İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Evren Erakçora
Selçuk Keleş yazdı:

285 kwh başarılı. Bizdeki A++ 330 gibi bişeydi, diğer A+++ olan 250 olması lazım.

Buzdolabının hacmine de bağlı, küçük dolap az enerji harcar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

266,80 elektrik faturam :)

132 lirası kullanım bedeli gerisi ıvır zıvır vergi kayıp kaçak bedeli bilmem ne... 

Ayıptır diyorum ve başlıktan gidiyorum...

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

30 40 lira elektrik, su, gaz faturası ödeyen insanın 5000 maaşla ev, araba alınabileceğini düşünmesi gayet normal. :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

İstanbulda su ucuzladı yönetim değiştiğinde beri de elektrik arayı kapatıp farkı açalı çok oldu. Birbirinden bağımsız konular elektrikle su.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ülkenin %80ni asgari ücretle çalışırken , 5000 tl maaş ne kadar büyük bir rakam haberiniz var mı :) . 

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın
Ülkenin %80ni asgari ücretle çalışırken , 5000 tl maaş ne kadar büyük bir rakam haberiniz var mı [emoji4] . 
Şayet bakış açınız sayısal büyüklük ise evet 2200 birim daha büyük, ciddi fark. Asgarî ücret alanın yaşadığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz, onlar sadece yaşamsal fonksiyonlar gösteriyor.
Yaşama bakış açınız da, değerli vekilimizin tabiri ile, kuru ekmek yiyorsa demek ki aç değil şeklinde ise evet yaşıyorlar.
Bana göre ise yaşamıyorlar, hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Bütün hayatı işe gidip eve gelmek ile geçen kimse yaşamıyor, hayatta kalmaya çalışıyordur.
Ayda en az 1 kez dışarda kahvaltı
Ayda en az 1 kez akşam yemeği
Hafta sonu sosyal aktivite yapmak
Sinemaya gitmek
Canının istediğini yemek
Senede 1 kez olsun tatile gitmek vs vs vs.
Bunları maddi sebeplerden dolayı yapamayan insan yaşamıyordur, o aslında robottur.
Bunları değil asgarî ücretle, 5000 ile bir kısmını ancak yapabilirsin.
Yazının devamı, köküne kadar siyaset (hard muhalefet) olacağı için burda biter.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Ülkenin %80ni asgari ücretle çalışırken , 5000 tl maaş ne kadar büyük bir rakam haberiniz var mı :) . 

ama bana hala iban yollayacaktın hani anlaşmıştık? ev araba alacaktık

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Erdal Aydın yazdı:

5000 ile bir kısmını ancak yapabilirsin.

Valla Erdal bey, ben en çok "30 40 lira elektrik, su, gaz faturası ödeyen insanın 5000 maaşla ev, araba alınabileceğini düşünmesi gayet normal." deyişinize anlam veremedim. Ayrıca bizim maaşımız sizin ölçtüğünüz rakamın 2 katının üstüne çıkıyor. Ama çok kazanıyoruz diye tasarruf yapmayıp har vurup savurmuyoruz. Elektrik Su düşük gelmesi tamamen Ekrem İmamoğlu'nun yaptığı bazı iyileştirmelerin ürünü. Eşiminde beyaz eşya alımında yaptığı tercihlerinde etkisi büyük. Çok özel bir çabamız yok. Bizim evde hiç bir sınırlama yok. Benim olayım sadece arabamla sınırlı. Zaten evde kimse yok. 

Çağlar Bayur yazdı:

ama bana hala iban yollayacaktın hani anlaşmıştık? ev araba alacaktık

Babama köye ev yapacaz, toprak ağası olacak. Bende ağanın oğlu olacam :D :D  Ozaman parayı vurusak sana peynir bl gönderirim. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Elektriğe gizliden zam mı geldi ? Kombi bu ay banyo hariç hiç çalışmadı..Normalde faturaya 40-50 civarı ekliyor..Şubatta 180 gelen faturam bu ay 190 geldi..Verdikçe veriyor...Verdikçe veriyor..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Mankal yazdı:

Elektriğe gizliden zam mı geldi ? Kombi bu ay banyo hariç hiç çalışmadı..Normalde faturaya 40-50 civarı ekliyor..Şubatta 180 gelen faturam bu ay 190 geldi..Verdikçe veriyor...Verdikçe veriyor..

