İçeriğe Yönlendir

Apartman Kapısı Hidroliği

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Binamızın kapısı çok sert kapanmakta ve giriş katta oturduğumuz için çocuğumuz kapı sesine sürekli uyanıyor. Kapı hidroliğinden ayar yapıp yumuşattık, bu sefer de kapıyı kapatmıyor. Sert yapıyoruz bu sefer de çarpıyor. Bazı kapılarda görürüz, hani kapıyı ittirseniz de gitmez. Ağır ağır açılır ve kapanır. Hızlı kapatayım desen ve ittirsen yine de ilerlemez kapı, kendi kendine yavaş yavaş kapanır. Ama mekanizma kapıyı ittirdiği için açık kalmaz, kapanır kesinlikle. Kapıyı açarken de kapı çok sert ve ağır gelir, iki elle iterek zor açarsın. Umarım anlatabilmişimdir :) binasında buna benzer mekanizmalardan olanlar varsa, mekanizmanın marka ve modelini benimle de paylaşabilir mi acaba? Buradaki esnafa tarif ettim ya da edemedim, anlamadılar.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Apartman kapısı, çelik mi, demir doğrama mı, alüminyum mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Çelik değil. Alüminyum kapı nasıl olur bilmiyorum ama demire göre hafif olur diye düşünüyorum. Camlı demir parmaklıklı bi apartman kapısı. Demir olması lazım.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ahmet Caliskan yazdı:

Çelik değil. Alüminyum kapı nasıl olur bilmiyorum ama demire göre hafif olur diye düşünüyorum. Camlı demir parmaklıklı bi apartman kapısı. Demir olması lazım.

tuHYt0AG7_iE2EIYd5YH0KQKbhcHyENd0lXyC0i_sam_0051jpg-08-04-20153811597.jpg

Eğer sağdaki ise kapı hidroliği değişimi gerekebili. Ayar tutmuyorsa değiştirin kale markasını öneririm.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ayarı nereden yapıyorsunuz yandaki vidadan mı? Üst kolun bağlantı yerinde ayar olur. Onu sıkınca kuvveti artar. Yavaş da kapansa kuvvetli olduğu için kapıyı rahatlıkla kapatır.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sinan Akgöl yazdı:

tuHYt0AG7_iE2EIYd5YH0KQKbhcHyENd0lXyC0i_sam_0051jpg-08-04-20153811597.jpg

Eğer sağdaki ise kapı hidroliği değişimi gerekebili. Ayar tutmuyorsa değiştirin kale markasını öneririm.

Demir parmaklıklı ve camlı olandan evet. Ama her modeli bir değil galiba.

Mustafa Arıkan yazdı:

Ayarı nereden yapıyorsunuz yandaki vidadan mı? Üst kolun bağlantı yerinde ayar olur. Onu sıkınca kuvveti artar. Yavaş da kapansa kuvvetli olduğu için kapıyı rahatlıkla kapatır.

Yöneticimiz yapıyor bir tornavida yardımıyla. Hiç dikkat etmedim nereden yapıyor. Bir inceleyeyim bakayım dediğiniz gibi yapmayı deniycem

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ahmet Caliskan yazdı:

Demir parmaklıklı ve camlı olandan evet. Ama her modeli bir değil galiba.

Şu takılı olan modelin görselini koyarsanız, yardımcı olurum ya dar tip yada geniş tiptir. Giriş katta oturuyorsanız kapının çarpması ya da kapanmaması rahatsız eder.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sinan Akgöl yazdı:

Şu takılı olan modelin görselini koyarsanız, yardımcı olurum ya dar tip yada geniş tiptir. Giriş katta oturuyorsanız kapının çarpması ya da kapanmaması rahatsız eder.

Takılı olan mekanizma böyle:

JH8OBG.jpg

JH8gXs.jpg

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bu hidrolikten bizim kapımızda da var markası kale diye hatırlıyorum.  İki ayar vidası olması lazım biri kapanma şiddetini, diğeri kapının kapandığında  duracağı yeri ayarlıyor.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Bu 

Ahmet Caliskan yazdı:

Kolay kolay bozulmaz bu ürün ayarını Mustafa hocamın dediği gibi deneyin eğer yeniden olmaz ise modeli dar tip Kale kapı hidroliği, ayar deneyin hidrolik üzerindeki somundan, kapıya da uyarı yazın omuz veya ayakla iterek açmasınlar ayar genellikle güç vermekten kaçar.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok dik karşılığı konulmamış mı? Yani iki vidalık montaj kısmı daha uzağa gitmesi gerekmiyor mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sinan Akgöl yazdı:

Bu 

Kolay kolay bozulmaz bu ürün ayarını Mustafa hocamın dediği gibi deneyin eğer yeniden olmaz ise modeli dar tip Kale kapı hidroliği, ayar deneyin hidrolik üzerindeki somundan, kapıya da uyarı yazın omuz veya ayakla iterek açmasınlar ayar genellikle güç vermekten kaçar.

Deneyeyim bakalım. İnşallah değişmeye gerek kalmaz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aluminyum kapılara pistonlu tip birşey takıyorlardı, bizim apartman da çok uğraştı bu iş ile. montaj yeri de 1 cm değişsin kapanması çok değişiyor. en son pistonlu mnteşe tarafından bir parça takılmıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Vidadan yapılan ayar sizin sorununuzun çözümü değil. Kuvvet ayarı var. Hepsinde oluyor mu bilmiyorum. Bazılarında kolun montaj konumu değiştirilerek yapılıyor olabilir.

