İçeriğe Yönlendir

Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının Uygulanmasına İlişkin Genelge (2019/9)

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasının uygulanmasına ilişkin genelge(2019/9)

https://www.tsb.org.tr/images/Documents/2019-9 Genelge.pdf

Bu genelgede yeni bir poliçe yapılırken referans gösterilecek poliçelerin tespitinde uyulması gereken kuralları belirliyor.

1. Sigortalıya ait son 10 yıla ait poliçeler referans olarak kabul edilecek

2. Referans hesabı sadece aynı araç grupları arasında yapılabilecek. 

3. Sigortalıya ait aynı şasi numarasında son 1 yılda referans gösterilmemiş ve aynı araç grubunda poliçe var ise bu poliçenin referans alınacak yoksa sigortalıya ait sistemdeki en son poliçenin referans alınacak.

4. Bitiş tarihi aynı olan birden fazla referans gösterilecek poliçelerin olması durumunda, en avantajlı olan poliçenin referans olarak getirilecek. 

5. Bir yıl vadeli olup da vadesinden önce sona erdirilen poliçeler ile kısa süreli poliçelerin referans gösterilmesi durumunda, poliçe üzerinde hasar yok ise basamağın kaldığı yerden devam edecek, hasar var ise mevcut kurallara göre işlem yapılacak. 

6. Araç grubu değişikliği nedeniyle (Havuza giriş/çıkış gibi) kısmi iptal edilmiş poliçenin referans gösterilmesi durumunda poliçe üzerinde hasar yok ise basamağın kaldığı yerden devam edecek, hasar var ise mevcut kurallara göre işlem yapılacak. 

7. Tarife Basamak Değişikliği nedeniyle (Havuza giriş/çıkış olduğundan) kısmi iptal edilmiş poliçeler referans gösterilemeyecek. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

İyi şoförler için ekstra bir güzellik göremedim ben. 

Dikkatimi çeken iki husus oldu. 

1- Kiralanan araçta, sigorta kiralayana kesileceği için, aracın asıl sahibi üzerinden bir yük kalkmış, mantıklı da olmuş. 

2- Araç aldıktan sonraki 15 gün içerisinde kaza yapılması halinde, yeni sahibinin sigorta poliçe basamağına doğrudan etki edecek. 

Göremediğim başka bir husus var mı?

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

2017 yılında çıkan genelge yürürlükten kalkmış yenisi çıkmış. Bir şey gözüme takıldı yeni araçlar 4.basamak tan diyor yani yüksek mi çıkacak?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Kemal Korkmaz yazdı:

2017 yılında çıkan genelge yürürlükten kalkmış yenisi çıkmış. Bir şey gözüme takıldı yeni araçlar 4.basamak tan diyor yani yüksek mi çıkacak?

İkinci araç değilse, bir önceki poliçe referans olarak gösteriliyor yine. O konuda bir sıkıntı yok. Hatta bunun süresini de 10 yıl olarak belirlemişler. İlave bir fayda olarak 3-c’yi de sayabiliriz. Yani arabayı sattık diyelim. Boşa çıkan poliçeyi 10 yıl boyunca artısı ve eksisi ile referans gösterip kaldığı yerden devam edebileceğiz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yanlış anlamadıysam bir fayda da, her poliçe kendi araç grubunda referans gösterilir maddesi gereği, örneğin motosiklet ile kaza yapınca düşen basamak, otomobil sigortasına sirayet etmeyecek. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yorumlarınız doğru.
Sadece Kemal üstadın kafası karışmış.
4. Basamak giriş basamağı.
Bağlayacak bir referans bulunmaz ise 4. Basamaktan giriliyor.
Yani tam orta.
1-2-3-4-5-6-7