Gün sayısı fazla olabilirmi. Tatil olduğu için kontrole gelen eleman 5 gün geç gelmişde olabilir. o nedenle 5 günlük fazla elektrik masrafınız varda olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

771 kWh yapar yıllık. 70 kuruştan (89 falan bazı bölgelerde) 540 TL, aylık 44 TL saydığınız 3 alet yakıyor zaten. Bir gariplik var.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Metin Mankal yazdı:

Gelmiş olabilir. Faturalarım önceki aya göre yaklaşık yüzde 35-40 fazla geldi. Sadece elektrik değil su faturası da öyle. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

771 kWh yapar yıllık. 70 kuruştan (89 falan bazı bölgelerde) 540 TL, aylık 44 TL saydığınız 3 alet yakıyor zaten. Bir gariplik var.

Sadece buzdolabı sürekli çalışıyor benim anladığım, ara sıra çamaşır ve bulaşık makinesi çalışıyor. Yoksa bu kadar az olamaz fatura.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

5 yılda 3 ev değiştirdim. Hepsidemi bozuk sence

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bozuk demedim ki, ortalamanın altında kullanılıyor demekki cihazlar. Sadece buzdolabı normal şartlarda 15-16 TL tüketir etiket değerine göre. Diğerlerini standart sayıda kullansanız dediğim gibi aylık 45 TL gelmesi gerekir fatura ki daha aydınlatma PC TV falan da var.

http://www.turkbesd.org/userfiles/images/bulaşık makinesi.jpg

http://www.turkbesd.org/userfiles/images/çamaşır makinesi(1).jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bozuk demedim ki

Daha önce evin elektrik tesisatı sıkıntı var diyenler olduğu için o şekilde söyledim. Valla en fazla 68 tl ödemişim. Gece 12 olmadan yatarız, evin içinde tek bir ampul açılır, her iki gün ortalamada 1 defa bulaşık ve çamaşır makinesi çalıştırılır 

Bu sabah doğalgaz faturamız geldi. 68 lira bedeli ödedim. 

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın
Bozuk demedim ki, ortalamanın altında kullanılıyor demekki cihazlar. Sadece buzdolabı normal şartlarda 15-16 TL tüketir etiket değerine göre. Diğerlerini standart sayıda kullansanız dediğim gibi aylık 45 TL gelmesi gerekir fatura ki daha aydınlatma PC TV falan da var.

http://www.turkbesd.org/userfiles/images/bulaşık makinesi.jpg

http://www.turkbesd.org/userfiles/images/çamaşır makinesi(1).jpg
3 kişilik çekirdek aileyim, 90 100 liradan aşağı gelmiyor. Ben mi elektrikli alet kullanmayı bilmiyorum anlamadım.
Merak ettim şirketin sitesinde hesapladım. Bu hesap ancak bekar evinde tutar.

a457310ec4f26bd997158d2b088bdae1.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sabahları poğaça akşamları lahmacun için 2 günde bir fırın çalışmazsa yaşayamam o mutfakta

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Erdal Aydın yazdı:

3 kişilik çekirdek aileyim, 90 100 liradan aşağı gelmiyor. Ben mi elektrikli alet kullanmayı bilmiyorum anlamadım.
Merak ettim şirketin sitesinde hesapladım. Bu hesap ancak bekar evinde tutar.

a457310ec4f26bd997158d2b088bdae1.jpg

Hesapta eksiklik var, bu sizin kullandığınız elektriğin üzerine devletin kar ile koyup sattığı para üzerinden günahı, bir de %5 Enerji tüketim vergisi ve ilave %2 TRT payı ile beraber KDV, Çöp vergileri, Kaçak elektrik kullananlara güç yetmediği için namuslu vatandaşlardan onların yerine ne de olsa veriyorlar diye alınan ücretler var. Sadece TRT payı ile ülkeden alınan para 1 Milyar TL 2014 te

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın
Çağrı Alaf yazdı:

Hesapta eksiklik var, bu sizin kullandığınız elektriğin üzerine devletin kar ile koyup sattığı para üzerinden günahı, bir de %5 Enerji tüketim vergisi ve ilave %2 TRT payı ile beraber KDV, Çöp vergileri, Kaçak elektrik kullananlara güç yetmediği için namuslu vatandaşlardan onların yerine ne de olsa veriyorlar diye alınan ücretler var. Sadece TRT payı ile ülkeden alınan para 1 Milyar TL 2014 te

O zaman kettle ve fırının da fişini çekmek gerek.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

sabahları poğaça akşamları lahmacun için 2 günde bir fırın çalışmazsa yaşayamam o mutfakta

Fatura?

Çağrı Alaf yazdı:

O zaman kettle ve fırının da fişini çekmek gerek.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Sn. Musterimiz XXX nolu hesabiniza , 244.70 TL fatura duzenlenmis olup, son odeme tarihi , 10-05-2021 dur. ckbogazici.com.tr MERSIS:0179061753700017 B018

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...