İçeriğe Yönlendir

Yetkili Servis Sormadan Sök Tak Yapabilir mi?

Emrah Taşpınar

Recommended Posts

Emrah Taşpınar

Marka vermeyim bugün şahit olduğum bi olayı anlatayım , araç  1 yıllık henüz , yandan ufak sürtünme tarzı kaza yaşamış  , 2 kapı değişti ön çamurluk boyalı diye satılığa çıkarıyor sahibi , tabi  Yetkili servise gidince çamurluk değişti deniliyor , bana boyanacak denildi filan derken biraz daha ikram ediliyor ordan expere gidiliyor orada kaputunda sök tak olduğu söyleniyor satıcı şok yemin billah ediyor alıcı vazgeçiyor , servis bu kadar şeyi sormadan yapabilirmi

Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

hiç mi gidip bakmamış aracına onarlirken

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

söktakçı tayfası var :)

sök tak ın teknik bir karşılığı, negatif etkisi  olmadığı için, kaporta vb. tamirat sırasında servis söker de takar da, her adımı bildirmesi gerekmez, lüzumsuzdur, asıl lüzumsuz olan teknik bilgi yoksunu söktak olmuş ağğbii tayfasıdır, mesela torpido sökülecek kalorifer radyatörü değişcek ise ön kağılar sökülür, güzçlendirici uzun bir civata var 1 mt. boyu onu sökmek için.

çamurluk direk kapı ağzı gibi yerde tamirat için sökülebilir sonra geri takılır, zaten araba öyle doğmadı, bir personel o kapıyı taktı fabrikada.

örnekte, kapılar değişmiş, alıcı kaputun civatasına takmışsa, yolu açık olsun gidip başka arayabilir, serbest

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Sök tak takıntısı nedir garip geldi bana. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mustafa Arıkan yazdı:

Sök tak takıntısı nedir garip geldi bana. :) 

Sök taka takılanlar gerçekte sök taka değil, söküldüyse değişmiş de olabilire (aynı renk çıkma) takılıyor. Yada kendileri satmaya karar verdiğinde müstakbel alıcının değiştiğine takılabileceğine.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Önder Özcan yazdı:

Sök taka takılanlar gerçekte sök taka değil, söküldüyse değişmiş de olabilire (aynı renk çıkma) takılıyor. Yada kendileri satmaya karar verdiğinde müstakbel alıcının değiştiğine takılabileceğine.

takılsın, serbest, ama açıklasın teknik olarak? kaput değişmiş bile  olabilir, ne oluyormuş değişmişse, diğer yerlerde iz veya kuşku yok ise? bir tamirat var ise o bölgeye yoğunlaşılır o normal, arkasında birşey çıkmaz ise teknik bir açıklaması da yok negatif düşüncenin

otomotiv de kavehane tekniğine meslek gereği hassas ve karşıyım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Önder Özcan yazdı:

Değiştiğini anlamak da çok zor değil bildiğim kadarıyla. Astar renginden, seri numarasından filan değiştiği rahatlıkla anlaşılıyor. 
Mesela PDR işlemi için çoğunlukla vidalı parçalar sökülüp tezgaha alınarak yapılıyor. Yani boya olmasın diye PDR yaptırıyorsun ama sök-tak oluyor. O yüzden sök-tak durumunu takıntı yapmak saçma geliyor bana. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Tüm bu yaşananların sebebi, ağır kazalı pert olmuş arabaları yürüyecek kadar toplayıp çıtır hasarlı olarak satılmasıdır. İnsanlar dürüst satıcıya da artık güvenmiyor.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

Tüm bu yaşananların sebebi, ağır kazalı pert olmuş arabaları yürüyecek kadar toplayıp çıtır hasarlı olarak satılmasıdır. İnsanlar dürüst satıcıya da artık güvenmiyor.

alıcı da, bedava peynirin sadece kapanda olduğunu bilsin bir zahmet. teknik olmaya da ihiyaç yok, 50 kuruşa simit satılıyorsa da bir sıkıntı var demektir üründe.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hey Allahım
Birine mi kızdın. Git kaputunun vidasını gevşet tamam. Bitti adam.

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hey Allahım
Birine mi kızdın. Git kaputunun vidasını gevşet tamam. Bitti adam.

geçen bir mini tamirat yapılacak ancak bölgesi: ön kapı /çamurluk ve direk birleşim yerinde .toplam 10 cm.lik bir yer

.layığı için kapı sökülmesi lazım, direğe de vernik girilecek..... araba başında nöbet tuttum... sökmesinler diye.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Taze bilgi; 

Bugün alıcı zincir bir ekspertiz firmasına götürdü Alfa’yı, kaporta orijinal sadece ön çamurluklarda ayar işlem var dediler, alıcı çocuk anlamadı, ekspertizci yani abi boşluk filan varsa ayarlamışlardır dedi. Alıcı bunun kendisine neden söylendiğini anlamadı, kafası karıştı, bişey de demedi öyle devam ettik. 

