İçeriğe Yönlendir

W203 Tecrübelerim

Fatih Akbaş

Recommended Posts

Fatih Akbaş

Bildiğiniz üzere nazlımı nazlı para harcamayı seven 2000 model W203 C200K aracım var.Aracı 2019 Mayıs ayında aldım.Arabayla uğraşmak en sevdiğim aktivite olduğundan araç kazasız boyasız ve piyasasından 7-8 lira aşağı aldığımdan alıp ufak tefek toplamayı gözüm yedi.Bu süreçte edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle araç bu

d6a94b692cd24224b7291b88e46adb9c.jpg

Bizim araçlarda standart OBD2 girişi var ve mavi ve ucuz olan (30 TL ye almıştım) ELM327 ler motor beynine bağlanıyor.Full Torque programı isteyenlere link atabilirim.[emoji1]

Yakıt-Hava karışım bilgileri:

Bu resimdeki LTFT ve STFT değerleri bize arabanın yakıtı nasıl yaktığı bilgisini verir.LTFT -5 ve +5 arasında çok iyi sayılır.Burda araç oksijen sensöründen gelen verilerle LTFT yi 0 en yakın hale getirmeye çalışır.LPG li araçlarda sorun olduğunda ilk bakılması gereken yer bence bu değerlerdir.Araba benzinde 50-60 km gittiğinde bu değerler 0.8 gibi değerlere düşüyor.Benzinde bu değerleri görürseniz aracınıza AFR ayarı yaptırabilirsiniz(STFT herzaman LTFT yı 0 lamaya çalışıyor yani düzgün bi arabada biri örnek -1 le ötekisi 1 oluyor).Ben benzinde bu değerleri yakalayamadığım için hata vermediği halde oksijen sensörünü değiştirdim ve kumarım tuttu[emoji1]

Ara ara performans düşüklüğü sorunu:

Bu sorun M111 motorlarda kronik olarak anılmıyor fakat 3-4 arabada duydum.Sorun kompresör kelebeğinin bozulmasından dolayı oluyor.Kelebek kapanmadığı için performans düşüklüğüne neden oluyor.Tehlikeli sorundur kelebek ölüp araba eşşeğe dönmeden PC de hatada vermiyor ustalar genelde MAF sensörü değişimine gidiyorlarmış 1 hafta sonra gene aynı sorun.Neyse kontrolünü şöyle sağlıyorum.

Resimde Vacumm yazan kısım gaza bastığımızda boost a dönüyor.Gazı bırakınca tekrar Vacumm a dönüyor.Bunu tecrübe etmek için aracın ne zaman basınç istediğini tecrübe etmek gerek çünkü benim kelebek anlık gelip gidiyordu.

MAF sensörü testi:

Ustaların değiştirmeyi çok sevdiği bir diğer parçamız maf sensörü sıfırı 2500-3000 lira [emoji3166] yan sanayisi yanlış veri okuyor Tecrübe edildi.

Bununda sağlamlığı resimlerdeki MAF yazan kısımda rölantide 3.8 e yakın değerler görmenizdir.Bunu yabancı bi siteden okudum benim değerler çook uzak olduğundan test için alınmış sıfır orjinal MAF sensörü buldum taktığımda sonuç bu.Yani veri doğru.

SAM beyni:

203 lerde kronik sıkıntı SAM beyninin su alıp oksitlenmesidir.Başıma geldi konusu forumda mevcut.Konfor beyni diyede geçer.(Görev listesini hafta içi ekleyeceğim)

Kapı beyinleri:

Bu arabanın 4 kapısındada beyin var

Sağ ön cam aldığımda sağ kapıdan açılıp kapanmıyordu.Sol ön tarafta arka tarafın çocuk kilidini kitlemiyordu,bagajı açmıyordu ve kumandadan camları açıp kapatmıyordu. İki kapı beyni Gürcistandan geldi Sorunlar uçtu gitti.

Onun dışında arabaya 6.5 litre Motul 5-40 8100 xcess yağ koydum Mercedes in öneri listesinde. şanzıman yağını değiştirdim 4 4.5 litre yağ aldı.Alt takımda bi kaç bişey değiştirdim aldığımda 10000 bin harcarım diye almıştım.5/4 üne yakınını harcadım.

Almayı düşünen arkadaşlar için kozmetiği katmaz isek motor şanzıman da sağlam ise 5000 lira kenara ayırmalarını tavsiye ederim çünkü MAF ve oksijen sensörü anladığım kadarıyla km den değil zamandan bozuluyor ve M111 lerin en yenisi 18 yaşında onun dışında konforlu geniş hızlı ve kaporta parçası hariç parçaları gayet uygun olan bi araç.

Not:Yazdıklarım tamamen kendi tecrübem olup yanlış anlattığım yanlış yorumladığım şeyler olabilir ustalarımız düzeltirlerse doğrusunu bende öğrenirim.Bu yazdıklarım M111 motorlu c200 ler için geçerli.

f8f88915b37f14342ee672ec8dd0142e.jpgf61c095001fcd746603fbbe095b58889.jpg267df4838dbf7296ad15dd5232f73496.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok beğendiğim bir mercedes kasası.. 

Bilgiler güzel. eline sağlık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
farlara iyi temizlik lazım. önünü açmaz bu şekilde.
Dıştan pasta yapıldıda açılmıyor hocam içi içinde tampon inmesi lazım tamponu indirince direk camları değiştiririm
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
Çok beğendiğim bir mercedes kasası.. 
Bilgiler güzel. eline sağlık. 
Emmi başlığı düzeltirmisiniz bende düzenle çıkmıyor test yazısı silinecek.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...