İçeriğe Yönlendir

2020 Şubat Otomobil Satış Verileri

ibrahim Tiryaki

Recommended Posts

ibrahim Tiryaki

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2020 yılı Şubat sonunda bir önceki yılın
aynı dönemine göre %89,55 artarak 74.395 adet olarak gerçekleşti. 2019 yılı iki aylık dönemde
39.248 adet toplam pazar gerçekleşmişti.
Otomobil satışları, 2020 yılı ilk iki aylık dönemde geçen yıla göre %97,93 oranında artarak
59.743 adet oldu. Geçen yıl aynı dönemde 30.184 adet satış yaşanmıştı.
Hafif ticari araç pazarı, 2020 yılı ilk iki aylık dönemde geçen yıla göre %61,65 artarak 14.652
adet oldu. 2019 yılı aynı dönemde 9.064 adet satış gerçekleşmişti.

2020 Şubat Ayında %89 Arttı.
Otomobil Pazarı %96, Hafif Ticari Araç Pazarı %66 Arttı.
2020 yılı Şubat ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 47.122 adet oldu. 24.875 adet olan 2019
yılı Şubat ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar %89,44 oranında arttı.
2020 yılı Şubat ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %96,44 arttı ve 37.727
adet oldu. Geçen sene 19.205 adet satış gerçekleşmişti.
2020 yılı Şubat ayında hafif ticari araç pazarı 2019 yılının Şubat ayına göre %65,7 arttı ve
9.395 adet olarak gerçekleşti. Geçen sene 5.670 adet satış yaşanmıştı.

2020 yılı Şubat ayı sonunda 1600cc altındaki otomobil satışlarında %98,9 artış, 1600-2000cc
aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında %13,9 ve 2000cc üstü otomobillerde %29,4
azalış izlendi. 2020 yılı Şubat sonunda 80 adet elektrikli ve 2.128 adet hibrit otomobil satışı
gerçekleşti.
2020 yılı Şubat ayı sonunda otomobil pazarında ortalama emisyon değerlerine göre en yüksek
paya %39,01 oranıyla 100-120 gr/km arasındaki otomobiller 23.308 adet ile sahip oldu.
2020 yılı Şubat ayı sonunda dizel otomobil satışlarının payı %43,45’e gerilerken, otomatik
şanzımanlı otomobillerin payı %71,21’e yükseldi
2020 yılı Şubat sonunda otomobil pazarı segmentinin %85,1’ini vergi oranları düşük olan A, B
ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde, en
yüksek satış adetine %63,8 pay alan C (38.128 adet) segmenti ulaştı. Kasa tiplerine göre
değerlendirildiğinde ise en çok tercih edilen gövde tipi yine Sedan otomobiller (%47,4 pay,
28.300 adet) oldu.
2020 yılı Şubat sonunda Hafif Ticari Araç Pazarı gövde tipine göre değerlendirildiğinde, en
yüksek satış adetine %74,45 pay ile Van (10.909 adet), ardından %11,47 pay ile Kamyonet (1.680
adet), %7,56 pay ile Minibüs (1.107 adet) ve %6,52 pay ile Pick-up (956 adet) yer aldı.
2020 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının ise 575-625 bin adet aralığında olacağı tahmin
edilmektedir.

Ben bu alımların panik alımları olduğunu düşünüyorum. Kredilerin düşmesi, fiyatların daha da artacağı korkusu panik alımlarına neden oldu diye düşünüyorum. Bir kaç ay sonra düşüş trendine geçecektir diye tahmin ediyorum.

2 aylık toplam satış miktarı: 74 bin, aylık ortalama 37 bin, bu rakamları baz alarak yıllık ortalama 444 bin yapıyor.

Geçen seneki toplam satış miktarı: 479 bindi.
2018'deki satış miktarı ise: 620 bindi.

2019 yılında hurda ve ötv indirimi de olduğunu hesaba katarsak 2020'de satışların daha da düşeceğini söylemek yanlış olmaz.