bir de obd’den airbag ile ilgili bir hata gördük ama detayını okuyamıyoruz dediler. :)  detayını göremiyorsan niye bakıyorsun, bende bile var onu okuyacak kablo. Garip garip işler. 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

sadece ön çamurluklarda ayar işlem var dediler

pert bu ööğğkkkkkkk fakir fakir kim aldı öğkk

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
Önder Özcan yazdı:

aynen sorun burda başlıyor yandan sürtünme kazası varmış araçta yan 3 parçaya bide kaput girince iş değişiyor haliyle , belki hasar gizleniyor gibisinden , satıcı boyalı bildigi degişmiş , kaput söktak yapılmış , alınır alınmazdan ziyade servis bakın kaputunuz sökülecek diye sormazmı 1 yaşındaki arabaya , adamın malı deger kaybetti sonuçta

Çağlar Bayur yazdı:

geçen bir mini tamirat yapılacak ancak bölgesi: ön kapı /çamurluk ve direk birleşim yerinde .toplam 10 cm.lik bir yer

.layığı için kapı sökülmesi lazım, direğe de vernik girilecek..... araba başında nöbet tuttum... sökmesinler diye.

servis bu tarz şeylerin ülkemizde sorun oldugunu bile bile saglam parçayı sökmesi garibime gitti

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çarpınca ayarı bozuldu belki.
Yada yandan çarpınca çamurluk kaputun menteşesini sıkıştırdı yamulttu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sökülen, hele ki yerine yenisi takılan parça karoser vs candır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emrah Taşpınar yazdı:

servis bu tarz şeylerin ülkemizde sorun oldugunu bile bile saglam parçayı sökmesi garibime gitti

kavehane tekniğine bakmaz yetkili personel

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Emrah Taşpınar yazdı:

aynen sorun burda başlıyor yandan sürtünme kazası varmış araçta yan 3 parçaya bide kaput girince iş değişiyor haliyle , belki hasar gizleniyor gibisinden , satıcı boyalı bildigi degişmiş , kaput söktak yapılmış , alınır alınmazdan ziyade servis bakın kaputunuz sökülecek diye sormazmı 1 yaşındaki arabaya , adamın malı deger kaybetti sonuçta

Arka tamponu boyayacaklardı kenarlardan atma falan olmasın diye sökün öyle boyayın dedim. Demesem belki sökmeyeceklerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

bu expertizlerde çok net başka bir problem daha var.

bir araba 7 8 yaşında 150 bin üstüyse götürün motorda saymadıkları şey kalmıyor sabit  sorumluluk almamak için alıcıyla satıcıyı birbirine sokuyorlar :D 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
(düzenlendi)

Yıllar evvel bir tanıdığın 0 km aldığı Nissan Micra vardı. Mor gibi değişik bir renk. 

Arka tampondan vurdular, yetkili serviste işlem yapıldı.  Bir zaman sonra satarken bagaj ve arka çamurluk uçları boyalı, neredeyse arka kapıya kadar vernikli çıktı araba. ( Başka kazası yok ) 

Boya rengi tutması için servis yedire yedire boyamış vaktiyle. Aynı servis ogünkü alıcının vereceği paraya aracı satın almıştı. 

tarihinde Sami Demirpaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu tarz konularda hep benzer yorumu yaparım. Bence de olay tamamen bundan kaynaklanıyor. İnsanlar artık kaput sök tak ama acaba başka önden hasarı oldu da benden gizleniyor mu? diye düşündüğünden en azından kaputu bile işlemsiz olsun diyerek vazgeçiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Çağlar Bayur yazdı:

takılsın, serbest, ama açıklasın teknik olarak? kaput değişmiş bile  olabilir, ne oluyormuş değişmişse, diğer yerlerde iz veya kuşku yok ise? bir tamirat var ise o bölgeye yoğunlaşılır o normal, arkasında birşey çıkmaz ise teknik bir açıklaması da yok negatif düşüncenin

otomotiv de kavehane tekniğine meslek gereği hassas ve karşıyım.

Ben zaten senin dediklerine katılıyorum, ben durum tesbiti yaptım yukarda. Sökülmüş olabilir, değişmiş de olabilir, hali hazırda sorun yoksa çok da şaapmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Olay Çürük elma meselesi gibi maalesef. İçimizde ki çürük elmalardan dolayı dürüst insanlara da güven kalmadı. 

Clio yu almadan önce başka bir clio için adamı aradım, bagaj kapağı değişik sadece dedi. Aracın yanına gidip kendim baktığımda  ön panjur farlar değişmiş, tavan, sol iki kapı, boyanmış, kaput değişmiş çıktı.içi berbattı.adamın dediği bişey yok bu arabada tertemiz diyor hala.fiyatıda piyasanın altında değildi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Saçma sapan işler. Benimde arka bagaj sök tak. Ne olmuş sökülüp fabrikadan gıcır gıcır kapak gelmiş takmışlar işte. neyini sevmezler. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...