İçeriğe Yönlendir

Elektronik Yardım Kondansatör/Kombi

Levent Güzelkalp

Recommended Posts

Levent Güzelkalp

Herkese İyi Akşamlar;

Geçen hafta sonu kombim bozuldu iç sıcaklık hemen yükseliyor du sorunum devirdaim pompasından olduğunu anladım n11 den 270 TL alıp taktım sorunum düzeldi (Servis 650 TL İstedi).

Sizlere Sorum 

Elimdeki eski pombanın Kondansatör bozulmuş olabilir mi _?

Ben kontrol edebilir miyim patlatmadan Kondansatör ü 

Bozuk çıkarsa netten alıp takarken dikkat edeceğim unsur nelerdir _?

Fotoğralar 72670f09c16cfc09be057c87daa7d416.jpg0c54843f43d266a779c34ad5b84e8605.jpgdc242992ea431d728d581a75edc9bf49.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Pompaya enerji verdiğinizde kalkınamıyor, elle motorun dönmesine yardımcı olduktan sonra dönmeye devam ediyorsa kondansatördendir.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Mustafa Arıkan yazdı:

Pompaya enerji verdiğinizde kalkınamıyor, elle motorun dönmesine yardımcı olduktan sonra dönmeye devam ediyorsa kondansatördendir.

Yok abi Elle verince de tepkisiz bu kondansatör star vermeye yarıyor o zamansa 

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Mustafa Arıkan yazdı:

Yanık kokusu var mı? Sargılarında yanık varsa koku olur

Yok abi koku gayet temiz duruyor içi de , ben en fazla start kondansatör değiştirebilirdim . ama oda tek ilk hareketi veriyormuş senin dediğine göre ben elle start verince devam etmiyor başka bir sorunu var herhalde yenisi zaten para değil bir daha lazım olursa yeni alırım artık

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Daimi kondansatörde olabilir ama yine de elle hareket verince kalkınması gerek. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kondansatörlere dikkat edin çarpılabilirsiniz yüksek amperlilerde. Test için ölçü aletinizi direnç kısmına getirip ölçün değer görüyorsanız sıkıntı yoktur. Ayrıca kısadevre modunda ilen uzun dıt ve ardından kısa dıtlama ile ses kesilirse sıkıntı yoktur. Görünürde şişme vs yoksa sağlamdır. 

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Ü.Emre Kartal yazdı:

Kondansatörlere dikkat edin çarpılabilirsiniz yüksek amperlilerde. Test için ölçü aletinizi direnç kısmına getirip ölçün değer görüyorsanız sıkıntı yoktur. Ayrıca kısadevre modunda ilen uzun dıt ve ardından kısa dıtlama ile ses kesilirse sıkıntı yoktur. Görünürde şişme vs yoksa sağlamdır. 

Yarın Hemen Denerim tavsiyeniz için teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Bu kondansator alternatif akim icin  2 mikrofarat 400 volt gorunuyor alternatif akim icin kullanmadim hic net yorum yapmak istemiyorum cok pahali parca degil zaten alip bi deneyebilirsiniz👍

Arkadasin dedigi gibi dikkat edin akim yuklu olur 10 dk dokunmayin elektirik verdikten sonra

