İçeriğe Yönlendir

A6 3.0 TDI Quattro

Selim Bilgin

Recommended Posts

Koray Demir
Doğan Arşiray yazdı:

projectfarm createc in işe yaramadığını bulmuştu. psikolojik olmalı etkileri.

İlginç. Karşıt firma mı yaptırmış acaba?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

katkının müşteriye psikolojik etkisini ford bölge müdürü  ile denedik, sonra müşteriye olayı açıklayınca adam bize inanmadı o ayrı bir psikoloji :rofl:

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Koray Demir yazdı:

İlginç. Karşıt firma mı yaptırmış acaba?

Adam tarafli degilki, kacigin teki.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

8 litre yağ çokmuş, ne tuttu toplamı. Yeni bakım yapılmış dizel gibisi yoktur. 

Çağlar Bayur yazdı:

katkının müşteriye psikolojik etkisini ford bölge müdürü  ile denedik, sonra müşteriye olayı açıklayınca adam bize inanmadı o ayrı bir psikoloji :rofl:

Psikoloji çok önemli. İş yerinde makine yedek parçası orijinal ve yerli üretim var. Yerli üretim çalışmıyor diye geri getiriyorlar. Orijinal parçanın paketlerine yerli üretimleri koydum, içeriye verdim. "Bu parça çok güzel, hiç sorun çıkarmadan çalışıyor" dediler. Sonra ustaları çağırıp böyle bir şey yaptım dedim. Biri demez mi "yok abi, parçalar orijinaldi, ben anlarım" Tamam dedik, geçtik.  

• Mutlu 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Koray Demir yazdı:

Ceratec için bir yerde 100k km’ye kadar olan motorlarda etkili olduğu daha yüksek kmli araçlar için MoS2 (molibden disülfür) içeren LM oil additiv isimli yağ katkısının önerildiğini okumuştum teknik olarak olumsuz bir yönü var mıdır?

Mustafa Arıkan yazdı:

CeraTec’in kendi dahasheet’inde bu tarz bir uyarı yok. Türk satıcılardan bir kaçı yazmış bu uyarıyı. Yabancı gruplarda da hiç karşılaşmadım. 
200k üstü BMW dahil bir çok araçta kullandı arkadaşlarım. Ben de keza kendi aracımda kullanıyorum. Sorun teşkil edecek bir durumla karşılaşmadık.

Evet ben de göremedim öyle bir uyarı. Yabancı siteler dahil baktım, kullanıp sorun yaşayan görmedim.

Mustafa Arıkan yazdı:

Hayırlı olsun bakım. 8lt kısmı biraz can sıkıcı :) 

Eyvallah, alıştık artık. :) 8,2 normalde de ceratec de olduğu için 4+4 aldım bu sefer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Mahmut Yıldız yazdı:

Psikoloji çok önemli. İş yerinde makine yedek parçası orijinal ve yerli üretim var. Yerli üretim çalışmıyor diye geri getiriyorlar. Orijinal parçanın paketlerine yerli üretimleri koydum, içeriye verdim. "Bu parça çok güzel, hiç sorun çıkarmadan çalışıyor" dediler. Sonra ustaları çağırıp böyle bir şey yaptım dedim. Biri demez mi "yok abi, parçalar orijinaldi, ben anlarım" Tamam dedik, geçtik.  

Bu konuyu severim. Pahalı X marka çayı şikayet eden ofis çalışanlarına, en ucuz Y marka çayı içirtip ''nasıl beğendiniz mi yeni çayı'' sorusuna, ''bu çay çok iyiymiş'' cevabı almıştık. 

Ama pŞikiloji önemli tabi, motoru temizledikten sonra bile, hangimiz motorun sessizleştiğini düşünmedi ki :crazy:?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mert Gülkokan yazdı:

bir sonraki bakımda engine flush kullanmaman lazım ozaman

Duruma göre bakacağım ona, bir etkisini görmezsem yine flush yapıp temizlerim. Etkisi olursa yapmayız, zaten sık aralıkla değişiyor yağ.

Furkan Bakırel yazdı:

Ne tuttu duygusalı

LM tarafı 1750 tuttu, filtreler ile işçiliği ödemedim henüz. Sağdan soldan duyduğum c segmenti yetkili fiyatları kadar anca tutar ama toplam.

Doğan Arşiray yazdı:

Psikolojik de olsa ben razıyım, millet psikolojisi rahatlasın diye neler neler yapıyor. :D 

Çağlar Bayur yazdı:

Biz de katkıyı koymadık zaten, ben arkamı döndüm, siz koyuyormuş gibi yapın dedim. :fisir:

Doğan Arşiray yazdı:

Adam tarafli degilki, kacigin teki.

Testlerini izledim onun ama parametre setinin kısıtlı bir tarafını alıyor bence. Youtuber olarak başarılı ama.

Tamer Topaç yazdı:

Ama pŞikiloji önemli tabi, motoru temizledikten sonra bile, hangimiz motorun sessizleştiğini düşünmedi ki :crazy:?

Yıkatınca bile sessizleşiyor, bilim adamları cevap versin buna. :D 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tamer Topaç yazdı:

Bu konuyu severim. Pahalı X marka çayı şikayet eden ofis çalışanlarına, en ucuz Y marka çayı içirtip ''nasıl beğendiniz mi yeni çayı'' sorusuna, ''bu çay çok iyiymiş'' cevabı almıştık. 