Bazı şakşakçı arkadaşlar ve araç tanıtan isimler yok satışlar artacak, şu olacak demeye devam etsinler. Panik alımlarını muazzam yüksekmiş gibi lanse etmeye devam etsinler bakalım.

Özetleyecek olursak;

2018 toplam satış: 620 bin
2019 toplam satış: 479 bin
2020 (öngördüğüm): 444 bin

YIL SONUNDA BU GÖNDERİYİ EDİTLERİM

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

ben şahsen satışların daha çok artacağını düşünüyorum, tabi tedarikçiler araç getirirse, şuan piyasada araç yok çünkü, bayiye gidip araç sorduğunda 3-4 ay sonraya araç getirebiliyorlar bu nedenle zaten 2.el uçtu, adamlar ellerindeki parayı direk fabrikaya bağlamak istemiyor, o nedenle de araç satışı olmuyor geçen seneden ders çıkarırsa bayiler talep olduğu için satışta artar.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ticari araç pazarı artmışmı? nasıl yani. heryer eski minibüs vs dolu. kaç tane yeni rifter berlingo vs gördünüz mesela?

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mesut Eyibil yazdı:

ben şahsen satışların daha çok artacağını düşünüyorum, tabi tedarikçiler araç getirirse, şuan piyasada araç yok çünkü, bayiye gidip araç sorduğunda 3-4 ay sonraya araç getirebiliyorlar bu nedenle zaten 2.el uçtu, adamlar ellerindeki parayı direk fabrikaya bağlamak istemiyor, o nedenle de araç satışı olmuyor geçen seneden ders çıkarırsa bayiler talep olduğu için satışta artar.

yazımın sonunda da belirttiğim gibi bu ilk 2-3 aylık satışların panik alımları olduğunu düşünüyorum.

hazirana kadar böyle devam eder, sonrasında düşüşe geçer. yıl ortalaması diğer yıllara göre yine azalış gösterir.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Ali Gök yazdı:

bayilerin araba getirmeme nedeni nedir ?

Bayilerin araba getirmeme nedeni, elinde 2019 yılından kalan araçları bitirmek. Araç satışları düştüğü için daha az stokla çalışıyorlar.

Bu 2 nedenden kaynaklanıyor.

113 bin liraya ,1.0 atmosferik motorlu 75 beygir clio almak ister misiniz?

veya 130 bin tl'ye 1.0 atmosferik 80 beygir ww polo ?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

yok ben istemem ama ben doğru örnek değilim. 

ben 110 binim olsa 1 tane günlük binmeye astra 

1 tanede hafta sonu binmeye cheroke bulur alırdım zaten ben doğru örnek değilim :D 

ama standart kullanıcılarında 130 binliraya 1.0 araba alacağını pek sanmıyorum

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
ibrahim Tiryaki yazdı:

Bayilerin araba getirmeme nedeni, elinde 2019 yılından kalan araçları bitirmek. Araç satışları düştüğü için daha az stokla çalışıyorlar.

Bu 2 nedenden kaynaklanıyor.

tek sebebi ellerindeki araçlar değil, geçen bayiye gittim araç sormaya ellerinde araç yok adamların :) 3-4 ay sonraya alabilirsiniz diyor hiç ilgi alaka yok, al alma çokta tın diyorlar resmen. ww gurubu böyle umursamaz ama sırf tok kapısı yüzünden yok satıyor araçlar bayilerde bunu bildiği için umursamaz davranıyorlar herkese

reno öyle değil araç testine gittim ilgil alaka güzeldi,

kiada da yeni araçlar vardı ellerinde ama benim gittiğim bayide vardı sanırım 2020 için sadece 3 tane stonik getirmişler :D başka bayide araç yoktu.

yani anlayacağınız elindeki araçlardan çok satmak istemiyorlar paralarını direk bağlamak istemiyorlar, gelen müşteri parasını versin onun parasıyla sipariş edeyim derdindeler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
ibrahim Tiryaki yazdı:

.....

