İçeriğe Yönlendir

Mondeo 0-100'e 20 Saniyede Çıktı.

Tunahan çetin

Recommended Posts

Yusuf Davaz
Tunahan çetin yazdı:

parçacı bu parçayı bulamazsınız dedi de bu parçanın adı sanı var mı? Ve nereden bulabilirim.

bu parçanın kodu 1S7G- 9J559.  emme manifold selenoidi diye geçiyor. hatta konuda paylaşmıştım. ben degiştikden sonra çok fazla bir etkisini görmedim. ben uzun süre arızalı bir şekilde kullanmışım bunu. manifold kelebekleri ses yapmıyordu ve parça degişiminden sonra ses yapmaya başladı burdan anladım bunuda. ben çinden sipariş verdim. 50 tl ürün ve 15 tl gümrük bedeliyle 65 tl ye geldi bana. parçacılarda üründen var. yok diyen parçayı bilmiyor büyük bir ihtimal. yanlız orj diye yan sanayı ürünleri veriyorlar. benim aldıgım yan sanayi ama orj gibi üzerinde barkodu felan var. parçacılarda kodu gösterip bu orjinal diyorlar. burdada yan sanayi 200 250 orj 500 650 arası fiyatları var.  ama sizin sorun bundan degildir. parça degişimi sonrası benim çekişte hızlanmada farklılık olmadı çünkü. siz ort tüketim 9.1 demişsiniz bende aracınıza yakıt gelmiyor. bendede 2005 var ort tüketim şehir içi 12 nin altına inmiyor. ama köpek gibide kaçıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Yusuf Davaz yazdı:

bu parçanın kodu 1S7G- 9J559.  emme manifold selenoidi diye geçiyor. hatta konuda paylaşmıştım. ben degiştikden sonra çok fazla bir etkisini görmedim. ben uzun süre arızalı bir şekilde kullanmışım bunu. manifold kelebekleri ses yapmıyordu ve parça degişiminden sonra ses yapmaya başladı burdan anladım bunuda. ben çinden sipariş verdim. 50 tl ürün ve 15 tl gümrük bedeliyle 65 tl ye geldi bana. parçacılarda üründen var. yok diyen parçayı bilmiyor büyük bir ihtimal. yanlız orj diye yan sanayı ürünleri veriyorlar. benim aldıgım yan sanayi ama orj gibi üzerinde barkodu felan var. parçacılarda kodu gösterip bu orjinal diyorlar. burdada yan sanayi 200 250 orj 500 650 arası fiyatları var.  ama sizin sorun bundan degildir. parça degişimi sonrası benim çekişte hızlanmada farklılık olmadı çünkü. siz ort tüketim 9.1 demişsiniz bende aracınıza yakıt gelmiyor. bendede 2005 var ort tüketim şehir içi 12 nin altına inmiyor. ama köpek gibide kaçıyor. 

Kaç günde geldi ürün? Parçanın soketini söküp temizleyip geri taktım arabayı ilk çalıştırdığımda devir 1000-2500 arası 3-4 kere gitti geldi sonra geri düzeldi. Parça çalıştımı acaba diye düşünüyorum 😂  Ben hep uzun yol kullandım şehir içinde kullanmadım arabayı. Buraya geldiğimde 8.2'ydi ortalama 2 haftada 9.2 ye çıktı. Başka bir arıza sebebi gelmiyor aklıma. 0-100 videosunu çektim dün ama atamıyorum. 180 işe giderken neden stop etti ki o zaman. Usta deviri ayarlayamadı heralde falan dedi ama çok saçma geldi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Özelden teknik sorun konuşmak yanlış.

katılıyorum

Tunahan çetin yazdı:

P1520, IMRC elektrik devresi fonksiyon hatası diye bir hata kodu veriyor. Manifold sensörü hatasıymış sanırım. Sensörü burada bulamadığımız için değiştiremedik. Usta hız denemesi yaptı yolda 180 e kadar çıktı sonra gazdan ayağını çekince stop etti. Sensör yüzünden yapıyor sanırım.

