısmında saklıyoruz. Yazın meraktan dolabın içine derece koydum. Sık açılır bizim dolap. 4 derece ayarlı olmasına rağmen gündüz 10-12 dereceleri görüyor. Hiç açılmazsa 4-5’i görüyor. 

6 dan daha düşük yapamam, fermante buğday suyunu çok soğuk içemiyorum çünkü. Hasta olmayalım şimdi 1 kasayı 10 birime aldık diye :p

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dolabın soğutma performansı kötü o zaman ,12 derece yüksek değil mi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Evren Erakçora yazdı:

Dolabın soğutma performansı kötü o zaman ,12 derece yüksek değil mi?

Yazın sık açılıp kapatılırsa böyle oluyor. Denemek bedava. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

6 dan daha düşük yapamam, fermante buğday suyunu çok soğuk içemiyorum çünkü. Hasta olmayalım şimdi 1 kasayı 10 birime aldık diye :p

6 mı?? O kadar sıcakta fermante abdest suyu olur o :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Evi 1 gün kapattım. Geri geldiğimde  24 saat içinde 22 dereceden , 15,8 dereceye düşmüştü. 

AM-JKLUNUB4onCC0KeiDx-KY2vKWOfBvfVDIyOMy,

Şimdi ısıtma için çaba harcıyorum. Şu an 18 derece ..  akşam 20:00da açtım kombiyi. Çalıştırdığımda sayaç resim çekmiştim. Lafı uzatmadan saat 22:46 itibari ile tüketim : 1,92 m3 görünüyor.  son faturaya bakarak 6 liralık gaz yaktım diyebilirim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Şimdi ısıtma için çaba harcıyorum

en yaygın hata, lakin çoğu kullanıcıda bu hata mevcut

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1 hafta dahi evde olmayayım dokunman ayara. Hazır sıcaklığı stabil olmuş taşlar yer tavan ısınmış. Niye soğutayım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

1 hafta dahi evde olmayayım dokunman ayara. Hazır sıcaklığı stabil olmuş taşlar yer tavan ısınmış. Niye soğutayım

sürekli bir ısı kaybı mevcut. bu kayıp günlük 50Kwh kadar diyelim.   5 günde 250Kwh. 

evi 5 gün sonra ısıtacağında o kadarı verirsin ancaaak.. 

ilk gün 50kwh kybedersin ikinci gün 40 üçüncü gün 30 dördüncü gün 20 beşinci gün 10 altıncı gün artık dış sıcaklığa eşit olmuştur. kayıp durur. yani uzun gelmeyeceksen kapamak evladır. kayıp oranı azalır.

ev soğudukça ısı farkı azalacağı için kayıp azalır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

yani uzun gelmeyeceksen

yazık ama ev boş durmasın ben değerlendirsemarada?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Çok soğuk değilse ve sabahtan akşama evde değilsem ben de kapatırım kombiyi. Ama dışarısı 8-10 derecenin altındaysa kapatmam. 

Radyatör boruları yalıtımlı olmalı. Radyatörler de şöyle pahalısından alüminyum olursa çok acayip oluyor. Kombi çalışır çalışmaz radyatörler sıcak

Çağlar Bayur yazdı:

yazık ama ev boş durmasın ben değerlendirsemarada?

ben soğuğa antremanlıyım

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
sürekli bir ısı kaybı mevcut. bu kayıp günlük 50Kwh kadar diyelim.   5 günde 250Kwh. 
evi 5 gün sonra ısıtacağında o kadarı verirsin ancaaak.. 

ilk gün 50kwh kybedersin ikinci gün 40 üçüncü gün 30 dördüncü gün 20 beşinci gün 10 altıncı gün artık dış sıcaklığa eşit olmuştur. kayıp durur. yani uzun gelmeyeceksen kapamak evladır. kayıp oranı azalır.
ev soğudukça ısı farkı azalacağı için kayıp azalır. 

24 saatte 5 mküp tüketim oluyor. 1 ay evde olmasam kapamak yerine 19 derece filan yaparım.
yazık ama ev boş durmasın ben değerlendirsem arada?

Bi gitsen artık
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

1 ay evde olmasam 

Bi gitsen artık

1 ay… evin sigortası var mıydı

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sayaca sabah çıkarken baktım tekrar. 6 m3 total yakıt yakmış. Fakat eb 18,8 derece üstüne çıkamadı. Kombi ayarı 50 derecede , olmasına rağmen sıcaklık tüm gece yükselmedi. 

6 m3 yakıtın bana maliyeti  18 tl. Evde yalnız başıma gecirdiğim 1 gece için 18 liralık yakıt yakmışım. Çok fena :( 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Sayaca sabah çıkarken baktım tekrar. 6 m3 total yakıt yakmış. Fakat eb 18,8 derece üstüne çıkamadı. Kombi ayarı 50 derecede , olmasına rağmen sıcaklık tüm gece yükselmedi. 

6 m3 yakıtın bana maliyeti  18 tl. Evde yalnız başıma gecirdiğim 1 gece için 18 liralık yakıt yakmışım. Çok fena :( 

Battaniye + sıcak su torbası ucuza gelir

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Ali Darbaz yazdı:

Bu havalarda ev tam sogumusken 50 derece kombi ayarı ile evi ısıtamazsınız.

65-70 lere çekip 1 saatte ısıtırsınız sonra dengede devam edecek kombi ayarına gecersiniz.

Çok deneme yaptım.

İçinde bulundugumuz  0 derece civarı zamanlarda evin sogumasına izin vermek daha maliyetli.

Normalde gunduzleri 21.5 geceleri 18 derece ayarı kullanıyorum. Ama bu havalarda evin 18e düşmesine izin verirsem tekrar ısıtmak kesin daha maliyetli. Bu dönemde gece ısı ayarı 19.5 ila 20 arası

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...