İçeriğe Yönlendir

Galerici Dili

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan
(düzenlendi)

Merhabalar hepimiz ilanları okuyoruz ve artık bir çok ilanda geçen terimler var. Bunlar tam olarak ne demek. Kimisini biliyorum kimisini bilmiyorum ama bu terimler galeri esnafı sayesinde literatüre girdi. Ben yine de hiç bilmiyor gibi sorayım 😊

1.Şase nedir? işlemli işlemsiz nasıl anlaşılır? Önemi nedir? 

2. Podye nedir? işlemli işlemsiz nasıl anlaşılır? Önemi nedir? 

3. Kule nedir? işlemli işlemsiz nasıl anlaşılır? Önemi nedir? 

4. Direkler nedir? işlemli işlemsiz nasıl anlaşılır? Önemi nedir?

5. Bel altı boyalı nedir tam olarak neresidir? 

6. Çizik boyası nedir nasıl anlaşılır? 

7. Kapı içlerinde boya yok ne demektir önemi nedir? 

8. Muayyer nedir? 

9. Dosta gider nedir😃

10. Biniciye gider nedir

11. Kupon araç nedir? 

12.kapı sacı dıştan değişmiş nedir içten de değişir mi dıştan değişmesi ne artısı var? Kapının komple değişmesinden farkı nedir? 

13. Sök tak boyalı ile boyalı arasında ne fark var? 

Aklıma ilk gelen bunlar 😊

tarihinde Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
Ekleme 12 13
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

deli gelmiş kuyuya taşı atmış, sonra oturup çekirdeği açmış.. galericiler ayrı gezegenden geldiler

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

deli gelmiş kuyuya taşı atmış, sonra oturup çekirdeği açmış.. galericiler ayrı gezegenden geldiler

Fiyat kırmak için aracı ucuza almak için  bi boya takıntısı oluşturdular şu an kendileri de  dahil kimse önünü alamıyor 😊

tarihinde Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir ara da türk lastikçiler, bayat lastik efsanesini yarattı, ithal ler gümrükte takılmıştı fırsat dediler, şimdi millet sıfır lastikte hafta sayıyor yerli de sıkıntıya girdi :) keser döner sap döner derler

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Çağlar Bayur yazdı:

Aynen öyle bunlar yüzünden geçen yılın lastiğini almıyor millet 😊

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

İçinde küfür dahi edilmedi :D  Aşırı muhayyerci galericilerimiz var birde :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir de muhayyer demek, al dene olmaz ise geri getir demektir gerçek sanayi dilinde :rofl:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

bir ara da türk lastikçiler, bayat lastik efsanesini yarattı, ithal ler gümrükte takılmıştı fırsat dediler, şimdi millet sıfır lastikte hafta sayıyor yerli de sıkıntıya girdi :) keser döner sap döner derler

Bayatlamasın diye soğuk hava deposunda saklayan da vardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk
(düzenlendi)

Ölücüler aramasın 

Sigorta şişirmesinden dolayı ağır hasar

Çıtır hasarlı

tarihinde Kürşad Özpamuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

keyfekeder boyalı
para çok zevkime boyattim [emoji23][emoji23]

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ekspertiz denen şeyi kim çıkardı? Dino testi nereden çıktı peki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Dino testi nereden çıktı peki?

janjanlı, dikkat çekici, boş yere bol para almanın güzel yolu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kalbinizi kırarım

Benim en sevdiğim bunlar.
Boş mesaj yapmayın gerçek alıcıysanız arayın yoksa kalbinizi kırarım [emoji23]
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Alırken mi satarken mi. Lehçe değişir çünkü

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Alırken mi satarken mi. Lehçe değişir çünkü

tabiki satarlarken, zira hiçbir galerici almaz,bir  dayı, yeğeni ile gelir genelde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

AP1MX1.jpg

1- Aracın omuriliği gibi düşünün ön taraftan büyük bir kaza sırasında bu parça yamulur, profesyonel tamirhanelerde orijinal ölçülerine göre gerdirme yöntemiyle düzeltilebilir. Genelde ülkemizde ısıtılıp kaynakla el ile düzeltilir kaynak izlerinden vs anlaşılır. Düzgün yapılmazsa araç ne ön takım tutar ne yol yengeç gibi yan yan bile gidebilir.

2- Podye ön sağ ve sol olarak ayrılan parçadır buda aracın ön taraftan kaza sonucunda hasar alan bölgedir. Amortisörlerin sabitlendiği kuleler araç ön çamurlukları buna bağlıdır.

3- Kule Podye ön sağ veya soldan ağır hasar alır ise amortisör kuleside hasar görecektir böylece düzgünce yapılmaz ise sorun yaratır. İkinci bir kaza anında gerekli korumaları sağlamayabilir bu 3 alan.

4- Direkler dedikleri kısım, A B C diye olarak bilinen kısımlardır. Bunlar aracın takla veya yandan ağır darbe alıp almadığını belirler, Kapı fitillerini sökerek kaynak punto yerlerine bakılarak anlaşabilir, tavan değişmiş mi vs gibi.

5- Bel atlı boya genellikle yan aynalar baz alınarak, tavan hariç olan boyadır. Komple boyayla farkı aracın takla vs sebeple değil, temizlik amaçlı boyası olduğunu inandırmaya çalışmaktır. Titiz kullanıcı komple boyatır zaten, bel altı boyalıdır denmesi ya araç yaşından dolayı parça parça renk tutmamasından olur ya da büyük kazayı kapatmak için. Görsel olarak söyledir.

mask.jpg

6- Çizik boyası nedir? Her aracın mikron olarak fabrika boya kalınlığı vardır, eğer metal yüzey üzerinde macun var ise ölçüm aletlerinde bu kalınlık olarak belli eder kendini, eğer gerçekten çizik boyası ise fabrika değerlerinden çok yüksek şekilde çıkmaz.

