İçeriğe Yönlendir

Focus - Ön Düzen Yada Direksiyon Kutusundan Gelen Ses

Öner Kurukuz

Recommended Posts

Öner Kurukuz

Arkadaşlar bir süredir aracın ön düzeninden bir yerlerden uğultu ya da sürtünme sesine benzer sesler geliyor.

30-50 km arası bir hızla giderken özellikle direksiyonu sağa çevirirken yapıyor.

sonra sağ-sol yapıyorum direksiyonu ve ses her iki tarafa da gelmeye başlıyor.

ilk başlarda dönüş için fren yapıp bu hızlara düştüğüm noktalarda farkettim bu sesi,

bir süre direksiyon kutusu dedim, sonra frene basınca çıkıyor bu ses diye düşünüp fren balataları dedim.

sonra frene basmadığım zamanlarda da bu sesin geldiğini farkettim.

Acaba teker bilyası bunu yapar mı?

Hızlı giderken bir ses duymuyorum.

fikri oln ya da bu sorunla karşılaşan var mı?

Araç 2013 focus 1.6 tdci

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

tekerlek rulmanı bozulunca sesin frekansı değişmez. sadece şiddeti değişir. yani incelip kalınlaşmaz ama "miktarı" değişir.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Balatalar da sadece frene basınca disklere basmaz, frene basmadığınız zamanlarda da sürtünmesine devam eder. Balata ve diskleri de kontrol ediniz.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
(düzenlendi)

Benzer  bir durum benimde başıma gelmişti. Ustam aracı yarım saat dinledi sağına soluna baktı. Fren aksamlarına baktı. En son ben  aracı sürdüm o da dışarıdan dinledi.Bu aracın  bijonlarına baktırdın mı dedi ? ben yok deyince bijonları sıktı . Sonrasında o sesi duymaz olduk  🙂 Sesin bijonlar kaynaklı olacağı aklımın ucundan dahi geçmezdi ama oluyormuş. 

tarihinde Rıdvan Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Müslüm Koçak

Amortisör bilyaları da olabilir. Durur vaziyette birisi direksiyonu sağ sol yapsın elinizle helezon yayı tutun titreme var ise ondan yapabilir.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Aslan

Her yeri kontrol etmek lazım, her şeyden gelebilir ses. Belki de hiç tahmin etmeyeceğiniz küçük bir şeyden kaynaklanıyordur. Amortisör bilyası, tablalar, z rotlar, disk-balatalar kısacası alt takımdaki her parçadan olabilir. Düşük hızlarda bende de vardı bir ses, ön düzende kontrol etmediğimiz parça kalmadı ama en son sesin arka fren kampanasının içindeki fren ayarı aparatından geldiğini bulduk, Ses çoğu zaman tahmin ettiğiniz yerin tam tersi yerden gelebiliyor.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Çağlar Bayur yazdı:

lifte alıp bakıldı mı bilyaya?

Evden çıkamıyoruz :) daha doğrusu servis bana yakın değil.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...