İçeriğe Yönlendir

Trafik Cezasına İtiraz Etmek Sonuç Getirir mi?

Orhan Yıldırım

Recommended Posts

Orhan Yıldırım

Merhaba, 

bugün elime 288 TL hız sınırı cezası geldi.

Cezanın kesildiği yer çevre yolu, hız sınırı 82 km.

Benim radara girdiğimde ise hız sınırı 106 olarak tespit edilmiş.

Şimdi kimsenin 82 km sınır olan bir yerde bile isteye 106 hız ile radara girmeyeceğini varsayarak, bu cezanın yazılması büyük bir talihsizlik ile oluştu ve itiraz sonuç verebilir mi?

Öncelikle bu radar trafik aracı ile kaydedildi, yani sabit radar değildi ve haliyle bir uyarı levhası bulunmuyordu. Ben sol şeritten giderken, çevre yolundan çıkmak için sağdaki çıkışa girmem gerekiyordu. Ancak orta şeritten giden tırı geçmek ve çıkışı kaçırmamak için 82 km'nin üzerine çıktım. Fakat yolun kenarına adeta gizlenmiş polis aracını tır yüzünden fark etmem çok güç oldu, ancak tırı geçtikten ve tırın da birden frene basarak beni ortaya çıkarması ile polis aracını görebildim.

Şimdi bu durum ve polis aracının radar kontrolü yapıldığına dair hiçbir uyarı levhası vb. koymamasından hareketle cezaya itiraz etsem, sizce sonucu ne olur? Hem cezayı hem de kaybedilen davanın vekalet ücretini ödemek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bence mümkün değil sonuç almanız, 90 km üzeri hızda yazabilir, sol şeritte veya sağda olmanız sonucu değiştirmez. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Orhan Yıldırım yazdı:

Merhaba, 

bugün elime 288 TL hız sınırı cezası geldi.

Cezanın kesildiği yer çevre yolu, hız sınırı 82 km.

Benim radara girdiğimde ise hız sınırı 106 olarak tespit edilmiş.

Şimdi kimsenin 82 km sınır olan bir yerde bile isteye 106 hız ile radara girmeyeceğini varsayarak, bu cezanın yazılması büyük bir talihsizlik ile oluştu ve itiraz sonuç verebilir mi?

Öncelikle bu radar trafik aracı ile kaydedildi, yani sabit radar değildi ve haliyle bir uyarı levhası bulunmuyordu. Ben sol şeritten giderken, çevre yolundan çıkmak için sağdaki çıkışa girmem gerekiyordu. Ancak orta şeritten giden tırı geçmek ve çıkışı kaçırmamak için 82 km'nin üzerine çıktım. Fakat yolun kenarına adeta gizlenmiş polis aracını tır yüzünden fark etmem çok güç oldu, ancak tırı geçtikten ve tırın da birden frene basarak beni ortaya çıkarması ile polis aracını görebildim.

Şimdi bu durum ve polis aracının radar kontrolü yapıldığına dair hiçbir uyarı levhası vb. koymamasından hareketle cezaya itiraz etsem, sizce sonucu ne olur? Hem cezayı hem de kaybedilen davanın vekalet ücretini ödemek istemiyorum.

Malesef hiç bir itiraz sizi haklı çıkartmaz.Madem yol ayrımını kaçırmak istemiyordunuz tırı geçmek yerine takip etseydiniz diye karşılık alırsınız.Kurallar net 82 + %10 sapma ile 90 km üstü ceza garanti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Burak Ertem

Öncelikle geçmiş olsun. Her ne kadar "Ben sol şeritten giderken, çevre yolundan çıkmak için sağdaki çıkışa girmem gerekiyordu. Ancak orta şeritten giden tırı geçmek ve çıkışı kaçırmamak için 82 km'nin üzerine çıktım. " demiş olsanız bile muhtemel durum şu olacaktır; Sol şeritten sağ şeride geçmeniz için illaki hız sınırı olan 82 yi ihlal etmeniz gerekmez, frene basarak geçmek istediğiniz tır'ı önünüze alır ve trafiği tehlikeye sokmadan sağa sinyal vererek çıkışa gidebilirsiniz...

Benzer şekilde üstelik aracımızdaki kamerada kayıtlı olmasına rağmen ve durumu söylemin yanısıra görüntüyle desteklemiş olsak da (-ki bizim o zamanki hızımız 93 idi, ve bize %10 hız sınırı aşımının bu gibi durumlarda kullanılarak 82+8= 90 km olarak kullanılacağı da yazılı olarak gelmişti)  durum değişmedi ve cezayı ödemiştik. Tekrar geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe
(düzenlendi)

Arkadaşımın aracına yanlış ceza kesildi. Cezanın kesildiği saatte aracın otoparkta olduğuna dair fotoğrafları alarak adliyeye gittik

fotoğraflar ve itiraz dilekçesiyle itirazda bulunduk. 3 ocakta itiraz ettik ve bugün 13 mart oldu ödediği ceza daha geri yatmadı.

Sizin itiraz durumunuz olumlu olması zor , zaten olumlu olan süreç bile 4 5 ayı buluyor gibi malesef.

tarihinde Yılmaz Gökçe tarafından düzenlendi
yanlış yazım
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.. Mevcut gerekçeleriniz ile itirazınız kabul edilmez. 

Sadece uyarı levhası yoksa belki kabul edilir ama bence o da vardır ve tırın arkasında kalmıştır görmemişsinizdir. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

İtiraz etmek için cezayı ödemek şart. Bulgaristan'da olan aracımıza yanlış parktan ceza kesildi 108 TL . kamera kayıtları var, araç takip var , itiraz ettik mahkeme açtık. Hakim soruşturmaya gerek yoktur tarzı bir karar verdi. 

100 küsür lira mahkeme harcı ödedik.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Geçmiş olsun. Haklı değilsiniz ki neye itiraz edeceksiniz :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Tırı geçmek yerine frene basıp yavaşlasaydın, zaten kavşaktan çıkıcakmışsın. Haybiye fren sıkmış olurdun. Yakıtın fazla yanmasıda cabası olacaktı. Önceden bilinen rotalarda en büyük yanlışımız , öndekini geçipde kavşağa dalmak oluyor. Ayağını gazdan çekip usul usul sağdan kavşağa girmek hem minimum tüketim maksimum ömür sunar. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bundan bi sonuc cikmaz. Bosuna heveslenmeyin. Itiraz edebilirsiniz mahkeme harci vekalet vs ucreti odemezsiniz. Daha once itiraz etmistim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...