İçeriğe Yönlendir

Fiesta Soğukta Fan Devreye Giriyor

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba 2015 model fiestamda uzun yol yapınca bazende kısa süre kullanınca fan açıyor. Kontağı kapatınca da devam ediyor. 

Partikül filtresi olduğunu düşünmüyorum çünkü arada birde olsa forscan ile rejenerasyon yaptırıyorum. En son 2-3 hafta önce yaptırdım ve sonrasında da 300-400 km üzerinde uzun yol bir yarısı kadarda şehiriçi yapmışımdır. 

Şuan ortalama 150 km yolculuktayken mola verdim ilk molada yapmamıştı 50-60 km sonra yaptığını gördüm. 

Hararet normal yerinde müşürde sıkıntı olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Fan çalışmasında anormal bir durum olduğunu neye istinaden düşünüyorsunuz.. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Darbaz yazdı:

Fan çalışmasında anormal bir durum olduğunu neye istinaden düşünüyorsunuz.. 

Yüksek devirli ve uzun süre kullanılması gibi bir durum yok. Hava da 8-9 derece, 40-50 km kullanmışımdır moladan sonra. Normalde bu şartlarda fanın devreye girmesi çok mantıklı gelmedi bana. 

Daha önce benzinli kullandığım için belkide dizel olmasının verdiği bir durum olabilir. 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Fan açınca rölantideki anlık tüketim ne görünüyor?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağatay Kılınç yazdı:

Fan açınca rölantideki anlık tüketim ne görünüyor?

Hiç dikkat etmedim açıkçası, 15 dk moladan sonra geldiğimde fan durmuş hararet ise 4 çizgiden 2 ye inmişti. Üzerine 30 km kullandım fan devreye girmedi. 

Metin Taşcı yazdı:

araçta silkeleme, çekişte düşüklük, son hız fan, sonlara doğru devirde dalgalanma varsa dpf

sürekli yapıyorsa aracın gizli menusunu acıp ısıyı kontrol edebilirsiniz, 105c de fan acması lazım

Dikkat etmedim ama çok devirli kullanmadığım için belkide kendini göstermedi. Sürekli yapmıyor ama manuel dpf temizliği yapmama rağmen ortalama ayda 1 falan denk geliyorum. Tabi sonrasında manuelde temizlik yapıyorum olunca. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ü.Emre Kartal yazdı:

Daha önce benzinli kullandığım için belkide dizel olmasının verdiği bir durum olabilir. 

Benzinden daha geç açıyor fan dizeller, en azından focus öyle, klima dışında fanın sesini duymadım hiç yazın bile, iki kademe var ve 1. de sesi duyulmuyorsa bilemem :)  Servisten DPF ye baktırmak akıldaki soru işaretini siler bence.

ekleme: yazın termostat patlayıp değişince denemek için araç hareket etmeden uzun süre 3000 devir gibi çalıştırdık termostat açıp havasını alsın diye o zaman çalıştı.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Ü.Emre Kartal yazdı:

Hiç dikkat etmedim açıkçası, 15 dk moladan sonra geldiğimde fan durmuş hararet ise 4 çizgiden 2 ye inmişti. Üzerine 30 km kullandım fan devreye girmedi. 

Siz önce bunu gözlemleyin derim muhtemel bundan kaynaklıdır. Motor altından epey hissedilir bir ısı da çıkıyor. Rölanti de hafif dalgalanma belirtilerinden... Dizel araba kolay kolay fan açmaz arıza yoksa. Su seviyeniz yerinde gösterge de normal seviyede ise telaşlanmayın derim. Müsait yol varsa 3 4 devir arası 15 dk sürün.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Benzinden daha geç açıyor fan dizeller, en azından focus öyle, klima dışında fanın sesini duymadım hiç yazın bile, iki kademe var ve 1. de sesi duyulmuyorsa bilemem :)  Servisten DPF ye baktırmak akıldaki soru işaretini siler bence.

ekleme: yazın termostat patlayıp değişince denemek için araç hareket etmeden uzun süre 3000 devir gibi çalıştırdık termostat açıp havasını alsın diye o zaman çalıştı.

Dpf nin olması saçma geliyor çünkü çok sık yapmış olur öyle ise. Ama başkada seçenek yok gibi çünkü 150 km yol geldim yapmadı tekrar. 

Çağatay Kılınç yazdı:

Siz önce bunu gözlemleyin derim muhtemel bundan kaynaklıdır. Motor altından epey hissedilir bir ısı da çıkıyor. Rölanti de hafif dalgalanma belirtilerinden... Dizel araba kolay kolay fan açmaz arıza yoksa. Su seviyeniz yerinde gösterge de normal seviyede ise telaşlanmayın derim. Müsait yol varsa 3 4 devir arası 15 dk sürün.

Seviye vs hepsi normal

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Ü.Emre Kartal yazdı:

Dpf nin olması saçma geliyor çünkü çok sık yapmış olur öyle ise. Ama başkada seçenek yok gibi çünkü 150 km yol geldim yapmadı tekrar. 

Seviye vs hepsi normal

Saçma değil şöyle ki benimki de birkaç gün arayla yaptığı olmuştu şehir içinde biraz devirli kullandım daha yapmadı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhaba 2015 model fiestamda uzun yol yapınca bazende kısa süre kullanınca fan açıyor. Kontağı kapatınca da devam ediyor. 

Partikül filtresi olduğunu düşünmüyorum çünkü arada birde olsa forscan ile rejenerasyon yaptırıyorum

siz öyle düşünseniz de, araç öyle düşünmüyor olabilir, o cihazın yaptığı sadece manuel rejenerasyon yaptırmak, kül birikimi çok ise cihaz anlamaz. yetkili serviste kül miktarına baktırın. ömrü bitmek üzee olabilir dpf in

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağatay Kılınç yazdı:

Saçma değil şöyle ki benimki de birkaç gün arayla yaptığı olmuştu şehir içinde biraz devirli kullandım daha yapmadı.

Birkaç gün arayla yapmasını anlarım tam yapamamıştır vs derim ama mümkün olduğunca kendim zaten yapıyorum manuel olarak ona rağmen olunca anlam veremedim. 

Çağlar Bayur yazdı:

siz öyle düşünseniz de, araç öyle düşünmüyor olabilir, o cihazın yaptığı sadece manuel rejenerasyon yaptırmak, kül birikimi çok ise cihaz anlamaz. yetkili serviste kül miktarına baktırın. ömrü bitmek üzee olabilir dpf in

Manuel rejenerasyonda kül miktarı fazlaysa manuel rejenerasyon başarısız oldu diye hata veriyor. Defalarca yaptım öyle bir hata almadım ama anlık değerleri bir ölçeyim bakalım oradan görürüz muhtemelen. 

Metin Taşcı yazdı:

motor yağı dpf uyumlu mu

Opetin fullmax ford motor yağı FMY olarak değil opetin kendi yağı sadece. Partikül uyumlu olması lazım

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Fiestayı agır  kulanırsan az yaktırcam diye 70-80 kullandıgında bizimkide açıyor senınkı gıbı ama sert kulanırsan fan falan acmıyor bıraz gazla arabayla düzelir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...