İçeriğe Yönlendir

PC Toplama Hakkında

İbrahim Yılmaz

Recommended Posts

İbrahim Yılmaz

İyi günler bir arkadaşım işyerinde kullanmak amacı ile 4 bin TL ye kadar kasa toplamak istiyor. Monitör ve klavye mouse mevcut. Şimdiye kadar hep İntel işlemciler kullandım. AMD ye bir şans versem mi diye düşünüyorum sizce hangi sistemi toplamalıyım?

Intel İçin:

İşlemci        Intel Core i5 9600K Processor 3.70GHz 9MB Cache LGA1151 HD630 İşlemci

Anakart       Asus Prime B360M-A 2666MHz DDR4 Soket 1151 mATX Anakart

RAM             Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram

SSD             Samsung 860 Evo 250GB 560MB-520MB/s Sata3 2.5ınc SSD

Harddisk     SEAGATE BARRACUDA 3.5 1TB 7200RPM ST1000DM010

Kasa           Zalman Z3 Plus + 600Le 600W Siyah Atx Mid Tower Kasa

AMD için;

İşlemci       AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek

Anakart      ASUS PRIME B450M-K Socket AM4, DDR4 3200Mhz(O.C.)

RAM           Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram

SDD            Samsung 860 Evo 250GB 560MB-520MB/s Sata3 2.5ınc SSD

Harddisk    SEAGATE BARRACUDA 3.5 1TB 7200RPM ST1000DM010

Kasa          Zalman Z3 Plus + 600Le 600W Siyah Atx Mid Tower Kasa

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Oc işlemi yapmayacaksanız K veyahut X serilerine yönelmeyin derim. Yapacaksanız da B serisi anakartları daha iyilerle değiştirin derim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

amd yeni nesil işlemleri güzel olduğundan bahsediyorlar.

listedeki ramların mhz anakart ile farklı anakartlar yazdığınız mhz destekliyor mu kontrol etmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

ben amd yi normalde pek önermem ve kullanmam. ama ryzen işlemcileri gerçekten başarılı 😃

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
İbrahim Yılmaz yazdı:

AMD için;

İşlemci       AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek

Anakart      ASUS PRIME B450M-K Socket AM4, DDR4 3200Mhz(O.C.)

RAM           Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram

SDD            Samsung 860 Evo 250GB 560MB-520MB/s Sata3 2.5ınc SSD

Harddisk    SEAGATE BARRACUDA 3.5 1TB 7200RPM ST1000DM010

Kasa          Zalman Z3 Plus + 600Le 600W Siyah Atx Mid Tower Kasa

Amd'yi seçecekseniz 2x4gb, 2x8gb şeklinde dual channel ram kullanın. 

Bu arada bu kadar donanım ekliyorsunuz, psu en kötü ihtimalle bronze sertifikalı olmalı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Yılmaz
Serkan Ünsalan yazdı:

amd yeni nesil işlemleri güzel olduğundan bahsediyorlar.

listedeki ramların mhz anakart ile farklı anakartlar yazdığınız mhz destekliyor mu kontrol etmelisiniz.

Ram ile anakart mhz farkına dikkat etmedim. PC toplama sihirbazı bu şekilde uyumlu veriyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Ram'leriniz anakartla gayet uyumlu, bios ayarlarında XMP yi seçince oturacak hepsi. PSU işine gelince de piyasa zorlamalarına kafa takmayın. 350 watt psu ile günde 14 saat çalışan makinelerim var :D

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Laptop almaması için özel bir sebebi var mı?

Yorum bağlantısı
İbrahim Yılmaz
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Laptop almaması için özel bir sebebi var mı?

Şuan işyerinde 2010 yılında benim aldığım lenovo laptobu kullanıyor. Laptobu evde işte SDD takviyesi yapıp kullanacağız.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ekran kartı yoksa 600 w PSU lara da gerek yok.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

konu dısı olcak ama hazır herkesi yakalamısken :)
arkadaslar işyerindeki bilgisayarım müsterilerin telefonunu cok gec okuyor neredeyse 3dk sürüyor müsteri basımda ben ps basında strese giriyorum beklerken patronun laptopu hemen okuyor önceden böyle degildi benim calıstıgım bilgisayar neden yapar acaba

Yorum bağlantısı
İbrahim Yılmaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ekran kartı yoksa 600 w PSU lara da gerek yok.

Bir numara büyük alalım seneye de giyer mantığı ile 😆. İleride istenirse ekran kartı takviyesi yapabiliriz.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Daha önce kullandığım AMD işlemcili laptopum rezildi sadece bir sene kullandım ve çöp oldu. Daha sonra aldığım ve halen kullandığım özellik olarak daha düşük olan Intel işlemcili ultrabook çok daha iyi. Fakat AMD Ryzenlerin çok kaliteli olduğu hakkında yorumlar var.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yukarıda ki AMD sistemde ekran kartı olmadan çalıştıramazsınız. Ryzen'de onboard ekran kartı kullanabilmek için G serisi işlemci kullanmanız lazım. Ya ekran kartı alacaksınız ya da işlemciyi G serisi işlemci ile değiştireceksiniz.

