İçeriğe Yönlendir

Sunucu Seçimi

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Arkadaşlar ofise bir sunucu bilgisayar alma planımız var. Beklentimiz stabil çalışması. Windows Server işletim sistemine sahip olması. Sanırım bu sunucularda işletim sistemi genelde olmuyor. Marka ve model tavsiye edebilecek olan var mı çünkü şu an ney nedir tam bilmiyorum yani birbirlerine göre ne avantajları var vs. Bütçe 10.000-15.000 tl arası.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Daalın :p

Sunucuda ne koşturacaksınız? RAM, Disk, işlemci bunlar çok önemli.

Kabinetiniz var mı? UPS'iniz ne durumda? Firewall kullanıyor musunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Fujitsu aldıydım ben 2017 de, daha tık demeden çalışıyor, hatta üzerinde yazılımıyla birlikte almıştık.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Fujitsu aldıydım ben 2017 de, daha tık demeden çalışıyor, hatta üzerinde yazılımıyla birlikte almıştık.

Pazar payı Türkiye'de %1 olan ve teknik servisi bulunmayan (BDH firması ilgileniyor lakin firma tüm olayları yurtdışın eskale ediyor) bir markayı satmayı başarının alnından öpmek istiyorum :D

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Sani Gerşon yazdı:

Pazar payı Türkiye'de %1 olan ve teknik servisi bulunmayan (BDH firması ilgileniyor lakin firma tüm olayları yurtdışın eskale ediyor) bir markayı satmayı başarının alnından öpmek istiyorum :D

Olsun bea, zaten kasa fujitsu, içindekiler intel mintel kingstone filan...

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Arkadaşlar ofise bir sunucu bilgisayar alma planımız var. Beklentimiz stabil çalışması. Windows Server işletim sistemine sahip olması. Sanırım bu sunucularda işletim sistemi genelde olmuyor. Marka ve model tavsiye edebilecek olan var mı çünkü şu an ney nedir tam bilmiyorum yani birbirlerine göre ne avantajları var vs. Bütçe 10.000-15.000 tl arası.

Malum siteye bakın. İkinci elde kurumlardan v.s. yerlerden çıkan sunucular çok uygun fiyatlara geliyor.
Mesala buna disk ilavesi yapacaksınız. Üstüne sanallaştırma kurup kullanacaksınız. Fiyatıda çok uygun
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-sunucu-server-ibm-system-x3850-x5-4-x-intel-xeon-x7550-2.00-ghz-server-740704829/detay

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Sani Gerşon yazdı:

Kabinetiniz var mı? UPS'iniz ne durumda?

Şu sorulara cevap gelsin bizim ürünlerden öneride bulunurum. :) 

Firewall kullanıyor musunuz? burası sunucundan daha önemli. şu son aylarda fidye yazılımı yiyen müşteri çok oldu. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Kabinetiniz var mı? UPS'iniz ne durumda? Firewall kullanıyor musunuz?

RDP ile bağlanıp kod geliştireceğiz. O yüzden RAM ve İşlemcisi güçlü olmalı. Firewall Windows Firewall tabi. UPS'imiz yok. Kabinetimiz hiç yok. Tower olsa daha iyi. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

RDP ile bağlanıp kod geliştireceğiz. O yüzden RAM ve İşlemcisi güçlü olmalı. Firewall Windows Firewall tabi. UPS'imiz yok. Kabinetimiz hiç yok. Tower olsa daha iyi. 

Özel değilse, neden kendi lokalinizde geliştirip sunucuya deploy etmiyorsunuz? Özel bir ortam mı gerekiyor geliştirme için?

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Selim Bilgin yazdı:

sunucuya deploy etmiyorsunuz

Başladı plaza dili :D

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Hakan Tarım yazdı:

Başladı plaza dili :D

Ne diyelim deploy yerine? :D 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Selim Bilgin yazdı:

Ne diyelim deploy yerine? :D 

stuckları overflow yapıp yerine push etmek olabilir 😛

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Diyor ki önündeki makine de yap ne yapacaksan, sonra ana makineye atarsınız bi şekilde :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Selim Bilgin yazdı:

Özel değilse, neden kendi lokalinizde geliştirip sunucuya deploy etmiyorsunuz? Özel bir ortam mı gerekiyor geliştirme için?