Geçenlerde bende okulun kapısına taktım. Aluminyum kapı. Tam olması gereken kuvvvetle kapatıyor.

Bu kuvvet ayarı iyi yapılmazsa dediğiniz gibi hassas ayar yapamazsınız. 
Kapıyı açmak içinde çok kuvvet gerekir. Çocuklar filan açamaz hatta zorlanırlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Ahmet Caliskan yazdı:

JH8OBG.jpg

JH8gXs.jpg

Bundan bizdede var ve ayarını ben yapıyorum yanda  ayar yeri var  4 alyan ile sıkılıp gevşetilerek deneyerek bulunuyor.

Eğer o  pasodan ayar yapamıyorsanız üstteki kolu sökerek kapıyı tam kapatıp uygun basınç uyguladığı yerde tekrar bağlayıp denemelisiniz.

Bunlar kolay bozulmazlar ayar istiyor kıştan yaza geçişte yazdan kışa geçişte hidrolik olduğu için basınç değişiyor.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Bakın ayar yeri bizde yanda fotoğrafını çektim.

JHAffq.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Gökhan Ertekin
Mustafa Arıkan yazdı:

Hocam aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum çok rica etsem o bahsettiğiniz ayarı nereden yapacağımızı fotoğraf atarak gösterebilir misiniz? Valla ömür boyu duacınız olurum

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Hidroligin kenarında 1 ve 2 yazan iki tane vida bulunur yada alyanda olabilir.

1 numara kapının kapanma hızını ayarlar saat yönüne cevirdiginizde kapanma hızı azalır, 2 numara belirli bir noktaya geldikten sonra çarpma hızını ayarlar yani kapıyı yavaş veya hizli çeker.saga doğru verirseniz hiz yavaşlar.

Bunlar teorik bilgi, ayni dert bizde de var ama bir türlü ayar tutmuyor. Çünkü kapi ağırlığına göre küçük hidrolik takılmış ne yapsam olmadı.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kapının kendisi de çok ağır. Alyan ile kapanma anı şiddeti değiştirilir fakat bu sefer de kapı kapanmayabilir. Kilit dilini yumuşatmak çözüm olabilir. Alyan ile vurma şiddeti de yumuşatılır böylece. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Barış AÇIL yazdı:

Bunlar teorik bilgi, ayni dert bizde de var ama bir türlü ayar tutmuyor. Çünkü kapi ağırlığına göre küçük hidrolik takılmış ne yapsam olmadı

Bunun çözüm yolu ,,, üstteki kapıya bağlı çapraz kolları sökün ve bağlı olduğu hidrolik tahrikli döner silindiri sıkın.Ben problemi böyle çözdüm sıkınca basınç artıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Ertekin
Barış AÇIL yazdı:

Hidroligin kenarında 1 ve 2 yazan iki tane vida bulunur yada alyanda olabilir.

1 numara kapının kapanma hızını ayarlar saat yönüne cevirdiginizde kapanma hızı azalır, 2 numara belirli bir noktaya geldikten sonra çarpma hızını ayarlar yani kapıyı yavaş veya hizli çeker.saga doğru verirseniz hiz yavaşlar.

Bunlar teorik bilgi, ayni dert bizde de var ama bir türlü ayar tutmuyor. Çünkü kapi ağırlığına göre küçük hidrolik takılmış ne yapsam olmadı.

Evet onlar ile ben de ayar yapıyordum ama artık tutmuyor ayarı bir türlü

Yorum bağlantısı
Gökhan Ertekin

Mustafa Arıkan hocamın dediği kuvvet ayarı yerini tam olarak anlayamadım. Diğer iki hız ayar vidası ile ayar tutmuyor bir türlü. Böyle değildi ayarı yapınca yavaşça kapanıyordu ama geçenlerde ben yokken biri aşırı hızlandırmış kapı çarpa çarpa bozuldu sanırım

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Kale marka bu konuda çok iyi, onun da iyisi kötüsü varmış ama, ayar yapınca sorun olmuyor ama kilit damağı da önemli, yumuşak olması lazım, tam kapanmaya yakın hız artıyor ve yumuşak kapanma oluyor. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Ertekin
Mustafa Yanar yazdı:

Kale marka bu konuda çok iyi, onun da iyisi kötüsü varmış ama, ayar yapınca sorun olmuyor ama kilit damağı da önemli, yumuşak olması lazım, tam kapanmaya yakın hız artıyor ve yumuşak kapanma oluyor. 

Evet sanırım bizimkinin dil kısmı sert kalıyor kapı kapansa bile dil zor geçiyor o yüzden de hızını arttırmak gerekiyor öyle olunca da çok çarpıp çok ses çıkarıyor. Çok maliyetli olur mu acaba dil kısmını değiltirmek?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Gökhan Ertekin yazdı:

Evet sanırım bizimkinin dil kısmı sert kalıyor kapı kapansa bile dil zor geçiyor o yüzden de hızını arttırmak gerekiyor öyle olunca da çok çarpıp çok ses çıkarıyor. Çok maliyetli olur mu acaba dil kısmını değiltirmek?

Sanmam çok pahalı olacağını düğmeli ve çekmeli olan var bildiğim, hırdavatçıdan bakarak alabilirsiniz 

Düğmeli olan daha yumuşak

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...