İçeriğe Yönlendir

IK Danışmanlık Firmaları Hakkında

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

arkadaşlar merhaba; 

IK danışmanlık şirketleri zaman zaman beni arayıp falan firmasının şu pozisyonu için size görüşmeye davet etmek istiyoruz diye beni arıyorlar. ama ben firmanın kendi bünyesinde çalışmak istediğim için firmanın kendi IK departmanı tarafından aranmasını benimsemekteyim. 

sorum şu bu danışmanlık firmalar ne kadar güvenilir. kendi bünyelerinde mi çalıştırmaktadırlar. ve bu firmalara adayların ödeme yapması kanunen yasak olmasına rağmen danışmanlık firması ile mi sözleşme yapıyoruz yoksa çalışılacak olan firma ile mi sözleşme imzalanıyor. 

konu hakkında bilgisi olan arkadaşların bilgi ve yardımlarını bekliyorum.

teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Artık bu iş outsource ediliyor. Sizinle görüşüyorlar, memnun kalırlarsa firmaya paslıyorlar sizi. Sizin onlarla resmi olarak bi işiniz olmuyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Tam tersi de geçerli sizin arayan yerin resmi çalışanı oluyorsunuz ama yönlendirdikleri şirkette çalışıyorsunuz. Onlarda sizin için fatura kesiyorlar karşı şirkete. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Onlar arasa bile, işe alınmanız durumunda firmanın bünyesinde çalışıyorsunuz (beyaz yakalar bu şekilde, mavi yakalarda arayan şirketin bünyesinde de olabiliyorsunuz). Danışmanlık şirketiyle değil çalışacağınız yerle sözleşmeniz yapılıyor. Bilindik firmalar güvenilir fakat işe alınma şansınız, firmanın  kendi İK departmanıyla yaptığınız görüşmelere oranla daha düşük

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
(düzenlendi)

kısacası Taşeron firmalar.

Kendimde hem bir İK cı hemde taşeron firmada çalıştığım için şöyle söyleyebilirim;

bu türde 2 tip firma vardır, 

1.si : Tamamen taşeron firma : Ne işe yarar, ana işveren ile sözleşme gereği tüm hakları taşeron firma da olmak kaydı ile sana ana işverenin belirlediği işlerini yaparsın,tüm yasal hakların vs. bu taşeron firmadan sağlanır ana işvrenle bir bağlantın olmaz.

2.si : yarı taşeron( danışmanlık) : Ana işveren firmanın belirlediği kriterlerde işçi bularak ana firmanın belirlediği şekilde, ya kısa süre taşeron bünyesinde çalışıp sonrasında ana firma bünyesine alınırsın yada direk ana firma bünyesinde işbaşı yaparsın.

birde bizim gibi çok yaygın olmayan durumlar var, ben kendim taşeron firmadayım ama ana işverenle çalışıyorum, taşerondan kimseyi tanımam ana işveren altında çalışan ilgili yöneticiler benim yöneticimdir, sadece maaşım taşeron firma üzerinden alırım. Ana işveren benim hakkında yada taşeron firma hakkında ne derse o geçerlidir, alt taşeron yapmakla sorumludur.

iyi forumlar.

tarihinde Mesut Eyibil tarafından düzenlendi
imla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Ek olarak şunu söylemek isterim.

Taşeronda da çalışsan yasal olarak tüm haklarından üst işveren sorumludur.

Benim dönemsel destek verdiğim taşeron şirket çalışanlara ve devlete tüm ödemelerini yaptığına dair belgeyi ibraz etmeden ana şirket asla hak ediş ödemesi yapmıyor. 

Yani taşeron şirket maaşı ödemeden kaçsa yada batsa haklarımızı esas işveren ödemek zorunda.

Konuyu açan soruyla pek ilgili değil ama belki birinin işine yarar diye yazmak istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
İbrahim Arslan yazdı:

Ek olarak şunu söylemek isterim.

Taşeronda da çalışsan yasal olarak tüm haklarından üst işveren sorumludur.

Benim dönemsel destek verdiğim taşeron şirket çalışanlara ve devlete tüm ödemelerini yaptığına dair belgeyi ibraz etmeden ana şirket asla hak ediş ödemesi yapmıyor. 

Yani taşeron şirket maaşı ödemeden kaçsa yada batsa haklarımızı esas işveren ödemek zorunda.

Konuyu açan soruyla pek ilgili değil ama belki birinin işine yarar diye yazmak istedim.

Burda bir düzeltme yapayım, 

Şayet tüm haklar taşerondaysa ve ana işverenle hiçbir bağınız sözkonusu değil ise ana işveren kendi yükğmlülüklerini yerine getirdi ise( ödemeler,hak edişler vb.) Ana işverenin sorumlu tutulamaz. Firma kaçtı vs durumunda taşeron sorumlu olur. Başımıza gelen bazı hukuki konularda bunu bizzat yaşamış tecrübe ettiğim için yazmak istedim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...