İçeriğe Yönlendir

Fiat Albea - Freni İyi Tutmuyor

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Aracımda frenler biraz zayıfladı gibi sanki. Önceden yarım pedalda verdiği tepkiyi, şimdi sonuna kadar bastığımda veriyor. Aracı durdurmam için pedala sonuna kadar asılmam gerekiyor.

Bu neyin belirtisi olabilir?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

fren hidroliğine baktırdınız mı?  yağı azalmış olabilir. 

balata bitmiş olabilir. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Diskler incelmiş olabilir, fren hidroliği özelliğini yitirmiş olabilir. Balatalar azalmış olabilir. Her şey olabilir özetle :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

fren hidroliği azalmış yada ömrünü tamamlamış olabilir , balatalar bitmiş olabilir, arka tekerler kampana ise kampana içerisindeki merkezlerden biri yada ikisi kaçırıyor olabilir .

Bunların hepsi olabilir en iyisi ustanıza kontrol ettirin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Caliskan yazdı:

Merhaba,

Konunun bilgi kutusu ile akalası yok Ahmet Bey. Uygun bölüme taşıyorum ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor çalışırken durduğunuz yerde fren pedalına basılı tutunca pedal yavaş yavaş dibe kadar iniyor mu?

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Çağlar Bayur yazdı:

motor çalışırken durduğunuz yerde fren pedalına basılı tutunca pedal yavaş yavaş dibe kadar iniyor mu?

Çağlar bey konu benim değil ama, bu durum benim ihtiyar corsa'da var nedeni nedir sizce ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yücel Meta yazdı:

Çağlar bey konu benim değil ama, bu durum benim ihtiyar corsa'da var nedeni nedir sizce ?

fren merkezi kaçırıyordur, siz pedala basınca hidroliğin basıncın yüksleten piston ve contaları var, onlar kenardan kaçırıyordur. her markada tamiri mümkün bir arızadır. merkez takım contası değşir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Yorumlar için teşekkürler. Bu ay araca baya masraf ettim, artık diğer ay tekrar sanayi yolu gözüktü bize :) frenlere de o zaman baktırırız.

İzninizle 3 soru daha soracağım :) :

1- Lastiklerim henüz 1 aylık. Fakat en ufak bir frende araç alıp başını gidiyor. Kızakla kayıyorum resmen. Bugün lastik havalarına baktım ve 36 olduğunu gördüm. Sanayide usta hava vurmuş galiba. Normalde 32'ydi. Bu kadar kaymasına sebep bu olabilir mi?

2- Bir de orijinal lastik ebatları 175/65/14 iken ben 185/65/14 kullanıyorum. Bunun eksi bir yönü olur mu? Bu kadar kaymasının sebeplerinden birisi lastik ebatı olabilir mi?

3- Orijinal lastik ebatında 32 vuruluyor diye ben de 32 vuruyorum. Acaba yanlış mı yapıyorum? Kullanmış olduğum lastik ebatı farklı olduğu için havayı yükseltmem mi gerekir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ne marka lastik? fazla hava basıncı kaydırır, yol ttuş ta zayıflar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lastik havaları lastik soğukken ölçülür, ısınınca yaklaşık 4,5 psi fazlalaşır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Çağlar Bayur yazdı:

ne marka lastik? fazla hava basıncı kaydırır, yol ttuş ta zayıflar

Nexen marka 4 mevsim. Fiat Albea için 185/65/14 ebat lastiğe 32 uygun mudur abi? 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Çalışkan

Şunu fark ettim. Sorunun tespiti için belki daha çok yardımcı olur:

Pedalın sonuna kadar bastığımda frenliyor demiştim. Peş peşe pedalı pompalarken 3. basışta yarım pedalda da frenliyor normal bir şekilde.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ahmet Caliskan yazdı:

Şunu fark ettim. Sorunun tespiti için belki daha çok yardımcı olur:

Pedalın sonuna kadar bastığımda frenliyor demiştim. Peş peşe pedalı pompalarken 3. basışta yarım pedalda da frenliyor normal bir şekilde.

Fren merkezi kaçırıyor Çağlar abinin dediği gibi. Conta takımını değiştirmek gerek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...