İçeriğe Yönlendir

Koronavirüs'ten Korunma Yolları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar.. Konu sağlık bölümündedir. 

Korunmak için neler yapılmalıdır, sadece bunları konuşalım lütfen ?

Buna ihtiyacımız var. 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün sayfasından. https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yeni-koronavirus-hastaligi-na-yakalanmamak-i-cin-oneriler

COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) 'na Yakalanmamak İçin Öneriler

Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir.  Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir: 

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

• El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
  • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
  • Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
  • Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
  • Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

taze ve çiğ sebze ağırlıklı dengeli bir beslenme şekli lazım normal zamanlarda bile. iyi uyku uyunmalı. temiz hava solumak gerek ayrıca.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Günlerdir sosyal medyadan gelenlerden çıkardığım özet, maskeden ziyade, temas ettiğimiz yerlere dikkat etmeli, elleri yüz bölgesine yaklaştırmamalı ve elleri sık sık sabunla yıkamalı, mümkün değilse alkol oranı yüksek bir temizleyiciyle temizlemeliyiz. İlk okulda aslında öğretilen ama unutulan şeyler aslında. Konuyu dağıtmadan devam edelim. Ufkumuzu açacak şeyler çıkacaktır başlık altında diye tahmin ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alkol iyi bir dezenfektanmış. 

Kolonyaların 70 dereceden yüksek olanları da işe yarıyormuş.. Bu sebeple ben alırken özellikle 80 derece olmasına dikkat etmiştim.. 80 üstü de yok galiba. Görmedim hiç. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sürekli yıkama, dezenfektan, kolonya =egzamaya ceyrek kalmış eller :)

Kullanım tecrübem bu şekilde oldu maalesef. Şimdi kremlerle toparlamaya çalışıyorum ama el florasını bozdum galiba sürekli yıkama işi de devam edince biraz zor olacak toparlamak. Bu durumun sıkıntısı eğer ellerde yara olmaya başlarsa virüs için giriş noktaları olacak. O yüzden elleri dezenfekte ederken el florasını da destek olmak gerekiyor 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Alkol iyi bir dezenfektanmış. 

Kolonyaların 70 dereceden yüksek olanları da işe yarıyormuş.. Bu sebeple ben alırken özellikle 80 derece olmasına dikkat etmiştim.. 80 üstü de yok galiba. Görmedim hiç. 

şuan elimde 1 lt. lik dezenfektan var, %70 alkol yazıyor, içerik şöyle:  %60 etil %10 izopropil alkol,  kendin hazırlayabilirsin kolonya yoksa, yada direk ipa kullan, kokusu aynı, koksun diyorsan içine biraz limon yağı damlat al sana kolonya :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kolonya yokken alkolü nerden bulacağız Ali ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kolonya yokken alkolü nerden bulacağız Ali ?

İPA alacaksın dolu var, etil alkol arama... bugün şantiyeye getirmişler, bir sürü, normal dezenfektanda dolu, direk çarşıdan almışlar, yer Edirne Uzunköprü tarafı, kolonya diye arama...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Protein yükleme vücut direnci için lazım. Mesafe. Mesafe. Mesafe.

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Kendimce aldığım önlemler.

İşe gitmemek ve eve kapanmak, gitmek zorunda kalırsam toplu taşıma yerine şahsi aracımla gidiyorum. Kimseyle temas etmiyorum. Bulunduğum alanı sık sık havalandırıp elleri yıkama-kolonya-dezenfektan ile temiz tutmaya çalışıyorum. Bu  süreçte ellerimi başıma sık sık götürdüğümü fark ettim ama artık aklıma geldikçe ellerimi yüzümden uzak tutuyorum. Soğan ve sarımsak kullanımını arttırdım. Maskeyi henüz hiç kullanmadım. Tedbir bizden taktir Allahtan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bol çorba, bol su, bol organik sebze. bundan sonra da bağışıklık için şart.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Market alısverişinde  resmen virüs dagıtıyo kasıyrler mumkunse biz tutup okutalım urunlerı cunku onların eldıvenleı ıle her urunu tutuyorlar

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Tahir İlter yazdı:

Sürekli yıkama, dezenfektan, kolonya =egzamaya ceyrek kalmış eller :)