mk3 benzinli 2.0 larda tarif ettiğiniz arıza tipi tam da emme manifold klapesini tarif ediyor, bence doğru yoldasınız

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Tunahan çetin yazdı:

Kaç günde geldi ürün? Parçanın soketini söküp temizleyip geri taktım arabayı ilk çalıştırdığımda devir 1000-2500 arası 3-4 kere gitti geldi sonra geri düzeldi. Parça çalıştımı acaba diye düşünüyorum 😂  Ben hep uzun yol kullandım şehir içinde kullanmadım arabayı. Buraya geldiğimde 8.2'ydi ortalama 2 haftada 9.2 ye çıktı. Başka bir arıza sebebi gelmiyor aklıma. 0-100 videosunu çektim dün ama atamıyorum. 180 işe giderken neden stop etti ki o zaman. Usta deviri ayarlayamadı heralde falan dedi ama çok saçma geldi.

1 ay felan olmusdu galiba. Hizli geliyir ama gumruk kontrolu sirasinda baya bir zaman kaybi oluyor. Ort 8 9 uzun yolda tamam ama sehir ici ben hic gormedigim icin sordum. Stop etme isine bisi diyemem. Parcanin calisip calismadiginida emme manifoldunun acilip kapanmasindan anlayabilirsiniz. Araca gaz ver cek yapin. O arada manifold kelebekleri acilip kapanacakdir. Bunuda manifoldun sag ustunde bir sari valf var. Ordan anlayabilirsin

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Yusuf Davaz yazdı:

1 ay felan olmusdu galiba. Hizli geliyir ama gumruk kontrolu sirasinda baya bir zaman kaybi oluyor. Ort 8 9 uzun yolda tamam ama sehir ici ben hic gormedigim icin sordum. Stop etme isine bisi diyemem. Parcanin calisip calismadiginida emme manifoldunun acilip kapanmasindan anlayabilirsiniz. Araca gaz ver cek yapin. O arada manifold kelebekleri acilip kapanacakdir. Bunuda manifoldun sag ustunde bir sari valf var. Ordan anlayabilirsin

Yusuf Davaz yazdı:

o sarı valf açılmıyor baktım sanırım sorun o. Hep yukarıda duruyor. Elimle içine ittim ve arkadaşım 3 bin devire kadar gaz verdi ve inanılmaz değişim... Araba kendine geldi resmen. Daha sonra bıraktım o sarı şey yerinden geri çıktı araç eski haline döndü. Sarı bir top gibi, sarı bir parçası kalmış ve tel ile tutturulmuş sanırım sonradan tel kırılınca yukarıya çıkmış. Tel olayıda önce ki sahibinin bize mirası heralde.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tunahan çetin yazdı:

o sarı valf açılmıyor baktım sanırım sorun o. Hep yukarıda duruyor. Elimle içine ittim ve arkadaşım 3 bin devire kadar gaz verdi ve inanılmaz değişim... Araba kendine geldi resmen. Daha sonra bıraktım o sarı şey yerinden geri çıktı araç eski haline döndü. Sarı bir top gibi, sarı bir parçası kalmış ve tel ile tutturulmuş sanırım sonradan tel kırılınca yukarıya çıkmış. Tel olayıda önce ki sahibinin bize mirası heralde.

Alaattin ustanın söylediği parça oraya mı ait. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Tunahan çetin yazdı:

Sizin sorun o zman valfden olamayabilir. Daha once orayi kurcalamislar ve kirilinca tel ile baglamislar. Ondan dolayida acilip kapanmakda zorlaniyor olabilir. Aracin gecmisini bilmiyorsaniz belkide kelebekleri iptalde etmis olabilirler. Ustalar genelde iptal etme taraftari . isciligi zor oldugu icin ugrasmak istemiyorlar. Malzemeside pahali oldugu icin musteride iptal ettiriyor. Oraya iyi bir usta baksin. O sari valfin orayi sokup araba calismiyor iken kontrol etsin. Kelebekler varmi yokmu diye. Kelebek varsa manifold icinde zaten acilip kapanma sesi olur o sirada

Ali Darbaz yazdı:

Benden hızlı. 0-80 km hıza çıkmam 33 saniye ölçtüm. 

