İçeriğe Yönlendir

Hurda Belgeli Araçların Noter Satışı ve Devri

Selim Kaya

Recommended Posts

Selim Kaya

Merhaba arkadaşlar. 

İnternette bir miktar arama yapmama rağmen tam anlamıyla açıklayıcı bir içeriğe rastlayamadım. Konumuz şu;

Daha önceden hurdaya ayrılmış bir aracı sadece yedek parça amaçlı kullanmak için, üzerimize tescil edebilir miyiz? Bir kaç örnek ruhsat görseli gördüm. Aracın hurdaya ayrıldığı tarih vs yazıyor. Yani ruhsat yırtıp atılmıyor herhalde. Yedek parça amaçlı mal edinirken bunu daha sonra mülkiyet hakkı açısından sıkıntı yaşamamak adına prosedürü çerçevesinde yapmak istiyorum. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bildiğim kadarı ile hurdaya ayrılan araçlar bir daha trafiğe çıkamazlar, satışları olamaz. Yine de daha bilgililer yazacaktır.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Amaç trafiğe çıkarmak değil. Çıkmayacak zaten.  Sadece malın benim olduğuna dair resmi bir kanıt, evrak vs. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Hurdaya çıkan araç için artık satış yapılmaz. Sadece geridönüşüm veya bu hususta bir faaliyetiniz varsa belirli çerçevede satınalırsınız ve dönüşüm yapılır. Yani hurda belgeli olan araçlardan sadece parça alırsınız, başka yolu yok. 

Tabi son dönemlerde farklı farklı uygulamalar oldu belki bir şekilde olursa bir şey diyenem. Normalde yazdığım gibi

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Ü.Emre Kartal yazdı:

Hurdaya çıkan araç için artık satış yapılmaz.

Ben de böyle biliyordum ama ruhsata “hurdaya ayrılmıştır” gibi bir şerh düşülüp, tescil belgesi sahibine iade ediliyormuş. Bu nedenle belki devri olur diye umut ettim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çıkma kaput aldık diyelim, bizim olduğunun ispatı olmaz, onun gibi düşünelim hurdaya çıkanı, artık çıkma bir parça o

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

çıkma kaput aldık diyelim, bizim olduğunun ispatı olmaz, onun gibi düşünelim hurdaya çıkanı, artık çıkma bir parça o

Ama şase numarasının yazılı olduğu tescil belgesi karşı tarafın elinde. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bertaraf etme belgeli firmalaca yapılıyor, normal olması.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

O halde soruyu şöyle değiştirelim. Motorun satışını yapsak noterden, arabayı da bütün halde kucaklayıp getirsek sorun olmaz sanırım. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hurdaya ayrıldıysa o araç tescil edilemez, tescilli araçlar gibi alınıp satılamaz. Ama bir "parça" gibi gidip noterde satışınızı tasdik ettirebilirsiniz Selim Bey.

Arabayı sürmedikçe sorun olmaz. Motoru da hurda olacağı için motoru ayrıca neden noterde satın almak istediğini anlayamadım. :)

Çağlar Bayur yazdı:

motor başka araca takılıp ruhsata işlenecek mi

hımmm. bunun bir prosedürü olmalı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

motor başka araca takılıp ruhsata işlenecek mi

İhtimal dahilinde. Belki de blok kalır krank değişir. Ama en kötü senaryoya hazırlanıyorum. 

Emre Şimşek yazdı:

Motoru da hurda olacağı için motoru ayrıca neden noterde satın almak istediğini anlayamadım. :)

hımmm. bunun bir prosedürü olmalı..

Hurda belgeli araçların kullanılabilir parçaları şase hariç satılabiliyor. Motoru da bir başka araçta kullanabilmek için fatura yerine noter satışı yapılıyor. Bu kısımlarda sorunum yok aslında. Ben parça sökmeden, tüm arabayı adıma tescilli alabilir miyim derdindeyim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor bloğu apayrı bir mevzuat, motora ait fatura olacak motor no su faturada tutacak, sonra tespit muayenesine gidecek, kabus gibi şeyler. yani komple hurda bir araba ıp onun motorunu kullnadım diye bir mevzuat yok

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

motor bloğu apayrı bir mevzuat, motora ait fatura olacak motor no su faturada tutacak, sonra tespit muayenesine gidecek, kabus gibi şeyler. yani komple hurda bir araba ıp onun motorunu kullnadım diye bir mevzuat yok

Ruhsata işletme prosedürünü ayrı tutuyorum. Aldım taktım diye bir şey yok tabi. Ama hurda aracın motor satışı noter aracılığı ile yapılıyor ve fatura yerine geçiyor diye biliyorum. 

Şöyle düşünelim. İki tane aynı arabam var adıma tescilli. Birini hurdaya ayırdım. Motorunu diğer arabada kullanacağım. Her iki araba benim olduğu için elimde sadece tescil belgeleri var. Bu durumda fatura nedir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Recep Selim Kaya yazdı:

Şöyle düşünelim. İki tane aynı arabam var adıma tescilli. Birini hurdaya ayırdım. Motorunu diğer arabada kullanacağım. Her iki araba benim olduğu için elimde sadece tescil belgeleri var. Bu durumda fatura nedir?

motoru kendi arabadam söküp diğerine takamıyorsun

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

motoru kendi arabadam söküp diğerine takamıyorsun

Başkasından noter satışı ile alabiliyorum ama. Kısır bi döngü oldu bu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

çok mekaşetli bir iş en kolayı ruhsattaki motor numarası nı yenisi motora yazdırmak

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mahir Yıldız yazdı:

çok mekaşetli bir iş en kolayı ruhsattaki motor numarası nı yenisi motora yazdırmak

Motor no farklı ise hafif kusur. 

Motor numarasını tahrip ederek değiştirmek, adli olaya döner sanırım. 

Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

Motor no farklı ise hafif kusur. 
Motor numarasını tahrip ederek değiştirmek, adli olaya döner sanırım. 
şase de oynama v.s olursa adli olay olur ama motor no da ben hiç görmedim zaten ciddi bir durum olsa motor no da hafif kusur yazılmaz ihbar şikayet v.s olmadığı mudettece oda somut kanıt gerekiyor çalıntı v.s
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Aydın Akdeniz

ruhsatla motordaki numara tutmazsa araç bağlanıyor ( bağlatmışlığım var)

takılan motor çalıntıysa iş adli vakaya dönüyor.

takılan motor ruhsata işlenecekse faturası olması lazım ve yeniden projelendirilip muayeneye girecek ( bunuda yapmıştım )

araç hurdaya ayrıldıysa sadece elinizde trafikten çekilmiştir yazılı ruhsat oluyor. satış veya değişik şeyler yapılamaz. ( bunuda yaptım )

trafikten çektiniz ve aracı hurdacıya sattınız elinizde kesinlikle motor numarası ve şase numarasının yazılı olduğu plakaları alın. hurdacı arabayla suça karışır orda bırakır gider. sizin adınıza kayıtlı olduğu için siz uğraşırsınız ( bunuda yaptım )

çalışamayacak durumdaki araçları çekme belgeli yapıp satış verebilirsiniz. alan kişi istediğini yapar. trafiğe çıkmak isterse muayene yaptırıp trafiğe çıkartabilir vs. vs. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...