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Motor ölçümü yaptınız mi peki? Bu tarz motorlar devirli motordur üzerinde 1-2-3 gibi ibare var gördüğünüz üzere. Motorunuz yandıysa eğer bildiğim kadarıyla tek kademe sarım mümkün oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Kondansatore anlık 220 v ver. 1 saniyeyi geçme. Sonra uçlarını kısa devre et. Sağlam ise şarj deşarj yapar. Patlarsa yada şarj almazsa  bozuktur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu tip kapasitör testi seri lamba bağlayarak yapılır, 25watt Akkor lambayı 220ye seri bağlı kapasitör ile deneyerek sağlam veya bozuk anlaşılır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Bu kondansator alternatif akim icin  2 mikrofarat 400 volt gorunuyor alternatif akim icin kullanmadim hic net yorum yapmak istemiyorum cok pahali parca degil zaten alip bi deneyebilirsiniz[emoji106]
Arkadasin dedigi gibi dikkat edin akim yuklu olur 10 dk dokunmayin elektirik verdikten sonra
N11 de buldum abi sipariş edecem geldiği gibi deneyeceğim
Kondansatore anlık 220 v ver. 1 saniyeyi geçme. Sonra uçlarını kısa devre et. Sağlam ise şarj deşarj yapar. Patlarsa yada şarj almazsa  bozuktur
Bende öyle bir şans var ki kesin patlar abi ben yenisini sipariş edeceğim sonrası da denerim çalışırsa ne ala çalışmazsa çöpe.gider [emoji3]
Bu tip kapasitör testi seri lamba bağlayarak yapılır, 25watt Akkor lambayı 220ye seri bağlı kapasitör ile deneyerek sağlam veya bozuk anlaşılır
Ben bu anladığını beceremem abi yenisini sipariş ettim geldiğinde takarım direk o zaman çalışırsa bozuktur çalışmazsa sağlam olduğu ortaya cikar
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

elimde kombi için tamair amaçlı yetkili servisinden alıp taktığım, ama 2 ay sonra eşanjör patlayınca yeni kombi alarak yeni ufuklara yelken açmamdan ötürü boşta duran bir pompa var. GRUNDFOS UPS 15-50. ihtiyacı olan varsa mesaj atsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Bu Pompalardan benim yıllar önce bağlamışlığım var arkadaşların belirttiği gibi 3 devir kademeli yardımcı sargılı sıcak hatlarda çalışabilen bir Pompa.

Kondansatörü kısa devre yöntemi ile (Çarpılmadan dikkatli biçimde) , yada ölçü aletiniz ile test edebilirsiniz , siz direk değişimi tercih etmişsiniz.

Yanlış görmediysem sizin ölçü aletinde 200 Mf. kondansatör kademesi var görünüyor...

Motor kontrolüne gelince...

Elinizdeki ölçü aletini (simge Ω) direnç kademesine getirerek sargılar ile gövde arası direnç değerini ölçmenizi tavsiye ederim.

Buzzer ilede yapabilirsiniz ancak en doğrusu meger vurmaktır bunu bobinajcılarda yaptırabilirsiniz.

Motorun yanık yada değil olmasının bir belirtisi yanık kokusu diğeride Sigorta yada (Muhtemelen sizde yok) Termik açmasıdır.

Linkler Profesyonel ama incelemenizi tavsiye ederim...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/monofaze-motor-sağlamlık-kontrolü.38713/

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Bu Pompalardan benim yıllar önce bağlamışlığım var arkadaşların belirttiği gibi 3 devir kademeli yardımcı sargılı sıcak hatlarda çalışabilen bir Pompa.

Kondansatörü kısa devre yöntemi ile (Çarpılmadan dikkatli biçimde) , yada ölçü aletiniz ile test edebilirsiniz , siz direk değişimi tercih etmişsiniz.

Yanlış görmediysem sizin ölçü aletinde 200 Mf. kondansatör kademesi var görünüyor...

Elinizdeki ölçü aletini (simge Ω) direnç kademesine getirerek sargılar ile gövde arası direnç değerini ölçmenizi tavsiye ederim.

Buzzer ilede yapabilirsiniz ancak en doğrusu meger vurmaktır bunu bobinajcılarda yaptırabilirsiniz.

Motorun yanık yada değil olmasının bir belirtisi yanık kokusu diğeride Sigorta yada (Muhtemelen sizde yok) Termik açmasıdır.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/monofaze-motor-sağlamlık-kontrolü.38713/

Abicim çok teşekkür ederim bilgileriniz için şu anda fuara geldim istanbula p.tesi dediklerinizi deneyeceğim çok sagolin
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Levent Güzelkalp yazdı:
Aytac Sakal yazdı:

Abicim çok teşekkür ederim bilgileriniz için şu anda fuara geldim istanbula p.tesi dediklerinizi deneyeceğim çok sagolin

Umarım sorununuzu çözersiniz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...