Ali bey  0-80 km sizin kullanim tarziniza gore sanirsam. Arac biraz lpg yaksa daha hizli gider 😄 ama hersey az yakmak icin olunca isler degisiyor

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Metin Uzunoğlu yazdı:

Alaattin ustanın söylediği parça oraya mı ait. 

Alaattin usta sadece sensör arızasını söyledi bu parça ile ilgili şey söylemedi.

Yusuf Davaz yazdı:

Sizin sorun o zman valfden olamayabilir. Daha once orayi kurcalamislar ve kirilinca tel ile baglamislar. Ondan dolayida acilip kapanmakda zorlaniyor olabilir. Aracin gecmisini bilmiyorsaniz belkide kelebekleri iptalde etmis olabilirler. Ustalar genelde iptal etme taraftari . isciligi zor oldugu icin ugrasmak istemiyorlar. Malzemeside pahali oldugu icin musteride iptal ettiriyor. Oraya iyi bir usta baksin. O sari valfin orayi sokup araba calismiyor iken kontrol etsin. Kelebekler varmi yokmu diye. Kelebek varsa manifold icinde zaten acilip kapanma sesi olur o sirada

Ali bey  0-80 km sizin kullanim tarziniza gore sanirsam. Arac biraz lpg yaksa daha hizli gider 😄 ama hersey az yakmak icin olunca isler degisiyor

Hiç açılıp kapanmıyor ki hep açık. Ben afyonda baktırdığımda usta sıkıntı yok demişti. Eğer dediğiniz gibiyse o afyondaki ustayla tekrar görüşeceğiz sanırım. Manifoldu indirip o kadar kara alıp sıkıntı yok demesi garip. Tamam o sarı şeyin bozuk olduğunu anlamadı diyelim kelebeklerin eksikliğinide anlamamış olamaz heralde. İnşallah kelebekler yerinde duruyordur. Ustadan yana yüzüm pek gülmedi ama iyi bir usta bulursam beklemeden hemen yaptıracağım.

Herkese yorumları ve yardımları için ayrıca teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Yusuf Davaz yazdı:

Benim ekonomik sürüş modumda yani Darbaz Eco Mod açıkken 45 saniyeye kadar çıktığım oluyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arıza aranırken, kontrol edilen bir parçanın sağlam olduğunun söylenip şıklardan elenmesi, en son geri dönüp sağlam denen yerde çıkma olasılığı en yorucusu dur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

bu arabayla obd kaydı alacan 10 dakikalık, hatta 5 dk bile yeter. sorunun nerden çıktığı az çok belli olur. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Ali Darbaz yazdı:

Benim ekonomik sürüş modumda yani Darbaz Eco Mod açıkken 45 saniyeye kadar çıktığım oluyor. 

O allahin emri zaten. Videolardan goruyoruz zaten

Ali Darbaz yazdı:

bu arabayla obd kaydı alacan 10 dakikalık, hatta 5 dk bile yeter. sorunun nerden çıktığı az çok belli olur. 

Bu kayit olayi nedir. Biraz aciklayabilirmisiniz. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Yusuf Davaz yazdı:

O allahin emri zaten. Videolardan goruyoruz zaten

Bu kayit olayi nedir. Biraz aciklayabilirmisiniz. 

Bu tip çekim.  Sensor kayıtları. 

Mesela burda termostad güzel çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Ali Darbaz yazdı:

Bu tip çekim.  Sensor kayıtları. 

Mesela burda termostad güzel çalışıyor. 

burda hangi programı kullanıyorsunuz. torque ise burda hangi eklentileri kurmak lazım. ve video sonrası araçla ilgili yorumlamayı nasıl yapacaz

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Yusuf Davaz yazdı:

burda hangi programı kullanıyorsunuz. torque ise burda hangi eklentileri kurmak lazım. ve video sonrası araçla ilgili yorumlamayı nasıl yapacaz

Torque pro  + track recorder  ile kayıt yapıyon. 