Yıkatınca bile araba daha sessiz gidiyor, bunun açıklaması yok. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Selim Bilgin yazdı:

Yıkatınca bile sessizleşiyor, bilim adamları cevap versin buna. :D 

Teoride mi, pratikte mi :soshelp: :crazy:

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tamer Topaç yazdı:

Ceratec' i ben de çok merak ediyorum aslında.

ben bunu dodge journeyde valf sesini alırmı acaba diye denemiştim, 140 Pd motorlu araç idi. hiçbir fark yaratmadı.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Doğan Arşiray yazdı:

ben bunu dodge journeyde valf sesini alırmı acaba diye denemiştim, 140 Pd motorlu araç idi. hiçbir fark yaratmadı.

EVet, ben de Mondeo' da itici sesini azaltır umuduyla bir katkı koymuştum. İyi bir markaydı. Sonuç fark oluşmamış, yağ kalitesi düşer düşüncesiyle komple yağ değiştirmiştim. Tabi o zamanlar 100 TL' ye yağ alınıyordu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

motor sesini azaltan tel katkı, bor power olmuştu. o da 2000 km için sadece. degrade oluyor demekki katkılar.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bu arada bir merak ettiğim konu da, motor iç temizleyiciler. Bu katkılar deterjan bazlı ve anladığım kadarıyla yağı nötrolize ediyor. Burada endişem şu; turbo mili ve yatağı çok hassas ayrıca yağlama kanalları da çok ince. Her ne kadar katkı konulduktan sonra 10 dk. rölantide çalıştırın dense de, rölantide dahi turbo aktif çalışmakta olduğundan nötrolize olan yağ, bu bölgede bir hasara yol açmaz mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tamer Topaç yazdı:

Bu arada bir merak ettiğim konu da, motor iç temizleyiciler. Bu katkılar deterjan bazlı ve anladığım kadarıyla yağı nötrolize ediyor. Burada endişem şu; turbo mili ve yatağı çok hassas ayrıca yağlama kanalları da çok ince. Her ne kadar katkı konulduktan sonra 10 dk. rölantide çalıştırın dense de, rölantide dahi turbo aktif çalışmakta olduğundan nötrolize olan yağ, bu bölgede bir hasara yol açmaz mı?

o derece acaip bir kimyasal bekleme yahu nötr mötr noluyoruz yok füzyon

Doğan Arşiray yazdı:

motor sesini azaltan tel katkı, bor power olmuştu. o da 2000 km için sadece. degrade oluyor demekki katkılar.

içindeki partiküller honlama kanalarını da doldurup ileride blok çizilsin diye iyi seçim ,her; bariz ses azaltan katkıdan korkarım

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

o derece acaip bir kimyasal bekleme yahu nötr mötr noluyoruz yok füzyon

Aynştayn ile yatıp, Tesla ile kalkıyorum bu aralar. Arada Newton' la elma atıyoruz birbirimize. Sonra Galilei çıkageliyor, bi bakmışım ki, Curie oradan sesleniyor. Marlyn bir şarkı söylüyor. Dali ise kapanışı yapıyor. Kafamda deli sorular var :party2: :yildizlar:.

Alıp kullanalım o zaman. Yağ değişimi geldi :nargile:.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tamer Topaç yazdı:

Aynştayn ile yatıp, Tesla ile kalkıyorum bu aralar. Arada Newton' la elma atıyoruz birbirimize. Sonra Galilei çıkageliyor, bi bakmışım ki, Curie oradan sesleniyor. Marlyn bir şarkı söylüyor. Dali ise kapanışı yapıyor. Kafamda deli sorular var :party2: :yildizlar:.

Alıp kullanalım o zaman. Yağ değişimi geldi :nargile:.

su bardağına 1/4 gazyağı üstüne mazot tamamlama al sana katkı miss

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

su bardağına 1/4 gazyağı üstüne mazot tamamlama al sana katkı miss

Radyatöre ekliyoruz değil mi bunu? Bir dahaki bakımda da bunu deneyelim.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Radyatöre ekliyoruz değil mi bunu? Bir dahaki bakımda da bunu deneyelim.

duruma göre değişir, tükkanım olsa bolca radyatöre konmasını isterdim, parçacı olarak tercihen depoya, tüketici olarak kaput açma kolunu kırarım kimse yanaşamasın

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tamer Topaç yazdı:

Yağ üreticisi ürettiği için sıkıntı olacağını sanmıyorum abi, bugüne kadar da olmadı zaten. Valvoline'ın patentinde şu geçiyor mesela.

An engine flush oil from The Valvoline Company is reported on an MSDS dated Jan. 14, 2002 as containing 85.0-95.0% by volume kerosene, 0.0-10.0% aromatic petroleum distillates, 0.0-9.0% ethylene glycol monobutyl ether, and 0.0-7.0% diacetone alcohol (available at http://msds.ashland.com).

Yani Çağlar abinin dediği gibi, çoğu gaz yağı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

çoğu gaz yağı.

az tadına bakmadık :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

az tadına bakmadık :crazy:

Mesele şimdi anlaşıldı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)

4AuEga0TTMAV.jpg

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 13
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

E4014C81-1D30-42FC-B541-A19F2F6B6985.png.f9092c9245794ccf0f296e601abddde7.png

Güzel arazi. 4 çekeri burada mı deniyorsunuz :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...