İçeriğe Yönlendir

Mondeo 0-100'e 20 Saniyede Çıktı.

Tunahan çetin

Recommended Posts

Tunahan çetin

Mondeo mk 3 2004 model 0-100 'e tam tamına 20 saniyede çıktı şaka değil. Cİdden 20 saniye. Tamam 255 bin km de araba ama 20 saniye de çok fazla. Ortalama yakıt tüketimi 9.1L araba 2000 motor gibi yakıyor ama 1.2 motor gibi gidiyor şaka gibi. arabaya 10 bin tl yi geçik masraf yaptım hala ama hala sorun çözülmedi. yağ yağma yok, su yakma yok. Bu duruma rağmen rektefeye sokmak istemiyorum arabayı. Motor sanki boğuluyormuş gibi, Bağırıyor ama gitmiyor. Cidden yıldım artık.  

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
(düzenlendi)

araç 2004 model benzin+lpg manüel

tarihinde Tunahan çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benden hızlı. 0-80 km hıza çıkmam 33 saniye ölçtüm. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tunahan çetin yazdı:

araç 2004 model benzin+lpg manüel

Sadece lpg de mi yapıyor benzinde iken durum nasıl?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağsız ve yağlı silindir kompresyonu ölçülürse sorunun kaynağı çıkar ortaya

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Babamın 60 Bg lik 2000 model Opel astra F 1.4 aracı 16 sn de 100 km ye ulaşıyor. Ciddi manada bir sorun var. Debriyajdan başlayın derim. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Metin Akbal yazdı:

Bagiriyor ama gitmiyor, acaba baski ne durumda?

Benim de aklıma o geldi, devir ve hız bağımsız hareket ediyorsa gaza yüklenince ilk bakılacak yer orası. Sonra Mehmet Bey'in dediği gibi silindir basınçları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağsız ve yağlı silindir kompresyonu ölçülürse sorunun kaynağı çıkar ortaya

kompresyon testi yaptırdım. 2 yanma odasında 175 2 tanesinde 150 çıktı değer. açıp baktılar. Sente atlamış dediler sente ayarı yaptılar. Acaba ateşleme bobininde sıkıntı olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Benim de aklıma o geldi, devir ve hız bağımsız hareket ediyorsa gaza yüklenince ilk bakılacak yer orası. Sonra Mehmet Bey'in dediği gibi silindir basınçları.

baskı balata iyi durumda. Devir ile hız bağımlı ama bağırma farklı.Garip bir ses geliyor gaza basınca motor boğuluyor gibi bağırıyor. Yavaş devirleniyor. Şuan düzcedeyim bildiğiniz iyi bir usta varsa götüreyim baksınlar. Böyle bineceğim ama farklı bir sorun daha oluşturur diye yüklenemiyorum.

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Koray Demir yazdı:

Sadece lpg de mi yapıyor benzinde iken durum nasıl?

benzinde gaza yüklenince ilk önce bir araba boğuluyor ondan sonra hızlanmaya başlıyor ama yine 0-100 15 saniyeden fazla sürüyor 15 e kadar saniye tuttuktan sonra gitmediğini anlayınca süre tutmayı bıraktım.

sorunun al-ver ile bir alakası olduğunu düşünüyorum. bazen devir saatinde görüyorum al-ver yapıyor bazende devir saati sabit ama motor bir titriyor bir düzeliyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benzinli mk3 te deivrlenme sorunu var ise, öncelikle emme manifold klapelerine bakılmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Çağlar Bayur yazdı:

benzinli mk3 te deivrlenme sorunu var ise, öncelikle emme manifold klapelerine bakılmalı

Çağlar bey bu konu hakkında sizinle daha önce konuşmuştuk ve tavsiyeniz üzerine manifold'a baktırdım. Afyonda ki usta sıkıntı olmadığını söylemişti. ama burada tekrar baktıracağım.

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Çağlar Bayur yazdı:

manfiold söküldü mü

evet söküp baktı ama sadece kelebeklere baktı. Hortumların durumuna falan bakmadı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

son hız denemesi yapıldı mı hiç veya 140 lardan sonra nasıl?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

alt devirde çekiş varmı? motor buz gibiyken tekleme varmı? katalitik konvertör varmı araçta?

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Çağlar Bayur yazdı:

son hız denemesi yapıldı mı hiç veya 140 lardan sonra nasıl?

yapmadım, 120 lere çok uzun uğraşlar sonunda çıkınca araba pes ediyorum. nisbeten 3. vitese kadar yine araba hızlanıyor ağır ağır ama 5. viteste falan gaz pedalı yok gibi istediğin kadar bas bana mısın demiyor. 100-120 arası rahat 30 saniye sürüyordur belki daha fazla.

Dogan Arsiray yazdı:

alt devirde çekiş varmı? motor buz gibiyken tekleme varmı? katalitik konvertör varmı araçta?

alt devir olarak değilde düşük vites diyelim. Çünkü 1-2 viteste 6 bin devire kadar gidiyor. 3. viteste de iyi sayılır sonrasında alt deviri üst deviri falan yok gitmiyor. Motor soğukken tekleme yapmıyor. Katalitik var araçta 4-5 ay önce ondan şüphelenip baktırdım sağlam çıktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunahan çetin

@Çağlar Bayur çağlar bey bana mesaj atabilir misiniz? ben mesaj atmaya çalıştım ama kutunuz dolu olduğu için gönderemedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Özelden teknik sorun konuşmak yanlış.

Bu aracın yağlı ve yağsız kompresyon testlerinin uygun olduğunu düşünürsek

Emme ve egzoza yönelmek gerekecek.

Emme manifoltu incelenmeli klepeler sağlıklı çalışıyor mu ona bakılmalı

Egzoz manifolttan açılıp gürültülü bir şekilde test edilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Akbal yazdı:

Kat mı tıkandı acaba, dağıldı da?

baktırdım demiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
(düzenlendi)

P1520, IMRC elektrik devresi fonksiyon hatası diye bir hata kodu veriyor. Manifold sensörü hatasıymış sanırım. Sensörü burada bulamadığımız için değiştiremedik. Usta hız denemesi yaptı yolda 180 e kadar çıktı sonra gazdan ayağını çekince stop etti. Sensör yüzünden yapıyor sanırım.

tarihinde Tunahan çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Tunahan çetin yazdı:

P1520, IMRC elektrik devresi fonksiyon hatası diye bir hata kodu veriyor. Manifold sensörü hatasıymış sanırım. Sensörü burada bulamadığımız için değiştiremedik. Usta hız denemesi yaptı yolda 180 e kadar çıktı sonra gazdan ayağını çekince stop etti. Sensör yüzünden yapıyor sanırım.

parçacı bu parçayı bulamazsınız dedi de bu parçanın adı sanı var mı? Ve nereden bulabilirim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...