İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çankaya

ülkemde doğalgazdan elektrik üretmeye çalışıyoruz

diğer taraftan güneş santrallerinin önünü kesmek için uğraşıyoruz.

yılbaşında dağıtım bedellerindeki min artış %500 ün üzerinde, yakında yarısı batar...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mahmut Yıldız yazdı:

Daha önce sökülen bir yer varsa oradan kaçırıyordur. Peçete ile de kontrol işe yarar. Kasımda kombi açılır, denemesini yaparım. Suyu tamamlarım, sonraki su ekleme bir sene sonra olur. 

eylülde yaptık ta ne oldu. yetkili servis bir de. alarko pişmanlıktır. almayın aldırmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Ahmet Çankaya yazdı:

ülkemde doğalgazdan elektrik üretmeye çalışıyoruz

diğer taraftan güneş santrallerinin önünü kesmek için uğraşıyoruz.

yılbaşında dağıtım bedellerindeki min artış %500 ün üzerinde, yakında yarısı batar...

tv ye birisi çıkmış diyorki nükleer enerji lazım güneş yetmez vs.

çok afedersiniz de bu biraz bilen kim varsa onunla daga geçmek, velev ki nükleer çok güvenli olsun hiç atık çıkartmasın, ülkemizin enerji ihtiyacınının çoğunu karşılayabilmek için yanlış hatırlamıyorsam 11 adet santral gerekliymiş. bizde kaç tane var? 0 kaç tane inşaa ediliyor 1 adet. başka sorum yok. o santral için de yakıt dışa bağlı zaten.

3 tarafı deniz, neden dalga jeneratörü yapılmıyor, belli yerler fay hattı ver termal enerji var neden santral kurulmuyor, hadi diyelim hiç gaz yok petrol yok, bomboş arazı heryer neden solar santraller yaygınlaşmıyor. o kadar fabrika açılı. bizim sanayide bile kalyon enerjinin solar panel fabrikası var.  dündüz arazi illaki rüzgar esen yer vardır ki, ankara ve istanbuldaki havaalanlarının olduğu yerler böyle mesela. ankaradaki semtin ismi bile esenboğa...

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Nükleer için geç kalındı. 50 yıl önce yapmamız lazımdı. Hadi bilemedin 30 yıl önce. Gelişmiş ülkelerin yeni nükleer santral projeleri var mı? 

bu saatten sonra nükleer yerine farklı şeyler düşünülebilirdi. Hiç yoktan nükleer olsun ama olmasa iyiydi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:

Mersin akkuyu 4 reaktörden oluşacak
1 tanesi inşa ediliyor 2023 de aktif olacak geri kalan 3 reaktör 2026 da bitecekmiş
Akkuyu Türkiyenin elektrik ihtiyacının %10 unu karşılayacak

Ben nükleere karşı değilim şu an Almanya bile nükleere devam ediyor ve doğalgazla üretime devam ediyor

Nükleer atıklarda gözle büyütülecek birşey değil

Facebookta takip ettiğim güzel bir grup var adını buraya yazamam ancak istersen özelden iletirim takip edersen faydalı olacaktır

atık nasıl sorun değil, asıl sorun atık bana göre. işletme güvenliği sağlanır belki ama atıkların yarıömrü insanlık tarihinden bile uzun. almanya artık nükleerden vazgeçti. tamamen yenilenebilir enerjiye dönüyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Uzun
Mersin akkuyu 4 reaktörden oluşacak
1 tanesi inşa ediliyor 2023 de aktif olacak geri kalan 3 reaktör 2026 da bitecekmiş
Akkuyu Türkiyenin elektrik ihtiyacının %10 unu karşılayacak

Ben nükleere karşı değilim şu an Almanya bile nükleere devam ediyor ve doğalgazla üretime devam ediyor

Nükleer atıklarda gözle büyütülecek birşey değil

Facebookta takip ettiğim güzel bir grup var adını buraya yazamam ancak istersen özelden iletirim takip edersen faydalı olacaktır

Dogalgaz ile uretmek farkli
Nukleer enerji ile uretmek farkli.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Geçen ay tüketim 136.214 kwh

Birim fiyat 0.739351=100.74 TL

Fatura bedeli toplam 124.70 TL

Bu ay tüketim 132.423 kwh

Birim fiyat 1.033884=136.91 TL

Fatura bedeli toplam 167.20

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

dün doğalgaz faturası gelmiş

266 m3  = 740 ₺

birkaçsene önce eski yoğuşmasız kombi ile daha fazla tüketiyordum ama doğalgaz yaklaşık 1 ₺ idi...

şimdi yaklaşık 2,8 ₺...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

oda termostatı 23,5 

kombide derece 45 

1 ay sabit tutulan ayarlar la.

iki gün önce gelen doğalgaz faturam: 440 tl

diğer komşulardan 750 geleni görünce termostatın farkını gördük diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Geçen ay 210 kw : 250 tl

Bu ay 320kw : 450 tl

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
oda termostatı 23,5 
kombide derece 45 
Yalnız termostatta su sıcaklığı minimum 50 de tutulması önerilir. Diğer türlü daha uzun sürede ısınıp daha fazla enerji (doğalgaz ve elektrik) harcayacaktır.
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Metin Akbal yazdı:

Yalnız termostatta su sıcaklığı minimum 50 de tutulması önerilir.

metin bey dediğiniz gibi üst komşum 52 de çalıştırmış kombiyi antredeki kalebodurlar domino taşı gibi kalkmış. :) tesisatımız yerden ısıtma ve 50 nin üzerine çıkmamamız tavsiye edilmiyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Metin Akbal yazdı:
Serkan Gülderen yazdı:
oda termostatı 23,5 
kombide derece 45 

Yalnız termostatta su sıcaklığı minimum 50 de tutulması önerilir. Diğer türlü daha uzun sürede ısınıp daha fazla enerji (doğalgaz ve elektrik) harcayacaktır.