Ben de ilk fırsatta tamamını yorumlayacağım

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

Mehmet abide biliyor SBM enson hangi aracınız varsa hangi basamaktaysanız onu baz alıyor mesela benim 10 yıl boyunca kamyonet ruhsatlı aracım vardı hiç kazam olmadı 7. Basamaktım 9 ay önce sattım binek aldım sınıf değişti diye 4.basamaktan başladı onu sattım yerine yine kamyonet ruhsatlı araç aldım normalde kamyonet ruhsatlı aracımdan 7.basamaktan uygulanması gerekirken en son aracım 4.basamaktan diye 4.basmaktan poliçe çıkartıyor SBM ye bireysel ve acenta vasıtasıyla başvurdum sonuç değişmedi 2017/8 şuan yürürlükteki genelgeyi örnek gösteriyor ama genelgede net bir şekilde böyle bir hüküm bulunmuyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aytaç Akyel yazdı:

Mehmet abide biliyor SBM enson hangi aracınız varsa hangi basamaktaysanız onu baz alıyor mesela benim 10 yıl boyunca kamyonet ruhsatlı aracım vardı hiç kazam olmadı 7. Basamaktım 9 ay önce sattım binek aldım sınıf değişti diye 4.basamaktan başladı onu sattım yerine yine kamyonet ruhsatlı araç aldım normalde kamyonet ruhsatlı aracımdan 7.basamaktan uygulanması gerekirken en son aracım 4.basamaktan diye 4.basmaktan poliçe çıkartıyor SBM ye bireysel ve acenta vasıtasıyla başvurdum sonuç değişmedi 2017/8 şuan yürürlükteki genelgeyi örnek gösteriyor ama genelgede net bir şekilde böyle bir hüküm bulunmuyor

Ben senin sorununa sebep bulamadım açıkçası. 

Derneğimiz var. orada da dile getirdim. ama senin yaşadığın sorunun sebebini bilen yada yaşayan yok. 

Mart'ı bekle bakalım. ne olacak görelim. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

O işin çözümü biraz masraflı ama, otomobil poliçesini bir otomobil alarak referans göstererek doldurmak olabilir. Daha sonra referans alınabilecek tek poliçe kamyonetten gelen olur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
O işin çözümü biraz masraflı ama, otomobil poliçesini bir otomobil alarak referans göstererek doldurmak olabilir. Daha sonra referans alınabilecek tek poliçe kamyonetten gelen olur. 

Aytaç’a referans getirmiyor.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

İlk mesaja bazı açıklamalar ekledim. 

Çok kısa özetlemek gerekirse.. 

Bazı hileler yapılıyordu. Onları önleyecek şekilde tedbirler alınmış.. Bazı yanlışlıklar vardı, motorsikletin hasarının otomobil yada otobüse gelmesi gibi.. bunlar düzeltilmiş.

Referans süresi belirlenmiş. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bazı yanlışlıklar vardı, motorsikletin hasarının otomobil yada otobüse gelmesi gibi.. bunlar düzeltilmiş.

6 oluyor muyuz biz :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

6 oluyor muyuz biz :D 

Bu olacaksın sen.. :)

3. Sigortalıya ait aynı şasi numarasında son 1 yılda referans gösterilmemiş ve aynı araç grubunda poliçe var ise bu poliçenin referans alınacak yoksa sigortalıya ait sistemdeki en son poliçenin referans alınacak.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu olacaksın sen.. :)

Birader için soruyorum. Benimkilerde sıkıntı yok. 7 biri 5 diğeri :good1:

Seneye bir de panelvan ekleriz :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Birader için soruyorum.

O sakat [emoji28]
Bir yıl beklemesi gerekebilir.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Karşı taraf yüzde yüz suçlu olunca bize dokunan oluyor mu abi ? :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Karşı taraf yüzde yüz suçlu olunca bize dokunan oluyor mu abi ? [emoji3]

Karşı tarafın ne kadar dokunduğuna ve sigortası olup olmadığına bağlı :)
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Mehmet Ozyurek yazdı:

Karşı tarafın ne kadar dokunduğuna ve sigortası olup olmadığına bağlı :)

Aynı şirket çıktı abi :D İkisi de halk sigorta :p Sol ön çamurluk değişim vermişler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...