Öyle yapacağız ancak bazı uygulamalar için spesifik komponentler ve konfigurasyonlar gerekiyor. Tek tek herkesin makinasına bunu yapmakla uğraşmak yorucu oluyor. Bazen de bir deneme yapmak gerekiyor kendi makinende yapmak riskli oluyor. O yüzden sanal bir bilgisayar üzerinde deniyoruz. Uzaktaki sunucularda bulunan dosyaları çeken servisler var. Oradan indirip kendine bağlı olan harici disklere yedekleme yapıyor. İçerisinde kod imza sertifikaları var. Herkesin erişmemesi gereken gizli yerler vs. var. Özetle çok amaçlı bir sistem. 

Çalışan sistemler;

Muhasebe Veritabanları

Entrenix Sanal Santral

Kod Geliştirme

Dosya Saklama

Proje Dosyaları Yedekleme

Müşteri Veritabanları Yedekleme

SVN Repository

Şu anki mevcut sunucumuzun özelliklerini yazayım. Yaklaşık 10 sene önce alındı. Hiç durmaksızın 7/24 çalışıyor.

Intel Core i7

10 GB Ram

2TB HDD.

Bu arada bizim aradığımız şey Workstation diye de geçiyor olabilir yani sunucu dediğime bakmayın bişey sunacak hali yok :D 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Donanım satın alıp kendi sisteminizi yapın :D 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Donanım satın alıp kendi sisteminizi yapın :D 

Ben en son celeron da bırakmışım o işleri :D 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Firewall Windows Firewall tabi.

giphy.gif

Sunucu listelerine baktım bu arada,

Stokta sunucu hala yok. Dell T440 belki bulabilme ihtimali var ama, onu bulsak bu sefer de RAM, Disk ekleyemiyoruz.

Ne kadar bekleme lüksünüz var?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Sani Gerşon yazdı:

giphy.gif

Sunucu listelerine baktım bu arada,

Stokta sunucu hala yok. Dell T440 belki bulabilme ihtimali var ama, onu bulsak bu sefer de RAM, Disk ekleyemiyoruz.

Ne kadar bekleme lüksünüz var?

2 haftaya kadar bir şey almamız lazım. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Harun bey,

Bir firma önereyim size, orada bazen stokta sunucular oluyor. Ben geçen hafta zor bela HPE ML110 gen10 buldum. raid5'li, 16gb ram'li. Buna disk ve ram eklemeniz gerekiyor.

Projedestek.com

Remote çalışmak istiyorsanız mutlaka RDP CAL almanız gerekiyor. RDP kullanacaksanız zaten, ROK Windows değil, Open lisans almanız lazım.

Siz bir rakam alın onlardan, sonra şekillendiririz. Kurulum, bakım anlaşması vs istiyorsanız konuşalım.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Harun bey,

Bir firma önereyim size, orada bazen stokta sunucular oluyor. Ben geçen hafta zor bela HPE ML110 gen10 buldum. raid5'li, 16gb ram'li. Buna disk ve ram eklemeniz gerekiyor.

Projedestek.com

Remote çalışmak istiyorsanız mutlaka RDP CAL almanız gerekiyor. RDP kullanacaksanız zaten, ROK Windows değil, Open lisans almanız lazım.

Siz bir rakam alın onlardan, sonra şekillendiririz. Kurulum, bakım anlaşması vs istiyorsanız konuşalım.

Orayla ben sabah görüştüm. Sadece lisans noktasını çözemedim. Bana dedikleri windows server 2019 standard ROK olsa bile sonradan rdp lisansı eklenebiliyor dediler. Eklenemiyor mu? Windows server'ı ayrı mı almamız gerekecek.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ROK'lara RDP oluyor mu, bi kontrol etmem lazım. Haber bekleyin benden.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

İşyerinde 10 yıldır HP Kullanıyoruz işletim sistemi Windows 2008 server  çok memnunuz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Hakan Tarım yazdı:

stuckları overflow yapıp yerine push etmek olabilir 😛

Esas Windows'tan server olmaz diye girecektim de eski formumda değilim. :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Levent Güzelkalp yazdı:

İşyerinde 10 yıldır HP Kullanıyoruz işletim sistemi Windows 2008 server  çok memnunuz 

2008'lerin güncelleme desteği 2 sene evvel durdu. Acil olarak işletim sisteminizi güncellemenizi öneririm.

Sani Gerşon yazdı:

ROK'lara RDP oluyor mu, bi kontrol etmem lazım. Haber bekleyin benden.

Tedarikçim ROK'lara da dilediğimiz kadar Server CAL ve RDP CAL alabileceğimizi iletti.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...