Hocam fazla yakar o zaman. Radyatörler uzunsa 40 derece bile ev ısınır, eve bağlı yani.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Evren Erakçora yazdı:

Hocam fazla yakar o zaman. Radyatörler uzunsa 40 derece bile ev ısınır, eve bağlı yani.

yerden ısıtmada 40 derece bile sıcak oluyor yetiyor yani ki 50 yi düşünemiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

İdeali iyi yalıtım , uzun radyatör, düşük kombi sıcaklığı.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Nükleer enerji tehlikeli. Geleceğini tek taraflı ipotek etmektir. Allah korusun birşey olursa, sokacak adam ararlar o reaktörlere. Ben girmem, kim yaptıysa o girsin. Dünyadaki en kötü ölüm şekli, radyasyona maruz kalmaktır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
metin bey dediğiniz gibi üst komşum 52 de çalıştırmış kombiyi antredeki kalebodurlar domino taşı gibi kalkmış. [emoji4] tesisatımız yerden ısıtma ve 50 nin üzerine çıkmamamız tavsiye edilmiyor.
Pardon yerden ısıtma için tabi sıkıntılı geri aldım [emoji28]
İdeali iyi yalıtım , uzun radyatör, düşük kombi sıcaklığı.
Düşük kombi sıcaklığında elektrik tüketimi fazla oluyor evin ısınmasında değil sorun. Devirdaim daha çok çalışıyor. Atıyorum 50 de 10 dk da ısınan ev 40 da 30 dk da ısınıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Metin Akbal yazdı:

Pardon yerden ısıtma için tabi sıkıntılı geri aldım emoji28.pngDüşük kombi sıcaklığında elektrik tüketimi fazla oluyor evin ısınmasında değil sorun. Devirdaim daha çok çalışıyor. Atıyorum 50 de 10 dk da ısınan ev 40 da 30 dk da ısınıyor.

Elektrik fazla yakar doğru.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şu ana kadar hiçbir zaman 400 ü aşmayan, elektrikli radyatör bile çalıştırıken görmediğimz rakam, tüm tedbirler ile radyatörü çalıştırmadan 730 u geçti elektrik faturasında... bina aydınlatmasının kepdini biraz eve doğru çevirdim, geceleri faydası olacak umarım

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bize de 610 geldi, 380 kw tüketmişiz. Geçen ay aynı tüketime 340 gelmiş.

380kw az mı çok mu bilmiyorum ama kademe 150kw olduğuna göre az da değil.

Evde bayağı bi elektronik eşya var tabi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

ama kademe 150kw olduğuna göre az da değil.

o 150 rakamının ölçüm değeri yok, sn bakan bile bakarız duruma göre dedi, tüik ten geçmişe yönelik tüketim ortalaması istendi. 150 yi belirlemeden önce istenmemiş öyle anlattı, 2 çocuk online eğitimi de katarsam, bence 350-400 civarı olmalı.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Önce kullanımı azaltın ülke ekonomisine katkıda bulunun sonra barajı 100 kW ye çekeriz diyor bence.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Aralık ayı 27 günlük kesilmiş: Tüketim: 126kw, fatura 116 lira.

Ocak ayı 36 günlük kesilmiş: Tüketim: 194kw, fatura 250 lira.

Doğalgazda 517 geldi.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mert Gülkokan yazdı:

380 çok çılgın değer

Ben 186 tükettim

155 kw düşük 31 kw üst kademeden

Buzdolabı, çamaşır, kurutma, bulaşık, çay-kahve makineleri, 1 modem 2 router, bilgisayar, monitör, 2 tv, Turkcell tv, android tv, telefonlar, aklıma gelmeyen şarj edilen başka ufak cihazlar. Bir de geceleri ısıtıcı çalışıyor bazen.

Bu ay biraz dikkat edeyim bakalım düşecek mi

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Nükleer için geç kalındı. 50 yıl önce yapmamız lazımdı. Hadi bilemedin 30 yıl önce. Gelişmiş ülkelerin yeni nükleer santral projeleri var mı? 

bu saatten sonra nükleer yerine farklı şeyler düşünülebilirdi. Hiç yoktan nükleer olsun ama olmasa iyiydi

biz gelişmemiş ve fakir bir Devletiz yalnız... nükleeer şart, bu arada dara düşeceğimiz için bence hereyere termik santral doldurup kömüre yüklensinler, doğayı düşünemeyiz üzgünüm, adamlar 50 sene 100 sene önce bunu yapıp canına okudulular gezegenin ama sanayiyi uçurdular, biz baktık, ne sanayi nede başka şeyde tam devrim yaptık, neyseki Atatürk bize denk geldide bugünlere kadar dayandık, o yüzden şimdi bunu yapıp paçayı kurtarmak zorundayız, onlar geçsin yeşile, zaten resetten kaçış yok bari olana dek işimize bakalım...

bu arada denizdi dalgaydı rüzgardı güneşti geçiniz, yetmez, nükleer+termik şart ... o yeşil şeyler her türlü gelişmiş devletlerde olur, adamlarda her tür güç kaynağı zaten var, onlardan yeşile geçiyorlar azar azar, bizde onlarda olan ğüç yok, uğraşıyoruz direk yeşile geçmeye, açığın var senin ne yeşili, gitsin isveç yapsın yeşili...  tarıma ve enerjiye yükleneceksin yoksa geçmiş ola....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...