2.0- 2.5- 2.7- 3.0- 4.0 Varken mi? :nea:

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mesut Eyibil yazdı:

tek sebebi ellerindeki araçlar değil, geçen bayiye gittim araç sormaya ellerinde araç yok adamların :) 3-4 ay sonraya alabilirsiniz diyor hiç ilgi alaka yok, al alma çokta tın diyorlar resmen. ww gurubu böyle umursamaz ama sırf tok kapısı yüzünden yok satıyor araçlar bayilerde bunu bildiği için umursamaz davranıyorlar herkese

kiada da yeni araçlar vardı ellerinde ama benim gittiğim bayide vardı sanırım 2020 için sadece 3 tane stonik getirmişler :D başka bayide araç yoktu.

yani anlayacağınız elindeki araçlardan çok satmak istemiyorlar paralarını direk bağlamak istemiyorlar, gelen müşteri parasını versin onun parasıyla sipariş edeyim derdindeler.

vw hep öyleydi. zamanında 2.7 a5 coupe alacaktık. adamların saçma sapan tavırlarından ötürü caymıştık. nasıl tipleri çalıştırıyorlarsa artık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu yazıda sıfır araç satışı yazmıyor ki. Pazar yazıyor

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Dogan Arsiray yazdı:

vw hep öyleydi. zamanında 2.7 a5 coupe alacaktık. adamların saçma sapan tavırlarından ötürü caymıştık. nasıl tipleri çalıştırıyorlarsa artık. 

Bir arkadaşın başına da aynısı geldi. Golf alacaktı. "Yirmi dakika sonra kapatıyoruz yarın gelin." demişler. O da gıcık oldu. Vazgeçti ve Bravo aldı. İyi ki de almış. Daha sonra bende aldım güzel arabaydı. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu yazıda sıfır araç satışı yazmıyor ki. Pazar yazıyor

Veriler, sıfır araç satışlarına ait. 

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mesut Eyibil yazdı:

Vatandaşta almayacak, bu kadar basit. Alt tarafı araba fazlada duygusal anlam yüklmeye gerek yok.

Bu arada renault ve dacia'da ellerinde clio,dacia sandero gibi araçlar hala vardı. Galerilere postalamış olabilirler, zira galerinde bu marka modellerde sıfır araç dolu :)

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
ibrahim Tiryaki yazdı:

Vatandaşta almayacak, bu kadar basit. Alt tarafı araba fazlada duygusal anlam yüklmeye gerek yok.

Bu arada renault ve dacia'da ellerinde clio,dacia sandero gibi araçlar hala vardı. Galerilere postalamış olabilirler, zira galerinde bu marka modellerde sıfır araç dolu :)

insanda bulunan bir müptela hastalığın önüne geçilmediği için almayacak demekle malesef olmuyor, alıyor insanlar aç kalayım diyor ama arabam olsun diyor. bunun sonuda böyle oluyor işte.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Mart sonuna kadar ki kredi desteği sayesinde bu rakamlar.

Sürekli fiyat artışlarının mayıs ayı gibi duracağını düşünüyorum (tabi ülkede ciddi bir olay yaşanıp döviz patlamazsa)

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Geçen bi Nissan bayii nde pankart gördüm 2019 xtrail 270 bin TL diye

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Murat Atagenç yazdı:

Mart sonuna kadar ki kredi desteği sayesinde bu rakamlar.

Sürekli fiyat artışlarının mayıs ayı gibi duracağını düşünüyorum (tabi ülkede ciddi bir olay yaşanıp döviz patlamazsa)

Katılıyorum. Yıl sonunda belli olacak. Satışlar giderek artacak diyen bir kitle var :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Atagenç yazdı:

Sürekli fiyat artışlarının mayıs ayı gibi duracağını düşünüyorum

? vw almanya daha ucuza mı satacak arabalarını?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

? vw almanya daha ucuza mı satacak arabalarını?

onlar bizi kıskanıyor  o iş zor 🤣

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...