Psu konusuna gelince, ısrarla en az bronze sertifakalı olmasını öneriyorum. 600w olmaz 500w olur ama illaki sertifikalı olsun. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Yılmaz
Mert Yeldan yazdı:

Yukarıda ki AMD sistemde ekran kartı olmadan çalıştıramazsınız. Ryzen'de onboard ekran kartı kullanabilmek için G serisi işlemci kullanmanız lazım. Ya ekran kartı alacaksınız ya da işlemciyi G serisi işlemci ile değiştireceksiniz.

Psu konusuna gelince, ısrarla en az bronze sertifakalı olmasını öneriyorum. 600w olmaz 500w olur ama illaki sertifikalı olsun. 

Daha önce hiç AMD ile çalışmadığım için bilmiyordum. İyi ki hatırlattınız :bravo:.Şimdi araştırdım AMD G serisi hariç GPU desteği yokmuş. Bildiğim kadarıyla intel 9. nesil işlemcilerinden F serisinde de GPU yok. Anakartta DVI+VGA portunu görünce PC toplama sihirbazı da onay verince dikkat etmedim.  Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yıllarca AMD kullandım, bu kadar öldürmeye gerek yok :)

athlon XP 2800

Athlon 64 3200

Athlon 64 X2 7750BE

Hiçbirinde pişman olmadım ve fiyat olak da çok uygundu intel e göre. Epeydir işin içinde değilim ama :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
İbrahim Yılmaz yazdı:

Daha önce hiç AMD ile çalışmadığım için bilmiyordum. İyi ki hatırlattınız :bravo:.Şimdi araştırdım AMD G serisi hariç GPU desteği yokmuş. Bildiğim kadarıyla intel 9. nesil işlemcilerinden F serisinde de GPU yok. Anakartta DVI+VGA portunu görünce PC toplama sihirbazı da onay verince dikkat etmedim.  Teşekkür ederim.

Orta ayar 200-300 lira bütçe ile bi ekran kartı alın. İşlemciden kısmayın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Yılmaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yıllarca AMD kullandım, bu kadar öldürmeye gerek yok :)

athlon XP 2800

Athlon 64 3200

Athlon 64 X2 7750BE

Hiçbirinde pişman olmadım ve fiyat olak da çok uygundu intel e göre. Epeydir işin içinde değilim ama :)

Ahmet Hocam AMD Ryzen işlemciler ile iyi bir piyasa oluşturdu. Şuan forumlara bak bütün PC toplama önerileri AMD. Hemen hemen hiç ekran kartsız sistem önerisi yok. Önce bütçenin %35-40 nı işlemci için ayırırdık,şimdi ise ekran kartına ayrılıyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Mert Yeldan yazdı:

sertifakalı

alırız mebden 1 haftada sertifika ne olacak yani :)

10 yıllık asus powerlarım var, sertifikasız mertifikasız. Ve internet kafe ortamında çalışıyor 😛 😛

K serisi işlemci olmasın hayatta ihtiyaç olmaz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

amd ryzen5 1600 12 nm. gizli kahraman hem de 700 TL

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Bugün pc toplama sihirbazında orta üst denecek bir masaüstü bilgisayar topladım. 14 bin lira rakam çıkardı. Artı oyun için direksiyon seti ve sanal gözlükle 18-20’leri bulur. döndük 1990’lara, Bilgisayarın çok pahalı olduğu zamanlara. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

2007 yılında topladığım bilgisayarı küçük yükseltme ve tamirlerle halen kullanıyorum. 

Fakat 3 tanede notebook çöp oldu. Bozulunca ve garantisi yoksa elden bişiy gelmiyor. 4 ncü notebook 5 yaşında. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Bugün i3-9100F işlemci ve Asus H310M-F anakarta 1000 tl para verdim.

Piyasada daha uyguna bulamadım maalesef.

İkinci el bi RX 570 buldum600 tl ye, 4GB olanı, onu alıcam.

8GB DDR4 2400mhz ram de 180 tl ye geldi.

Daha bunun SSD si var, psu su var kasası var... bakalım kaça malolacak bize.

Oğlana sözüm vardı, bilgisayarını yenileyecektim. Şimdi eldekini 450 ye satılığa çıkardım.

En azından biraz masrafı azaltır.

Eski dediğim de asında kötü değil

Q8300 quad core 4 çekirdekli işlemci

Asus P5KPL-AM SE DDR2 anakart

2x2=4GB DDR2 ram

Sapphire HD4650 1 GB 128bit lik ekran kartı

2x 250gb hdd

350watt psu 

bu sistemi 450 tl ye ilana koydum. Bakalım satabilecek miyim?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...