Videoya bakıp değerlerden zaten ne olup bittiğini herkes söyler. sen yutubeye koy yeter. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
(düzenlendi)

Çağlar Bayur yazdı:

arıza aranırken, kontrol edilen bir parçanın sağlam olduğunun söylenip şıklardan elenmesi, en son geri dönüp sağlam denen yerde çıkma olasılığı en yorucusu dur

klapeler yerinde duruyor o sarı pistonu aşşağıya indirdiğimizde şakırdama sesi başlıyor. Sanırım önceki sahibi bozulduğu için iptal ettirmiş. Afyonda ki ustada açıp klapeleri görüünce sağlam diyip yolladı heralde. Bu defada motor yağ eksiştiyor. 1200km de yağ maksimum seviyesinden minimum seviyesine kadar düştü. Egozdan mavi duman falan atmıyor ama. Anlaşılan mondeo ile birlikteliğimizi sonlandıracağız. Sürekli bir yerden bir sorun çıkarması beni bıktırdı. Keyifle binemedim hiç şu arabaya ona üzülüyorum.

tarihinde Tunahan çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağ bakımını siz mi yapmıştınız.
Motordaki yağ ne ?
1000 km de 800 gram yağ yakan motordan deli gibi mavi duman çıkmalı.

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağ bakımını siz mi yapmıştınız.
Motordaki yağ ne ?
1000 km de 800 gram yağ yakan motordan deli gibi mavi duman çıkmalı.

Yağ bakımımı ustaya yaptırdım. Castrol 5w 30 yağ kullanıyorum. Duman yok sadece soğuk havada beyaz duman atıyordu, o da havalar ısınınca geçti. Arabanın altına baktım damlama falan yok. Motor yağ yakmıyorsa kaçak var demektir. Ama damlatma da yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tunahan çetin yazdı:

Bu defada motor yağ eksiştiyor. 1200km de yağ maksimum seviyesinden minimum seviyesine kadar düştü.

1200 km önce çubuktaki yağ seviyesini gözünüzle max da görmüşmüydünüz?

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin
Çağlar Bayur yazdı:

1200 km önce çubuktaki yağ seviyesini gözünüzle max da görmüşmüydünüz?

evet gözümle baktım. Uzun yola çıkmadan önce kontrol etmiştim hepsini. Çubuğun ortasına kadar yeniden doldurdum. Kilometre sayacısını sıfırladım. 500 km de bir bakacağım. p1650 PSP anahtar deversi hatası, P100(ne olduğunu bilmiyorum) ve P1432 termostat ısıtıcı kumanda devresi. Bunlar önemli arıza kodalrımı usta bunların önemsiz olduğunu söyledi. Ama PSP dediği fren hatası değil mi ? 190 basıp geriye duramayacak sam arabayı yaptırmanın bir anlamı yok 😀

Yorum bağlantısı
Tunahan çetin

@Çağlar Bayur Çağlar bey araba sente atlamış olabilir mi yine? Daha önce yaptırdım ama usta göz ayarı yaptı sente aleti yoktu. Sentede bozukluk varsa kendim anlayabilir miyim ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tunahan çetin yazdı:

@Çağlar Bayur Çağlar bey araba sente atlamış olabilir mi yine? Daha önce yaptırdım ama usta göz ayarı yaptı sente aleti yoktu. Sentede bozukluk varsa kendim anlayabilir miyim ?

hayır siz anlamayamassınız

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
Tunahan çetin yazdı:

kompresyon testi yaptırdım. 2 yanma odasında 175 2 tanesinde 150 çıktı değer. açıp baktılar. Sente atlamış dediler sente ayarı yaptılar. Acaba ateşleme bobininde sıkıntı olabilir mi?

ben baskı-ateşlemeden kaynaklıdır diyorumm..at arabasıı değilya bu..mk2 var bende ve ateşleme sistemi çok önemli mondeolarda

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...