İçeriğe Yönlendir

Mondeo MK3 Yağ Sorunu

Seyyitali Mollabeyi

Recommended Posts

Seyyitali Mollabeyi

Merhaba uzun süre şehir dışında idim. Döndükten sonra arabamı çalıştırdım. Kontrol için etrafını dönerken sesi farklı geldi kapattım. Hemen yağ su kontrolü derken motor yagi tamamen bitmiş yag cubugunda gorulmedi bile benim bunu farketmem 10 dk rölantide çalıştıktan ve 10 km yol gittikten sonra oldu. Yag lambası yanmamıştı.

1-Bunun sebebini merak ettim. Bilen yada şundan oldu diyen arkadaşlar varsa desteklerinizi bekliyorum.

2- En yakin PO vardı Maxima FM 5-30 koyduk 3.50 yada 3.75 litreyi yuttu. Bu marka zararlı mı dursun mu içinde.

3- yağ için kontrol ettigim de tam kestiremedim ama trigerin orada bi birikinti var gibi ve yere damlaması hep sağ ön lastikten 1 karış içeri 4 parmak ileri olacak şekilde aynı yere damlıyor. Gün de 4 damla diye tahmin ediyorum 6 saatte 1 damla gördüm. Kontrol için sık sık yer degistirdim 6 saatte bi. 

Şimdiden teşekkürler herkese

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Geçmiş olsun, yağda Ford spesifikasyonu varsa yeterli, sadece 5-30 olması yetmez.

Uzun bekleme sonrası 3 buçuk litre kaybolduysa yerde büyük bir leke olmalıydı, farketmemeniz imkansız, bence önceden gitmiş yağ. Birde lamba yanmamışsa müşür de arızalıdir yağ doldurup geçmeyin, müşürün çalıştığından emin olun.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

En son yağ değişimini ne zaman yaptınmız.

3.5 litre yağ bir anda boşalsa her yer yağ olur farketmemek imkansız. Araba yağ yakıyor olabilir zamanla yakmıştır diyecem ama o kadar da yakmaması lazım. Son bakımda eksik koyulmuş olabilir.

Yağ soğutucusundan kaçırıyor olabilir. Ya da triger kapağından. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

bu kadar yağ nasıl oldu da boşaldı ? 

karterde çatlak mı var yada taba mı sızdırmış ? bu kadar kolay kolay boşalmaz , bence önce o sorunu bulun . Günde 4 damla ile bu yağ tamamen boşalmaz , ama seyir halinde iken belki daha çok atıyordur, iyi kontrol edin yoksa motor gider.

Yağa gelince aldığınız yağ 5/30 tam sentetik ise sorun olmaz tam sentetik ford un spesifikasyonu karşılar.

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Alt tapa sızdırmış buldular kalkınca yukarı bayağı akıtıyordu. Düzeltildi yenisi takıldı. Yarın.   Quartz 9000 Future NFC 5W-30.  Yada  Evolution 900 SXR 5W-30. Alıp yenilemeyi düşünüyorum öneri yada başka tavsiyesi olan yoksa

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...