İçeriğe Yönlendir

Eve Çıkacak Kredi Nasıl Hesaplanır?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan
Mehmet Pınar yazdı:

Lafta herkes vatansever ama vergi ödemek vatan sevgisinden değil sanırım. Bende fazla kredi çekmek zorundayım ne kadar çok çıkarsa o kadar iyi olacak çünkü ihtiyaç kredisi vs uğramamış olacağım uzun vadeye yayılacak borç. 

Arif Aykın yazdı:

☺️

Şimdilik düşüncemiz var ev sahibi ile anlaşırız zaten satma isteğinde kendisi. Bende yakında arabamı satışa çıkarırım ondan sonrası Allah kerim 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Mustafa Karaca yazdı:

Lafta herkes vatansever ama vergi ödemek vatan sevgisinden değil sanırım. Bende fazla kredi çekmek zorundayım ne kadar çok çıkarsa o kadar iyi olacak çünkü ihtiyaç kredisi vs uğramamış olacağım uzun vadeye yayılacak borç. 

Şimdilik düşüncemiz var ev sahibi ile anlaşırız zaten satma isteğinde kendisi. Bende yakında arabamı satışa çıkarırım ondan sonrası Allah kerim 😊

Biz evi yüksek göstersin istemedik, değerinde gösterse bile işimizi görüyordu.Ancak düşük değerden fatura kesiyorlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Mehmet Pınar yazdı:

Para olsa keşke bankaya muhtaç kalınmasa kredi vs ne çıktı ne çıkmadı kimse dert etmez. Ama bu durumda bile eminim müteahhit düşük göstermek ister. 

Dogan Arsiray yazdı:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Ben alırken eksperin verdiği değer, belediyeden alınan rayiç bedelden daha azdı. Küçük yerlerdeki eksperler genelde emlakçılar oluyor galiba. Bir hafta önce gösterdiği evi beğenmediğimiz bir emlakçı yapmıştı eksperi. Tabi ev sahibi bu rakamlardan fazlasını istiyordu ve ödediğimiz rakam da anlaşma rakamıydı. Ama aldığımız kredi eksperin belirlediği değere göre oldu.     Sonuç olarak bilgi doğru. Bankanın atayacağı eksper eve ne değer biçerse, banka o rakam üzerinden kredi veriyor.  

Rayiç değer ile exper değerinin birbirine yakın fiyat verdiğini ilk defa duydum ve civarına ev satıldığını.Ankara ve İstanbul da gerek şahsen gerek emlakçı vasıtasıyla yüzlerce satış görmüşümdür. Satış fiyatları rayiç fiyatın 3-4 katına kadar çıkabiliyor.

Ankara'da Exper in satılan fiyattan daha yüksek değer belirlediği çok oluyordu. Lakin son yıllarda en uygun oranı kamu bankaları verdiği için "zaten uygun veriyoruz, riski düşürebildiğimiz kadar düşürelim" mantığından Exper değeri genelde piyasa fiyatlarının altında kalıyor.

Bu konu özelinde, bankanın verebileceği kredi miktarını bulabilmenin başkaca bir imkanı kalmıyor o halde.   Şahsen vergiden kaçmamak için tapuda eksperin verdiği değeri değil, satıcıya saydığım meblağı beyan ettiğim için rayicin düşük çıkabileceğini düşünemedim. Ben belediyelerin rayiç fiyat belirlerken kendi formülleri vardır diye düşünüyordum. 

Belediyelerin bütün evleri görüp fiyatlandırma imkanı olmadığı için bölgesel olarak rayiç bekliyorlar. Muhtemelen bulunduğunuz sokaktaki bütün evlerin M2 rayiç fiyatları aynıdır. Belediye rayiç sistemi bu şekilde ve rayiç dip fiyat (ama o fiyata ev bulmak neredeyse imkansız gibi). Katlar arası veya cephe nedeniyle fiyat farkı hesaplanmaz. Siz eski eve tadilat yapınca belediye değer artırmaz vs...

Rayiç belediyeler tarafından 4 yılda bir yeniden belirlenir, aradaki 3 yıl enflasyon oranında artırılır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Ben alırken eksperin verdiği değer, belediyeden alınan rayiç bedelden daha azdı. Küçük yerlerdeki eksperler genelde emlakçılar oluyor galiba. Bir hafta önce gösterdiği evi beğenmediğimiz bir emlakçı yapmıştı eksperi. Tabi ev sahibi bu rakamlardan fazlasını istiyordu ve ödediğimiz rakam da anlaşma rakamıydı. Ama aldığımız kredi eksperin belirlediği değere göre oldu.  

Sonuç olarak bilgi doğru. Bankanın atayacağı eksper eve ne değer biçerse, banka o rakam üzerinden kredi veriyor. 

Rayiç değer ile exper değerinin birbirine yakın fiyat verdiğini ilk defa duydum ve civarına ev satıldığını.

Ankara ve İstanbul da gerek şahsen gerek emlakçı vasıtasıyla yüzlerce satış görmüşümdür. Satış fiyatları rayiç fiyatın 3-4 katına kadar çıkabiliyor.

Ankara'da Exper in satılan fiyattan daha yüksek değer belirlediği çok oluyordu. Lakin son yıllarda en uygun oranı kamu bankaları verdiği için "zaten uygun veriyoruz, riski düşürebildiğimiz kadar düşürelim" mantığından rayiç değer genelde piyasa fiyatlarının altında kalıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...