Kullanım tecrübem bu şekilde oldu maalesef. Şimdi kremlerle toparlamaya çalışıyorum ama el florasını bozdum galiba sürekli yıkama işi de devam edince biraz zor olacak toparlamak. Bu durumun sıkıntısı eğer ellerde yara olmaya başlarsa virüs için giriş noktaları olacak. O yüzden elleri dezenfekte ederken el florasını da destek olmak gerekiyor 

Bunu söylediğiniz iyi oldu. Ellerim kurumaya başladı hemen 1 günde. Yani nasılsa dezenfektan var diye rahat rahat her yere temas etmemek lazımmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bol çorba, bol su, bol organik sebze. bundan sonra da bağışıklık için şart.

Sigara da içmeyin diyorlar.
Ben şaşırdım.
Başlamasam mı acaba. [emoji28]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sigara da içmeyin diyorlar.
Ben şaşırdım.
Başlamasam mı acaba. emoji28.png

lobi faaliyeti onlara uyma sen

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Erkan Işık yazdı:

Market alısverişinde  resmen virüs dagıtıyo kasıyrler mumkunse biz tutup okutalım urunlerı cunku onların eldıvenleı ıle her urunu tutuyorlar

Bugün pazara gittim. Pazarcıların aldığı tek önlem eldiven takmak. Taktıkları eldivenle akşamı eden var. O eldivenle parayı da alıyor sebzeyi de tutuyor poşete de dokunuyor. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Emre Şimşek yazdı:

Bunu söylediğiniz iyi oldu. Ellerim kurumaya başladı hemen 1 günde. Yani nasılsa dezenfektan var diye rahat rahat her yere temas etmemek lazımmış.

Oksizinc ve sudo krem kullanıyorum dönüşümlü rahatlattı biraz 

Çok yoğun kremlerdir nohut kadarı neredeyse iki ele yetiyor 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Hasan hoca eldıvenli market kasıyerlerinden alısverıs yapmayın dedı sımdı  cnn de dısarıda kullandıgımız elbıselerı terasa asın sabah kadar ayakbılara el surmeyın  diyor dogrnmıs hazır salata vs yemeyın dıyor biribirinize asırı yaklasmayın dıyor 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

https://koronaonlem.saglik.gov.tr/

Sağlık Bakanlığı test sayfası yapmış sonuca göre yönlendirme yapıyor. 

Dün arabanın muayenesi vardı onu yaptırmıştım. Zaten giderken maske ve eldiven ile gitmiştim griptim yaklaşık 17 gündür geçmiyor birtürlü akıntı ve öksürük 1 gün ara ile 4 defa serum takviyesi de yapıldı ama yok çok şükür iyi gibiyim ama psikolojim bozuldu bu seferde. Dün arabaya bindim sonuçta muayene personeli de binecek diye komple direksiyon vites kollarını kolonya ile sildim. Muayene biter bitmez komple tekrar adam nereleri ellediyse araba içerisinde ve dışındaki kapı kollarına kadar sildim. Dediğim gibi dün doları çıktım maske ve eldiven komple takılıydı markete uğradım kapalı aldığım bütün ürünleri eve gelince deterjanla tıkadım meyve sebzeleri de sirkeli suda beklettim güzelce. Elbiseleri hemen çıkartıp balkona astım ve duşa girdim ama boğazım acıyor şu anda kolonya normalde dokunuyor ondan mı bilmiyorum.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Bu  arada çinde wuhanda yeni vaka kalmamıs , sokaga cıkma yasagı varmıs yasagın 3 hafta daha kalarak devam etmesı kararı alınmıs 3 hafta sonra wuhandan iy haberler gelmesı dilegimle 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gosb. Firmalar girişte maske ve lazer ile ateş ölçümü kontrolü yapıyor. 37 olanı bile almıyor firmaya.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Servet Aydın yazdı:

Gosb. Firmalar girişte maske ve lazer ile ateş ölçümü kontrolü yapıyor. 37 olanı bile almıyor firmaya.

Servet abi  hastane için üreltimiş strelize sistemi evine alan bile varmıs  girişe kurmus :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bende aldım da vaktim olmadı hâlâ. Uv lamba kuracağım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...