7- Araç yandan darbe almamıştır kapıları sökülmemiştir, dışından boya yapılmış demektir. 

8- Muayyer kelimesinin anlamı sağlamlığı ve kullanabilirliği açısından sorunsuz önerilen, beğenilmediği zaman geri alınabilecek mal vb demektir. Ancak bu galerilerde ne kadar işe yarar karar sizin.

9- Dosta gider, boş laf :)

10- Biniciye gider, binmek için araç bakıyorsan ailenle al gez tribinde yazılmış araç için alıcı için hiç bir etkisi olmayan söz.

11- Kupon araç araç uzun süre elde kalmış satılmamış model veya teknik arıza ya da herkesin zevkine uymayan şekilde modifiye edilmiş araçların takma isimi Kupon araçtır.

12- Kapı sac olarak değişir, eğer darbe sadece sac üzerinde ve yüksek değilse bütün kapının değişmesine gerek yoktur. Sac olarak dış kısım değişir. Eğer darbe içerideki panelleri de etkilemişse kapı komple değişir. Örnek olarak 

GolfPluscrashsensorposition_zpse6f52445.jpg

13- Sök tak ile boyalı arasında hiç bir fark oluşmaz. Galericilerin fiyat kırmak için yaptığı bir yöntem daha. Sadece dürüst olunmadığı için genelde orjinal kapı boyanıp yerine takılmamış, başka araçtan başka bir renk kapı takılıp boyanmış olabilir. Araca bir zararı var mıdır yoktur. 

Yanlış bilgim var ise düzeltin :) 

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
  • Teşekkür 7
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Çağlar Bayur yazdı:

Akıllı adam bu tür takıntılardan fırsat çıkarmayı bilendir. Ben de rafta 2 yıl kalmış lastiği, güzel boyanmış arabayı alıyorum. Ucuzaaa 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

@Sinan Akgöl cevaplarınız için teşekkür ederim aslında konuyu biraz terim öğrenelim biraz da bilgi olsun diye açtım ama geyik muhabbetine doğru gidiyordu konu 😊

Ahmet Gül yazdı:

Akıllı adam bu tür takıntılardan fırsat çıkarmayı bilendir. Ben de rafta 2 yıl kalmış lastiği, güzel boyanmış arabayı alıyorum. Ucuzaaa 😊

Ölücüler aramasın dedikleri siz mi oluyorsunuz yoksa 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Mustafa Karaca yazdı:

Merhabalar hepimiz ilanları okuyoruz ve artık bir çok ilanda geçen terimler var. Bunlar tam olarak ne demek. Kimisini biliyorum kimisini bilmiyorum ama bu terimler galeri esnafı sayesinde literatüre girdi. Ben yine de hiç bilmiyor gibi sorayım 😊

1.Şase nedir? işlemli işlemsiz nasıl anlaşılır? Önemi nedir? 

2. Podye nedir? işlemli işlemsiz nasıl anlaşılır? Önemi nedir? 

3. Kule nedir? işlemli işlemsiz nasıl anlaşılır? Önemi nedir? 

4. Direkler nedir? işlemli işlemsiz nasıl anlaşılır? Önemi nedir?

5. Bel altı boyalı nedir tam olarak neresidir? 

6. Çizik boyası nedir nasıl anlaşılır? 

7. Kapı içlerinde boya yok ne demektir önemi nedir? 

8. Muayyer nedir? 

9. Dosta gider nedir😃

10. Biniciye gider nedir

11. Kupon araç nedir? 

12.kapı sacı dıştan değişmiş nedir içten de değişir mi dıştan değişmesi ne artısı var? Kapının komple değişmesinden farkı nedir? 

13. Sök tak boyalı ile boyalı arasında ne fark var? 

Aklıma ilk gelen bunlar 😊

Valla süper bir konu olmuş. Teşekkürler bende yazılacak sağlıklı bilgileri bekliyorum Coronadan ölmessek ilerde lazım olur :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Emsalsiz temizlikte (ilana girince belli bir miktar hasar kaydı vardır.)

Sözlediğimin dışında bir şey çıkarsa masraflarınız benden.

Bayandan, memurdan satılık. (Ne fark ediyorsa..)

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Burak Tokcan yazdı:

Emsalsiz temizlikte (ilana girince belli bir miktar hasar kaydı vardır.)

Sözlediğimin dışında bir şey çıkarsa masraflarınız benden.

Bayandan, memurdan satılık. (Ne fark ediyorsa..)

Bayandan satılık fark ediyor genelde, manuelse araç baskı balatanın canını okuyorlar. Diğer türlü de ufak tefek(!) kaporta çizikleri oluyor 😊

Memurdan diye belirtenler de ben memurum esnaf değilim adresim belli hile hurda vs olmaz gibisinden. Ne kadar doğru orası tartışılır 😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

vallahi onu bunu anlamam, aracın dış sacı haricinde esas gövdede hasar varsa almam bitti, şase porya vs. eski haline gelemez, ilk kazada duman olur o araç, o yüzden bu tür hasar varsa uzak durun, tabii anlayabilirseniz...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...